Ivaksa

Přítelkyně z domu smutkuPřítelkyně z domu smutkuEva Kantůrková

Knížka se mi celkem líbila, jen jsem si myslela že bude niternější. Taky mi nevyhovovalo vyprávění co kapitola, to jiná postava. Více by se mi líbilo, kdyby to bylo psáno příběhověji, kdyby na sebe postavy navazovaly tak jak přicházely a také se prolínaly. K hlavní vypravěčce není čtenář téměř vpuštěn, snad proto, že si autorka hlídala své soukromí před čtenáři stejně jako i ve vězení. A v posledku mě trochu zklamal jednoduší styl,ve srovnání třeba s knihou Po potopě..

předevčírem

Jak na zdravé zuby - Bioléčba zubůJak na zdravé zuby - Bioléčba zubůDominik Nischwitz

Kniha je čtivá a srozumitelná, ovšem překlad je děsivý. Na to, že na tom dělalo pět lidí...Neumí skloňovat a nerozeznají rody! Trapas! Autora je také nutno brát s rezervou. Jeho objevy typu: "vitamín C v pomerančích je pověra", jsou vážně k pousmání. Ale k výměně amalgámů mě to přesvědčilo.. :-)

31.08.2021

ProfesořiProfesořiOta Dub

(+ SPOILER) Kniha z lékařského prostředí v socialismu se zaměřila hlavně na postavu zralého lékaře Krejčího. Působí poněkud nuceně spořádaně, je to takový vzor správného doktora, pracovitého, vysoce vzdělaného, zkrátka perfektního. Aniž by ovšem z postavy dýchala nějaké zajímavé nebo provokativní charisma, autor mu dopřál náklonost mladé kolegyňky, která kvůli němu opustí svého mladého přítele. Její vzhlížení ke strašímu se jeví až absurdní, nebot' on se chová spíše blazeovaně. Autor laciným způsobem vykresluje Krejčího původní rodinu jako otravnou, děti drzé a manželku tlustou, úmyslně akcentuje nechutnosti typu mlaskání u večeře, aby tak dodal legitimitu pro její opuštění. A právě tenhle pohled poukazuje na klasický komplex stárnutí muže nejen románové postavy, ale možná i autora samotného.

16.08.2021

Jak ošetřovat křečové žílyJak ošetřovat křečové žílyMaruše Horáková-Nedvídková

Skvělá útlá příručka o křečových žilách. Je to srozumitelné a baví to i člověka, který zatim problémy s cévami nemá.. :-)

06.07.2021

Rybí koncertRybí koncertHalldór Kiljan Laxness

Oceňuji pěkný překlad, čeština jak víno. Příběh samotný je tak trochu o ničem,spíše je kniha zajímavá svou jinakostí, prostředím, atmosférou...

06.07.2021

Tichý důmTichý důmOrhan Pamuk

Byt' je vždy téměř pravidlem, že soucítíme s vypravěčem, zde se naopak rozkrývá neuvěřitelně zlá povaha stařičké Fatmy, která svým upřímným vzpomínáním dává vyniknout úžasnému charakteru a moudrosti svého již zesnulého a nenáviděného manžela. Nejen ona, ale i další vypravěči z rodinného a blízko rodinného okolí, kteří se střídají co kapitola, nakonec vykrystalizují z knihy staré moudro o tom, že zlo a krutost vždy má kořeny v pocitu méněcennosti..

17.06.2021

Nabarvené ptáčeNabarvené ptáčeJerzy Kosiński

(+ SPOILER) Je to absolutně ploché vyprávění dítěte,které by v reálu vůbec nemohlo přežít všechny ty hrůzy co popisuje. Mě díky svojí neplastičnosti slohu, s minimem přímých vět, nechávají všechny scény absolutně klidnou(a to jsem velký cit'ák) .A také z toho důvodu,že jsou to zjevné nesmysly. Autor to evidentně nemá v hlavě v pořádku,ale pokud se napsáním knihy nějak zbavil vnitřních nutkání a myslí si o sobě, že je umělec,tak to jedině je snad ku prospěchu. Obávam se,že jinak by mohl patřit k těm sadistickým zrůdám kteří tohle potřebují zažít. Chvalozpěvy Marhoula který tohle zfilmoval opravdu nechápu. A rovněž až potkám někoho kdo mi řekne, jak se mu to líbilo, pozdvihnu lehce obočí a půjdu si po svých.. :))) Jo doslov: ten mě dostal úplně! Prý jeho přátelé kteří s ním tuto dobu prožívali,nazvali knihu ještě selankou. :-)))

31.05.2021odpad!

Skryté tajemství dlouhověkostiSkryté tajemství dlouhověkostiSteven R. Gundry

Podle mě jde o další módní stravovací program, který dodržovat je trochu nereálné, stresující a tím i kontraproduktivní. Knihu jsem odložila v okamžiku, kdy jsem se s vykřičníkem dočetla že i jablko je JED pro naše mitochondrie, a odpuzuje mě celkově tento hysterický styl .Typická Amerika..

19.05.2021

Když viry útočíKdyž viry útočíJarmila Mandžuková

Autorka touto knihou projevila chamtivé parazitérství na covidové době a honem sepsala takovou rychlo virovou příručku, kterou dokončila někdy po létě 2020. Sama v ní zmiňuje neznalost covidu -19,doufá že nepřijde druhá vlna a věří, že snad někdy vznikne vakcína. Jelikož napsala již mnoho knih předtím, vykrádá sama sebe a nejen to, čerpá rovněž z děl jiných autorů které pracovně překládala.

02.05.2021

Jak si lidé hrajíJak si lidé hrajíEric Berne

Tak mě to tedy nebavilo. Nazvala bych to spíš Vzorce lidského chování, protože o hry jde podle mě v případě že jsme si jich plně vědomy a také od nich očekáváme nějaký cíl. Kniha mi nepřipadala dobrá ani pro laika ani pro odborníky. Taková nepodařená snaha o vědecko populárního kočkopsa.

02.05.2021

Šaty z igelituŠaty z igelituVratislav Maňák

Snad svoje nápady předat někomu kdo také umí psát....

18.04.2021

HanaHanaAlena Mornštajnová

(+ SPOILER) Kniha je pro mě naprostým zklamáním. První část, kterou vypráví děvče ich formou se dá ještě považovat za jakžtakž autentickou. Další část je ale psaná jakoby vypravěčem, který popisuje dění před dobou v první části. Jenomže i tak se na konci dozvídáme, že byla vyprávěna stejnou osobou a pak si musíme klást otázku, zda detailní popisy pocitů jednotlivých postav jsou na místě. Třetí část kterou vypráví sama Hana, je úplnou katastrofou! Střídá se zde období konce války přímo s vyprávěním z koncentráku a to přesně na střídačku co kapitola. Celá koncepce knihy je nešt'astná. Příliš z ní čiší neznalost a neprožitost daného tématu .Děj je od druhé části zcela předvídatelný. Ačkoliv upravená křestní jména(Jarek-Jaroslav a pod.) mají zřejmě ve čtenáři probudit "aha efekt"až později, míjí se účinkem. Jedna z mála knih, jíž lze považovat spíše za předlohu k budoucímu filmu, který při troše scénáristického štěstí, bude patrně lepší.

16.12.2020

Čtvrtá rukaČtvrtá rukaJohn Irving

Banální styl, hodně vulgarit které mají být vtipné, ale i tohle někoho baví...

11.12.2020

Tělo mezi medicínou a disciplínouTělo mezi medicínou a disciplínouMilena Lenderová

Příliš mnoho přesných dat,jmen,taková encyklopedie.mnohé se zbytečně opakuje,nudné..

11.12.2020

Psychosomatický dotek motýlaPsychosomatický dotek motýlaJarmila Klímová

Na mne kniha valný dojem neudělala. Autorka jakoby v sobě nesla nějaké opovržení a postoj typu : Já vím všechno nejlépe. Její nelaskavý styl se mi jeví příliš tvrdým, vzhledem k tématu kterému se věnuje. O amatérismu literárním ani nemluvě.

V břiše drakaV břiše drakaRobert H. Davies

Kniha byla velice čtivá a dobrodružná. Je to krásný příběh o tom,jak zcela nepromarnit promarněné roky.

09.11.2020

Jak zvládat emoce pomocí obrazů živlůJak zvládat emoce pomocí obrazů živlůVladimír Jelínek

Kniha velmi zajímavá, pro mě něco nového a klidně souhlasím s tím, že rok má vlastně pět ročních období. Teorie čínského pentagramu stojí za úvahu. Klidně bych nechala název Umění emocí jak chtěl sám autor.

23.10.2020

Vítejte ve svém mozkuVítejte ve svém mozkuSandra Aamodt

Slabé,rozvleklé...pro amíky.. :-)

08.08.2020

Posedlost láskouPosedlost láskouFrank Tallis

Příběhy o různě komplikovaných vztazích, ne nijak zvlášt' šokující, spíše takový průměr. Autor měl spolupracovat s profesionálním spisovatelem, protože v jeho podání jsou popisy situací až příliš prosté. Snahou zplastičtět emoce vkládáním banálních činností mezi přímé věty jen zdůrazňuje svůj amatérismus.(Např."řekla a napila se kávy") Chybí jednoduše cit pro čtivost o kterou usiluje. Vhodné na rychločetbu.

10.07.2020

Léčebný kódLéčebný kódAlexander Loyd

No tak funguje to asi podobně jako kterákoliv relaxační technika,modlení,víra,sugesce,placebo,tajemství,meditace…..je to velmi klasický americký styl motivačního vymývání mozků. Většina knihy usiluje o to přesvědčit čtenáře, že nám právě předkládají naprosto jedinečný návod na uzdravení všeho. Autoři vložili do knihy tzv.skutečné příběhy zázračných uzdravení. Mnohokráte opakují, že terapie ani klasická léčba často nezabrala na rozdíl od tohoto. Vyzývají k tomu, abychom jim dokázali, že to nefunguje! A na str.226 se jen tak mimochodem dočteme : "Uvedené výroky a naše výsledky jsou odrazem vlastních zkušeností, nicméně výsledky nemůžeme nikomu zaručit!" "Čtenáři,kteří své problémy nekonzultují s odborníky, se vystavují riziku a mohou ohrozit svůj zdravotní stav."

25.02.2020

Bílá pevnostBílá pevnostOrhan Pamuk

Příběh zajatého muže z Benátek, jenž se dostane do otroctví, může představovat putování vlastním nitrem, hledání sebe sama, rozštěpení do dvou osobností. Role pána a otroka jsou sice na počátku pevně dané, postupem času se ale záměna identit vymyká přesnému ohraničení. Dochází ke splynutí jednoho s druhým, absolutní otevřenosti, lustraci vzpomínek, ke katarzi dovedené až do krajností.
Ani prohození životů(ale kterého s kterým?) nakonec nedává jasnou odpověd' na to kdo je kdo a zda k výměně vůbec došlo. Což krásně uzavírá kruh hledání a bloudění v sobě sama, které lidé s filozofickým duchem provází po celý život.
Podobně mě fascinoval experimentální vztah s hraniční osobností..(nedoporučuji!) :-)

09.02.2020

Chuďásek Boží: Život sv. FrantiškaChuďásek Boží: Život sv. FrantiškaNikos Kazantzakis

Podle mě nejslabší kniha od Kazantzakise. Stylově hodně jednoduché, zbytečně dlouhé a poněkud předvídatelné svou jednotvárností.Je to prakticky putování masochistických mnichů dosahujících uspokojení pouze skrze sebetrýznění jež je zde dotaženo do úplného absurdna. Ano, je to o svatém Františku z Assisi a proto není možné očekávat více hloubky a moudrého vhledu jako v jiných autorových knihách, které dávají prostor harmonii těla i duše.

05.02.2020

Jak voní tymiánJak voní tymiánMarcel Pagnol

Pagnolův dar popisu je brilantní. Vůbec nezáleží na tom o čem píše, ale jak píše. Jeho excelentní popis čehokoli, at' je to dloubání v nose, nebo výprava na hon, cokoliv, čtenáře vtáhne přesně do pocitu který je třeba. Dokáže dojmout a na jediné stránce rozesmát i rozplakat zároven'!

26.01.2020

Vše, co jste kdy chtěli vědět o svých exVše, co jste kdy chtěli vědět o svých exHeather Belle

Docela dobrá oddechovka. Žádný literární skvost, je to psáno brakovitě, ale je fakt že mě osobně to tak nějak pomohlo. Ujasnila jsem si ,že některé EX prostě člověk už nesmí pouštět do života. Zabouchnout dveře a už je nikdy neotevřít...

21.06.2019

120 dní Sodomy120 dní SodomyDonatien Alphonse François de Sade

Zajímalo by mě jestli to má nějaký děj nebo to jen popisuje ohavnosti. Ale číst to nebudu,tak snad jen kdyby se objevil nějaký smysluplný komentář k mé otázce,děkuji...

18.06.2019

Obrana proti zluObrana proti zluMiroslav Plzák

Učebnice pro "slušného člověka". Jako vážně! :-)

06.04.2019

Kostky byly vrženyKostky byly vrženyMiroslav Plzák

Krásné blouznění o lidské duši na konci knihy, které bych do Plzáka nikdy neřekla, bylo velice roztomilé avšak nedůvěryhodné. Ale to bylo právě to kouzelné...

31.03.2019

Najděte si svého marťanaNajděte si svého marťanaMarek Herman

Autor se do knihy opravdu vložil moc mile. Ale opakuje stále totéž dokola. Jakoby nevěděl, že toto již psal. A znova a znova a nakonec ještě shrnutí a zase všechno znova. Kniha mohla být čtvrtinová.

09.02.2019

Láska a manipulaceLáska a manipulaceIsabelle Nazare-Aga

Podruhé vylouhovaný čaj....

03.02.2019

PsychiatrPsychiatrPetr Prouza

Kniha mě příliš nenadchla. V podstatě popis administrativy končícího ústavu, příprava na důchod vysloužilého doktora. Žádné zvraty, žádná velká překvapení. Ani přes zřejmou snahu autora, zpestřit vyprávění bizarnostmi pacientů, nedokázala vtáhnout, nedokázala zaujmout ,nedokázala upnout pozornost na byt' jedinou postavu v knize. Hlavní hrdina byl nudný stejně jako všichni okolo. Odpočinkové čtení na usnutí.

26.12.2018