Ivaksa Ivaksa komentáře u knih

Pavilon žen Pavilon žen Pearl S. Buck

Pro současnou emancipovanou západní ženu,zcela odlišné prostředí čínského ženského světa,v prostředí běžného mnohoženství.Kniha se mi velmi líbila, avšak musím zde upozornit na jednu daleko zajímavější, tradiční čínský román Půvabné ženy který stojí rozhodně za přečtení.

29.09.2013 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Sranda!Filmové spracování bylo koukavé ale ten humor knihu nemohl dochytit.

18.09.2013 4 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Skláním se hluboce před dokonalou češtinou,autor si opravdu umělecky ujíždí na popisu přírody tak,jak snad ještě dosud nikdo.Bohužel v kontrastu s tímto umem mě k smrti nudila ta rozvláčnost,děj naprosto chudý a scifi zápletka s hastrmanem až dětinská.Kniha celkově působí nesourodým dojmem,těžko jí hodnotit.Kdyby to byl obraz,rozplynu se nad ním v úžasu,ale do bytu si ho nepověsím.Nedivým se tomu rozporuplnému hodnocení.:-)

18.09.2013 3 z 5

Ať hodí kamenem Ať hodí kamenem Zdeněk Pluhař

Velmi pěkně napsaná, dost nedoceněná kniha.Moc se mi líbí jak autor umí vykreslit pocity jednotlivých postav formou promlouvání k sobě sama,a umožn'uje tak se vcítit do motivů jejich činnů.Prostředí kolem dětského domova je podáno velmi procítěně,až se člověku srdce svírá.Osudy postav není těžké pochopit a mnohdy jim i odpustit.

18.09.2013 5 z 5

Mistrovská hra Mistrovská hra Sidney Sheldon

Kniha je velmi zábavná,napínavá fantastická.Autor si umí bravurně pohrávat s dějem,proplétat vztahy,kombinovat nečekaně i uspokojovat očekávané.Líbilo se mi,že cokoliv započne,nečekaně a rychle dokončí a rozehraje nové události.Stále se něco děje,stále překvapuje,šokuje a čtenáře uspokojuje.Co mi trochu vadilo,ale to se týká spíše Sheldonových dalších knih,že postavy ve vyprávění často nesou jednostrané rysy.Kdo je krásný,je dokonale krásný,kdo je ošklivý,je totálně ohavný,kdo je podlý,je zrůdně podlý.Ale americká mysl toto dělení miluje,čtenář si vlastně užije pohádkový příběh pro dospělé.Moc mě to bavilo a doporučila bych knihu jako takové hlavní a nejlepší autorovo dílo.

17.09.2013 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Od té doby co knihu znám,chápu rozdíl mezi poctivým podnikáním a sprostou spekulací,která jde doslova přes mrtvoly.V knize prožíváme strasti rodiny,která se přes všechnu krizi a rány osudu snaží držet pevně pohromadě v dobrém i zlém i v nejhorším.Velmi poučná,jedna z těch,které bych rozhodně doporučila jako povinnou školní četbu.

17.09.2013 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Tuhle knihu jsem poprvé četla ve 14.letech,což je přesně takový ten věk,kdy se s duší pubert'áka dějí podivné věci.Pochopitelně mě téma drog šokovalo a fascinovalo zároven' a já si nemohu po bezmála 25 letech neuvědomit jednu ošemetnou věc.Totiž,že příběh závislé německé dívky nemusí být vždy pro každého pouze odstrašující,ale bohužel i inspirující.Mnozí mohou namítnout,že jen slaboduší jedinci by se vydali ve šlépějích Christiany,nemusí tomu však tak být.Vždyt' i o naší české Katce(známou z dokumentu H.Třeštíkové) se říká,že kniha jí připadala dobrodružná a možná jí v jejím komplikovaném zázemí tolik podobným Christianině mohla být i jakýmsi návodem k řešení útěku od reality.Tím jsem chtěla zkrátka říct,že některým typům lidí bych jí prostě nedoporučila.

16.09.2013 3 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Je mi líto.Tak já tedy snížím průměr toho překypujícího nadšení.Čtivost knihy, postavená na šokujících událostech,na kýčovitém kontrastu toho za hrob věrného kamaráda a druhého zbabělého zrádce,který průběhem času doznává svých krutých chyb,se bohužel nesetkala s mým obdivem.Lhala bych,že tam nebyl moment kdy jsem se rozplakala,avšak právě proto se další mé očekávání již nenaplnilo...Daly se totiž lehce prokouknout autorovi triky,opakovné motivy osudových symbolů.Zaječí pysk,prak,i památná věta: Pro tebe třeba tisíckrát...,která už při svém posledním použití byla vyloženě olezlá.Věřím,že tohle je přesně ten typ masové moderní literatury,ke které si odskočí průměrný americký mozek od únavných telenovel,aby měl na chvíli pocit,že je z něj ČTENÁŘ.

15.09.2013 2 z 5

Mne soudila noc / Dopis Kláře Mne soudila noc / Dopis Kláře Valja Stýblová

Valja Stýblová je pro mě top spisovatelka.Tahle kniha je bomba.Autorka první příběh postavila na etickém problému kolem potratů.Nestraní žádnému názoru,jen popisuje události okolo lidských osudů spjatých s tímto kontroverzním jevem a dokáže čtenáře přimnět ke změně názaru at' jedním či druhým směrem.Dokazuje,že toto téma je natolik složité,že čím více poctivě přemýšlíme,tím více se od původního přesvědčení můžeme vzdálit.
Druhá povídka je dlouhatánský dopis jednoho muže,jedné ženě.Je neuvěřitelné,že člověk přečtě takhle dlouhý dopis jedním dechem,že ho nenudí a že ho vtáhne svou citlivostí vypravěčova pokání.
Celou knihu jsem četla naráz proto,že jsou v ní obě povídky.Ale fakt je,že už ta první je tak silné kafe,že by bylo snad lepší to nejprve dostatečně rozdýchat.
Doporučuji těm citlivějším a přemýšlivějším.

13.09.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších,neli-vůbec nejlepší kniha mého života.Jsou v ní obrovská moudra života,naprosto nadčasové myšlenky,hořkosladké pravdy o lidské povaze.Pro mě je to bible a kdo rád hloubá přijde si na své.Přitom je tam samozřejmě i nosný příběh,místy napínavý až nesnesitelně.

13.09.2013 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Kniha se mi líbila.Sice trochu slohově jednoduší,ale tím pádem nenáročná,dala se přečíst rychle.Co se příběhu týče,bylo fascinující prožívat s malým děvčátkem jeho neuvěřitelný osud.Zároven' mě to také velmi obohatilo.
Hned po přečtení jsem si pustila film a ani jsem nečekala zázraky.No a také se nekonaly.Japonky herečky sice potěšily oko,ale mam pocit,že kdybych nečetla knihu,spoustu věcí bych nějak nepochopila.Chyběl mi doktor Krab se svými kouzelnými lahvičkami a proč měl Nobu-san dvě ruce?Kam zmizela babička během filmu a proč ve větru zmizel kapesník?Chápu,že filmové potřeby jsou trochu jiné,ale...no.Mám ale zde hodnotit knihu.Tak ta byla mnohem lepší než film,takže pěkná.Doporučuju romantičkám.
PS: a nevěřte,že Sajuri zradilo vlastní srdce,naopak,zavedlo jí tam kam toužila.

09.09.2013 3 z 5