Tati, prosím ne!

Jednoho nedělního rána si osmiletá Barbara uklízí pokojíček a má radost, když jí přijde na pomoc tatínek. Vzápětí se stane něco děsivého - a Barbařin život se nadobro změní. U matky hledat pomoc nemůže, ta má ze sadistického otce strach. Jak dlouho ale dokáže zneužívání snášet? Týdny, měsíce, roky...?

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/42832/tati-prosim-ne-ovO-42832.jpg 4.5139

Daddy, please don´t! (2008)

Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno:, Alpress

Mruskulka

Jelikož tohle nebyla moje první knížka na toto téma, musím dát pouze 3 hvězdičky. Kniha není moc dobře napsána a nedokázala jsem se do ní vcítit. Přijde mi, že to nenapsala dospělá osoba. Je to opravdu silné, když tak malou holčičku zneužívá vlastní otec. Je jisté, že tam mnoho věcí opomněla, protože mozek chce zapomenou a chování matky mohlo být taky jiné, ale...mám opravdu hodně otázek, které by mne zajímaly.

Madi

Vše podstatné už tady bylo napsáno. Nechápu chování celé rodiny a chvílemi mi nešly do hlavy ani myšlenkové pochody autorky, tj. když váhala, jestli má na to prase podat trestní oznámení. Matinka a sourozenci na přes držku a doufám, že tatínek si to v lochu pěkně "užil".

Terez418
21.12.2017

Určitě teď nechci něco zlehčovat nebo odsuzovat, jen napíšu svůj názor.
Jak je kniha napsaná je naprosto děsné. Jak kdyby ji tvořilo malé dítě, které skáče z myšlenky na myšlenku. O překladu radši ani nemluvím. Od přírody jsem člověk podezíravý a o věcech přemýšlím, než zaujmu stanovisko a Barbara často zaujímala nepochopitelný postoj. V knize je spousta pasáží, které mi nejdou vůbec na rozum. Děj tak nějak nedrží pohromadě a v příběhu jsou velké mezery. Tím určitě nechci říct, že by si autorka záležitost vymyslela. Tohle prožít je hrozný úděl, ale mám jedno velké ALE.... Události se možná odehrávaly trochu jinak.

sabina1996
14.10.2017

Kniha byla naprosto skvělá. Přečetla jsem ji jedním dechem a bylo to velice dojemné. Určitě doporučuji těm, které tohle téma zajímá.

Aivinka
31.05.2017

Tato kniha mě doopravdy zasáhla. Je docela smutné že se takové incidenty dějí, děly a dít budou. Někteří lidé jsou neskutečné monstra.

Laryssa
10.02.2017

Přečteno za dva dny. Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout, potřebovala jsem se dočíst k tomu, kdy Barbařino trápení konečně skončí. A naštěstí "skončilo". Věřím, že svěřit se někomu s touto skutečností je nesmírně těžké a někteří to nakonec ani nedokážou. Chování zbytku rodiny a především bratrů bylo hrozné, nedivím se, že se chtěla od nich i od všech těch vzpomínek odstěhovat hodně daleko. Rozhodně doporučuji.

Kikuse13
23.10.2016

Hodně silný příběh, je mi líto Barbary... jak něco takového může někdo udělat a nechápu chování bratrů, že oba dva stáli na otcově straně i Paul, kterého otec bil. A matky, že všechno otci hned žalovala. Stojí za přečtení.

DiLay
15.08.2016

Tak tuhle knihu jsem přečetla bezmála za dva dny.
Velmi krutý a emotivní příběh. Bohužel se tohle ve světě děje.. :/ Každopádně tohle byla moje první kniha co se týče znásilňování a domácího násilí. A jo někdy bývám rozčílená při čtení knih ale teď? Ve mě to úplně vřelo. Nechápala jsem jak se vlastní otec dokáže takhle chovat a takhle ubližovat vlastnímu dítěti-dětem. A absolutně nechápu postoj Paula v závěru knihy. Chudák holka.

Po druhé knihu určitě nepřečtu..jednou to stačilo :) Doporučuji :)

Lenna75
01.06.2016

Tento pravdivý příběh mi vzal vítr z plachet. Události se odehrávají v Irsku a dívce je sotva 8 let. Člověk si říká, že na světě se děje tolik hrozných věcí, o kterých nevíme. Tato kniha určitě stojí za přečtení a já ji vřele doporučuji všem, je důležité si uvědomit, co se právě teď děje kolem nás v tomto světě.

Jooola
17.04.2016

Neuvěřitelně despotický a vyšinutý otec...smutné, že trvalo tak dlouho, než se svěřila...

Šárka5875
06.03.2016

Hodně silný příběh podle skutečné události. Musím říct, že jsem z něj měla dost velkou obavu. Ovšem autorka se s ním popasovala velmi dobře. Více v recenzi v záložkách - Můj knižní ráj.

Morrighan
29.10.2015

Barbara je úžasná a moc si přeji, aby byla v životě už jen šťastná! Její výpověď je tak drastická, tak upřímná a tak přínosná! Skvělá kniha, děkuji za ni, opravdu jsem ji potřebovala...

LucieAlexandra
10.09.2015

Za celou dobu se mi nepodařilo pochopit, proč matka zůstávala s takovým uchylným darmožroutem a jak je možné, že sebou nechala manipulovat a dokonce se stavěla proti vlastním dětem, třeba už jen tím trapným žalováním. O sourozencích, kteří se za sestru nedokázali postavit nemluvě.

ptavichripkaa
11.08.2015

Nechápu chování matky a sourozenců. Ani jeden nestál pořádně na Barbařině straně a nepodpořili ji v boji proti pedofilnímu otci. Je hrůza, že Barbara se s tím pravděpodobně nikdy nevyrovná a ta zrůda, která ji měla být oporou se vzmohla po odsouzení jen na urážky a hrozby. Knihy s touto tématikou moc nečtu, většinou to strašně obrečím a přeju násilníkovi, který dokáže ublížit takovému neviňátku, jen aby zdechl tou nejpříšernější smrtí.

ASIM27
24.07.2015

Přesně jak říká komentář před mým, nedá se na ni přestat myslet... při čtení jsem několikrát knihu odložila a řekla si, že ji prostě dál číst nebudu, ale nedalo mi to, musela jsem vědět, co se bude dít dál..... Ovšem přesně sdílím ten pocit, že mi z ní nebylo úplně dobře.... :)

Zrzavá_Tereza
11.04.2015

Taková ta knížka, po jejímž přečtení na ní jen tak nepřestanete myslet... Nebylo z té knihy dobře - už jen kvůli tomu, že se takové věci dějí a dít budou. Bohužel.

maličkán
17.03.2015

Přečteno jedním dechem.

Leniiis
06.03.2015

Hrůza a děs. Nevím jak je možný, že jsem něco tak hroznýho dočetla, ale šlo to samo. Musela jsem číst dál a dál a pořád jsem čekala, že už konečně bude tomu hroznýmu trápení konec. Nechápu jak se takhle muže chovat rodič dítěte, osoba, které dítko věří a která by měla být jeho oporou a ne zlem, kterýho se bojí. Chudák holka má zkaženej život.

TessaJean
18.01.2015

Musím říct,že u mě toto byla první kniha, kterou jsem dokázala přelouskat už za den a půl! Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, pořád jsem chtěla vědět jak to bude s hlavní hrdinkou dál. Znovu bych do ní už ale nešla už z toho důvodu, že je opravdu krutá a emotivní. Já sama jsem si při tom okusovala nehty a ještě horší je, když si čtenář uvědomí, že se tohle opravdu stalo.

1v8na
19.12.2014

příběh byl velmi emotivní a citově silný. Barbary mi bylo moc líto. Nejvíce jsem nadávala na Paula a Patricka. Barbara velmi trpěla.

zuzepka
31.10.2014

Jsem ráda,že jsem měla možnost si knihu přečíst.Nebudu se snažit o psychologický rozbor,ani nebudu tvrdit že všemu rozumím.Kniha mě dostala,hlavně uvědomění skutečnosti příběhu..Děkuji jen,že jsem vyrůstala v milující rodině a měla šťastné dětství,nemusela se setkat s násilím v raném věku.

Ivaksa
24.10.2014

Lidi, jak tohleto můžete číst? Nějaké surové hrůzy. Pod alibismem zájmu o bližní své si v sobě masírovat zvrácenou zvědavost. Mě stačí popisek.Bohatě. :-(

iluliacross
24.10.2014

Otřesné. Musím říct, že mě kniha dostala až nějaký čas po dočtení. Přemýšlela jsem nad tím více a více a stále se sebe utvrzovala, že tohle ne. Tohle prostě NE. Děti, takové nevinné duše, které za nic nemohou. Bože můj, to je taková nespravedlnost.
Knihu bych doporučila k přečtení, protože tohle je obecně lidské téma, které bude aktuální v jakékoliv době, bez ohledu na počasí. Bohužel.

baterka.gs
27.08.2014

Jsem docela ráda, když pročítám názory zde, že nejsem jediná, kterou tato problematika zajímá. Je hodně smutné, že se v dnešní době snažíme dávat pozor jestli nenecháváme někde ležet platební kartu, jestli soused nevidí večer do našich oken atd ale doma si lidi takových věcí často nevšimnou. Ať to jsou důvody náboženské, nebo "to by náš tatínek nikdy neudělal" nebo "musíme dělat co si přeje tatínek, jinak bude zlý". U téhle knížky mi bylo opravdu hodně špatně. Nechápu, jak mezi námi mohou žít takové hyeny. Trest smrti by kvůli takovým prasákům měl být obnoven!

Ellis
07.07.2014

Další příběh ze skutečnosti, četla jsem už několik. Tohle téma mě zajímá z důvodu psychologie postav, vždy je to nepěkné čtení...Lépe napsaná ze stejného prostředí (Irsko) je kniha Nikdy o tom nemluv. Tady byl jiný styl a hlavně ke konci knihy už to nebylo až tak "čtivé", i když, jak to dopadne, mě samozřejmě zajímalo.
Vždycky mě překvapí postoj matky zneužívané dcery. Většinou o zneužívání vědí a nic proti tomu nepodnikou. To nikdy nepochopím. A děsivé také je, že se tohle odehrává v takřka současné době v Evropě. Bývá ale časté, že jde o silně katolické prostředí....tupá poslušnost, nevědomost, málo osvěty atd. Je to hnus.
Rodiče Barbary jsou oba zmetci, bratři se taky zachovali špatně. Barbara zaslouží obdiv, že se dokázala vymanit.

Zorka
29.06.2014

Přečetla jsem na toto téma už několik knih, protože mě problematika zneužívaných a týraných žen a dětí velmi zajímá. Musím říci, že symptomy lidí vystavených takovému chování, jsou velmi podobné, a tak čtení o "nechutných" věcech, jak tady někdo píše, může člověku pomoci vidět to, co jiní možná nevidí... To, že Barbara zneužívání tolik let tajila, je podle mého stále známkou toho, že v této oblasti stále není dost osvěty a ani zájmu veřejnosti pomoci takovou problematiku odhalit. Kniha Tati, prosím ne! je příběhem zneužívání od začátku do konce, nebabrá se v podrobnostech, a přesto je alarmujícím výpovědí, která poukazuje na to, jak moc dokáže takové trauma člověka ovlivnit na celý život.

A upozornila bych na nepřesnost v anotaci na obálce knihy i zde na Databázi - "Jednoho nedělního rána si osmiletá Barbara uklízí pokojíček a má radost, když jí přijde na pomoc tatínek." Nic takového jako radost z návštěvy otce v pokojíku v knize není, od začátku je líčen jako násilnický chlap, kterého se doma báli.

Marzb
24.06.2014

Další kniha popisující týrání, zneužívání..., které se stalo v Irsku. První autobiografická kniha, kterou jsem s touto tematikou četla, byla Nikdy o tom nemluv - Kathy O'Beirne (ta se mi svým stylem psaní líbila víc - dá-li se to v návaznosti na závažnost obsahu říct). Z našeho pohledu je snadné veškeré postavy soudit, jelikož máme odstup. Myslím si, že právě díky těmto knihám si člověk uvědomí, jaká je důležitá výchova člověka, jeho rodinný model nápodoby... Nejsme v roli soudců a postavy si své životy už dávno žijí, ovšem my můžeme být díky jejich příběhu lepšími lidmi.

Lennji
29.05.2014

Jednou přečteno, víc se ke knize nevrátím..Tohle téma je natolik silné a nechutné, že na dlooooouhou dobu stačilo..Každopádně absolutně nechápu postoj matky, bratrů a vlastně celé této rodiny..Otec byl takový manipulátor a hajzl, že bych mu dala doživotí a on mezitím svojí vinu popírá a bratři jsou na jeho straně..Proč? Kniha mě akorát ročílila.

Andílek13
11.05.2014

Velice poučná knížka...nechápu, jak tohle může někdo udělat :/ A horší než te magor, je ta její matka...on byl nemocný a měl se jít léčit na psychiatrii a nikdy ho nepustit. Ale jak se může takhle zachovat matka?? Pro to žádné odůvodnění není...

justify
28.04.2014

Hrozný a to jak se zachovala její matka... to snad ani nebudu komentovat.