Ivaksa Ivaksa komentáře u knih

Srdce, bud' zdrávo Srdce, bud' zdrávo Jaroslav Šimíček

Zajímavé článečky o stále aktuálních potížích se srdcem,srozumitelné pro laika a poučné pro každého,kdo chce zlepšit své zdraví.

08.06.2015 4 z 5

Jak léčit nemoc šílené medicíny Jak léčit nemoc šílené medicíny Jan Hnízdil

Trochu pořád o tom samém.Soubor hodně si podobných esejů na téma jak je to zdravotnictví špatné.
Nic moc zajímavého se v knize nedovídám.

07.06.2015

Ve službách diktátora Ve službách diktátora Ingrid Steiner-Gashi

S obdivem k hlavní postavě, bych byla drobet zdrženlivější a obešla bych se bez fotografií jeho průkazů, jeho osoby i příslušníků jeho rodiny.
Ačkoliv si Emil zakládal na vykoumaném útěku tak, aby vypadal jako dejme tomu únos a vražda a nebyla postižena jeho rodina, po patnácti letech v emigraci má nezkrotnou potřebu po sobě zanechat svědectví v podobě všech myslitelných důkazů.
Chápu ,že to nejspíš k autentičnosti příběhu přispělo, ovšem z hlediska nějakého soucítění k nevinným, by snad mohl požadavek vydavatelství zmírnit nároky.
Kniha nebyla svěřena úplně nejšikovnějším autorům, ačkoliv a nebo právě proto se dobře a rychle čte.

31.05.2015 2 z 5

Kapitán Michalis Kapitán Michalis Nikos Kazantzakis

Kniha se mi líbila více než vyhlášený Řek Zorbas. Je výborně přeložená, příjemně se čte. Dobrodružný děj je plný bojů a hrdosti řeckých Krét'anů usilujících o svobodu za jakoukoliv cenu. Nechybí ani trocha ironie, vtipu a špetka vášně.

31.05.2015 5 z 5

Být fit a zdráv Být fit a zdráv Julia Swarner

Překvapivě konkrétní informace v útlé knížečce. Základní, notoricky známá fakta o příčinách nejčastějších chorob. Vysvětleno lékařkou zábavnou formou pro lajky. Vypadalo to, že si knihu jen tak hodím do kabelky na cesty, trochu do ní mrknu.. Ale dobrý, vážně dobrý.

27.05.2015 5 z 5

V šest večer v Astorii V šest večer v Astorii Zdeněk Pluhař

Profesor Krčma, který nemá vlastní děti se upíná na sedm nejoblíbenějších maturantů a průběžně jim zasahuje do jejich životů. Jejich setkáváni po pěti letech je vždy příležitostí k malému životnímu bilancování. Mezitím sledujeme vývoj různých lidských osobností, jejich vzájemných vztahů, pomáhání, ale bohužel i zrady.
Dějem se táhnou mnohokrát zdůrazn'ované mravní zásady, smysl pro etiku, čest, přátelství.
Patetický epilog mě kupodivu dosti dojal.
Slohově perfektní, jak to Pluhař umí.

18.05.2015 4 z 5

Mozek a jeho duše Mozek a jeho duše František Koukolík

Poměrně příliš anatomie. :-) Jinak dobrý,ač z hlediska vědy a nových poznatků už docela překonaná kniha.Koukolíka mam moc ráda.

06.05.2015 3 z 5

Motýlí ostrov Motýlí ostrov Corina Bomann

Velmi špatně napsaný,ač celkem zajímavý příběh. Nápad s hledáním minulosti vyprávěný ve dvou časech, střídajících se po kapitolách, není špatný. Ale styl psaní je opravdu pro nenáročného čtenáře a překlad bohužel dost slabý.(několik kytic květin, v horku se ovíjet papírem atp.)
Kniha je plná balastu, který by mohl dobře posloužit jako filmový scénář, v knize ale nemá št'ávu a nutí k rychločtení. Odhalování rodinného tajemství je předvídatelné a příliš klišoidní. Napínavé pro teenagerský věk.

28.04.2015 2 z 5

Tajemství všech nemocí Tajemství všech nemocí Helmut Wandmaker

Kniha je psaná velmi školáckým stylem.Nic proti jeho dietě,nic proti syrové stravě,něco na tom bude.Ale forma kterou to podává je poněkoud fanatická až agresivní.

21.04.2015 1 z 5

Děvčátko, rozdělej ohníček Děvčátko, rozdělej ohníček Martin Šmaus

Příběh o andělském cikánkovi Andrejkovi je tendenční jak málokterý.
Popis romského světa špíny, zlodějin i bití manželek (jistěže z lásky) ,je v knize neuvěřitelně zromantizovaný.
Neschopnost myslet dopředu znamená vlastně smysl pro upřímné žití tady a ted', dopování mimin práškama je zoufalá obava z jejich srdceryvného pláče, incest pokud je z čisté lásky se jeví v pořádku.
Hlavnímu hrdinovi musíte odpustit úplně všechno. Proč?
Protože ho znáte od malička, kdy nevinně okradl strýčka a proto musel jet krást do Prahy.
Musíte mu odpustit protože zabil šikanujícího ,musíte mu odpustit protože je tak upřímně smutný a srdíčko mu bouchá....protože je zamilovaný...protože má rád přírodu, protože........
A tohle všechno ten blbej bílej gadža prostě nikdy nepochopí. Uf!
Obrovské Uff!

26.03.2015 3 z 5

Sobectví Sobectví Helena Šmahelová

Šmahelové knížky jsou sázkou na jistotu. Dovede psát o vztazích tak citlivým, detailně ženským způsobem, že vás to pokaždé vtáhne to žít.
Téma knihy není úplně nějak pro mě, ale i tak díky autorčině skvělému stylu mě to bavilo.

12.03.2015 4 z 5

O holčičce, co si ráda hrála se sirkami O holčičce, co si ráda hrála se sirkami Gaétan Soucy

Vulgární brak.Autor schovává své diletantství za postavu vlčího dítěte.Kniha nebyla pro mě žádným přínosem.Odkrývaná tajemství ve spoustě vaty,nuda,úchylárny,žádná poenta.
Doufám,že se spisovatel léčí alespon' ambulantně.

05.03.2015 odpad!

Emoční inteligence Emoční inteligence Daniel Goleman

Kniha vyšla poprvé už před dvaceti lety a nezdá se, že by si z ní vzalo školství nějaký příklad. Nejen v Americe, ale i u nás by nebylo od věci, kdyby se děti ve škole učily emoční výchovu. A nejen děti, rovněž řadě učitelů by to prospělo, je totiž dost smutné, jak se ještě dnes kantoři k žákům chovají, jak je urážejí a demotivují.
Násilí které vzrůstá nejen v populaci dospělých, ale i na školách je alarmující.
Kniha je z vědeckého hlediska sice přínosem, ale bohužel ignorování erudovaných psychologů povede i v budoucnu k hlubším krizím.

02.03.2015 4 z 5

Housata a svatý Augustin Housata a svatý Augustin František Koukolík

Krásné eseje jak to pan Koukolík umí. Mimochodem na konci knihy moc příjemná fotka.Vidim v ní člověka moudrého, pokorného, skromného, laskavého. Pravý opak těch amerických vyzubených úsměvů. :-)

09.02.2015 5 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Rozhodně stojí za přečtení.(Výborný překlad Evy Musilové)
Asi do poloviny knihy jde vesměs o zdlouhavé popisky a seznamování s prostředím a postavami, poté však začíná napínavé dobrodružství. Hlavní hrdinka Ema je nešt'astná žena, kterou zmítá nespokojenost a snobismus větší, než na který její možnosti stačí. Povaha této ženy napovídá, že by nebyla nejspíš spokojena za žádných okolností.
Příběh je dík vynikajícímu autorovu vhledu do lidské duše uvěřitelný, se všemi krutými důsledky, vyplývajícími z neuváženého Emina smýšlení a chování.

03.02.2015 4 z 5

Deník staré paní Deník staré paní Jiřina Šiklová

Milá kniha o staré paní, náhled do jejích každodenních všedních dnů a pocitů.Jednoduchá forma deníku,lehce se čte,ale nic převratného se v ní úplně nedočteme.Stačilo by na útlejší svazek.

27.01.2015 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Někdo krátce přede mnou píše,že abyste pochopili hlavní děj,stačí shlédnout film.
Jenže já mam pocit,že o to tady vůbec nejde.Kouzlo románového příběhu je právě v tom stylu.Autorka používá tak neotřelý,složitý,ale zároveň srozumitelný způsob psaní,že se mi až nad jejím umem tajil dech.některé odstavce jsem si četla i dvakrát.
Hned po dočtení jsem shlédla film a jeho plochost,podlézavost divákovi,primitivnost byla prostě ve srovnání s knihou ubohá.
Ale jde samozřejmě o typ čtenáře,já osobně na ději nebazíruju tak,jako na formě.
Patrně záleží i na překladu,já byla s Evou Kondrysovou spokojená nanejvýš.

23.01.2015 5 z 5

Vyluxusované mozky Vyluxusované mozky Martin Lindstrom

Výborně se to četlo.Bavil mě ten detailní rozbor léček,které člověk víceméně už sám poznal,nicméně takhle přehledně vysvětlené a zábavnou formou popsané,to bylo fajn. A některé triky mi teda docvakly až ted'.Takže rozhodně poučné a doporučeníhodné.
A ještě něco:Samotný titul je léčka.Jděte do knihovny,jako já. :-))

15.01.2015 4 z 5

Neznámému bohu Neznámému bohu John Steinbeck

Na Steinbecka katastrofální nuda. Jeho Hrozny hněvu a Na východ od ráje jsou literární skvosty ale tohle bylo utrpení. Nejen, že děj se šíleně vlekl, ale ani ta pointa nebyla nijak zajímavá. Nehledě na to zbožn'ování a až nesmyslné ikonizování hlavní postavy. No, mam to díkbohu za sebou. :-)

07.01.2015 3 z 5

Holotropní vědomí Holotropní vědomí Stanislav Grof

Bohužel nejsem úplně zastánkyní parapsychologie jako takové. Nicméně musím přiznat, že mnohé myšlenky mě zaujaly.
Trochu mi vadí autorův sklon k manipulaci typu: nevěřit v reinkarnaci je stejné jako popírat gravitaci, protože se nám nelíbí, že věci padají na zem. atp. :-)
Dále mě nepěkně pobavilo jeho odkazování na svědectví věrohodného média XY, které však také někdy bylo přistiženo při podvodu. Jedním dechem tak popírá vlastní přesvědčení.
Tahle kniha je zvláštní. Řada podivuhodných jevů zde byla popisovaná i seriózními vědci, kteří však odpovědi na ně neznají.
Co se týče mého hodnocení knihy, první třetina moc zajímavá, poté jsem se musel prokousat úsekem o duchách ,duších zvířat ,vtělování do planet, věcí a podobných fantasmagorií, ale konec knihy zase mou mysl velmi zaujal.
Takže zajímavé to bylo, 'to nemohu říct'. )))

17.12.2014 4 z 5