Kapitán Michalis

Historický román odehrávající se na Krétě na sklonku 19. století, v předvečer a za průběhu velkého povstání Řeků proti turecké vládě nad ostrovem.

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28473/kapitan-michalis-28473.jpg 3.615

O kapetan Michalis , Eleftheria i thanatos (1957)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Odeon

Iljaajli
29.11.2017

psáno krví...

GepardLady
28.08.2017

Nikos Kazantzakis dokáže psát o lidech tak, že si je čtenář musí oblíbit, ať už jsou kladní, nebo záporní. Zdaleka to není jen Řek Zorba, který mě chytil za srdce. I kapitán Michalis, ač je to opravdu svéráz - hrdý Kréťan, jaksepatří. A tak jsem doufala, že to dopadne trochu jinak. A nakonec byl ten závěr po předchozím zdlouhavém ději (což ale nemyslím jako negativní kritiku) poměrně rychlý a syrový. Chvíli ve mně zůstal pocit, že to Kazantzakis vzal docela zkrátka, ale pak mi došlo, že v tom byla hlavní myšlenka knihy, již Michalis vyjádřil slovy: "Svobodu a smrt." Kdo přečte, pochopí.
Jinak jsem s knížkou usínala na dovolené na Krétě (to ale nebyl záměr, spíš to tak vyšlo) :-)

Ivaksa
31.05.2015

Kniha se mi líbila více než vyhlášený Řek Zorbas. Je výborně přeložená, příjemně se čte. Dobrodružný děj je plný bojů a hrdosti řeckých Krét'anů usilujících o svobodu za jakoukoliv cenu. Nechybí ani trocha ironie, vtipu a špetka vášně.

19. století Kréta

Nikos Kazantzakis