Mozek a jeho duše

Třetí vydání knihy z pera oblíbeného popularizátora vědy a odborníka v oboru patologické anatomie a neuropatologie MUDr. Františka Koukolíka pojednává o vztahu mozku a chování, který je jedním z klíčových směrů jak základního, tak užitého výzkumu. Od prvního vydání knížky uplynulo deset let. Od vydání druhého, rozšířeného, téměř osm. Vědy o mozku se v jejich průběhu rozvíjely znamenitě a nevídaně, a to ve všech úrovních, které zkoumají. O lidském mozku se právem říká, že je nejsložitějším systémem ve známém vesmíru. Studenti medicíny se jím zabývají v řadě oborů pět roků. Často je považují za velmi náročné a někdy málo srozumitelné. Autor se proto snažil, aby knížka byla srozumitelná lidem, kteří nejsou profesionálové, a aby motivovanému čtenáři poskytla představu, jak a z čeho je mozek postavený i jak funguje ve zdraví a při některých onemocněních. Publikace se tedy zabývá smyslovým vnímáním a poznáváním, pamětí, řečí a jazykem, vědomím a orientovanou pozorností, emotivitou, řídicími funkcemi i vědomím ve smyslu sebeuvědomování, včetně jejich poruch. Součástí jsou i kapitoly o tak častých a těžkých onemocněních, jako jsou Alzheimerova nemoc, schizofrenie a deprese....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25449/mozek-a-jeho-duse-AP2-25449.jpg 4.430
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Galén

PMR

Vzhledem k tomu, že podstatná část knihy je věnovaná neuropatologickým jevům, tak jde o docela depresivní čtení - aspoň teda pro mě.
I když by člověk měl být vlastně potěšený tím, čeho všeho byl (prozatím) ušetřen, bohužel tomu tak není.
Autor zaslouží obdiv už jenom proto, že se tomu je schopen dlouhodobě věnovat - myslím, že pro běžného člověka by byla už jenom znalost mozku postačující podmínkou nějaké formy nervového kolapsu.

Možná taky proto se mi ale na některých částech něco nezdá - třeba:

"Kojenci ... prohlížejí tvář člověka, který o ně pečuje, a pak odpovědí výrazem vlastní tváře obvykle hodnoceným jako úsměv (Není známo, co přitom prožívají) ..."

Já nevím, ale mluví takhle úplně normální člověk ?-)

Chmur
03.08.2015

Pro laické zájemce o fungování mozku se jedná o dobré rozšíření gymnaziálního učiva. Navíc psané příjemnou a čtivou formou.

Ivaksa
06.05.2015

Poměrně příliš anatomie. :-) Jinak dobrý,ač z hlediska vědy a nových poznatků už docela překonaná kniha.Koukolíka mam moc ráda.