Ostrovní zprávy

Ostrovní zprávy

Quoyle se vydává po smrti své bláznivé ženy Petal na cestu k poznání sebe sama - návratem do domu svých rodičů na Newfoundlandu. Bezvýznamný Newyorčan se stává důležitou osobou rybářské vesnice a redaktorem místních novin, zároveň potkává i zvláštní a půvabnou Wavey. Drsná krása severské přírody, magické místo krajiny předků a zaujetí pro nové zaměstnání smetává Quoyleovy vzpomínky na špatné věci v minulosti, dává mu sílu se s nimi vyrovnat a nachází zde naději, budoucnost a vlastní sebeúctu. Kniha byla v roce 2001 zfilmována. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/37317/ostrovni-zpravy-37317.jpg 4.135

The Shipping News (1993)

Vydáno:, Vyšehrad

Torrnet

K téhle knížce jsem se dostala tak trošku náhodou díky čtenářské výzvě. Prvních pár kapitol mi moc nesedlo a přišlo mi, že je všechno takové zdlouhavé a v podstatě o ničem. Trvalo dlouho než jsem se do knížky začetla, ale i potom byl příběh takový rozvláčný a bez zápletky. Kladně hodnotím zasazení děje do drsné krajiny Newfoundlandu. Rozhodně se Ostrovní zprávy nestanou knížkou, po které bych znovu šáhla.

allebra

Jelikož jsem nejdříve viděla film a teprve potom četla knihu, nebyl už takový prostor pro fantazii a navždy už tak budu mít spjaty hlavní postavy s jejich filmovými představiteli (Cate Blanchett, Kevin Spacey, Judi Dench, Julianne Moore). Kniha se mi líbila ještě více než film, byla obsáhlejší, detailnější a nějaký ten prostor pro fantazii přece jen zůstal. Život na ostrově Newfoundland rozhodně není pro každého, o to zajímavější jsou charaktery postav, se kterými se setkáváme. Moc příjemné čtení, s nezapomenutelnou atmosférou. Ráda se zase po čase k Ostrovním zprávám vrátím. Stojí za přečtení!

Hanilelai

Kniha výstižně zachycuje přeměnu hlavního hrdiny z nesebevedomeho chlapa v pracujícího otce a muže, jenž opět začíná milovat. Drsná severska krajina, zvyky tamních obyvatel i tajemství jeho rodu knize přidává na ctivosti. Na konci příběhu chce čtenář věřit tomu, ze "láska může někdy být bez bolesti a trapeni".

alzbeta4340

Moc pěkné čtení. Atmosféra severu se z knihy úplně valí. Film jsem kdysi viděla, byl povedený, ale kniha je ještě daleko propracovanější a jakoby plastičtější v popisu pohnutek hrdinů. Moc se mi to líbilo, kdo jste ještě nečetl, neváhejte.

tomiwoj

Film výborný a kniha ještě lepší .... dostala Pullitzerovu cenu za fikci.

rajen

Tato kniha mi vůbec nesedla. Styl psaní mi přišel takový těžkopádný. Nečetla se mi lehko, příliš mě do děje nevtáhla. A přitom čtu ráda knihy z takového drsného chladného prostředí. Tentokrát to na mě prostě nedýchlo. S hlavním hrdinou jsem zejména kvůli počátečnímu popisu nemohla sympatizovat a ani další děj to nezměnil. Asi to mělo skončit víceméně dobře, ale já jsem po dočtení měla pocity spíš takové ponuré. Pro mě zklamání.

Angelicus
29.11.2016

Tahle kniha je neuvěřitelná. Dramatická, vtipná, z velmi neobvyklého prostředí... Filmové zpracování se s ní měřit nemůže, a to mám pro Franka Underwooda slabost.

bookcase
23.03.2015

Možná trochu zdlouhavá, ale zajímavá kniha ve stylu Johna Irvinga.

Ivaksa
10.11.2014

Film mám hodně ráda, povedl se a tak jsem sáhla po knize. Zpočátku jsem měla dojem, že lepší než film nebude, ale byla to mýlka. Kniha je jiná. Obsahuje toho víc, prožijeme toho víc a poenta vyzní hlouběji, hutněji. Prostředí ledového kraje ve kterém se příběh odehrává člověka donutí přivyknout a oblíbit si. Tuhle autorku mám velice ráda, její styl psaní mi naprosto sedí, no a překlad je velmi slušný.

Lzicenka
09.10.2012

Z počátku jsem byla z knihy dost zdrcená tou popisovanou neschopností a nemožností hlavního představitele Quoyla. Dokonce jsem ji asi na měsíc odložila. Nicméně jsem se k ní vrátila a stálo to za to, jelikož kniha byla postupem (a nebo přesunem na Newfoundlan) lepší a lepší, děj mě pohltil a už nešlo couvnout, protože jsem byla zvědavá, jak to skončí. Tudíž jsem neodolala a shlédla i film.

LaArdilla
26.04.2012

Film jsem viděla hodně let předtím, než jsem se dostala ke knize, tak jsem si toho už moc nepamatovala, ale vím, že se mi líbil. A kniha se mi líbila ještě víc. Na každou kapitolu jsem se velmi těšila, kniha mě vtáhla do děje, moje fantazie si nádherně vykreslila krajinu Newfoundlandu. Když jsem knížku dočetla, tak mi to bylo hodně líto, nechtělo se mi ten svět opustit.

zfilmováno ostrovy

Annie Proulx