Isew Isew komentáře u knih

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Nečekala jsem nic a dostala všechno. Lidé, kteří jsou ve svém konání stále stejní, bez ohledu na století, ve kterém žijí. To, co vnímáme jako dobro, vůbec dobro být nemusí a naopak. Náš úhel pohledu vůbec nemusí být správný, i když bychom za to dali ruku do ohně. Po dočtení se u mne dostavilo smíření se životem a možná trochu i zmoudření. Takových knih, jako je Tajemný cizinec, moc není. O to raději jsem, že jsem na ni narazila.
Dlouho jsem nemohla uveřit tomu, že to napsal ten Mark Twain, kterého znám z úplně jiného žánru. Ale přece i Jack London napsal Tuláka po hvězdách. A jak se říká. Když se něco stane jednou, nemusí se to opakovat. Když se něco stane podruhé, tak se to jistě stane i potřetí. Tak se těším, jaký mě nepoznamý klenot s přesahem, z pera dobrodruha, na mě ještě nepovšimnut čeká.

25.10.2015 5 z 5

Legionář Legionář Roman Bureš

Vůbec jsem nečekala, že mě kniha tak chytne a nepustí. Zvlášť popis útoku na germánskou vesnici byl tak strhující, že jsem chvílemi snad ani nedýchala.

11.10.2015 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

První díl mě nenadchl. Přesto jsem si Hedvábníka nahrála do iPodu jako audioknihu s tím, že mě zajímá, jak se bude vyvíjet vztah Cormorana a Robin. Po čtyřech měsících (tak nudné to bylo) jsem konečně na konci. A jediné, co na knize bylo zajímavé, byl vývoj vztahu Cormorana a Robin. Zbytek byl upovídaný, nepřehledný a nudný. Stále mi uniká smysl úvodních úryvků u každé kapitoly. A tady vidím jednu z nevýhod audioknihy. Nemůžete to přeskočit, tak jak bych to jisto jistě udělala v knize. Stále nechápu, jak tak skvělá spisovatelka, která v Harrym Potterovi čtenáře udržovala v napětí, nabízela falešné stopy a vodila si čtenáře tak, jak potřebovala, napíše dvě tak nudné detektivky. Vždyť už první díl Harryho byla skvělá detektivka. Takže to umí. Tak kde je chyba?

27.09.2015 2 z 5

Shakespearova kletba Shakespearova kletba Jennifer Lee Carrell

Nedočteno. Překombinované. Zmatené. A to jsem velký fanda Shakespeara.

12.09.2015 1 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Většinou knihy nehodnotím, když je nedočtu, ale tady udělám výjimku. Nuda. To je to jediné, co mi v souvisloti s touto knihou vytane na mysli. Všeobsažná nuda. Ztráta času. Myslela jsem si, že Sedmikostelí (mimochodem moc pěkný název knihy) bude čtivější. Anotace knihy mluví o tom, že odbočky od děje, které jsou v knize časté, děj neruší, ale příjemně doplňují. No, mne tedy rušily tak moc, že knihu nedám. Život je příliš krátký. A dobrých knih je tolik, že je nikdy nepřečtu všechny. Tak proč ztrácet čas s knihou, která za to nestojí. Sedmikostelí odkládám s čistým štítem. Dala jsem knize několik šancí. Jsem za polovinou, tak moc je vidět, že jsem to chtěla dočíst. Ale další odbočka od děje mne dovedla k poznání, že o nic nepřijdu, když se ke knize už nevrátím.

21.08.2015 1 z 5

Tajemství obrazárny Tajemství obrazárny Emil Vachek

Myslíte si, že Hastings je natvrdlý? Myslíte si, že to, jak Columbo přestírá hloupost a naivitu, je otravné? Tak si přečtěte tuto knihu. Maurin je mnohem natvrdlejší než kdy byl Hastings a Klubíčko je ještě mnohem otravnější než Columbo. Nechápu zdejší vysoké hodnocení. Námět není nejhorší, ale ty metody... SPOILER Ač Klubíčko ví, jaký hňup je Maurin, přesto mu sděluje závažné informace k případu, které pak za tepla Maurin, ve své hlouposti, vyklopí hlavnímu podezřelému. A to Klubíčko udělá opakovaně! Pak Maurina označí za osla. No, trochu osla je i v Klubíčkovi. KONEC SPOILERU. Chování Klubíčka mi nesedělo. Poměrně brzy bylo zřejmé, kdo je pachatel a kde jsou obrazy. Tato detektivka mě moc nebavila.

20.06.2015 2 z 5

Můj kamarád skřítek Vítek Můj kamarád skřítek Vítek Romana Suchá

Dětem se knížka poměrně líbila. Mně moc ne. Podobných knížek je mnoho a s nosnějšími tématy. Jsem ráda, že konečně máme dočteno.

26.05.2015 3 z 5

Agent 6 Agent 6 Tom Rob Smith

"Nejrozlítanější" díl, přesto velmi čtivý. Jsem ráda, že jsem se k této sérii dostala. Zaplést se se zlem, byť z idealismu, a člověk je poznamenaný na celý život. Na dějiny se, i díky této sérii, dívám jinak, realističtěji. Vliv ruských agentů na události v Maďarsku roku 1953. Dřív by mě to nenapadlo. Co když ani pražské jaro nebylo být tím, čím se mi zdálo dřív. Nebyl zde aplikován podobný princp? Vyvolat nepokoje mezi místním obyvatelstvem, nechat bouřit, tvrdě potlačit, upevnit svou moc a posunout blíž k západu ruské vojenské jednotky. Nedělám si iluze, zvlášť poté, jakou proruskou kampaní jsme v minulých letech prošli a stále procházíme, že nejsme ve sféře ruského zájmu. Stále jsme nárazníkovou zónou a tudíž z geopolitického hlediska velmi důležitá země.

18.05.2015 4 z 5

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

Druhý díl v sérii a stejně strhující jako první. Dychtivě jsem četla stránku za stránkou. Několikrát jsem musela knihu zavřít, abych tu hrůzu vydýchala. Když došlo na mého oblíbence Timura, bylo mi vážně smutno. Něco podobného se dalo čekat, ale stejně jsem nevěřícně zírala na řádky a čekala, že to zvládne a za pár stránek se objeví. Přesun do Maďarska byl zajímavý. To, že nepokoje v Maďarsku podněcoval SSSR, aby odvrátil pozornost od svých vnitřních problémů po odhalení Stalinových zločinů, a také proto aby mohl demonstrovat svou sílu, mě nikdy nenapadlo. Ale dává to smysl a podíváme-li se na dějiny, účel to bezesporu splnilo.

16.05.2015 4 z 5

Šarlotina pavučinka Šarlotina pavučinka Elwyn Brooks White

Knížka mě vůbec nebavila. Četla jsem ji dětem a často jsem se přistihla, že vlastně nevnímám, co čtu. Příběh by ještě ušel, ale ta zbytečná vata kolem hodně rozptylovala. V polovině knihy jsem řekla dcerám, že tu knížku nedočteme a raději se podíváme na film! A to nemám filmy podle knih v oblibě. Ale tohle se dočíst vážně nedalo.

14.05.2015 1 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Už dlouho se mi nestalo, abych knize věnovala čas na spaní. Usínala po půlnoci, protože si čtu a vstávala v půl páté ráno, abych si mohla číst. Pár unavených dní mi za to ale stálo. Kniha je velmi čtivá a bavila mě od začátku do konce. Všudypřítomná atmosféra strachu. Ani na nejvyšších místech si člověk nebyl jistý ničím. Čím výše postavený, tím víc na ráně. Lidská schopnost přežít v jakýchkoli podmínkách je obdivuhodná. A to jen proto, že malý, zamindrákovaný šílenec Stalin (162 cm) se dostal k řízení obrovského množství lidí. Nechci dělat anologie ale Putin měří 170 cm. Babička, která zažila obě války mi vyprávěla, že němci byli hrozní, ale sověti, kteří nás přišli osvobodit, byli ještě tisíckrát horší.

11.05.2015 5 z 5

Vzestup Juliův Vzestup Juliův Daphne du Maurier

Povinná četba pro všechny, kteří si myslí, že peníze = štěstí.

03.05.2015 3 z 5

To jsou naše dějiny To jsou naše dějiny Petr Dvořáček

Nečekala jsem to, ale opravdu se mi tento rychlý expres dějinami líbil. Žádné zbytečné zdržování, šup a už jdeme na další epochu. Je jasné, že na sto stránkách komiksu nenajdete podrobnosti, ale jen to nejnezbytnější. Ale kde jinde naše dějiny projdete za hodinu? Škoda jen toho neveselého konce, který je ale glosovaný opravdu trefně a zábavně. Pamatuji si ten naivní optimismus po roce 1989, že bude lépe. Jenže to by po pádu komunismu muselo přijít něco jiného než: (citace z knihy)
Havel: "Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí tak, že lháře a zločince necháme v klidu dožít v ústraní."
Klaus: "Zahajuji velkou bojovou hru pod názvem Privatizace národního majetku: Až řeknu, závodníci vyrazí, a co si kdo urve, to bude mít. Připravit, pozoooor, teď!"
Klaus: "Že jsou tu špinavé peníze? Ale ty já nepoznám. "
"Roku 2013 se stal prezidentem Miloš Zeman, svými voliči pokládaný za zachránce, odpůrci za samolibého alkoholika. Uvidíme ..."
Přeji naší krásné zemi jen to nejlepší. A budu doufat v to, že snad jednou na pomyslném českém trůnu usedne znovu osvícený panovník, který bude dbát na blaho země víc, než jen na svůj vlastní prospěch. A že se jich pár našimi dějinami mihlo. Čest jejich památce.
Edit 2024 ... k citované poslední větě knihy ... potvrdilo se, že Zeman byl opravdu jen samolibý alkoholik a lhář.

24.04.2015 5 z 5

Můj anděl se umí prát Můj anděl se umí prát Roman Brat

Dětská knížka, která se potýká s problematikou šikany. Není špatná, ale dle mého je povrchní. Z tématu se dalo vytěžit víc. Dceři se však líbila a chce se přihlásit na karate.

17.04.2015 3 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

V dětství jsem se ke knize nedostala. Ani nevím proč, protože jsem četla všechno, co se mi dostalo pod ruku. Takže opožděná premiéra a velké nadšení. Dcera se do knihy zamilovala a já taky. Chtěla bych zkusit žít skromně na horách, ujasnit si priority a vnímat přírodu. Nevím, jak bychom to zvládli, ale představa, že by člověk vypadl z tohoto stresového života, je lákavá. No, třeba někdy. Snad ještě dnes existují na horách taková osamělá místa.

10.04.2015 5 z 5

Katapult Katapult Vladimír Páral

Krize středního věku s hlavním hrdinou pěkně zacloumá. Chce si užít života a až mnohem později zjistí, že ztratil to jediné, co za to stálo. Třetí kniha od Párala, kterou jsem četla. První dvě byly excelentí. Tato byla trochu zklamání. Předvídatelná a velmi zdlouhavá. Přesto přečtení nelituji.

26.03.2015 3 z 5

Daisy Millerová / Daisy Miller Daisy Millerová / Daisy Miller Henry James

Daisy Millerová, která neuznává zavedené konvence a žije si svůj život po svém bez ohledu na okolí. V době vzniku této novely (1878) to musela být velmi pobuřující četba. Dnes je jiná doba, Co dříve bylo provokující, je nyní běžné. Daisy žila svůj život naplno a užívala si ho. A to se mi na ní líbilo.

22.03.2015 3 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

V průběhu let jsem měla knihu v ruce několikrát. Po pár stránkách jsem ji však vždy odložila. Je to přece klasika, asi ji nezařadili mezi americkou povinnou četbu jen tak, řikala jsem si. Tak jsem se odhodlala s tím, že tentokrát to dám. A dala. S přemáháním. Proč se však tato kniha řadí mezi klasiku, stále nechápu. Příběh se táhne. Zápletka nic moc. Diamant velky jako Ritz mne nadchnul, tohle nudilo. No, mám odškrtnuto a víc už se ke Gatsbymu vracet nebudu.

19.03.2015 2 z 5

Neotesánek Neotesánek Ivona Březinová

Když se bude Neotesánek dobře chovat, bude z něj opadávat kůra a piliny. Zajímavý nápad zvlášť pro malé děti. Mým dcerám se knížka líbila natolik, že jí chtějí koupit k narozeninám. Což samo o sobě o kvalitě knížky hodně vypovídá.

12.03.2015 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Po Selském baroku a Zlodějích zelených koní, to bylo mé třetí setkání s autorem. A dostavilo se velké zklamání. Hlavní hrdinka je sebestředná, nesympatická postava, které bych se v reálném životě vyhnula velkým obloukem. Zrušili vesnice kvůli stavbě jaderné elektrárny. Nebylo to poprvé ani naposled. Kolik vesnic bylo zatopeno kvůli stavbě přehrad, kolik kvůli těžbě nerostných surovin a další kvůli jiným nekončícím lidským potřebám. A demonstrovala by kvůli tomu hlavní hrdinka? Asi těžko. Ale tady jde přece o její chalupu. Připomínala mi děcko, které leží před hračkářstvím, řve, kope nožičkama a dožaduje se hračky. U ní nešlo o to, že se stavěla elektrárna, jí šlo o to, že jí berou něco jejího. Sice vystudovala, ale protože nemohla učit ve vysněné jednotřídce, tak nebude učit vůbec. Zajímala se o to, jak je elektrárna stavěná, jestli je bezpečná a nebo opravdu stavěli druhý Černobyl? Zajímala se o ty tisíce dětí i dospělých na severu, kteří kvůli uhelným elektrárnám byli nemocní a dýchali nebezpečně zamořený vzduch? Ale hlavně, že si mohla rozsvítit. Přišla o chalupu, byl jí dán náhradní byt. Tragédie největší. Divím se, že s ní ten její kluk vydržel tak dlouho.
Příběh se vlekl, nechtělo se mi to ani dočíst.

11.03.2015 2 z 5