Daisy Millerová / Daisy Miller

Novela Henryho Jamese z roku 1878, Daisy Millerová, pojednává o mladé ženě, která svým liberálním chováním pobuřovala viktoriánskou společnost. James staví do kontrastu psychologii mladé ženy a tradice společnosti, v níž je Daisy Millerová jasně na okraji. V dopisech James Daisy označil za oběť „společenského kraválu“, jehož si ona sama buď vůbec nevšímá, nebo v něm vězí až po krk.V kontextu romantického příběhu vyvstává paradox ze života autora. Henry James se totiž nikdy neoženil a zůstává otázkou, zda vůbec někdy prožil nějaký milostný vztah. V roce 1974 byla novela zfilmována Peterem Bogdanovichem se Cybill Shepherdovou v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37020/big_daisy-millerova-daisy-miller-4cU-37020.jpg 3.631
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Garamond

Daisy Miller, 1878

Kniha Daisy Millerová / Daisy Miller

tereza0319
11.04.2019

Jak psala Aaron Lewis, taky jsem to četla kvůli škole a taky nejméně třikrát, psala jsem na to seminárku. A taky byl s každým dalším přečtením zážitek větší a větší. Dost dobrá knížka.

Isew
22.03.2015

Daisy Millerová, která neuznává zavedené konvence a žije si svůj život po svém bez ohledu na okolí. V době vzniku této novely (1878) to musela být velmi pobuřující četba. Dnes je jiná doba, Co dříve bylo provokující, je nyní běžné. Daisy žila svůj život naplno a užívala si ho. A to se mi na ní líbilo.

Aaron Lewis
18.08.2014

Kvůli VŠ jsem to četla minimálně 3x a nejdřív bych dala dvě hvězdy, potom už tři a když nad tím přemýšlím, tak si zaslouží 4. Novelky nejsou můj žánr, ale tato bylo nakonec opravdu dobrá:).

Vera Silent
03.01.2012

zabavne a vystihujici tehdeji dobu. Navic ja mam rada pribehy odehravajici se v italskem prostredi, takze cast v Rime se mi samozrejme zamlouvala a na Giovanellim jsou pekne vyobrazeny nektere typicke rysy Italu.

Kvikvinka
16.04.2011