intueri intueri komentáře u knih

Vědomí a realita: O mozku, duševní nemoci a společnosti Vědomí a realita: O mozku, duševní nemoci a společnosti Jiří Horáček

Nejedná se zrovna o populárně náučnou četbu, takže táto kniha nebude asi pro každého zájemce.. Přesto, kdo je ochotný "prokousat" se psychologicko-fyzikálně-filozofickým rozhovorem, bude "odměněn" náhledem na současná možná řešení bazálních otázek lidstva..:) Souhlasím s Bana - v českém vydání, ve svém rozsahu a našich podmínkách je tento text poměrně zásadní..

05.04.2021 4 z 5

Matka a syn poutníky v Japonsku Matka a syn poutníky v Japonsku Alena Bímová

Milé čtení z japonské formy duchovní poutí po buddhistických a šintoistických svatyních ostrova Šikoku. Původ je spojen s 8. stoletím a mnichem Kúkaj (Kóbó Daiši), který měl velký vliv na rozvoj ezoterického buddhismu v Japonsku a spoustu chrámů sám založil.
Cesta je dlouhá 1200 km a zahrnuje 88 chrámů (hříchů, kterých se můžeme dopustit).
Symbolicky putování znamená "cestu k osvícení": chrámy 1-23 dosažení probuzení, 24-39 sebedisciplínu, 40-65 osvícení a 66-88 nirvánu.
V cestovním deníku autorka popisuje navštívená místa své dvoutýdenní pouti se synem (včetně závěru v Kjótu), pohostinnost a úctu místních obyvatel vůči poutníkům, kulturní a regionální zajímavosti i celkové okolnosti a vyčíslení cesty. Děkuji za inspiraci :)

04.04.2021 4 z 5

Haredim Haredim Eliška Blažková

Výborné nahlédnutí do kultury, která bývala kdysi součástí i našich měst a čtvrtí. V jeruzalémské Mea Šearim, obývané charedim - nejultraortodoxnějšími židy, se doslova zastavil čas. Dodržování prastarých židovských zákonů, předpisů a tradic.. Chudobná a těsně uzavřená komunita.. Nezájem o dění v okolním světě a nesouhlas s existencí státu Izrael.. Dojem kontrastů ještě umocní černobílé provedení fotografií s krátkými popisky. Kniha je rozdělená do kapitol zobrazujících a výstižně líčících jednotlivé židovské svátky i život žen společenství, do kterého se autorka kousek po kousku snažila pronikat a několik let jej dokumentovat. Určitě doporučuji - k prohlédnutí si i přečtení!

02.04.2021 5 z 5

Mezi emigrací a koncentračním táborem Mezi emigrací a koncentračním táborem Carmen Renate Köper

Těžké téma a těžké osudy, které si zaslouží být vyslyšeny a zapamatovány... Bohužel mě dost odrazoval autorčin styl (ne)vedení rozhovoru a vůbec jeho vzniku (chápu, že byl zamýšlený jako filmový dokument) - kdyby raději nechala účastníky"jen"vyprávět, věnovala jim více"návštěv", prostudovala si pečlivě životopisy zpovídaných a neposuzovala, nemusela bych se dočítat o obědových pauzách mezi natáčením, vyhrnuté sukni účastnice, která kazila záběr, nejistotách jsou-li reakce kontroverzní a konstatováních, jak často nebylo lehké pro vypravěče se plně otevřít (ani se nedivím) či jak má jiný názor na stejnou profesi (herectví)..

28.03.2021 3 z 5

Okolo sveta 2 – Putovanie po Hodvábnej ceste Okolo sveta 2 – Putovanie po Hodvábnej ceste Martin Navrátil

Takže druhé knižní a opět jedinečné setkání s Martinem na cestách :) Znovu oceňují skvělou grafiku a fotky - jen mapky mi tentokrát v úvodu kapitol chyběly (seskládány hromadně na vnitřních stranách desek nejsou tak přehledné). Oproti prvnímu dílu působí cestopis celistvě, protože má svůj´začátek a konec´včetně krásné pointy - splnit si svůj dětský sen - vidět na vlastní oči Petru a nakonec i celou Hedvábnou stezku..
Potěšila mě spousta kulturních, zvykových i historicko-politických informací a zajímavosti.. Ale největší radost mi udělala střední Asie a Kavkaz! Díky pracovním vízům zdravotníka a pobytům jsem se celkem lehce dostala do zemí Blízkého východu, ovšem střední Asie a Kavkaz je pro mne stále ještě´velkou tajemnou´, proto autorovi velmi děkuji za parádní sondu..
Hvězdičku bohužel zase musím ubrat za opakující se nešvar a to opakování (v textu, v souhrnu, v popisku fotek) a´odbyté´Turecko (opravdu není třeba popisovat každou památku v Istambulu, ale jen Hagii Sofii a Pudding shop si nezaslouží..).

23.03.2021 4 z 5

Okolo sveta 1 - Zážitky profesionálneho cestovateľa Okolo sveta 1 - Zážitky profesionálneho cestovateľa Martin Navrátil

Moje první písemné (nepočítám web) setkání s Martinem a musím říct hodně příjemné :) Chválím opravdu krásnou grafiku knihy, fotky, v úvodu každé kapitoly mapky zemí i historicko-politické info. Potěší ne zcela tradiční výběr destinací nebo zážitků z nich. Na druhou stranu jsem si někdy připadala, že čtu spíše reportáž v cestopisném časopisu než cestopis... Protože byl autor na některých místech mnohokrát, nepovažuje asi za nutné se více rozepisovat směrem k´Neználkům´, jen sděluje "pikošky", což je mi líto a navíc to působí vzhledem k celku nesourodě.. Hvězdičku taky ubírám, jak už bylo i v dalších komentářích zmíněno, za časté opakování stejných faktů. Škoda - dvacet let práce a bohatých myšlenek by si zasloužilo detailnější a preciznější prezentaci..

22.03.2021 4 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Celkem dobře zpracovaná prvotina (chtělo by to více propracovat charaktery postav a osobní příběhy) , pro mne velmi zajímavé téma k přístupu a léčbě duševních onemocnění v dnes fakultní pařížské nemocnici Hôpital de la Salpêtrière v 19. století a více méně´realistické´představení spiritismu na podkladě Kerdecovy Knihy duchů (jako vztahu hmotného světa k duchům a daru, který má pomáhat k vyššímu dobru ne mysticismu, seancí, amuletů, symbolů či využívání médií..).
Ženská nemocnice Salpêtrière sloužila dříve jako velké vězení, proto není divu, že se tam stát/rodiny/manželé tak rádi zbavovali´nepohodlných´žen. Až v 19. století zde vniklo centrum hypnózy a začalo se léčit. Setkáváme se tam s velikány neurologie Charcotem, Babinskim, Tourettem - není zmíněn místní předchůdce a ´otec´ psychiatrie Pinel ani jejich následovník Freud... Neurologie se zabývá nervovým systémem/hmotným a hmatatelným x psychiatrie poruchami myšlení, vnímání, emocí a chování/nehmotným a nehmatatelným. To vše působí s tehdejším vědeckým pohledem, nadvládou mužů a spiritismem jako´propast´- autorce nejde o průkaznost existence duchů, ale kontrast. Kontrast v postavení žen a mužů 19. století, etický kontrast v přístupu k léčbě duševně nemocných (veřejné demonstrace záchvatů či hypnózy, dny otevřených dveří pro společenskou smetánku, zacházení s pacienty atd.) a kontrast v tom, co je pokrokové dnes, za to nás příští generace vědy odsoudí (jak říká O.Stehlíková v doslovu). Dnes už pro nás není duševně nemocný posedlý ďáblem, praktikující čarodějnicí nebo monstrem, tak proč by za několik let nebyla možná komunikace s paralelním světem :)))

21.03.2021 4 z 5

Sadako chce žít Sadako chce žít Karl Bruckner

Očekávala jsem více detailů z proběhlé tragédie i života po ní.. Nakonec však dávám plný počet hvězdiček za Sadačin příběh a odkaz celé knihy: Na špičce pomníku symbolické atomové bomby v Zahradě míru v Hirošimě se tyčí postava Sadako Sasaki, ulitá z bronzu. V rukou vztažených k nebesům drží zlatého jeřába. Pomyslete na své děti! Neříkejte, že je moudřejší nevypravovat dětem o tom, co se stalo! Není to moudřejší! Neboť kdo nezná nebezpečí, zahyne v něm.

20.03.2021 5 z 5

Pablo Escobar Pablo Escobar Mark Bowden

Výborný reportážní počin ze života a hlavně "lovu" na jednoho z nejslavnějších narkobaronů! Film jsem neviděla, ale knižní napětí, dobře zpracovaná fakta a odsýpající děj předčily moje očekávání.. Překvapil mne "osobnostní profil" Pabla, stylizujícího se do Robina Hooda s životní filozofii: stříbra nebo olova.. A zároveň je zajímavé pročíst se nejhorším obdobím v dějinách Kolumbie - násilí, únosy, vraždy, bombové útoky, nebetyčná korupce a výklad práva, jak se komu hodí.. To za přečtení nebo zhlédnutí filmu rozhodně stojí!

11.03.2021 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

N e u v ě ř i t e l n é nahlédnutí za oponu nedávných dějin vlády Velkého kormidelníka - Maa v Číně... Na příběhu života třech generací žen v kulisách vzniku kultu osobnosti a filozofie maoismu, Velkého skoku (s následky hladomoru), Kulturní revoluce (s perzekucí všech věrných a vzdělaných členů strany), zbrojení proti SSSR (které zničilo veškeré hospodářství země) a povšechného rudého teroru (odhadem zásluhou Maa zahynulo v Číně 40-70 mil. lidí..) čtenář zjistí, jak tohle vše vypadalo v "praxi". Hlad, teror, ponižování, šikanování, věznění, nucené práce, popravy, politická propaganda, absence vzdělání a obecných vědeckých informací, omezování volného pohybu... Občas se mi to už všechno "slévalo" dohromady a stávalo "šedivě trpně opakujícím", ale i taková bohužel pravda je... Děkuji autorce za odvahu "prožít vše znovu" a rozhodně doporučuji!

07.03.2021 5 z 5

Kurupira: Zlověstné tajemství Kurupira: Zlověstné tajemství Jaroslav Mareš

Takový "obyčejný" amazonský cestopis jiskřící napětím a tajemnem.. Člověk přímo hltá příběhy ze života místních indiánských kmenů, zlatokopů, hledačů diamantů či lovců orchideí. Chrochtá si blahem nad spoustou pestře naservírovaných informací z botaniky, zoologie, palentologie a v neposlední řadě se těší na lehké mrazení z magického šamanismu a záhadologie..:)

04.03.2021 5 z 5

Pletené ponožky: 50 návodů jak na ponožky, podkolenky a návleky Pletené ponožky: 50 návodů jak na ponožky, podkolenky a návleky Ieva Ozolina

Ponožek jsem se napletla už mnoho párů, takže jsem vděčná autorce za novou inspiraci a hlavně krásné litevské vzory i vysvětlení jejich symboliky.. Hvězdičku ubírám za trochu nepořádné popisy práce, kdy mi něco v nákresech nesedělo - koukám vzadu do seznamu symbolů (vše ok) a ejhle, ono to je jinak uvedeno v obecném návodu k pletení.. Kdybych byla začátečník, tak by mě to asi hodně zmátlo, stejně jako obecný návod k pletení (nadpisy, podnadpisy, varianty..).

17.02.2021 4 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Silný příběh silné ženy z malé jihočeské vesnice, která opravdu předběhla svou dobu.. Se znalostí několika jazyků (v průběhu života asi čtrnácti), s aprobací z chirurgie, s finančním přispěním T.G.Masaryka a touhou zřídit v domovině institut výzkumu tropických nemocí, odcestuje do Bagdádu, kde založí nemocnici. Proslaví jméno naší země v orientu a obohatí národní muzeum o mnoho exemplářů exotického hmyzu. Přestože sama příliš životních radostí nezakusí, nikdy se nevzdá a pokračuje v šíření vzdělání i zastání se potřebných..

13.02.2021

Na vlnách s Petrem Voldánem Na vlnách s Petrem Voldánem Petr Voldán

Galantní, cestopisná, odpočinková, nostalgická, pohrávající si s fantazií... Pán Voldán vykouzlil antonymum toho, co dnes často s příběhy děláme - z písemné/vizuální formy je´převádíme´do audioforem a posloucháme. On naopak´zpísemnil´své reportážní postřehy, asociace, rádiové akustické zážitky a hlavně dal na stránkách vyniknout zvukům, šumům, svistům, vrzům..:) Kniha asi nebude pro každého, ale kdo má autorovy reportážní promluvy rád nebo si chce jen tak´zabloumat´po pozoruhodnostech světa, je na správné adrese.

10.02.2021 4 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Krásné čtení spojené s nutkavou chutí dát si Pu-erh..:) Potěšila mně spousta informací o pěstování, zpracování, degustacích a prodeji čínského čaje z míst "kolébky čaje a čajové kultury". Zaujalo také prostředí, tradice, duchovno a rituály horských etnik, která se pěstováním po staletí zabývají a o kterých si čtu prvně.
Hvězdičku ubírám za "hrbolaté" dějství (vrchol námětu střídá další námět, takže žádný z nich nemá čas doznít a ztrácí přirozený"drive") a za plytší "nakupení" mnoha témat, která mohla autorka hlouběji rozpracovat v jiných knihách (migrace do Zlatého trojúhelníku, změny ekonomického statusu čínských rolníků, zahraniční adopce, vyrovnávání se s pozicí adoptovaného cizince, střídavý život čínské menšiny v USA). Doporučuji, nejen, všem čajomilcům :)

07.02.2021 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Perfektně zpracované historické údaje, výborně uspořádaný děj, jedno z nejsilnějších témat našich dějin, které jsem si mohla přečíst...
Asi vše už bylo níže v komentářích řečeno, proto "jen" velmi děkuji autorovi, že svými písmeny vystavěl čtivý"pomník" jak účastníkům operace Anthropoid a výsadkářům, tak i jejich blízkým, pomáhajícím a obviněným včetně Lidic a Ležáků, kteří zaplatili životem... Bohužel až po tomhle aktu Velká Británie a Francie přestaly akceptovat mnichovské podpisy a my jsme mohli po válce obnovit naší zemi...

30.01.2021 5 z 5

Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Džuniči Saga

Úplně sváteční čtení - velmi krásná a milá kniha - obálka jak ručně dělaná, stránky z křídového papíru, barevné i perokresbou vyvedené ilustrace, výborný překlad...Samotný obsah je barvitým vyprávěním rodáků maloměsta Cučiury o jejich kultuře, zvycích, profesích, úmorné práci a životu, ale i zábavě minulého století.
Člověk při tom pochopí, že ne nadarmo jsou dnes Japonci se svou pracovitostí, smyslem pro detail a ohledem k tradicím i předkům průmyslovou velmocí.

24.01.2021 5 z 5

Podat ruku ďáblovi: Příběh poslední genocidy 20. století Podat ruku ďáblovi: Příběh poslední genocidy 20. století Roméo Dallaire

Stručně řečeno: velmi těžké čtení...
Po stránce obsahové"syrová reportáž" z úst velitele mírové mise gen. Dallaire ve Rwandě, který se snaží s minimem vycvičené posádky, vybavení, podpory OSN a vůbec světového zájmu stabilizovat etnický a vládní zmatek v zemi. Vše i s jeho varováním vyústí v dubnu 1994 do brutální genocidy s vyvražděním asi 800 000 lidí během 3 měsíců... Ve stejné době probíhal konflikt v bývalé Jugoslávií, kde genocidě též nebylo zabráněno...
Jakou cenu má lidský život na jednom x druhém kontinentu? Jaká je cena pomoci chudé x perspektivní zemi? Jak běží čas lidem na dovolené x v oblehnutém bydlišti?
Po formální stránce děj škobrtá přes mnoho technických a administrativních detailů, které generál řeší, zabírá mnoha osob (často jsem zpětně listovala kdo je čí) a strádá nekvalitním překladem. Přesto doporučuji k přečtení - už kvůli samotným Rwanďanům a misi UNAMIR...

21.01.2021 4 z 5

Mapa soli a hvězd Mapa soli a hvězd Zeyn Joukhadar (p)

Zajímavě zpracované téma dospívání ve víru války, násilí, migrace a vyrovnávání se se smrtí svých blízkých. Bavily mně dvě dějové linie, kde realitu dívky Núr "doprovází" a symbolicky "doplňuje" mytologický příběh dívky Ráwije. Autorku chválím za krásný jazyk, který ještě více vyniká s Núřiným darem synestezie, a za celistvě vystavěný děj.

20.01.2021

Ata Mua - kolem světa za 800 dní Ata Mua - kolem světa za 800 dní Eva Palátová

Nejprve se mi dostal do rukou druhý cestopis autorky - Ola lama - který mě nadchl po stránce grafické i stylistické, takže se teď nedalo neporovnávat... Kniha začala vznikat z útržků příběhů, které Eva s Tomem posílali svým přátelům z Austrálie. Tu si vybrali pro studium, výletění i výdělek peněz k dalšímu cestování Novým Zélandem, Indonésii, Polynésii, Himaláji a části Asie. Kniha je však méně kompaktní než její mladší"sestra" a někdy byl již humor na mně "přehumorizován".. Opětovně ale velmi oceňuji fotografie + celkově grafickou stránku, nevšední místa, zajímavé informace a praktické rady autorů. Klobouk taky smekám před jejich vytrvalostí, vtipným důvtipem a bojovou ochotou vystupovat ze své komfortní zóny :)

14.01.2021 4 z 5