Sadako chce žít

od:

Sadako chce žít

Sadako Sasaki byla japonská dívka, která žila v Hirošimě v Japonsku. Byly jí dva roky, když dne 6. srpna 1945 byla svržena atomová bomba na Hirošimu. Bombardování přežila bez viditelného zranění a vyrůstala v silnou a zdravou dívku. Ve věku 11 let (9 let po svržení atomové bomby) náhle dostala závratě. Diagnóza zněla leukémie, nemoc způsobená ozářením z výbuchu atomové bomby. Skutečný příběh popisující události bezprostředně po svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. Odhaluje mimo jiné původ a důvod vzniku legendy papírových jeřábů, tzv. origami. ::: Roku 1958 byla v Parku Míru v Hirošimě odhalena socha malé Sadako držící v rukou zlatého jeřába. Každý rok je k jejímu památníku posláno nespočet papírových jeřábů. Sadako se stala známým symbolem důsledků použití jaderných zbraní. Někdy bývá označována jako „japonská Anna Franková“. Sadako má také památník v Parku míru v Seattlu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28501/sadako-chce-zit-Qt7-28501.png 4.723
Originální název:

Sadako will leben (1960)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
Aerine
17. února

Nakladatelství dětské knihy vydalo knihu, která na mě působila velmi dospěle. Pro mě nové literární téma doteď známé pouze z dějepisu. Tragédie, která je zde vykreslena, na mě ale působila zkratkovitým dojmem, Sadako by si zasloužila mnohem více pozornosti. Její duši nepoznáme, protože příběh Sadako je v rámci knihy omezen cca na třetinu.

LilKure
07. února

Normálně válečnou literaturu obcházím velkým obloukem, ale u této knížky jsem udělal výjimku. Přečtenou jsem ji měl za pár cest vlakem a možná mi utekla i nějaká ta slza.

KocourMour
25.10.2017

Nic smutnějšího jsem nečetl. Brečel jsem jak želva ještě než jsem se dostal na konec.

Dandy1
08.06.2017

Kniha poutavě popisuje život v Nagasaki před i po katastrofě. Čte se to jako pohádka, ale pohádky končí šťastně.

vikaa
15.08.2012

Tak tahle knížka mě v dětství dojímala. Přála jsem holčičce Sadako tolik poskládaných jeřábů,aby jí to navrátilo k životu. Když jsem se později setkala s origami a sama jsem si jeřába podle návodu složila, vzpomněla jsem si na Sadako i když to bylo o mnoho let později.

Loreena72
20.03.2011

Tahle knížka ,psaná podle skutečné události, na mě udělala v dětství velký dojem. Do té doby jsem myslela, že všechny dětské knížky končí zákonitě dobrým koncem a najednou...tato ne. Protože to nebyla fantazie. Byla velmi dobře napsaná, bez zbytečných patetických emocí, na jaké jsme teď u všeho zvyklí - bylo to poctivé vyprávění o tom, jak ani velký sen a urputná touha žít někdy nevyjdou. O tom , jak se všední den lidí v jednom městě změnil v horror.
A já to četla pořád dokola, běhala jsem si ji půjčovat do knihovny, jen abych si vždycky myslela, že TENTOKRÁT poskládaní jeřábi zafungují.