Vědomí a realita: O mozku, duševní nemoci a společnosti

Jaký je vztah našeho vědomí k našemu tělu? Jakým způsobem se navzájem ovlivňují? A jakými metodami lze toto vše zkoumat? Tyto a podobné otázky stojí v jádru rozhovoru redaktorky Daniely Drtinové s psychiatrem, neurobiologem a psychoterapeutem Jiřím Horáčkem. Kniha se krom jiného dotýká čtenářsky vděčných témat, jako je problematika psychosomatických či duševních onemocnění a jejich možné formy léčby, jejichž zkoumání se prof. Horáček v současnosti intenzivně věnuje. V této oblasti nově (či spíše znovu) přicházejí ke slovu též experimenty s psychedelickými látkami, které mohou mít výrazně léčebný potenciál. Toto dobrodružné objevování neznámých cest vede k formulování nových vědeckých hypotéz či teorií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457395/vedomi-a-realita-o-mozku-dusevni-ne-c7M-457395.png 4.524

Kniha Vědomí a realita: O mozku, duševní nemoci a společnosti

Dejvid
dnes

Opravdu náročná kniha vyžadující od čtenáře plné soustředění (a v některých passážích alespoň u mě nestačilo ani to :) ). Oceňuji snahu toto složité a často velmi abstraktní téma zjednodušovat díky praktickým příkladům. Přesto si myslím, že některé části mohly být napsány trochu populárněji, často mi přijde, že text opravdu není daleko od klasického vědeckého článku. Některé myšlenky prezentované v knize jsou skutečně zajímavé, nejvíce mě asi zaujala část věnovaná plynutí (šipce) času, a potom evoluční vývoj vědomí a z něj plynoucí výhody a nevýhody.

painthers

Uff. Kniha, kde jsem mírou abstrakce balancovala na hranici pochopení a nepochopení. Profesor Horáček je ale jeden z lidí, které naprosto uznávám. Je pravděpodobně největším expertem na lidské vědomí u nás, má přesah do fyziky, filosofie, historie. Fascinovalo mě, jak dokáže na abstraktní dotazy Daniely Drtinové odpovídat tak učeně a s plným respektem k vědě a jejím metodám. Mnoho myšlenek bylo fascinujících, ale tak komplexních, že je bohužel asi nebudu ani schopná sama někomu převyprávět. Určitě doporučuju, ale připravte se na to, že kniha vyžaduje plnou pozornost čtenáře.

lencin

Vynikající kniha, a to i přesto, že některé pasáže jsem i přes poctivou snahu úplně nepochopila. Ale ty,které jsem pochopila, mě okouzlily. Doporučuji!

mart.in

Po několika rozhovorech, které jsem s profesorem Horáčkem viděl/slyšel, jsem si knihu pořídit prostě musel. Měl jsem totiž pocit, že umí i o složitých věcech mluvit hodně srozumitelně. V některých pasážích jsem se však i přes opakované čtení celkem ztrácel, některé mi naopak přišly naprosto skvělé. Celkově ale převládá nadšení, věřím že až se časem ke knize vrátím, bude toho ztrácení o něco méně.

LenysekC

Uff... Chtěla jsem si Sheldrakovu Přítomnost minulosti proložit něčím jednodušším a v knihovně na mě zrovna přišla řada s touhle. Tak jsem si řekla, proč ne? Ale ou, jak jsem se mýlila!
Je to náročná a těžká kniha, byť jde o rozhovor a pan Horáček se v úvodu raduje, jak to v takovém rozhovoru lze všechno zjednodušit a zpřístupnit. Nechtěla bych vidět tu složitou verzi. A byť je jasné, že je pan Horáček opravdu bedna, nějak nevím, co si z knihy odnést. A hlavně - když už mluvím o stále širším a širším úhlu pohledu, o matrjošce reality, neměla bych pak být ochotná se i vzdát své vědecké metody, protože může být mylná? A ne že: tohle a tohle je prostě tak, protože někde se začít musí? Přijde mi, že si prostě v mnoha věcech protiřečil. Ale možná jsem se jen zamotala do všech těch teorií a cizích slov.

intueri

Nejedná se zrovna o populárně náučnou četbu, takže táto kniha nebude asi pro každého zájemce.. Přesto, kdo je ochotný "prokousat" se psychologicko-fyzikálně-filozofickým rozhovorem, bude "odměněn" náhledem na současná možná řešení bazálních otázek lidstva..:) Souhlasím s Bana - v českém vydání, ve svém rozsahu a našich podmínkách je tento text poměrně zásadní..

Hlava22772

Kdo se chce neco dozvědět, jak podle posledních vědeckých poznatků funguje vědomi, tak si tuto knihu musi přečíst.

Bana

V našich podmínkách je toto asi poměrně zásadní dílo, které se snaží zjednodušeným způsobem řešit ty nejsložitější otázky, na které jako lidstvo hledáme odpovědi, a to je: co je to realita a jak můžeme realitu vnímat. Profesor Horáček svým přesahem do filozofie, biologie, medicíny, fyziky a matematiky přináší čtenáři zajímavé pohledy právě na tato složitá témata. A díky Daniele Drtinové jsou tam obsažená témata jako je spiritualita a její dopad na zkoumání vědomí.