Okolo sveta 1 - Zážitky profesionálneho cestovateľa

Okolo sveta 1 - Zážitky profesionálneho cestovateľa https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428550/bmid_okolo-sveta-1-x6W-428550.jpg 4 22 8

Okolo sveta série

Zážitky profesionálneho cestovateľa. Žijeme v časoch, keď je cestovanie bežná súčasť našich životov. Väčšina z nás to berie hlavne ako dovolenkovú aktivitu (občas cielenú pasivitu), keď si na pár dní alebo týždňov vyrazíme oddýchnuť a spoznať blízke okolie, prípadne aj vzdialené kraje. Je však zopár ľudí, ktorým takýto bežný rámec cestovania nepostačuje, majú v sebe akési neustále volanie diaľok - vábenie, ktorému sa nedá odolať. Je to pre nich viac než hobby, z prvotného občasného záujmu to postupne prerastie až do dlhodobého zanietenia, ktoré ich napĺňa, je to ich spôsob života. Martin medzi takýchto ľudí patrí, pokojne sa o ňom dá povedať, že sa stal cestovateľom na plný úväzok. Nielenže mu robí radosť neustále sa ponárať do nových a neznámych prostredí, ale zároveň o tom nadšene hovorí a poskytuje svedectvo z prvej ruky. O tom, že má vo svojej cestovnej taške množstvo príbehov, netreba ani na chvíľu pochybovať. V tejto knihe vám ponúka kombináciu krajín, ktoré môžeme zaradiť do kategórie exotika, aj keď to nemusí byť nevyhnutne v tom klasickom, katalógovom ponímaní. Ešte také Japonsko či Indiu by sme tam zaradiť mohli, ale čo taký Afganistan a Pakistan, či jeho zážitky z legendárnej Transibírskej magistrály? Alebo dvojmesačná plavba historickou plachetnicou do Antarktídy, pre mnohých z nás neskutočné splavenie rieky Kongo, zimný prechod v extrémnych teplotných podmienkach cez Čukotku a o absurdnej reality show v Severnej Kórei ani nehovoriac. Dnes už nie je problém cestovať, dnes je umenie pozerať sa očami, ktoré vidia hlbšie pod povrch bežného vnímania. A to Martin dokáže, o čom vás presvedčí na stránkach svojho prvého cestopisného výberu, plného humorných, ale aj dramatických situácií. Vitajte vo svete profesionálneho cestovateľa.... celý text

Marianna496
07.05.2021 4 z 5

Veľmi príjemné čítanie - z každého rožka troška -Afganistan,Antarktída,Kongo,Japonsko,Rusko,India,Severná Kórea.Sú tu mapy,krásne fotografie a po prečítaní silná túžba zbaliť sa a ísť do sveta.A tak v čase kovidu pokračujem aspoň Okolo sveta 2.Jednu hviezdičku som ubrala kvôli až moc jednoduchému textu.(Ale pre niekoho je to plus - je to otázka vkusu,že áno ?

kuba1991
16.04.2021 5 z 5

Knížka se mi opravdu moc líbila.Jsou v ní vybrané samé zajímavé destinace s moc pěknými fotografiemi.Nejvíc sa mi líbilo čtení o Kongu,Čukotce a ještě moc nepoznaných částech Indie,ikdyž čtu cestopisy celkem dost,tak přesto o těchto destinacích jsem neměl skoro žádné informace.Transsibiřskou magistrálu,Afghanistán,Pákistán a zbytek mám už trochu jak načtený,tak nasledovaný z dokumentů,tak jsem zhruba tušil o čem to bude.O Severní Koreji jsme toho asi všichni kdo to čteme/sledujeme už viděli dost a je to jak přes kopírák,což ovšem určitě autorovi nemám za zlé,protože prezentuje pouze to ten jejich režim dovolí.Dávám plný počet hvězd a těším se na další knihu.

intueri
22.03.2021 4 z 5

Moje první písemné (nepočítám web) setkání s Martinem a musím říct hodně příjemné :) Chválím opravdu krásnou grafiku knihy, fotky, v úvodu každé kapitoly mapky zemí i historicko-politické info. Potěší ne zcela tradiční výběr destinací nebo zážitků z nich. Na druhou stranu jsem si někdy připadala, že čtu spíše reportáž v cestopisném časopisu než cestopis... Protože byl autor na některých místech mnohokrát, nepovažuje asi za nutné se více rozepisovat směrem k´Neználkům´, jen sděluje "pikošky", což je mi líto a navíc to působí vzhledem k celku nesourodě.. Hvězdičku taky ubírám, jak už bylo i v dalších komentářích zmíněno, za časté opakování stejných faktů. Škoda - dvacet let práce a bohatých myšlenek by si zasloužilo detailnější a preciznější prezentaci..

Iveta248
15.06.2020 4 z 5

Zážitky profesionálneho cestovateľa - 8 ciest po zaujímavých miestach našej planéty. Pútavé rozprávanie a mnoho fotografií .

klaraskolkova
18.05.2020 5 z 5

Úžasná kniha, úžasná dobrodružství. Na Travelistán jsem narazila náhodou na Instagramu a už nějakou dobu bedlivě sleduji všechny expedice. Plusem knhy je určitě to, že destinace vybrané pro všech osm kapitol jsou většinou na okraji zájmu většiny cestovatelů, takže si díky této knize můžete splnit sen plout kolem Antarktidy, zažít drsnou Čukotku i bizarní Severní Koreu. I pro destinace, kam turisté jezdí (například Japonsko, Indie) jsou vybraná méně známá místa, případně sondy do kultury dané země (zejména kapitola o Japonsku je v tomto ohledu extrémně zajímavá a měla jsem z ní kulturní šok téměř tak, jako bych byla na místě). Plusem jsou také krásné fotky, kterých je v knize víc než dost, a několik grafik, jako například grafické srovnání osmitisícovek dle výšky na konci knihy. Velmi povedený kousek do mé knihovny!

dr.horrible
04.03.2020 4 z 5

Travelistan sledujem už roky a treba podotknúť, že v tom čo robí, je Martin na Slovensku najlepší.
A teraz trocha kritiky:
Prišlo mi to občas odfláknuté. Myslím články. Fotky a grafika celkovo sú proste top, ale nerozumiem prečo sa v niektorých článkoch opakovali informácie. Všimol som si to na troch miestach a konkrétne v kapitole o Kongu sú popísané nejaké veci, v závere kapitoly sú opäť jak keby zhrnuté, a potom si ich prečítame pod fotkami ešte raz.
A popisky fotiek mi občas tiež malinko vadili, ale to je skôr vec vkusu.
Pre vyššie spomenuté uberám z hodnotenia hviezdičku, ako cestopis je to ale dokonalé.
Zaprvé, mám chuť si to prečítať hneď znovu. Zadruhé, mám chuť okamžite bookovať letenky. A konečne, Martin ma aj cez moje politické názory definitívne predsvedčil na Transsibírsku magistrálu a dokonca asi aj KĽDR.
Mňa, havlistu. :)
Teším sa na pokračovania.

LuiCJ
18.01.2020 5 z 5

Martina Navrátila sledujem už od roku 2018 a je pre mňa veľkou inšpiráciou. Keď som po prvýkrát objavil Travelistan.sk, cestovateľský portál, ktorý Martin založil, bol som užasnutý a stal som sa jeho veľkým fanúšikom. Áno, fanúšikom cestovateľa.

Odvtedy som si prečítal množstvo jeho článkov, blogov, videl viacero videí/filmov a fotografií - presvedčili ma, že tohto človeka, ktorý ma toľko inšpiroval musím spoznať viac.
V júni 2019 som sa s ním stretol na jednej z jeho prednášok o Transsibírskej magistrále a keď som sa o pár mesiacov na to dozvedel, že vydáva svoju prvú knihu (konečne!) bol som nadšený ešte viac. Zážitky profesionálneho cestovateľa zozbierané v knižnej podobe - niečo presne na rozprúdenie krvi hoci aj mladého cestovateľa.

Okolo Sveta 1 som si teda našiel pod vianočným stromčekom (a som za to veľmi vďačný) a od 2. januára 2020 som knihu čítal 16 dní. Začal som ju v autobuse na ceste do Talianska, čítal na ubytovni, doma na Slovensku a dokončil na nemocničnej izbe. Skrátka, dielo, ktoré ma sprevádzalo v RÔZNYCH prostrediach a naučilo neuveriteľne veľa. Jedným slovom - OBOHACUJÚCA. Kniha je doplnená skutočne nádhernými fotografiami, mapami a zaujímavými faktografickými doplnkami. Čo ma však trochu nepríjemne prekvapilo bolo množstvo (aj keď väčšinou malých) gramatických chýb počas celej knihy. Na niektorých miestach sa tiež isté odseky akoby “opakovali” (bolo v nich obsahovo to isté). To mi však skoro vôbec nezmenilo názor, že toto dielo z knižnej edície Global Nomads bolo ďalšou dávkou akéhosi “cestovateľského vitamínu”. Utrvdilo ma, že cestovanie je jednou z najlepších vecí, ktoré máme väčšina možnosť robiť.

Pred časom som si hlavne pre svoj YouTube kanál (Luis J.C.) vytvoril heslo/motto - APPRECIATE YOUR EXPERIENCES - v slovenčine VÁŽ SI SVOJE ZÁŽITKY/SKÚSENOSTI. Okolo Sveta 1 sa “podpísala” pod tento výrok ako pravdivý a veľmi sa teším, že nejde o poslednú Martinovu knihu. Pevne verím, že sa mi v budúcnosti podarí s Martinom Navrátilom (Travelistan.sk) či už niekedy vyraziť na nejakú cestu alebo spolupracovať na spoločnom projekte.

ĎAKUJEM!

Ajka22
16.01.2020 5 z 5

Kniha ma prekvapila hneď dvakrát. Po prvýkrát pozitívne - nádhernými fotografiami a pútavým opisom zážitkov a tiež výberom krajín, ktoré cestovateľ opisoval. Druhýkrát ma prekvapila nepríjemne - bola som zhrozená z toľkých gramatických chýb, ktoré sa v knihe vyskytli.

cestování cestopisy

Kniha Okolo sveta 1 - Zážitky profesionálneho cestovateľa je v