Haredim

Haredim https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399132/bmid_haredim-MDZ-399132.png 5 9 4

Fotografka Eliška Blažková osm let dokumentovala život ultraortodoxní židovské komunity v jeruzalémské čtvrti Mea Šearim. Muži v kaftanech a s dlouhými vousy jsou oblíbeným motivem, který si zde fotografují turisté. Autorka knihy Haredim však směrovala mnohem dál. Chtěla nahlédnout do každodenního života uzavřené společnosti, která má svá vlastní pravidla a zákonitosti, pro vnější svět jen těžko pochopitelné. Tato publikace je důležitým svědectvím nejen o židovství, ale také o práci fotografky, která šla za hranice možného.... celý text

Přidat komentář

intueri
02.04.2021 5 z 5

Výborné nahlédnutí do kultury, která bývala kdysi součástí i našich měst a čtvrtí. V jeruzalémské Mea Šearim, obývané charedim - nejultraortodoxnějšími židy, se doslova zastavil čas. Dodržování prastarých židovských zákonů, předpisů a tradic.. Chudobná a těsně uzavřená komunita.. Nezájem o dění v okolním světě a nesouhlas s existencí státu Izrael.. Dojem kontrastů ještě umocní černobílé provedení fotografií s krátkými popisky. Kniha je rozdělená do kapitol zobrazujících a výstižně líčících jednotlivé židovské svátky i život žen společenství, do kterého se autorka kousek po kousku snažila pronikat a několik let jej dokumentovat. Určitě doporučuji - k prohlédnutí si i přečtení!

petrarka72
14.03.2021 5 z 5

Vynikající, nezastupitelná vizuální zpráva o ultraortodoxní židovské komunitě, obývající jeruzalémskou čtvrť Mea Šearim. Fascinující fotografie, vypovídající o světě s pravidly tak odlišnými, že je těžké mu porozumět - a přitom v sobě skrývá hloubku, tradici a prostotu. Doplněno stručnými informacemi o židovských svátcích a výživným rozhovorem s autorkou, který leccos doplnil. Díky, Eliško. p.s. Velký dík patří nakladatelství Blízko. Publikace tohoto typu si neumím představit v běžné distribuci - a přitom jsou tolik, tolik potřebné.


ajaworld
23.12.2020 5 z 5

Beze srandy. Tohle je hluboký a jedinečný zážitek!

pilulka
11.02.2019 5 z 5

Do Izraele jsem se podívala na obchodních cestách několikrát, ale měla jsem možnost vidět pouze tu modernější tvář. Nikdy bych nevěřila, že mě kniha fotografií dokáže tak vtáhnout. Eliška Blažková nám otevírá úplně jiný svět, na hony vzdálený tomu našemu. Díky popiskům a stručnému vysvětlení čtenář získá rámcový přehled o židovských svátcích, tradicích a zvycích a možná mu pomůže alespoň trochu nahlédnout na život komunity, která tu s námi ještě před desítkami let žila.

Autorovy knížky

Eliška Blažková
česká, 1983
2018  100%Haredim

Kniha Haredim je v

Přečtených14x
Čtenářské výzvě7x
Doporučených1x
Knihotéce2x
Chci si koupit4x