Iki1 Iki1 komentáře u knih

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Autorce se zdařilo napsat hodně uvěřitelný příběh. Přispělo k tomu umístění děje do Orlických hor, vykreslení známého prostředí. K tomu výborná charakteristika postav a vystižení jejich postupného vývoje. Hororové prvky jsou do příběhu zasazeny decentně, nijak nevyčnívají. Kniha je tak velmi čtivá, děj se posunuje vcelku očekávaným směrem, povětšinou bez zádrhelů a odboček. K četbě jsem si pouštěl staré dobré Stromboli. Hlavní postavu nakonec autorka využila jako protiklad nekoncepční práce policie a do příslušných mezí odeslala i ono profláklé Pomáhat a chránit. Ovšem co nějaký epilog? Trochu zklamán jsem zůstal u ustřihlého konce.

24.06.2023 4 z 5

Beskydy známé i neznámé Beskydy známé i neznámé Petr David

Krásně vypravená kniha se spoustou fotografií. Autoři v ní sepsali nejen seznam míst, která stojí za návštěvu, ale přidali i různé báje a pověsti, které se k doporučovaným místům váží. Při čtení je poznat, že mají k tomuto pohoří velmi kladný vztah, místa důkladně znají, mají je několikrát procestovány a prochozeny. Myslím, že každý čtenář si tu najde místo, které ještě nenavštívil či by ho chtěl navštívit znovu. Pro mě bylo hodně zajímavé srovnání současného s minulým. Je fajn, že některá místa přitahují spousty turistů, ale hlavní je, že existují také oblasti rekreanty téměř nedotčené. Knihu jsem četl rád a se zájmem. Autorům děkuji za velmi kvalitně odvedenou práci.

15.06.2023 5 z 5

Pilarka - Dotýkat se hvězd Pilarka - Dotýkat se hvězd Petr Macek

Jedna z velmi dobře vypravených knih mapující život a kariéru jedné z našich nejlepších zpěvaček. Autor sem umístil vzpomínky jejích nejbližších přátel, spolupracovníků i kolegů, čímž je to fajn provázané. Vše doplnil množstvím fotografií. Dost často se vzpomínky opakují, občas mi chyběl doplňující dotaz, který by myšlenky a vzpomínky rozvedl. Vypadá to, jako by autor rozeslal emaily s dotazy a odpovědi sumíroval do knihy, což není postup špatný, ale chybí právě ta novinářská reakce, která by nejspíš padla při živém rozhovoru. Nicméně, dozvěděl jsem se mnohé, pro mne nové informace. V průběhu čtení jsem si na Spotify vyhledával Eviny písně, o kterých tu byla řeč, až jsem si začal pouštět celá alba. Tak jsem si četbu knihy fajn užil.

26.04.2023 4 z 5

Zlatá kniha komiksů Neprakty a Švandrlíka Zlatá kniha komiksů Neprakty a Švandrlíka Miloslav Švandrlík

Krásné připomenutí dob už naštěstí minulých. Perfektní jsou vsuvky mezi jednotlivými komiksy, které připomínají dobu vzniku, případné ústupky i malost či závist tehdejších mocných. Vzhledem k tomu, že již jsem pamětník, většinu komiksů pamatuju a jen tiše roním slzu nad rychlostí letu času. Něco pro mě bylo nové - to hltám sice s odstupem, ale neméně nadšeně. Takže díky za tento editorský počin.

06.03.2023 5 z 5

Deník uprchlice Deník uprchlice Oksana z Ukrajiny (p)

Kniha autorčiným subjektivním pohledem vypoví o válce víc, než novináři a reportéři. To proto, že se dotkne přímo duše čtenáře a nesjede jen po kůži. Navíc, když to není deník v pravém slova smyslu, ale spíš reflexe pocitů a zážitků. Na mysli mi při čtení vytanuly dvě věci - jak se připravit, až sem zase Rus pojede na dovolenou, a že konečně vidím, že sociální sítě opravdu k něčemu jsou. K vydýchání po přečtení jsem si pustil písničky Marien a vybavil si hodně pravdivé vyjádření Andrzeje Dudy: "Jsem připraven na to, že železná opona bude znovu spuštěna, pokud budeme mít za východní hranicí co do činění s agresivním státem, který chce zabíjet své sousedy, zabrat jejich území a odebrat jim svobodu. Ať si Rusko nechá svůj ruský svět pro sebe, jestli se Rusům líbí. Nám se nelíbí."

06.02.2023 4 z 5

Žebrákova pomsta Žebrákova pomsta Pavel Hrdlička

Kouzlo této knihy spočívá v perfektním přiblížení života ve středověké Praze za vlády Václava IV. Atmosféra je vylíčena velmi sugestivně, klobouk dolů před autorovými znalostmi reálií. A k dokreslení úžasné autorovy perokresby. Vlastní detektivní příběh je jednoduchý, od počátku zřetelná dějová linie nás dovede k očekávanému konci.

04.12.2021 4 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Jednoduchý příběh má slušný drive a pěkně odsýpá od začátku až do konce. Super kladný hrdina je výborně charakterizován, podobně i hrdinové záporní. Psáno jednoduše a výstižně, vše krásně spěje do happy endu. K tomu jsou přidány historické reálie, které vše poměrně přesně zasadí do středověkého světa. Chybou není ani zpracovaný místopis, takže pozornému čtenáři se celý příběh krásně line před očima, zvláště pokud širší okolí Křivoklátu někdy navštívil. U této knihy se skvěle relaxuje, a to nejen na lehátku u vody.

19.07.2023 4 z 5

Lvíče Lvíče Josef Škvorecký

Po čase se opět vracím k panu Škvoreckému, skvostnému vypravěči s úžasným jazykem, lehce ironickým, ale dokonale mapující dobu vlády jedné strany. Počátek šedesátek znamenal lehké uvolnění, ale zatím pozor! Kdoví co bude a kam se přidat? Mix lásky a politiky odrážející se v knižní redakci lehkým i větším srabáctvím. Přímo hltám bohaté jazykové obraty ztvárňující vznikající zamilovanost mladého redaktora, který neváhá odstavit kamaráda, aby si namastil svoje ego. Ty jsou skvěle doplněny vnitřními monology (asi nejlepší v okamžiku váhání, ke které straně se v redakci přidat). Ano, taková byla tehdejší doba strachu. Jen abych nevyčníval a raději plynul s davem. V závěru jako třešnička na dortu je přidána pointa lehce detektivní. Pěkný čtenářský návrat v čase.

05.06.2023 5 z 5

Vídeňský sen Vídeňský sen Vlastimil Vondruška

Parádní počtení, v závěru pěkně vygradované. Líbilo se mi, jak autor mistrně využívá popisu historických reálií. To jako by se čtenář přenesl do minulosti a tehdejší život prožíval spolu s našimi hrdiny. I když je tato sága zpracovaná hodně doširoka, přesto neunaví a čtenář neztratí přehled. Osobně jsem se na pokračování velmi těšil a hned jdu do dalšího dílu.

25.11.2022 5 z 5

Karlštejnsko Karlštejnsko Jaroslav Vogeltanz

Velmi precizně zpracovaná cestovatelská publikace, která mapuje poměrně malý výsek naší vlasti. Podrobné zpracování odhaluje i místa, na která bychom při putování krajinou zcela jistě nenarazili. Vše je doplněno množstvím fotografií, doporučenými trasami na místa samá i ta v okolí. Tam, kde chybí turistické cesty, jsou uvedeny GPS souřadnice. Nechybí ani mapka s vyznačením navrhovaných návštěvních míst.

22.10.2022 5 z 5

Aristokrat Aristokrat Antonín Mazáč

Tak tohle byla jízda. Předešlá Letargie mě příliš nezaujala, tahle je fakt jiné kafe. Přímočarý děj bez zbytečných odboček, který se hned po zápletce začne odvíjet značným tempem až k nečekanému vyvrcholení. Charaktery hlavních postav známé z předchozích knih autor dál příliš nerozvíjí, což je ostatně dobře. Prostě jsem dostal to, co jsem očekával. Detektivní thriller se odehrává ve Varech, takže lze věřit, že hodně drsný děj by se tu, vzhledem ke skladbě obyvatel, mohl odehrát. Celkově se jedná o velmi kvalitní počtení, které si čtenáře přidrží až do úplného konce.

27.08.2022 5 z 5

Velmi napínavé počtení psané krásným jazykem s neotřelými obraty. Činy charakterizují hlavní postavy celého příběhu. Autor postupně přitahuje svého čtenáře do děje, pomalu stupňuje napětí, postupně tuším, že ne vše bude tak jak se na první dobrou zdá, očekávám rozuzlení... A ejhle! Hned jsem se vydal sehnat pokračování.

16.06.2022 5 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Vážím si autorovy zarputilosti, s kterou hledá zdroje i souvislosti. Obdivuji jeho styl psaní, kterým se snaží postihnout vše důležité, hledat příčiny i následky. Navíc je vše předloženo čtenáři natolik srozumitelně a jasně, že lze stěží pochybovat. V této knize autor píše o tom, co si čtenář velmi dobře vybaví, neboť se to přihodilo v době velmi nedávné. Prostě fakta a velmi dobře odzdrojovaná. Jinou otázkou je ovšem to, že mě při čtení jímala zlost a dost často jsem se za svého prezidenta musel hodně a hodně stydět.

12.04.2022 5 z 5

Zachráníš mě ráno Zachráníš mě ráno Joy Fielding

Do čtení knihy jsem se zpočátku musel dost nutit, psychologických sond do nitra postav mi přišlo až příliš. Postupně se děj uzloval a rozvětvoval a mě zase přitahoval. Vznikl z toho psychologicky pěkně propracovaný propletenec. A vrchol děje, i přes tipování možného pachatele, byl nakonec překvapivý. Takže výsledkem je pohodová četba na pomezí psychothrilleru a detektivky.

16.03.2022 4 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Pohodová klasická detektivka je dobrou volbou pro čtení před spaním. Děj nepříliš spěchá, spíše volně plyne, hlavního padoucha odhadneme záhy. Komisař Dupin s námi putuje a představuje nám krásnou bretaňskou krajinu, vesničky a městečka i rázovité obyvatele. Takže jako pozvánka na dovolenou perfektní, v druhé půlce mě to začínalo štvát, neboť popisy jsou sáhodlouhé.

15.03.2022 4 z 5

Tajemná Řásnovka Tajemná Řásnovka Jaroslav Foglar

Příjemný návrat do mého mládí plného ideálů a představ a fantazií a očekávání. V těchto dobách jsem všechny foglarovky pilně sháněl a sbíral. A pochopitelně je taky četl a představoval si ty krásné a úžasně strašidelné světy plné dobrodružství. Dnes, už s odstupem většího počtu desetiletí, vidím ten naivní autorův idealismus, ale nešť! Užil jsem si to i dneska!

25.01.2022 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Delší rozjezd s představováním postav, ale poté excelentní absurdní divadlo. Příjemné čtení s humorem, který mi v sedl. Autor má super praštěné nápady, které umí vtavit do podoby, která baví. A nadto poučení pro pilné čtenáře:
"Pomsta je sladká a přinese krátkodobé uspokojení, ale nějaký významný příspěvek k lepšímu světu to není."
Tohle je moje první autorova kniha, určitě sáhnu i po další.

04.01.2022 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Je sebemrskačstvím číst tuhle knihu v době zvyšujících se počtů nakažených, hrozícího lockdownu a snahy naočkovat co nejvíc spoluobčanů. Je úžasné sledovat, jak se autor vcelku trefil do atmosféry a nálady lidí. Jinak děj je dost plochý, konec nejméně od poloviny jasný. Na druhou stranu jsou bezvadně vykreslené povahy lidí.

17.11.2021 4 z 5

Pobavil jsem se, odreagoval jsem se po náročném týdnu... A k tomu je nejspíš tato kniha určena. Tím že se celý děj odehrává v jednom dnu, není moc prostoru pro dějové rozvinutí jednotlivých postav. Autor to nahrazuje vtipnými hláškami a skvělou znalostí prostředí.

14.10.2021 3 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Tuto knihu jsem četl s velkým zájmem, opět jsem se malinko přivzdělal a téma musím okouknout dál. Autorka k hlavnímu tématu přibalila detektivní příběh, sice plný nelogičností, ale přesto se děj sunul slušným tempem vpřed a na závěr mě překvapil nečekaný zvrat. Líbilo se mi, že autorka zpodobnila život na Šumavě z pohledu místních a nikoliv idealizovaný z pohledu turistů. Čtivosti pomáhá autorčin jazyk, styl psaní i sled kapitol.

17.08.2023 4 z 5