iiiccc iiiccc komentáře u knih

Roky v kruhu Roky v kruhu Jarmila Glazarová

Tohle je kniha pro trpělivou čtenářku. Ne že by si ji nemohl přečíst muž, ale prostě... Podle mě je určena ženám. Muž uvidí jen to, co je natištěné na papíře. Mezi řádky je toho napsáno víc než dost a je jenom na čtenářce, jestli uvidí, co vlastně chtěla autorka sdělit. Nebo možná nechtěla.

Zakletý v čase Zakletý v čase Audrey Niffenegger

Já se teda cítím trošku trapně, když vidím vysoké hodnocení, ale já jsem byla celou tuhle knihu úplně mimo. Vůbec jsem nepochopila, co se tam vlastně děje.

16.09.2020 1 z 5

Bude to dobrý rok Bude to dobrý rok Lucy Diamond (p)

Osud a náhoda svedou na silvestrovské party dohromady tři nespokojené ženy. Gemma má úžasné manželství, skvělé děti, ale trápí jí, že je jenom žena v domácnosti. Saffron je rozvedená a nešťastná v práci. Caitlin zemřela matka, ukončila psychicky náročný vztah a musí začít od začátku. Všechny si myslí, že hůř už být nemůže, ale nový rok je krutým způsobem donutí prohloubit své pomyslné dno. Příběh se dobře čte, má švih a drží se nohama na zemi.

Vůně jasmínu Vůně jasmínu Corina Bomann

(SPOILER) Melaniin snoubenec je po těžké nehodě v kómatu. Když se to stalo, tak řídil Volvo, takže nechápu, jak je to možné. Navíc, protože se to stane hned na začátku knihy, je nám to v podstatě jedno, nemáme k postavě citový vztah. Vlastně celou knihu nám to je jedno, protože aby Melanie přišla na jiné myšlenky, vypraví ji její prababička Hanna svůj životní příběh a zároveň ji dohazuje mladého zahradníka. Jo a ještě srovná do latě Melaninu hroznou budoucí tchyni. Příběh prababičky Hanny je úžasný. Vypraví o dětství ve Vietnamu, o tom jak se dostala do Evropy, o tom co získala, co ztratila a zase našla, aby to mohla opět ztratit a získat něco jiného. Bolestivé a nádherné. Proč tam vůbec byla nějaká Melanie? Naprsto zbytečná dějová linka, nebavila mě.

16.09.2020 3 z 5

Fotografie Fotografie Debbie Rix

Kniha se skládá ze dvou dějových linek. První je ze současnosti a mapuje příběh asi třicetileté Sofie, které se nedaří otěhotnět a manželství se jí rozpadá. Druhá linka se odehrává na přelomu 50. a 60. let 20. století a vypraví příběh Sofiiny babičky Rachael, které se naopak daří otěhotnět víckrát, než by sama chtěla. Je tam hodně lásky, odvahy a síly. Jen je to prostě až moc červené. Trochu mě z té sladkosti rozbolely zuby.

Cizinec na pláži Cizinec na pláži Michele Campbell

Na jedné straně stojí Caroline, kterou podvedl manžel a ona se vrací zpátky do života za asistence mladého barmana Aidena. Jenže z kolouška se stane dravec a Caroline se stává obětí násilí a stalkingu. Na druhé straně je Aiden, který za chybu spáchanou v mladické nerozvážnosti pyká dodnes. Jeho život začne získávat smysl, když potká Caroline a zamiluje se do ní. Jenže ona se najednou začne chovat zvláštně a její manžel zmizí. Aiden má kufr od krve a nic si nepamatuje. Kdo je vrah? Jeden z nich, oba a nebo ani jeden? Skvělé čtení, doporučuji.

16.09.2020 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Čtyři slova napsaná na přebalu "pole, závist, chtíč a otčina" jsou dokonale vystihující. Od narození žiji v Praze, ale prázdniny a většinu víkendu jsem trávila na vesnici. Tahle kniha mi konečně pomohla pochopit moje "vesnické" kamarády a popravdě mi je z toho trochu ouzko. Byl to silný zážitek. Jenom bych knihu neoznačila ani za lehce humornou, možná pro někoho úsměvnou až uboze vtipnou, ale opravdový humor to nevidělo ani z dálky.

16.09.2020 5 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Na knihu je důležité nahlížet tak, že se jedná o český thriller, který je prvotinou mladého autora. A bylo to vážně dobré. Četlo se to lehce, bylo to napínavé, akční. Doporučuji pro čtenáře ve věkové kategorii 14 - 18 let nebo pro někoho, kdo je tímto literárním žánrem/stylem téměř nepolíbený. Teď k ději. Dva bratři, kteří vyrůstali u prarodičů, si bere do péče jejich otec, který o ně neměl nikdy zájem a oba mu to dávají pořádně sežrat. Změna prostředí s sebou přináší i změnu kamarádů a nové problémy. Mimo jiné i pár mrtvol a odhalení starých tajemství. Příběh má několik zápletek, několik slepých uliček a vše je dobře provázané. Vraha jsem odhalila až těsně před hlavním hrdinou :)

31.07.2020 4 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Tak tohle bylo něco tak odlišného od všech ostatních knih, které jsem kdy četla, že vůbec nevím, kde začít. Prostě satirické glosování jedné domovnice a jedné puberťačky na téma jejich životů. Ovšem s něčím navíc. S mnoha hlubokými životními pravdami, které zůstávají skryty nejen před očima některých čtenářů. Není to kniha pro každého a nehodí se ani do každé doby, ale rozhodně stojí za přečtení.

31.07.2020 5 z 5

Jako malá jsem příhody Pipi naprosto zbožňovala. Sice jsem už dávno zapomněla, o co tam vlastně šlo, ale vzpomínky na pocity zůstaly. Nedávno jsem se ke knize dostala a rozhodla se, že z ní něco přečtu svému synovci. Toho to sice už po prvních dvou větách bavit přestalo, ale já to sama pro sebe dočetla. A pochopila. Vždyť Pipi je tak samostatná, tak vyrovnaná, tak odvážná a tak spokojená! Tohle je vzor moderní ženy! :D (Jen je třeba, jak se říká, umět číst mezi řádky.)

29.07.2020 5 z 5

Draculova žena Draculova žena Michaela Ella Hajduková

Po vystřižení některých choulostivějších scén bych doporučila jako četbu pro dívky 12 - 16 let. Taková pohádečka s romantickým nádechem.

24.07.2020 1 z 5

Černý kafe Černý kafe Sophie Loubière

Dobrý příběh je zasazen do velmi atraktivního prostředí a autorce se podařilo skvěle vykreslit atmosféru. Nostalgie z toho přímo teče. Jen kdyby to proběhlo maximálně na 200 stranách. Přišlo mi to roztahané, některé pasáže naprosto zbytečné a bohužel mě to velmi nudilo.

24.07.2020 2 z 5

Sexy mlékař Sexy mlékař Alice Clayton

Věděla jsem do čeho pravděpodobně jdu. Ale že to bude až takhle ploché? Nudilo mě to a ve své podstatě to vlastně ani trochu sexy nebylo. Dvě hvězdičky za to, že jsem některé pasáže musela kolegům v práci prostě přečíst nahlas a některé obraty u nás zlidověly. Třeba "úžasně velká prdel" a "Ach, ano".

02.07.2020 2 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Příběh jedné rodiny, který je vyprávěn Alicí, její sestrou Elisabeth a jejich nevlastní babičkou Frannie. Všechny řeší Alicinu ztrátu vzpomínek na posledních 10 let a zároveň předkládají i svůj vlastní příběh. Líbilo se mi, jak na sebe vypravěčky navazují, ač každá vypráví jiným způsobem. Líbilo se mi, jak Alicino o 10 let mladší já hodnotilo svůj současný život a jak si poté uvědomilo, že tento stav nepřišel ze dne na den, ale vedlo k němu 10 let životních zkušeností - chyb, omylů, úspěchů a lepších a horších dní všech postav. Líbilo se mi, že i přes všechno napětí a zlost, co mezi postavami existovalo,se všichni stále snažili najít k sobě cestu. Strašně se mi to líbilo.

02.07.2020 5 z 5

Přezrálé moruše Přezrálé moruše Jana Klimečková

Začátek mě strašně bavil. Mladá Eva nastupuje do všeobecné účtárny v brněnské Zbrojovce, kde je prima parta. Pak se postupně dostává výš a výš, až do kapitalistické společnosti. Tahle část už mě moc nebavila, byl to vlastně jenom výčet toho, co se jí dařilo a s kým se vyspala. Na Evu jsem nezanevřela jenom z toho důvodu, že stále vzpomínala na "všeobecnou" a celý kolektiv svého prvního místo. Protože to mám stejně :)

27.05.2020 4 z 5

Malá máma Malá máma Lenka Sadvarová

Vím, že je teď hodně v trendech otevírat různá tabu, zejména tedy ta mateřská, a šokovat. Hlavně šokovat! Ale tohle je tak nenásilně nadlehčené a ve své podstatě až milé, že si prostě i maminka, která je nejunavenější a nejmrzutější na světě musí říct, že je vše naprosto v pořádku a určité "brikule" jsou přirozené.

27.05.2020 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Úvodem chci jen říct, že jsem od začátku věděla, kde je v jednotlivých příbězích zakopaný pes. Ale překvapivě mi to vůbec nevadilo. Všechny linky byly zajímavé a celá kniha byla dobře napsaná. Pro čtenáře není těžké sžít se s jednotlivými postavami, protože je na ně nahlíženo z více pohledů a zároveň nejsou jasně stanovené černobílé charaktery. Těším se na další autorčiny počiny.

27.05.2020 5 z 5

Noc oživlých mrtvol Noc oživlých mrtvol * antologie

Některé povídky dobré, jiné slabší. Je to v podstatě klasika, dnes je zombie tématika úplně jinde.

11.05.2020 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Ač jsem čekala trošku jinou diskotéku, zasmála jsem se a už se těším na další díly. Celkem by mě zajímal i deník napsaný Mariiným kamarádem Maxem Launem ze zámku Hvězda.

11.05.2020 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Na začátku naprosto nesympatické postavy. Lou, která od života nic nečeká, ale na druhou stranu pro ní není žádná práce dost dobrá . Dále členové její rodiny, kteří ji mají sice rádi, ale pouze když nosí domů dost peněz, aby si udrželi svoje pohodlí. A ještě jsou pokaždé dotčeni, když Lou něco požaduje od nich. Protivný invalida Will,pro kterého život ztratil smysl. Všichni vesměs sobci. Akorát pečovatel Nathan, to byl prima chlapík.
V průběhu se tento stav ale mění. Protože postupně všichni začnou myslet více na ostatní a paradoxně i sami na sebe (v dobrém) a začínají chápat. A i když jsem od začátku znala konec, stejně jsem trošičku zadržovala slzy.

11.05.2020 4 z 5