IHT IHT komentáře u knih

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

precteno jednim dechem! Ve srovnani s predchozi knihou je V pasti lzi ponekud slabsi, protoze neni az takovym napinavym thrillerem. Je to dano zapletkou - hlavni postava je pulku knihy pod silnymi sedativy, coz vyborne koresponduje s nudnosti teto casti textu. :)
Co rict, je to hodne verohodne, je to precizne napsane, ale prave to je to, co snizuje ctivost - mel jsem dojem, ze se furu stranek nic nedelo :) A ono se opravdu nedelo!

27.09.2019 4 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Klasika. Knihu jsem si precetl z nostalgie - film jsem videl aspon petkrat. Prekvapilo me, jak precizne a verne byl film zpracovan, byt nektere podruznejsi sceny byly kompletne vypusteny. Kazdopadne je film vynikajicim obrazen jedne doby a jednu subkultury. Kniha je velmi dobre prelozena, prace prekladatele s ceskym jazykem je mimoradne dobra.
Hvezdicku strhavam prave za vernost a verohodnost - tolik sprostych slov bych uz znovu cist nechtel :D

27.09.2019 4 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Vynikajici pribeh, fakt me dostal. Konecne zase po case pribeh, ktery je pravdepodobny (bohuzel) a uveritelny. Darby je mazana liska a Ashley je proste Ashley ;)
Nejvice me dostala scena s prijezdem policie - naprosto genialni! U podobnych pripadu clovek obvykle slysi, ze tohle musi napsat zivot sam, ze tohle se neda vymyslet - nu, snad to je opravdu vymyslene ;)

22.09.2019 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Dobre postaveny pribeh, vyborne popsane zaverecne dilema Sagy, velmi hezka postava Valerie, podivny a nepravdepodobny Bobr... cetlo se mi to dobre, ale priserne me iritovala prace autora s postavou Jurka Waltera. Ten typek, ktery nikde nepracuje a prosedel vetsinu zivota zavreny na psychiatrii ma fenomenalni schopnosti - dokaze se pohybovat na darknetu, odposlouchava uplne vsechny telefonni hovory v prostredi, dokaze najit, identifikovat a unest jakehokoliv cloveka jen na zaklade toho, ze mu zavolate... uplny Terminator.
Pevne doufam, ze to byla posledni knizka - zaver je vyborny. Ale jakekoliv dalsi pokracovani by me uz asi dost otravilo.

21.09.2019 4 z 5

Lidská ZOO Lidská ZOO Desmond Morris

Desmond Morris je vyborny autor. Jeho knihy jsou plne zajimavych a inspirativnich postrehu. Je akorat obrovska skoda, ze Lidska zoo byla prelozena az po temer padesati letech. Dnes uz je spousta veci prekonana ci rozvinuta dalsimi autory (napr. Robert Wright). Kniha ma svuj vyznam spise jako okenko do minulosti - napriklad nazory na homosexualitu, ci vyznam rodicovskych roli...

17.09.2019 4 z 5

Vrah v nás Vrah v nás David M. Buss

Tezko hodnotit - sam Evolucni psychologii prednasim, takze nejsem uplne reprezentativni vzorek ctenare... ;)
Nu, prvni tretina mi prisla prilis zdlouhava, autor probira same triviality(?), ktere clovek obeznameny zna z rady jinych knih. ALE!, velmi mile me potesily kapitoly venovane Sexualnim predatorum a Pytlakum na partnery. Zde (a nejen zde) autor prezentuje vysledky vlastnich vyzkumu a statistiky jsou neintuitivni a prekvapive.
Ca 25 % zen bylo znasilneno... Jedna zena z 1600 znasilnenych pritom byla zavrazdena... 60-80 % lidi uvadi, ze bylo odlakano z trvaleho vztahu novym partnerem... 88 % zen, ktere zabil jejich byvaly partner, bylo pred vrazdou timto muzem stalkovano...
A muj nejoblibenejsi udaj (neni novy ani prekvapivy, ale je hezky vysvetleny) - muzi, kteri ponizuji zeny, si je timto chteji pripoutat - kdyby nesnizovali jejich sebevedomi, zeny by tyto ubozaky davno opustily (= ponizovani partnera jako adaptivni strategie k jeho udrzeni)...
Za precteni kniha urcite stoji! :)

03.09.2019 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Nu, ze serie kousek spise podprumerny. Prekvapive se rozuzleni nedockame diky detektivni praci Mii a Holgera, ale spise navzdory ni. Kazdopadne vsak dilo stoji za precteni a urcite ctenare neurazi. Motivace pachatele je neuveritelna v rozumne mire (jak je u krimi a thrilleru zvykem), takze prijemne pocteni s tim, ze dej si stejne po par mesicich pamatovat nebudu. :)
slabe 4 hvezdy

03.09.2019 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Vynikajici thriller. Neni v nem zadne explicitni fyzicke nasili, coz je velke plus :) Velmi zajimava a strhujici je stavba vypraveni - strida se vypraveni hrdinky v soucasnosti se vzpominkami na minulost. (Logika sice trosicku pokulhava, protoze zpocatku to vypada, ze dej zacina "vprostred", cili ze hrdinka vyklada, co se deje "tady a ted" a do toho vklada sve vzpominky na zacatek vztahu, nicmene ke konci knihy se do "minulosti" dostavaji veci, ktere byly v "pritomnosti" preskoceny kvuli vypointovani pribehu. Celkove to vsak nerusi a naopak to skvele graduje. :)) Kazdopadne je nutne vyzdvihnout styl psani, ktery je strohy, potlacujici emoce, temer uzkostlive telegraficky, coz vyborne podtrhava mrazivy dojem ze cteni. Jednoznacne 5 hvezd! :)

18.08.2019 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Moc pekny pribeh, charaktery jsou vykresleny bravurne a rozuzleni je verohodne. Neni co vytknout, provedeni audioknihy je take prijemne, byt trochu propracovanejsi zmena hlasu v dialozich by nebyla od veci :-)
Uz se tesim na dalsi dil!

12.08.2019 5 z 5

Sobí bobky Sobí bobky Lars Simon

Slava! Simon se nastesti opet vratil do Evropy a vykresluje typky, kteri jsou verohodni. Po slabem Kakmannim lejnu to je uleva a zaroven zabava. Jednoduche cteni (byt legracne zamotana zapletka), idealni na dovolenou :-)

12.08.2019 4 z 5

Kajmaní lejno Kajmaní lejno Lars Simon

Pujcil jsem si vsechny tri knihy z knihovny najednou a po precteni prvniho (skveleho!) dilu se s obavami pustil do druheho. Obavy byly bohuzel opravnene - "utek" do exotickeho prostredi (Kostarika) je signalem, ze autor nema co zasadniho sdelit... :( Vetsina knihy je vyplnena popisy nepodstatnych detailu, postavy Kostaricanu jsou extremne ploche, postavy hlavnich hrdinu se nijak zasadne nerozvijeji (snad jen Rainer ;)). Pevne verim, ze po navratu do Evropy si autor podobna klise (o Latinske Americe) nedovoli a opet sestavi smysluplny a zabavny pribeh. Jdu to overit ;)

05.08.2019 2 z 5

Losí hovno Losí hovno Lars Simon

Precetl jsem to rad a jednim dechem. Nebylo to vubec spatne, i kdyz misty ponekud pomalejsi. Dovedu si to predstavit jako film - to by panecku byla jizda!! Urcite v podobnem silenem duchu jako finsky "Heavy trip", ktery mi to misty trochu pripominalo. :)
Prazdninova oddychovka, jak ma byt - za mesic si to asi nebudu pamatovat, ale to nicemu nevadi ;)

28.07.2019 4 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

uff! Precteno po vecerech za dva tydny a celkovy dojem - monumentalni! Ale urcite se NEvrhnu okamzite na dalsi dil... hlavne za to muze ten prekvapivy epilog
Postapokalypticke romany mam obecne rad. Prvni cast je spise klasicky thriler (vydareny, byt prihoda ze Zoo nejaka postrada smysl), dalsi cast(i) uz jsou standartnejsi a popisy fungovani agrarnich polovojenskych spolecenstvi jsou v ramci zanru klasikou.
Jak se mi to cetlo? Jak jsem se citil? Dost spatne - hltat jednim dechem se kniha neda, zaroven je ale dej i poselstvi natolik zneklidnujici, ze stejne cele dny myslite na to, co se stane dal a v noci se Vam o viracich zda... Coz je vlastne dokladem autorova mistrovstvi! :)
Celkove hodnoceni - bylo to hutne, bylo to emocionalne narocne a depresivni, urcite to nebylo oddechove cteni! Uf, ted si dam na uklidnenou neco humoristickeho a v blizke budoucnosti se pustim do Dvanactky :)

25.07.2019 5 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

Vyborne! Dle meho nazoru je tento dil (chronologicky prvni, ale v serii jako druhy) mnohem lepsi, nez Obet bez tvare. Motiv vraha je sice take "trosku pritazeny za vlasy", ale fascinujici a atraktivni. Vysetrovani dost odsypa, kriminaliste jsou sympaticti, proste prima detektivka. :)

08.07.2019 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Pekny pribeh. Ale jeho vypraveni je dost ... narocne.
To, co jsem obdivoval na Divce ve vlaku (tri vypravene pribehy) se v Do vody autorce lehce vymklo z rukou - vypravecu je na deset. Pamatovat si postavy a orientovat se v nich mi trvalo minimalne tretinu knihy. Behem te doby jsem se snazil usilovne cist, abych udrzel v pameti "who is who"...
Celkove je vsak zaplatka i pribeh velmi pekny, a mate-li dost casu na cteni (treba dovolena), vrele doporucuji!

02.07.2019 4 z 5

Vražda kvete v každém věku Vražda kvete v každém věku Josef Pavlín

Velmi prijemne dovolenkove cteni. Rozuzleni sice ponekud krkolomne, ale celkovy prijemny dojem zustal zachovan :)

24.06.2019 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

nu, po formalni strance zrejme vladne u svedskych kriminalistu hodne velka volnost... Navic sefka tymu vypada misty jako totalni zabar. Odhledneme-li vsak od techto podruznosti, tak je zapletka velmi hezky vycizelovana a pribeh napinavy. Zvlaste zaverecny vrahuv tah je mistrne dilo (byt opet s jistymi vyhradami vuci uveritelnosti :))

24.06.2019 5 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

parada! Jan zpocatku vypadal naprosto necitelne, nepristupne, ale postupne se ctenar krucek po krucku seznamuje s jeho minulosti a chape jeho motiv a zvedavost. Urcite tohle patri k silnemu nadprumeru a prestoze to neni ani krimi, ani thriler, je to napinavejsi, nez prumerny vzorek zminenych zanru :)

26.05.2019 5 z 5

Přírodopis kanibalismu: O lidojedech, placentách, prášku z mumie a jiných věcech Přírodopis kanibalismu: O lidojedech, placentách, prášku z mumie a jiných věcech Bill Schutt

Bill Schutt si ziskal me srdce... (tedy, s ohledem na tema knihy musim dodat, ze to myslim jen obrazne!). Autoruv styl je skvely, vtipny, primerene tematu morbidni, a (presto) porad zustava v objektivni rovine a dusledne se vyhyba libivym kriminalnim kauzam. Schutt je zoolog a prurez tematem kanibalizmu z cele zivocisne rise je precizni a zajimavy. Jeho doplneni o historicke, antropologicke a paleontologicke poznatky, stejne jako rozhovory s vyzkumniky jsou s predchozim textem dobre provazane.
Prestoze je kniha po faktograficke strance vyborna, plny pocet hvezdicek davam za autoruv styl. Zde strucna ochutnavka jeho vykladu Herodotova pribehu o Astyagovi - pasaz, kde se kral dozvi, ze jeho general nezabil novorozene, ale poveril tim nejakeho pastevce: "...Kral Astyages, ktery ve sve dobe zrejme proslul i svym pokerovym oblicejem, pak rekl Harpagovi neco ve smyslu "Jasne, zadnej problem, mne bylo taky blby poslat te, abys zabil meho vlastniho vnuka". General pradvepodobne vydechl ulevou, nez se vsak mohl uvolnit uplne, kral pokracoval. "Jo, a mimochodem," dodal (i kdyz uznavam, ze asi ne primo temito slovy), "nechces prijit se svym synem dneska na veceri, ze bychom to spolecne oslavili?" ... Kdyz vsichni dojedli, zeptal se Astyages generala, jak mu na oslave chutnalo. Ten nejdrive hostinu ohodnotil deseti hvezdickami z deseti, ale vse se rychle zmenilo, kdyz kral primel generala otevrit kosik s nesnedenymi castmi tela jeho syna."
Po dlouhe dobe kniha, kdy jsem se smal pri cteni nahlas, i zcela nekorektne na verejnosti...
PS: Pochvala prekladateli za skvele odvedenou praci!

22.05.2019 5 z 5

Genialita ptáků Genialita ptáků Jennifer Ackerman

Velmi zajimava kniha naslapana poznatky ze soucasneho(!!) vyzkumu. Kniha se venuje anatomii mozku, pocetnim schopnostem ptaku, orientacnimu smyslu a prostorove pameti, navigacnim schopnostem, plasticite chovani a jeji dulezitosti pri kolonizaci mest a spouste dalsich temat. Dozvite se, kteri ptaci jsou inteligentni a kteri nikoliv, a jak se da mira inteligence posoudit.
Jako odbornik mohu vrele doporucit nejen ornitologum, ptackarum ci chovatelum ptactva, ale take psychologum. Obzvlaste psychologove by si meli precist o anatomii ptaciho mozku, aby prehodnotili svuj vztah k "sede kure mozkove", kterou my sami oplyvame.
Zitra jdu koupit andulku!! :)

17.05.2019 5 z 5