huhuhu huhuhu komentáře u knih

Zabila jsem naše kočky, drahá Zabila jsem naše kočky, drahá Dorota Masłowska

Moje první setkání s „rebelkou“ Maslowskou a vlastně musím říct, že to nebyl takový „nářez“, jak jsem čekala. Ano, kniha se snaží být po stylistické stránce neotřelá a provokativní, ale orientovat se v tom nechá celkem dobře, a vzhledem k tomu, že se jedná o útlou knížku, dá se i v pohodě dočíst do konce. Jenom mi ty všemožné metafory a jazykové kotrmelce přišly tak nějak jen na efekt, nic víc.
Co se týče obsahu, byla to pro mě hlavně knížka o samotě, ze které není úniku, o marném hledání vlastní (nebo cizí nebo prostě nějaké) identity, o povrchnosti moderní společnosti i moderního umění. A o všudypřítomném konzumu. Ale i samotná kniha působila tak nějak povrchně a „konzumně“, k uvedeným tématům nepřidává nic nového, neřeší je a vlastně možná ani nekritizuje, spíš jen konstatuje.

24.04.2020 3 z 5

Svatá Rita z Cascie Svatá Rita z Cascie Paola Giovetti

O sv. Ritě jsem toho moc nevěděla, ale v poslední době jsem na její jméno podezřele často narážela, až jsem narazila i na tuto knihu. Její příběh je pestrý a obsahuje mnoho zajímavých témat: manželství s "obtížným" mužem, zavražděný manžel, krevní msta, usmíření, stigma na čele v podobě rány po trnu z trnové koruny apod. Obdivuhodné bylo hlavně to, jak trpělivě a statečně nesla všechny ty obrovské bolesti.

19.04.2020 4 z 5

Posel hydrometeorologického ústavu / To jeli dva ve vlaku Posel hydrometeorologického ústavu / To jeli dva ve vlaku Zdeněk Svěrák

Milá, útlá knížečka, kterou jsem přečetla na jeden zátah. Taková jednohubka. První povídka neměla chybu, druhá byla o něco slabší, ale celkově mi knížka příjemně zvedla náladu.

13.04.2020 4 z 5

Za tajemstvím pohádek Za tajemstvím pohádek Bruno Bettelheim

Kniha přináší pohled psychoanalýzy na klasické pohádky. Vzhledem k tomu, že některá tvrzení psychoanalytiků mi přijdou trochu divná a ujetá, občas jsem kroutila hlavou i nad tvrzeními týkajícími se motivů a symbolů v pohádkách, o kterých se psalo v první části knihy. Ale zase musím uznat, že výklady a rozbory konkrétních pohádek v druhé části knihy dávaly smysl, i když byly dost neuvěřitelné a šokující (třeba Karkulka). Je ale pravda, že pohádky byly původně určeny dospělým, takže spousta násilí, sexu apod. by nás neměla zase až tak překvapovat. Zaujaly mě různé verze a varianty některých pohádek.
Každopádně, kdyby autor v knize tolikrát neopakoval a nezdůrazňoval, jak jsou klasické pohádky pro děti hrozně, ale fakt hrozně důležité, asi bych po přečtení knihy dospěla k názoru, že jsou pro děti naprosto nevhodné. :-)

13.04.2020 4 z 5

Strašidýlko Stráša Strašidýlko Stráša Alena Mornštajnová

Příběh o strašidlech, který není vůbec strašidelný, ale moc milý, protože všechna strašidla jsou hodná a přátelská, zvlášť malý Stráša, který se bojí i svého skutečného jména Bubu. Knížka je určena pro děti od 6 let, ale četli jsme ji se synem, kterému nebylo ještě ani 5, a byl velice spokojený. Několik posledních kapitol jsme museli přečíst na jeden zátah, protože byl zvědavý, jak to dopadne. Líbily se mu i ilustrace, akorát o kočkách říkal, že mají zabalené hlavy. :-)

08.04.2020 5 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

O téhle knize platí totéž jako o všech od RT, které jsem četla: Je hodně čtivá, čte se rychle a snadno, občas mě pobavily různé "hlášky". Ale za pár dní už asi nebudu vědět, o čem to bylo, nic to ve mně nezanechá. I když téma se tváří hodně "vážně", tak nějak to jen klouže po povrchu.

07.04.2020 4 z 5

Náhody a náhodičky s Marií Svatošovou Náhody a náhodičky s Marií Svatošovou Marie Svatošová

Úžasné, kolik moudrosti se vešlo do takové malé a útlé knížečky! Vhodné na pomalé čtení (třeba vždycky jednu kapitolu před spaním).

"Úspěšný podnikatel v oblasti stavebnictví, jehož firma postavila v hlavním albánském městě první divadlo, byl i vzorným manželem a laskavým, milujícím otcem. Ale ne dlouho. Brzy zemřel, a aby toho nebylo málo, jeho obchodní partner zpronevěřil majetek firmy a mladou vdovu i její tři děti uvrhl do velmi svízelné situace. Jistě si mnozí i tenkrát kladli otázku "proč" a netušili, že jedním z těch sirotků je budoucí Matka Tereza z Kalkaty."

30.03.2020 5 z 5

Po proudu plavou jenom chcíplé ryby Po proudu plavou jenom chcíplé ryby Robert Dojčár

Nahlédnutí do života jednoho obyčejného muže (věřícího psychiatra), který je ale svým způsobem neobyčejný - moudrý a inspirativní. Zaujalo mě, jak má tento konvertita vše, co souvisí s vírou, hluboce "propřemýšlené". Zajímavé byly také jeho názory na skutečnosti související jak s psychiatrií, tak s vírou (např. stav posedlosti) nebo na společenské otázky (gender apod.). Psychiatr Robert Dojčár rozhodně není žádná chcíplá ryba.

14.03.2020 4 z 5

Poslední země: Antarktida Poslední země: Antarktida Marek Vácha

Knížku jsem náhodou objevila v knihovně a byla jsem na ni hodně zvědavá. Věděla jsem, že Orko píše skvěle, ale na druhou stranu mě téma Antarktidy příliš nelákalo. Teď po přečtení musím říct, že je to nádherná kniha. Orko se na Antarktidu dívá ze všech možných úhlů pohledu - jako biolog, kněz, dobrodruh, estét, ekolog... Od všeho je tam něco (nechybí ani humor) a dohromady to vytváří jedinečnou atmosféru. Velice zajímavé a působivé čtení!

"Po příjezdu do školní jídelny v gymnáziu šok... Ve vzteku mne napadlo, že se postavím k odpadům a budu jíst jen to, co naši studenti chtějí vyhodit. Měl bych se výtečně."

01.03.2020 5 z 5

U Božího mlýna U Božího mlýna Josef Beránek

Dobře vedený, čtivý a moc zajímavý rozhovor s katolickým knězem a salesiánem, který je tak trochu "partyzán", jak sám říká. Leccos může být pro mnohé křesťany provokující, ale to je jen dobře. Sama se také úplně se vším, co LH tvrdí, neztotožňuji, ale většina jeho myšlenek a názorů je pro mě velmi inspirativní a obohacující. Obojí vlastně asi souvisí s tím, že Láďa je duchovně "někde jinde" (tj. mnohem dál) než většina věřících. On má skutečně živou víru. To bylo vidět třeba na jeho odpovědi na otázku ohledně hledání Boží vůle. Láďa ji hledat nemusí, on ji prostě přirozeně žije. Nepotřebuje k tomu žádné návody, nemusí to nijak řešit apod., ale myslím, že "běžní" věřící jsou na tom jinak a na rozdíl od něj návody, pravidla atd. potřebují.
Hodně se mi líbily výklady biblických pasáží, je vidět, že LH nestudoval tu neuvěřitelně náročnou školu v Římě nadarmo, je na Bibli fakt odborník. (Zaujal mě třeba nezvyklý pohled na starozákonní příběh o obětování Izáka: z hlediska tehdejší doby na něm nebylo šokující to, že Bůh chtěl dětskou oběť, protože to bylo tehdy normální, ale naopak to, že tuto oběť nechtěl!)

13.02.2020 5 z 5

Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Jan Paulas

Sestra Angelika je úžasná a obdivuhodná, to je bez debat. V knize mi trochu chyběla hlubší duchovní témata, ale chápu, že takto je kniha zase přístupnější širšímu čtenářstvu. Každopádně jde o velmi příjemné a zajímavé čtení, hodně mě zaujaly třeba vzpomínky na Václava Havla.

04.02.2020 4 z 5

Až k prolití krve - Radostné poselství P. MUDr. Ladislava Kubíčka Až k prolití krve - Radostné poselství P. MUDr. Ladislava Kubíčka Marie Svatošová

Pro mě je P. Kubíček světec. Během čtení jsem litovala, že jsem neměla to štěstí tohoto vzácného a neuvěřitelného člověka poznat osobně. Takže moc díky autorce, která mi (nám) setkání s ním zprostředkovala. V knize je tolik moudrosti a životní inspirace, že se k ní člověk může znovu a znovu vracet.

27.01.2020 5 z 5

Medvídek Vilda se nenudí Medvídek Vilda se nenudí Lucie Sunková

Medvídka Vildu znají naše děti (4 a 7 let) z časopisu Puntík, tak už se na knížku těšily předem. Příjemná knížka pro čtení před spaním. Vlastně se tam nic moc neděje, Vilda hrabe listí, sbírá jablka, vyrábí zvířátka z kaštanů apod. Ale u dětí to mělo obrovský úspěch.
P.S. Až teď jsem zjistila, že stejná autorka napsala knihu Jak se máš, Eliško?, což je oblíbená kniha naší Elišky.

27.01.2020 5 z 5

Stopařem na této zemi Stopařem na této zemi Ladislav Heryán

Kniha o Boží velkorysosti od člověka se širokým srdcem, který má sám velkorysosti na rozdávání. P. Láďa nikoho neodsuzuje a každého přijímá takového, jaký je, včetně lidí na okraji společnosti. Přátelí se se šlechticem i s nejubožejším žebrákem, v jeho srdci mají místo věřící i nepřátelé církve. Přitom je neuvěřitelně skromný a pokorný. Velice inspirativní kniha i její autor!

20.01.2020 5 z 5

Tradinář: Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů Tradinář: Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů Monika Kindlová

Ráda sleduju blog M. Kindlové, tak jsem tušila, že i tahle kniha mě zaujme. Vlastně dokonce předčila moje očekávání. Je krásná, inspirativní a plná nápadů a receptů, které má člověk hned chuť vyzkoušet.
Většina rodičů brzy zjistí, jak jsou tradice a rituály pro děti (i rodinu jako celek) důležité (a potvrdí to i každý psycholog), takže nejrůznější tipy na to, co a jak slavit, jaké rituály zavést, co k různým příležitostem s dětmi tvořit nebo hrát, co k tomu uvařit/upéct..., se rozhodně hodí. Kniha obsahuje i trochu teorie (původ svátků, tradic a rituálů), ale to hlavní jsou rozhodně praktické tipy, ve velké většině vyzkoušené/praktikované v rodinách autorek. Každý čtenář tu může najít to své - to, co sedne jemu a jeho rodině. Navíc je vše krásně přehledné: kniha začíná lednem a končí prosincem, takže stačí nalistovat aktuální měsíc a nechat se inspirovat.

10.01.2020 5 z 5

Dny opuštění Dny opuštění Elena Ferrante

Varování, co se může stát, když je žena příliš závislá na svém muži a ten ji náhle opustí...

22.12.2019 4 z 5

Neboj se vrátit domů Neboj se vrátit domů Aleš Palán

Povedená kniha rozhovorů s neuvěřitelně moudrou a inspirativní ženou. Paní Svatošová je obrovská bojovnice a silná osobnost, ale zároveň velice pokorná žena. Její hlubokou víru by jí mohl nejeden křesťan závidět. Rozhovory se dotýkají mnoha témat a musím říct, že všechna stála za to. Velice mě zaujalo např. vyprávění o P. Kubíčkovi, moc jsem o něm dosud nevěděla.
Dovolím si osobní poznámku: Pí Svatošová si ve svém životě ráda všímá různých "náhod". Zdá se mi, že moje četba téhle knihy byla také takovou "náhodou". Začala jsem ji číst v době, kdy jsem absolutně netušila, že pro mě téma smrti (někoho blízkého) bude zanedlouho aktuální. Pozitivní přístup pí Svatošové k tomuto nelehkému tématu mi v náročné situaci hodně pomohl a je pro mě stále velkou oporou. Zřejmě to nebyla náhoda, že jsem se k téhle knize dostala zrovna v době, kdy jsem ji potřebovala.

16.12.2019 5 z 5

Fotbalové deníky Fotbalové deníky Jiří Hájíček

Trochu jsem se obávala tématu, protože fotbal mě vůbec nebere. Ale ono to bylo vlastně spíš o vztazích.

14.12.2019 4 z 5

Frantina Frantina Karolina Světlá (p)

Kniha samozřejmě trpí nejrůznějšími nešvary typickými pro literaturu 19. st.: především průhlednost a předvídatelnost děje (pro tehdejší čtenáře to nebylo tak průhledné?), přehnaná sentimentalita (lidi pořád vzdychají, omdlévají...), přehnané hodnocení některých postav (když je někdo kladný, tak je většinou až dokonalý a nemá žádnou chybičku), nerealističnost některých jevů (Frantina, která žila celé dětství a dospívání mimo civilizaci a nikdy nebyla na statku, se stala okamžitě dokonalou selkou jen díky tomu, že o hospodaření slyšela vyprávět) atd. Ale to nemění nic na tom, že kniha je čtivá a plná zajímavých myšlenek. Ráda čtu o tehdejším životě na venkově, o tom, jak lidé přemýšleli, jak žili v sepětí s přírodou, a v neposlední řadě se mi líbí tehdejší jazyk.

08.11.2019 4 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Tohle nebylo pro mě. Přišlo mi to přitažené za vlasy, všechny postavy mi hrozně lezly na nervy... Nijak jsem s nimi nesoucítila a ten konec jsem jim vlastně přála...

19.10.2019 3 z 5