Frantina

Jeden z nejznámějších románů autorky. Vesnický román o hrdince, která ve jménu cti a spravedlnosti obětuje život svého milého ve chvíli, kdy zjistí, že se stal vůdcem loupeživé bandy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30793/frantina-30793.jpg 3.882
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

nikl
15. prosince

Pekna knizka, ktera nijak neprekvapi ani neurazi. Dej byl docela predvidatelny (aneb vrah je zahradnik). Nejzajimavejsi mi prisly uvahy nad bohem a peklem, kdy Frantina tvrdosijne odmita existenci neceho bozskeho nebo certovskeho. Jako peklo bere samotnou zemi a pekelnici jsou pro ni lide, kteri zlo delaji. Podle me dost odvazna myslenka na tehdejsi dobu, kdy knihu Svetla psala.

MakiMel
27.09.2016

Ke knize jsem se dostala v rámci povinné četby, ale velice mě překvapila. Dobře se četla a děj mě také oslovil, nastoluje polemiku o vině a odpovědnosti. Po celou dobu jsem byla napnutá, i když jsem věděla, jak kniha končí. I samotné zpracování konce, které je protkané ne černobílým pohledem, ale spíš jakýmsi smířením se stavem věcí je to, co knize propůjčuje její nadčasovost.

Karolína18
18.06.2015

Světlá psala s neuvěřitelnou lehkostí. Překvapil mě námět, díky kterému jsem knihu přečetla za dva dny. Některé pasáže - zvláště ty s náboženským zaměřením - byly poněkud zdlouhavé, ale daly se překousnout. I když jsem předem věděla, jak román skončí, stále jsem musela přemýšlet, zda to nedopadne jinak. Rozhodně stojí za přečtení třeba jen pro představu o české realistické tvorbě.

BiiZet
11.04.2015

Román Frantina mně velice překvapil. A to příjemně. Jednak námětem díla, ale také čtivostí a velkou dávkou napětí. Tímto románem si mně autorka získala. I když i Vesnický román se mi líbil, tohle jasně vede. Krásně vykreslila charakter hlavní hrdinky a postupným odkrýváním dějem mně ani chvilku nenudila, spíše více napínala. Kdo se chce seznámit s Karolínou Světlou, myslím, že tento román je výborným začátkem. :)

Ninie
14.11.2014

Narozdíl od Kříže u potoka, kterým jsem se musela prolouskat, aby mi trochu ulpěl v hlavě, takhle kniha mš hned vhodila do děje. Je to velice čtivé, každý by chtěl poznat příběh ptáčníkovy dcery. Moc se mi to líbilo, ale tuhle knihu spíše náročnějším čtenářům, kterí mají rádi staré knihy.

janacheca
23.09.2013

Zápletka knihy se mi líbila, způsob napsání už o něco méně. Postavy jsou popsány tak nějak *po lopatě*, aby každý pochopil, co autorka myslí. Děj se dá předvídat (např. neustále zmiňovaní *lesňáci* se opravdu *nečekaně* objeví v druhé části knihy). Jazyk knihy je poplatný době napsání a komu se líbí čeština 19. století, bude si v tomto ohledu libovat od první stránky.

-Astarte-
29.07.2013

Kniha mě již před lety oslovila, také i pro vykreslení tehdejšího postavení žen a soudobou společnost.

mončičáček
10.10.2012

Příběh téměř detektivního rázu, kterému chybí detektivní rozuzlení...Vražda zůstane nepotrestána (i když největším trestem pro vraha je nutnost žít s vlastním svědomím) a vražedkyně je dokonce dávána v závěru knihy za vzor: "To byla nějaká ženská takhle Frantina!" Záleží na každém čtenáři, jak se tim vyrovná...

Zuzvil
30.06.2012

strhující děj dokázala Světlá napsat tak, že mě to nutilo číst dál. Velmi zajímavá je pointa knihy, kdy žena (Frantina), která bezmezně miluje jednoho muže, jej dokáže zabít pro blaho ostatních lidí i když ona sama bude trpět

Hrefna
07.02.2012

Milá kniha, hezky vykreslené postavy, ale hlavně krajina. Řeč, kterou je tato kniha psaná se mi na pár dní vryla pod kůži, druhý den jsem podobným stylem psala pracovní emaily :) nejvíce se mi ale asi líbilo to, že zde zdravý selský rozum vítězí nad dogmatickou vírou...

Alix

Tady žena obětuje svou lásku pro dobro svých bližních.