Posel hydrometeorologického ústavu / To jeli dva ve vlaku

Posel hydrometeorologického ústavu / To jeli dva ve vlaku https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/357162/bmid_posel-hydrometeorologickeho-ustavu--wFE-357162.jpg 4 73 12

Hrdinou komedie Posel hydrometeorologického ústavu je člověk, který neodolá pokušení mystifikovat posluchače v rozhlasovém vysílání a vydává se za jiné osoby. Dokáže obalamutit nejen posluchače, ale i samotné redaktory. O svém „rozhlasovém žertu“ Posel hydrometeorologického ústavu – Zdeněk Svěrák říká: „Fascinovali mě tenkrát podvodníci a mystifikátoři. Tak dlouho jsem o nich psal povídky, až jsem se usadil na mystifikaci s Járou Cimrmanem.“ Posel hydrometeorologického ústavu Akademie věd byl natočen pro rozhlas dokonce dvakrát. V sedmdesátých letech však první verze musela být na příkaz shora zmazána, neboť režisér Jan Fuchs se octl na černé listině. V knižní podobě vychází „Posel“ vůbec poprvé. Jako bonus je do knihy přidána rozvedená slovní hříčka To jeli dva ve vlaku, která svým názvem připomíná začátek nějakého vtipu. Je na ní znát, že její autor byl venkovským učitelem a také, že miloval Fráňu Šrámka. Dva cestující – a co všechno se může odehrát…... celý text

Aliii
12.10.2021 3 z 5

(SPOILER) První povídka byla úsměvná, snad budu mít někdy příležitost vyslechnout i audiopodobu.
Druhá povídka byla spíše smutná až depresivní. Klobouk dolů před Z. Svěrákem, jak ve třiceti dokázal na pár stranách popsat bezútěšnou životní situaci učitele před důchodem.

Barakoudel
04.02.2021 5 z 5

Milé, neotřelé a vtipné přepisy dvou rozhlasovek.

Posel hydrometeorologického ústavu mě opravdu pobavil.

Druhý přepis byl poměrně ponurým námětem k přemýšlení. Rozhodně se ale jednalo o velmi kvalitních pár stránek.

Knížku nemám v ruce naposledy.

Katka2382
06.06.2020 4 z 5

Taková vtipná a milá rychlovka.

huhuhu
13.04.2020 4 z 5

Milá, útlá knížečka, kterou jsem přečetla na jeden zátah. Taková jednohubka. První povídka neměla chybu, druhá byla o něco slabší, ale celkově mi knížka příjemně zvedla náladu.

KláraHunčarová
10.02.2019 5 z 5

Obzvlášť první povídka byla opravdu povedená, pan Svěrák mi pro jednou zase zlepšil dopoledne :)

pagac17
11.05.2018

S chutí jsem si přečetl drobnou publikaci autora, kterého rád čtu. Je to žertovné povídání ve stylu humorné mystifikace. Dobře se to čte.

Petass
01.05.2018 4 z 5

Drobnost na zpříjemnění odpoledne. A tak se také stalo. Rozhlasovou hru jsem neznala, knihu jsem si užila. I tak jsem celou dobu slyšela v hlavě hlasy velikánů Svěráka a Abrháma. Tenhle humor je nesmrtelný a je fajn, že jsem konečně přečetla onu "drobnost", kterou začala bezbřehá mystifikace, jež vyústila v milovaného Cimrmana. Díky!

Ivana11
19.02.2018 4 z 5

Možná jsem čekala od knížky trošku víc, ale i tak to bylo pěkné. Od pana Svěráka to bývá vždy takové příjemné pohlazení.

Jane007
04.01.2018 5 z 5

Pro mě je každé setkání s panem Svěrákem pohlazením po duši. Nejradši bych mu dala aspoň 10*:-)

xxtom
25.12.2017 3 z 5

První povídku znám z rozhlasu, bavila mě. Druhá byla podle mě už slabší.

Bustedka
26.11.2017 2 z 5

Tak já nevím, ačkoliv mám pana Svěráka ráda, tohle mě za srdce úplně nechytlo :-/

triatlet
22.10.2017 5 z 5

Podobně jako Tiché šlapací království (https://www.databazeknih.cz/knihy/tiche-slapaci-kralovstvi-337539) se jedná o přepis rozhlasové povídky, respektive dvou povídek.
Příběh Posel z hydrometeorologického ústavu doporučuji číst při čekání
u stomatologa. Ilustrace v podobě starého rozhlasového aparátu v povídce mají svou roli.
Zajímavá je nadčasovost - jistý Lukáš Kohout úspěšně mystifikoval i ve vysoké české politice...
Pobavila polysémie slovesa "vyjádřit" :-)
V příběhu To jeli dva ve vlaku se objevuje příjmení Hujer. Vtipné zachycení "nemoci z povolání".

Zdeněk Svěrák
česká, 1936