hroubek hroubek komentáře u knih

Zrozen k zabíjení Zrozen k zabíjení Peter J. Tomasi

Dobrý a povedený komiks. Je to krásný mainstream a čte se to parádně. Příběh je dynamický, má funkční zvraty, vývoje mezi postavy, zajímavě pojatou akci a velmi dobrého Batmana a Robina. Já jsem spokojený.

25.09.2021 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Tuto knihu mi doporučila kamarádka a jsem moc rád, že jsem jí věnoval svůj čas a taky své emoce. Kniha se mi hodně líbila a jsem rád, že jsem se dozvěděl něco nového. Autorka Ruta Sepetysová je hodně talentovaná spisovatelka. Zde je to nejvíce vidět na krátkých, stručných a úderných kapitolách. Sepetysová zbytečně neplýtvá slovy, nevytváří složité slovní spojení a věty. Díky tomu je kniha silná a úderná jako facka od strážného v pracovním táboře. Po příběhové stránce to funguje velmi dobře, líbilo se mi zapojení flashbacků do příběhu. Osobně bych asi ocenil, kdyby některé postavy byly propracovanější a nebyly charakterizovány jen nějakou vlastností (plešatý muž, pán co si natahuje hodinky, mrzutá žena atd.). Z mé strany spokojenost, jedná se o silnou a zajímavou knihu a už teď vím, že si chci od autorky přečíst další knihu.

24.09.2021 4 z 5

Hodiny posledního soudu 2 Hodiny posledního soudu 2 Geoff Johns

Geoff Johns to zvládl ukočírovat a díky tomu tady máme velkou komiksovou událost.

Již od prvních stránek je vidět, že Johns miluje Strážce od Alana Moorea. Celý příběh je velkou poctou tomuto legendárnímu komiksovému tvůrci a jeho mistrovskému dílu. Johns se proto rozhodl podřídit tomu celý komiks. Ať už jde o vyprávění, rozložení panelů, celkový vzhled komiksu a neposlední řadě používaní bonusových příběhů na konci kapitol.

Mnozí to budou považovat za sprosté kopírování a vykrádání Strážců. Já to tak naštěstí nevidím. Vidím zde snahu o provázanost a ucelenost. Johns se snaží vytvořit “svůj vlastní přídavek do světa Strážců” a chce, aby působil co nejvíce přirozeně. Proto je komiks plný odkazů na tento komiks, rozvíjí některé motivy či vytváří nové postavy. Velkou oporou mu je zde kreslíř Gary Frank, jenž krásně zachycuje odkaz Strážců ve své kresbě. I on skládá poctu tomuto komiksu a samotnému kreslíři Daveu Gibbonsovi.

Největším kladem a zároveň největším záporem bude v tomto případě příběh. Není to jednoduché čtení a samotný Johns nám to neulehčuje. Je zde až moc informací, odkazů (bez znalostí Strážců a spousty komiksů od DC se nebudete místy chytat), dějových linek, hrdinů a při čtení jsem měl pocit, že se Johns nechal místy dost unést. Jako by cítil na sobě tíhu toho, co tvoří, a snažil se vyrovnat samotnému Mooreovi. Díky tomu je v příběhu zbytečně moc linek a postav. A bohužel některé pak ve výsledku působí zbytečně. Tím neříkám, že to Johns pokazil, říkám tím, že udělal několik chyb.

Nicméně, když se příběh čte v kuse, tak to začne do sebe všechno hezky zapadat. Já jako fanoušek jsem si užíval ten moment překvapení a okouzlení příběhem. Opravdu mě bavilo přemýšlet o tom, kam to celé směřuje a jaká bude pointa, jak to ovlivní svět hrdinů DC. Johns si opravdu vyhrál s odkazy a detaily. Jeho vize sice není bezchybná, ale má hlavu a patu. Pointa, kterou přináší, mně sedla a nabídla mi nový pohled na jisté události, které se dějí ve světě DC.

Hodiny posledního soudu je komiks, který při čtení vyžaduje větší dávku pozornosti. Není to žádné oddechové čtení. Na druhou stranu se nejedná o žádný art. Je to takový mix mainstreamového komiksu s myšlenkovým přesahem a lehkým filosofováním o tom, co znamená být hrdina. Mně komiks sedl jako celek. Vím, že má spoustu chyb a některé věci, tam působí hloupě a zbytečně, přesto jsem ochotný to prominout, jelikož jsem se dobře bavil a komiks mě donutil přemýšlet nad všemi myšlenkami, které má. Což rozhodně není málo a běžně se mi to nestává.

Hodnocení: 9/10

21.09.2021 5 z 5

Hodiny posledního soudu 1 Hodiny posledního soudu 1 Geoff Johns

Velká spokojenost.

Hodnocení: 9/10

21.09.2021 5 z 5

Rok nula: Kniha druhá Rok nula: Kniha druhá Scott Snyder

Hodně povedený. Popravdě mi chvilku trvalo, než jsem si našel cestu ke stylu jakým Scott Snyder vypraví své příběhy. A prakticky to platí i pro jeho verzi Bruce/Batmana. Pro každého, kdo má načtené "pár komiksů s Batmanem" to bylo jiné. Naštěstí Snyder umí a dokázal pochopit podstatu toho, co Batman představuje a v druhé části Roku Nula to předvede na maximum. Příběh má zběsilé tempo, parádní zvraty, neokoukané prostředí Gothamu a zajímavý souboj s Riddlerem. A jako nový origin o Batmanovi to působí velmi dobře. Škoda, že Snyder občas tlačí moc pilu a některé věci jsou tam trochu na víc, klidně to místy mohlo být komornější a ne tak překombinované (Riddler je zde popsat skoro jako nejchytřejší muž na světě). Z mé strany spokojenost a těším se na další příběhy od Snydera, i na další díly v tomto komiksovém kompletu.

16.09.2021 4 z 5

Rok nula: Kniha první Rok nula: Kniha první Scott Snyder

Dobrý začátek komiksového výběru o Batmanovi. Jsem rád, že Scott Snyder Batmanův origin pojal po svém, protože tohle není klasický Batman. Tady ještě není Batman tím geniálním detektivem a bojovníkem. Zde se učí jak přežít v Gotham, věřit lidem kolem sebe a ustát těžký nakládačky. Dlouho jsem nečetl komiks, kde by dostával Bruce/Batman, tak často přes hubu a krvácel o sto šest. Snyder některé věci drží v realistické rovině, a někdy se naprosto utrhne ze řetězu. Je to svým způsobem velmi příjemná kombinace. Styl vyprávění mi moc nesedl, protože je místy dost chaotický. Chápu, že si Snyder připravuje půdu na další části příběhu, jen mi to přišlo hodně zběsilé a na sílu. I přes mé výtky jsem celkem spokojený, jelikož čtu něco jiného, než jen klasický Batmanův origin.

15.09.2021 4 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

Mám rád knihy. Tahle věta je sice prostá, ale je naprosto všeříkající. Jelikož mám rád knihy, tak je i velká pravděpodobnost, že bud rád číst. Čtení knih mě baví, přesto se styl, jakým čtu knihy, se za ty roky změnil. Dříve jsem čtení knih bral jako sprint – co nejrychleji jí přečíst a jít k další. Dnes je beru jako běh na dlouho trať, nebo jako maraton – nespěchám dopředu, užívám si samotnou četbu a mám radost z přečtené knihy. Taky jsem zjistil, že je opravdu dobré střídat žánry, zkoušet nové autory, nebo dát na doporučení od přátel nebo blízkého okolí. Tímhle stylem jsem se dostal ke spoustě luxusních knížek a poznal výborné autory. Jednou z těch knih bylo Norské dřevo od Haruki Murakamiho a narovinu Vám říkám, že to byla láska na první přečtení. Kniha se mi opravdu hodně moc líbila, sedl mi autorův styl psaní a popisovaní. A proto jsem se rozhodl, že si od něho přečtu co nejvíce knížek. O čem je konkrétně tahle kniha?? Název knihy přesně vystihuje, o čem kniha je. Kniha je o tom, jak se Murakami stal spisovatel, jakým způsobem tvoří knihy, kde bere inspiraci, jak vnímá literární ceny a taky o spoustě dalších věcí spojených s povoláním spisovatele. Není to první kniha, ve které se Murakami zamýšlí nad konkrétními otázky, již dříve jsme dostali knihu se jménem O čem mluvím, když mluvím o běhání – zde Murakami popisuje, co pro něho znamená běh, jak běhá a taky o tom, jak se to projevuje při jeho tvorbě. Samotná kniha nefunguje jako manuál na to, aby se z člověka stal úspěšný spisovatel. Nicméně Murakami zde zmíní dost praktických rad a návrhů, které lze pak aplikovat v běžném životě a v různých povoláních. Spisovatel několikrát vzpomene, že jde čistě jen o jeho osobní názor odvozený z jeho zkušeností a poznatků. A v neposlední řadě nezapomene poděkovat štěstěně za to, že měl štěstí a podařilo se mu prorazit a mít přes čtyřicet let dlouho kariéru jako spisovatel. Číst tuhle knihu bez znalosti Murakamiho tvorby by bylo trochu zvláštní. Určité věci by Vám nedávali takový smysl, když neznáte kontext. Tohle je kniha pro fanoušky Murakamiho tvorby, ve které nám autor dává nahlédnout do složitého procesu vzniku jeho knih i jeho vnímaní života, úspěchů a povolání spisovatele. Murakami se zde snaží být upřímný, otevřený a říká věci, které mají hlavu a patu. Po přečtení pochopíte, proč lidé mají tak moc rádi jeho knihy. Spisovatel jako povolání není kniha pro všechny, ale já jako fanoušek jsem dost spokojený a spoustu myšlenek si chci zapamatovat a následně je aplikovat ve svém životě a přístupu.

04.09.2021 4 z 5

Mera: Královna Atlantidy Mera: Královna Atlantidy Dan Abnett

Dan Abnett umí. Baví mě jakým způsobem Abnett pracuje s postavy, kam je posouvá a hlavně jaké jim tvoří motivace. Vše je napsáno uvěřitelně a dává to z logického hlediska smysl. Zde je to nejvíce vidět na postavě Mery a Ormovi. Abnett tyto dvě postavy vystaví několika zkouškám, nutí je dělat rozhodnutí a ukazuje jejich myšlení - povinnosti jsou nadevšechno. Vůbec nevadí, že zde není Aqumana, jelikož dynamika hlavní dvojice je hnacím motorem pro příběh. Fungují zde dialogy, dějové zvraty a ke všemu to má nádhernou kresbu (hlavně Mera vypadá fantasticky). Začátek je pomalejší a pak se to rozjede. Ke konci bylo trochu více zvratů, ale nakonec to splnilo svůj účel. Za mě spokojenost.

01.08.2021 4 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Velká spokojenost. Max Brooks se zde profiluje jako velmi sebevědomí tvůrce, který má své myšlenky hezky srovnané a umí se na daný problém koukat jak z lokálního hlediska, tak i globálního. A čte se to luxusně. Dané segmenty mají, co říci a vždy dokáží něčím překvapit. A navíc se krásně doplňují a vytváří zajímavou mozaiku. Za mě opravdu povedená kniha, která v sobě má mnohem více, než se na první pohled zdá a představuje dost svěží vítr na dané téma.

05.06.2021 5 z 5

Encyklopedie komiksového filmu Encyklopedie komiksového filmu Petr Cífka

Miluji komiksy, miluji většinu komiksových filmů, takže šance, že si zamiluji tuto knihu byla velmi velká. Kluci z MovieZone odvedli výbornou práci. Encyklopedie je napsaná hravě a zábavně. Dozvíte se spoustu informací a rozšíříte si obzory o komiksových filmech (jsou filmy o kterých ani netušíte, že vycházejí z komiksových předloh). Mě tato kniha udělala velkou radost, protože jsem si rozšířil obzory, zavzpomínal na krásné filmy mého dětství a i současnosti. Encyklopedie komiksové filmu je ideální kniha pro všechny fanoušky komiksů a filmů. Doporučuji.

03.02.2021 5 z 5

Zatmívačka Zatmívačka Ed Brubaker

Vážně mě mrzí, že nemůžu dát plný počet hvězd, protože by si je komiks zasloužil, ale já to tam prostě necítím. Zatmívačka skoro výborný komiks, se kterým má jeden zásadní problém. A ten problém se týká příběhu. Díky ohlasům, hodnocením a hypeu, jsem očekával pecku, která mě semele a rozžvýká. A to se nestalo. Ten příběh je zajímavý a má suprovou atmosféru, zápletku a všechno, co k detektivkám patří. Jen mi to přišlo "trochu málo". Pořád jsem čekal na ten okamžik, kdy by mě příběh posadil na zadek a já bych jen nevěřícně koukal na to, co jsem zrovna přečetl. A to se nestalo. Dost mě to mrzí, jelikož miluji filmy, a ta zápletka mi přišla dost zajímavá a nosná a určitě by zde fungoval nějaký šokující zvrat, který by ten konec nakopnul úplně jiný směrem. Brubaker odvedl výbornou práci a totéž platí pro Phillipse a Breitweiserovou, protože jejich kresba a barvy dodávají příběhu tu správnou a hutnou atmosféru. Zatmívačka je velmi kvalitní komiks, a určitě mu dejte šanci, bohužel mě k dokonalosti něco málo chybělo.

24.01.2021 4 z 5

The Amazing Spider-Man: Kravenův poslední lov The Amazing Spider-Man: Kravenův poslední lov J.M. DeMatteis

Až při druhém čtením jsem tento komiks docenil. To, co zde scénárista J.M. DeMatteis rozjede je naprosto neočekávané a drsné. Není to žádný úsměvný příběh našeho dobrého pavouka ze sousedství. Tohle je cesta do hlubin šílencovi mysli. Je to filozofické dílo o smyslu života s křížené hororovými okamžiky. Není to jednoduché čtení, a ani to není moc zábavné, ale ten jiný pohled za to rozhodně stojí, jelikož velmi výrazně ukazuje, že svět není jednoduché místo a existují i jiné barvy, než černá a bíla. Kravenův poslední lov je výrazný autorský komiks, který svojí nekompromisností je důležitým milníkem ve Spideyho historii.

17.01.2021 4 z 5

Když blesk udeří dvakrát Když blesk udeří dvakrát Joshua Williamson

Ze všech hlavních hrdinů DC má Flash nejsložitější historii a časovou osu. A fakt nesouhlasím s tím, že tohle ideální start pro nové čtenáře Flashe. Nicméně pokud Flashe trochu znáte, a osvěžíte si vzpomínky úvodním komiksem Znovuzrození hrdinu DC, tak se chytnete. Ze začátku jsem místy tápal, opět je na vině český vydavatel, který se neobtěžoval, napsat, vysvětlit nebo dovydat New 52. Takže nám chybí dost informacích a trvá, než se zorientujeme. Jakmile se naskočí do hlavního příběhu, tak většina problému zmizí a my si můžeme užít zajímavý příběh Barryho Allena nejrychlejšího muže planety. A je to dobré čtení, které má parádní konec a moc hezky láká na další díly.

09.01.2021 4 z 5

Zlomená koruna Zlomená koruna Dan Abnett

Dan Abnett prostě umí. Už po páté mi dokazuje, že chápe, co pohání Artura/Aquamana a pokaždé to dokáže posunout nějak dále. Díky tomu je hlavní hrdina mnohem propracovanější a zajímavější. Totéž by se dalo napsat i o Mere a dalších vedlejších postavách. Kresba krásná a výborně sedí k příběhu. Osobně mě bavil i ten příběh, který nesouvisí s hlavní dějovou linkou. Jediný problém tohoto komiksu je, že je opravdu hodně tenký. U Aquamana jsem si zvykl na více stránek.

04.01.2021 4 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Už dlouho jsem nečetl knihu, která by mě takhle zaujala. Mám rád zápletky s časovou smyčkou. Zde ta časová smyčka byla využitá do detektivky ve stylu Agathy Christie. Největší síla knihy je v její originalitě a v momentu překvapení. Spisovatel Stuart Turton odvedl výbornou práci. Je to parádní vypravěč, který skvěle pracuje s napětím a umí několikrát překvapit. Kolikrát jsem si při čtení říkal, že začínám tušit co se děje. A pak přišlo pár stránek a já byl skoro zas na začátku vyšetřování. S každým „dalším hostitelem a dnem“ Turton přidává nový pohled na věc, seznamuje nás s postavy a hlavním místem dění – sídlem Blackheath. A pokaždé je to jiné. A to je na knize nádherné. Ten pocit nevědomosti, puzzle kde nám chybí dílky abychom viděli obraz v celku nebo přehlídka různých charakterů, kdy každý z hostitelů je jiný.

Turton to skvěle rozehraje a nikdy nenudí. Je to dost složité na pozornost a detaily. Přesto je to napsané hodně hravě, poutavě a zábavně. Nutí to ke čtení a přemýšlení, co bude dál a jaké tahy musí naše postavy zvolit, aby zjistili, co se skutečně stalo. Turton nám nedá nic zadarmo a pokaždé přijde s dalším logickým zvratem, který děj posune dál. A to se mi hodně moc líbilo. Je to krásná ukázka toho, jak lze originálně pojmout něco, co už tu několikrát bylo.

Netvrdím, že je to dokonalá a bezchybná kniha. Ale popravdě už hodně dlouho jsem nečetl knihu, která by mě takhle moc sedla a bavila mě tím, že mě nechává na pochybách. Musím přiznat, že jsem se bál nějaké šílené pointy a k mému velkému štěstí nakonec nepřišla. Ta gradace, co přijde ke konci, je výborná. Jediný, co asi nebude všem po chuti, je ten sci-fi prvek a vysvětlení časové smyčky, i přestože mě to přijde jako skvělé a originální řešení. Tak jako tak, Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové doporučuji a snad tímto komentářem někoho přesvědčím, aby si knihu přečetl.

29.12.2020 5 z 5

Poslední polibek, co za něco stál Poslední polibek, co za něco stál James Crumley

Čekal jsem trochu více. Když, jsem se rozhodoval jestli si knihu koupím, tak jsem kouknul na hodnocení a bylo rozhodnuto. Přečetl jsem si zápletku a ta mě dost zaujala. A tady se ukáže asi největší problém. Problém je očekávání. Pokud očekáváte klasickou noirovou detektivku, tak docela dost narazíte. Tady se hraje na něco jiného. A je to svým způsobem dobře. Spisovatel James Crumley na to jde jinak. Více, než samotný případ ho zajímají postavy a doba s prostředím, kde se příběh odehrává. Díky tomu se jako čtenáři dostaneme hlavnímu hrdinovi rychle pod kůži a pochopíme, jak funguje jeho morální kompas. Crumley si v některých případech nebere servítky a je dost cynický a upřímný. Samotná kniha má krásné tempo a čte se velmi dobře. Crumley si hraje se slovy a umí upoutat pozornost. Poslední polibek, co za něco stál je povedená kniha a určitě stojí za přečtení.

07.12.2020 4 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Moc fajn knížka. Kelsey Millerová to napsala pro všechny fanoušky seriálu. Od fanouška pro fanoušky. A čte se to moc dobře. Millerová nás seznamuje s tím, jak se seriál zrodil, co přinesla jeho popularita, a jaký dopad má seriál i v dnešní době. Jsou zde stovky zajímavých informací. O některých jste slyšeli, a nebo je věděli, jiné zas pro vás budou velmi překvapivé. Je to zajímavý pohled na jeden z nejdůležitějších seriálů v dějinách televize. Mě osobně sedly části, kdy Millerová zkoumá dopad seriálu, rozbor proč je takový jaký je, a proč by v dnešní době nevznikl v této podobě. Ten společenský a dobový přesah je velmi důležitý a je zde krásně napsaný. Mohlo se jít více do hloubky, nicméně jako připomenutí proč jsou Přátele super to funguje na jedničku. A teď mě omluvte jdu zas koukat od začátku.

20.11.2020 4 z 5

Wonder Woman: Amazonky útočí!: Kniha druhá Wonder Woman: Amazonky útočí!: Kniha druhá Jodi Picoult

Na pokračování Amazonky útočí jsem dost těšil, díky parádnímu zakončení první části. Bohužel při čtení tohoto komiksu přišlo mírné, ale přesto dost citelné vystřízlivění. V první části mě nevadilo přeskakování ve vyprávění, nicméně zde to bylo o mnoho horší. Utrpěla přehlednost a i gradace. Díky tomu některé okamžiky nefungují, tak jak by měly a to je velká škoda. Konec se sice povedl, ale nemůžu říci, že by byl po všech stránkách uspokojivý. Amazonky útočí druhá část není špatný komiks, bohužel na kvality první části nedosahuje.

15.11.2020 3 z 5

Wonder Woman: Amazonky útočí!: Kniha první Wonder Woman: Amazonky útočí!: Kniha první Jodi Picoult

Parádní komiks. Četlo se mi to vážně moc dobře. Je to dáno tím, že po scénáristické stránce je to zas něco jiného. Jiný pohled na Wonder Woman, její vztah s matkou, plnění povinností a samozřejmě vnímání svého odkazu. Scénáristé zde rozjedou zajímavý příběh, který má parádní dialogy, zajímavý vývoj postav a moc pěknou kresbu. Jediné co mi dost nesedlo je zas megalomanská bitva(komiks by bez ní fungoval), kde jsem prostě nechápal nečinnost některých hrdinů. Velmi příjemné překvapení a hlavně dobrý komiks. Už teď se těším na další díl a bohužel poslední číslo kompletu.

31.10.2020 4 z 5

Mladí Titáni: Dětská hra Mladí Titáni: Dětská hra Geoff Johns

Mnohem lepší, než jsem čekal. Mladí Titáni nejsou moje srdcovka, ale tento příběh se opravdu povedl. Geoff Johns krásně vystihl to co měli čtenáři rádi na starých příbězích Titánů a převedl to do nové podoby s novými hrdiny. Díky tomu parádně funguje ten kontrast a práce s postavy a s jejich motivacemi. Čte se to velmi dobře, je to zábavné a celkem i drsné a dané zvraty nepůsobí vycucaně z prstu a dávají v širším hledisku smysl. Za mě tedy moc fajn komiks, který je lepší, než jsem čekal.

16.10.2020 4 z 5