Rok nula: Kniha první

Rok nula: Kniha první https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479206/bmid_rok-nula-1-WuL-479206.jpg 4 61 14

Legenda o Batmanovi série

Batman se musí vypořádat se smrtí svého syna i s rozpadem své „rodiny“. A teď má ještě na krku krádež... spáchanou Brucem Waynem? Tyhle všechny události vedou k dalšímu zvratu v životě temného rytíře. K roku nula. Obsahuje: Batman (vol. 2) #21–26

Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: , De Agostini Italia

Batman: Zero Year

Luigi1
10.10.2023 4 z 5

Tak to mělo spád a dalo se dobře číst

Deimos
30.09.2023 4 z 5

Takže začínáme opět "od začátku". Tentokrát má Batman zdatné protivníky a děj se vyvíjí napůl detektivní formou, napůl formou akční. Je tu podle mě poměrně dost textu a občas jsem ztrácel koncentraci. Kresbou je komiks nadprůměrný, k Batmanovi se hodí, můj styl to úplně není. Určitě zkusím další díl. (74%)

hippiesak
06.02.2022 3 z 5

No já nevím... Je to takovej "surovej" komiks, ale to k DC asi prostě patří a k Batmanovi jak by smet. Nejsem toho velkej fanda. Jakože dá se to přelouskat, ale že bych sek tomu v budoucnu opět vracel. Netuším. Možná jednou ano, možná to někomu v budoucnu daruji, nebo prodám. Uvidíme...

Patrikcz
03.01.2022 4 z 5

Pro mě první batmanovský komix, co jsem kdy přečetl. Moc tedy nemůžu srovnávat v rámci žánru, ale libíly se mi zpracování (především kresby) a docela mi u toho uteklo jedno odpoledne. Za cenu 49 Kč navíc fajn investice - 7/10.

KubaHanzelin
03.01.2022 3 z 5

Jeden z dalších originů Batmana, za mě tentokrát lehce slabší..
Bruce Wayne není takový sympaťák jak jsme zvyklí, ale zápletka je poměrně zajímavá.. a za tohle jen 49,- Kč? Sem s tím!:)

jan14s
23.11.2021 4 z 5

S komiksy o Batmanovi teprve začínám, tento mi přijde povedený. Příběhově je to trošku slabší, nicméně se mi libí, že jde vidět jak Batman ještě hledá sám sebe, není od začátku neomylný a neporazitelný, dost často má na kahánku a přesně tak bych si představoval jeho začátky. Velice se mi líbilo barevné zpracování, odstíny modré a zelené se k Batmanovi skvěle hodí.

Ivan Kučera
08.10.2021 4 z 5

Komiks v ČR nevyšiel len v r. 2021 v komplete Legenda o Batmanovi pod názvom Rok nula, ale tiež v r. 2015 v New 52 pod názvom Rok nula – Tajné město. Po ukončení príbehu o tajomnom Sovom tribunáli sa Snyder s ilustrátorom Gregom Capullom rozhodol vrátiť v čase a vyrozprávať nám počiatky Brucea v Gothame. Znova. Znova sa tak stávame svedkami, ako sa vracia do opusteného sídla Wayneovcov, kde čaká len verný Alfred (na rozdiel od zvyšku mesta do poslednej chvíle veriaci, že mladý pán Bruce žije). Znova vidíme, ako Bruce dospeje k záveru, že musí vziať spravodlivosť do vlastných rúk, keďže korupciou prehnitá polícia to neurobí. Znova sa stávame svedkami jeho prvých stretnutí s budúcimi ikonickými nepriateľmi. Do pozornosti dávam skvelého Red Hooda (čo je vlastne origin Jokera... možno), kde sa Snyder hrá s kultovým Kameňákom Alana Moorea. Znova je nám ukázané, ako vznikol kostým; pripomenulo mi to Millerovu klasiku Batman: Rok jedna (1987), kde Wayne sedí v kresle, do izby vletí netopier a v nasledujúcej scéne je kostým hotový (správne, počujete iróniu). Snyder Batmana reštartoval a napriek pár zakopnutiam to zvládol so cťou a mňa to bavilo čítať, hoci som si uvedomoval nedostatky (šialené skoky v čase: pred 6. rokmi, o 5 mesiacov neskôr, detstvo). Moderne, osviežujúco dej zasadil do širšieho kontextu (Nigéria, hoci práve ona šumí do prázdna, keďže čitateľ netuší, prečo tu je a bohužiaľ to nie je vysvetlené ani v Roku nula 2). Snyderov Batman je začiatočník, policajný zbor ho pokladá za nepriateľa (to sa ostatne nikdy nezmení). Je divoký, nepredvídateľný, nevie domyslieť plány do konca (alebo vie, ale niečo sa pokazí, čo sa mu neskôr ako expertovi na vytváranie „plánov v plánoch“ už nestávalo). Niekedy živelným prístupom prekvapuje aj sám seba. Hľadá si štýl. Má ďaleko ku geniálnemu detektívovi. Ešte to nie je ani temný bojovník ukrývajúci sa v tieňoch. Máme dočinenia s drzým mladým floutkom s vojenským vlasovým zostrihom, ktorý tri rany rozdá a štyri prijme a potom štyri rozdá a jednu prijme a nakoniec všetci ležia na zemi v krvi a s polámanými kosťami a nie je jasné, kto vyhral (a či vôbec niekto). Rád používa masky, čo je vec, ktorá mi pravdupovediac v nových komiksoch o netopierovi chýba. Vzťahy s Alfredom, Foxom a Gordonom sa ešte len formujú a sú neotesané. Kresba je v jednej chvíli prísne realistická, potom úžasne noirová, následne neskutočne vynaliezavá („kolesový“ rozhovor Brucea a Nygmu, stret malého Brucea s kŕdľom netopierov) a napokon do toho vpadne batmobil vyzerajúci ako zväčšená hračka z Dráčika. Obloha je absurdne sfarbená (vyzdvihujem inkerstvo Dannyho Mikiho) a lieta po nej bizarná flotila vzducholodí (!) pripomínajúca vedecko-fantastický európsky film zo začiatku 20. storočia. Podobné výhrady by som mal k scenáru, ktorý je v jednej chvíli realistický a hneď nato tam kydnú auto vediace sa prilepiť kolesami o strop tunela. Zarazilo ma, že na to, na aký obrovský origin sa tu všetci hrajú, totálne ignorujú zásadné veci. Kde Wayne celé roky bol? V úvodnom slove (hodnotím verziu z r. 2021) padne zmienka o afrických kočovníkoch. To znie geniálne, ale v samotnom komikse o tom nie je skoro žiadna zmienka. Nebavili ma lacné cliffhangery, z ktorých nič nevyplýva a sú vyriešené behom pár panelov (explózia, injekcia). Naopak, potešilo ma angažovanie Bruceovho strýka Philipa Kanea. 4* sú trochu prižmúrené, ale 3* by boli málo. Tie si nechávam pre (slabšie) pokračovanie.

Weetheck89
28.09.2021 5 z 5

Toto je můj první komiks vůbec a za mě to není špatné, jelikož znám pouze kreslené a filmové universum Batmana, jsem zvědavý na pokračování, Rok Nula druhá kniha....

bertrand
22.09.2021 5 z 5

Naprosto vynikající! Čekal jsem tuctový matný origin, říkal jsem si, co to zase vydávají za novou řadu, dojičku peněz - Rok nula je ale pravý opak! Nedá se nic dělat, pořídím další.

hroubek
15.09.2021 4 z 5

Dobrý začátek komiksového výběru o Batmanovi. Jsem rád, že Scott Snyder Batmanův origin pojal po svém, protože tohle není klasický Batman. Tady ještě není Batman tím geniálním detektivem a bojovníkem. Zde se učí jak přežít v Gotham, věřit lidem kolem sebe a ustát těžký nakládačky. Dlouho jsem nečetl komiks, kde by dostával Bruce/Batman, tak často přes hubu a krvácel o sto šest. Snyder některé věci drží v realistické rovině, a někdy se naprosto utrhne ze řetězu. Je to svým způsobem velmi příjemná kombinace. Styl vyprávění mi moc nesedl, protože je místy dost chaotický. Chápu, že si Snyder připravuje půdu na další části příběhu, jen mi to přišlo hodně zběsilé a na sílu. I přes mé výtky jsem celkem spokojený, jelikož čtu něco jiného, než jen klasický Batmanův origin.

wullcann38
10.09.2021 5 z 5

Tak tohle si určitě zaslouží filmové zpracování.
Komiksovej Snyder je lepší než ten filmovej. Myslim že Snydera po prvním All star Batmanovi jsem odsoudil naprosto zbytečně.
Takže za mě:95%

Gordonlord
02.09.2021 1 z 5

Další Batmanovský origin. Už jsem jich četl tolik, že mi lezou ušima.

Ale některé byly fakt dobré, třeba Frank Miller to vzal za dobrý konec a mělo to sílu.

Tohle oproti tomu vypadá jako jeden z mnoha dílů klasické série s tuctovým vyšetřováním zločinu, na který je prostě jen naroubovaný netopýrův origin.

Nemá to sílu jeho zrodu, nemá to atmosféru, ani z toho nedýchá aura velkého příběhu. Bruce Wayne je tady dost mimo svoji roli a fakt, že on je Batman, by odhalil i debil. Nelogičností je tu více a spolu s polovičatou kresbou a vlažně servírovaným vyprávěním tvoří nedomrdlý, tuctový příběh, který - pokud hledáte Batmanovský origin - doporučuji určitě vynechat. Vyšlo na toto téma mnoho lepších.

Kopta
29.08.2021 3 z 5

Což o to, další příběh s Batmanem je požehnání. Teď je otázka, zda oprávněné a dobré. Za mě se totiž dostáváme do bodu, kdy je tu silně cítit inspirace Nolanovým Batmanem, který samozřejmě taky z něčeho vycházel, ale zde je to taková windows funkce kopírování, která ještě ke všemu skončila nějak po cesta ke vložení zkriplená a není to úplně, to co by se dalo čekat. A přitom je to o detailech. Jako i o vzhledu postav nebo i grafikou, která tolik nezaujme. I tak je nám zde nabídnuto pár jiných příběhových linek, které jsou kreativně poupravené a i kresba občas nabídne něco hezčího, ale stále se motáme v divnokruhu, který není jak ozvlášťňující. Druhý díl, oukej. Další budou v celku otazník. Zrovna od DC jsem se tolikrát spálil, že Harveyeho strkám do kapsy.

fvalek
25.08.2021 4 z 5

Přestože mě na jednu stranu štve, že půlku příběhů, co v tomhle kompletu vyjdou, už mám, takže váhám, zda je kupovat nanovo, abych utvořil komplet, nebo kupovat jen ty, co nemám a kašlat na obrázek na zadní straně, tak je velice pozitivní, že knihy, které běžně stojí třeba i 500 korun jdou sehnat za 300 (případně 250, u prvního dílu dokonce jen za 50 korun). Je pak na zvážení, zda člověk chce donekonečna sbírat další a další komplety oproti tradičním knihám či zda se vzdá bonusů, které samostatné knihy přináší (a které tu v kompletu nejsou, jako např. scénář,alternativní obálky, poznámky autora apod.). Jinak pozor, u knihy z BB/Art se liší poslední kapitola, která je tady jiná (buď je vynechaná nebo zařazená na konec druhé části, děj je tak posunutý). Jinak ale nejsem nijak proti kompletům, navíc je údajně garantováno, že nejsou shodné s DC komiksovým komplete, takže proč ne? :)