hroubek hroubek komentáře u knih

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Do knihy jsem se pustil, jelikož se mi hodně líbil seriál od Netflixu. Napíšu to hned, ať to mám z krku a pak to mohu následně rozebrat, proč tomu, tak je. Seriál je o trochu lepší, než kniha. Kniha se čte velmi dobře. Mám krásně vystavěné kapitoly, které mají spád. Tempo je velmi dobré a víceméně jsem nikdy neměl pocit, že bych se nudil, nebo že by autor Walter Tevis vyplňoval stránky něčím nezáživným. Příběh mě bavil a užil jsem si to, jak spisovatel pracuje s hlavní hrdinkou a její genialitou. Důvod, proč seriál "poráží" knihu je vizualizace šachových partií. Nejsem šachista, sice si v hlavě dokáži představit rozestavění šachů a jakým způsobem se dá táhnout s kameny, ale tím to u mě končí. Zde se s tím velmi pracuje a bez znalostí šachovnice a šachové notace je to složité na představovaní. Ono by bohatě stačilo, kdyby notace byly vypsané, nebo by tam byl obrázek šachovnice se všemi kameny. To bohužel v knize není. Seriál tento můj problém dokáže díky médiu skvěle vyřešit, navíc si tvůrci seriálu vyhrály se šachovými partiemi, takže jsou vždy napínavé a svěží. Tohle je má jediná výtka ke knize. Bez znalostí šachů je kniha složitější a může v některých pasážích nudit. Takže pokud si chcete knihu přečíst, tak je dobré se nejdříve seznámit s šachovnicí, pravidly a tahy, abyste si knihu dokázali naplno užít.

01.03.2022 4 z 5

Blouznivý Rytíř Blouznivý Rytíř Jeph Loeb

Tohle se hodně moc povedlo. Mám rád tvůrčí duo Jeph Loeb a Tim Sale. Loeb má kvalitní scénáře, ve kterých dokáže skvěle pracovat s hlavním hrdinou a taky se záporáky. Zde je komiks rozdělen na tři části a každá se věnuje někomu jinému a po příběhové stránce je to parádně vystavěné a každý příběh má jiné tempo a styl vyprávění. Loeb si užívá , že nemusí vytvářet "velký příběh" a s lehkostí vypraví halloweenské příběhy na dobrou noc. Výborně mu zde sekunduje skvělý Tim Sale a jeho specifická a nádherná kresba. Sale se zde vyřádil na maximum a perfektně si hraje s kresbou a střídáním stylů. Je radost sledovat, jak Sale svou kresbou vypráví Loebovi příběhy. Je to velká pecka a pro mě jeden z nejlepších dílů této série.

24.02.2022 4 z 5

Encyklopedie fantasy filmu Encyklopedie fantasy filmu Petr Cífka

Další kniha od BORCŮ z MovieZone a opět velká spokojenost. Už od prvních řádků je znát, že tahle kniha byla nejnáročnější a samotný výběr filmů musel dát mnohdy zabrat. Hned v úvodu se dozvíme, jakým způsobem jde fantasy rozebrat na subžánry, a taky zjistíme, že se dané subžánry překrývají nebo daný film obsahuje více subžánrů. Je to mnohem komplikovanější, než jsem čekal. A zde se ukazuje asi největší problém celé knihy. Kluci si ukousli o trochu větší kus, než dokázali sníst. Má to luxusní témata, články o filmech jsou skoro všechny výborné, ale i tak jsem z některých textů cítil, že o tom autor moc psát nechce a píše o tom, jen protože daný film patří do žánru. Některé filmy dostanou jen pár slovy, o některých je jen "slušná zmínka". A tohle mě mrzelo. Je mi jasné, že kniha není nafukovací, muselo se to stihnou do určitého termínu atd., přesto si mylsím, že některé filmy měly dostat více prostoru. Já si čtení knihy moc užil, ale z předchozích encyklopediích jsem cítil trochu více srdíčka a upřímného nadšení. Nicméně to nemění nic na tom, že se na další encyklopedii těším jako malý kluk na Vánoce.

16.02.2022 4 z 5

Perla Perla Peter J. Tomasi

Ta obálka je hodně luxusní a hezky láká na něco, co ve výsledku ani nemůže přijít. Samotný komiks se hodně povedl a já jsem dost rád, že se po příběhové stránce věnuje Damianovi. Batmana každý čtenář moc dobře zná. Ale s Damianem je to mnohem složitější a taky zajímavější. A toto se komiksu povedlo prodat na výbornou. Vztahy a dialogy mezi postavy jsou dostatečně zajímavé, že příběhům odpustíte jejich "nezajímavost". Tento komiks nemá zajímavé záporáky, ale má vývoj otce a syna a to je z mé strany lepší. Perla je moc fajn komiks.

11.02.2022 4 z 5

Temné děsy Temné děsy Paul Jenkins

Povedený komiks s Batmanem. Opět je to velká akční jízda, která šlape dost dobře. Navíc se objeví část Ligy spravedlnosti. Tím se krásně ukáže, že Batman je stále člověk a občas některé problémy nevyřeší sám a potřebuje pomoc "novodobých bohů". Komiks má velmi krásnou mainstreamovou kresbu, ve které vyniknou souboje. S komiksem mám jeden zásadní problém, a to je poslední sešit, u kterého jsem měl pocit, že je uspěchaný a nefunguje po příběhové stránce. Navíc nechává příběh otevřený, což je ve výsledku dost škoda. Pokud hledá akční jízdu, tak Vás tento komiks nezklame.

28.01.2022 4 z 5

Návrat ke kořenům Návrat ke kořenům Nick Spencer

Za posledních pár let jsem přečetl hodně příběhů se Spider-Manem, takže se docela orientují v jeho světě. Kdyby mi bylo dvanáct, tak jsem z tohoto komiksu nadšený. Bohužel mi dvanáct není a už mi některé věci ke štěstí nestačí. Scénárista Nick Spencer se snaží, aby jeho scénář byl hravý a pracoval s celou Spideyho mytologií. Což je samo osobě dost chvályhodné. Problém je, že to nefunguje v té nejzásadnější rovině. Chybí tomu to, co mám na komiksech se Spider-Manem nejradši. Jistá osudovost a uvěřitelnost hlavního hrdiny. Tady jsem měl pocit, že všechno jede na jistotu. Od pop kulturních odkazů, hlášek a snahy být, co nejvíce cool a rádoby v pohodě. Z mé strany moc nefunguje hlavní zápletka, protože je z ní cítit, že se vyřeší za pár čísel a nebude mít žádný vliv. Všechno je takové uvolněné a o Petera/Spider-Mana nemám žádný strach (a že existují příběhy, kdy jsem ho měl). Dokonce zde nemáme ani žádného úctyhodného záporáka, jak sám poznamená samotný Spider-Man. Neříkám, že je to špatné, vlastně to má hodně fajn momentů, ale jede to celé na neutrál. Ty, co nemají tolik načteno se budou ztrácet v celkové mytologii, ale bude je bavit to, co děje. Ty, co mají načteno ocení odkazy a všechno kolem, ale po příběhové stránce je to bude nudit a neocení mainstreamovou kresbu. Jako návrat ke kořenům to funguje půl na půl.

22.01.2022 3 z 5

Takový to byl muž Takový to byl muž Jason Aaron

Jason Aaron se opět utrhl ze řetězu a servíruje nám drsný příběh z Jihu. V tomto komiksu je vše, co mám rád na komiksech, ke kterým Aaron dělá scénáře. Drsný charaktery, nekompromisní násilí, nepříjemná atmosféra a skvěle napsané postavy. Aaron se nemusí držet v mantinelech korektnosti a rozdává rány na všechny strany. Díky kresbě Jasona LaToura je to o to intenzivnější a vynikne tak lidská zloba a nenávist. Největší nedostatek komiksu je ten, že se příběh teprve rozjíždí a to zajímavější přijde až v dalších dílech. I tak jsem spokojený a doporučuji.

21.01.2022 4 z 5

Detektiv Detektiv Paul Dini

Příjemné překvapení. Scénárista Paul Dini se rozhodl, že každý sešit bude po příběhové stránce hezky ukončený. Díky tomu mají všechny sešity svižné tempo a krásně se čtou. Dini v samotných příbězích rozehraje "civilnější zápletky" jako jsou loupeže, vražda nebo podvádění v kasinu. Tím, že jsou příběhy epizodického rázu, tak může Dini využít desítky postav, aniž by narušil nějakou časovou kontinuitu. Z mé strany spokojenost.

PS: Kreslíři neumí pořádně nakreslit Bruce Waynea, ale taková Poison Ivy nebo Zatanna jsou v jejich podání velmi sexy.

16.01.2022 4 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Václav Rybář

Z mé strany velká spokojenost. Kniha se hodně moc povedla a dozvěděl jsem se spoustu zajímavých a důležitých informací, ze světa filmu. Čte se to velmi příjemně a autorská dvojice vše krásně vysvětlí. Je zábavné číst o filmech, které mám hodně rád, že jejich vytváření bylo peklo pro všechny zúčastněné. Kniha krásně předvede, že úspěch v Hollywoodu má stinné stránky a vše je vykoupeno dřinou, talentem, odvahou, bolestí a někdy taky velkou dávkou štěstí. Jediné, co mi v knize hodně chybělo, bylo rozebrání klasického filmového štábu a jak to v praxi funguje, plus tam dát nějaké jmenovité příklady. Ale jak jsem psal na začátku, velká spokojenost a radost ze čtení.

12.01.2022 4 z 5

Konec hry Konec hry Scott Snyder

Tohle jsem nečekal. Při čtení jsem si neustále říkal, že je zde Joker až moc chytrý a nějak jsem nemohl uvěřit, že by to zvládl. Ve výsledku se ukázalo, že jsem podcenil scénáristický um Snydera. Snyder zde rozehraje zajímavou hry, jenž překopává všechno co známe. A funguje to dost dobře. Je to napínavé, zábavné a Batman si sáhne na dno svých sil. Velkou radost mi udělal nekompromisní konec.

11.01.2022 4 z 5

Joker Joker Brian Azzarello

Netradiční pohled na gothamského prince zločinu. Azzarello se rozhodl pojmout Jokera jinak, než to udělali scénáristé před ním. Při čtení jsem si uvědomil, jak moc Joker potřebuje vedlejší postavy. Joker je velmi specifická postava a všechno, co dělá, nejlépe vynikne z pohledu "méně vyšinutých jedinců". Proto je hlavním hrdinou Jonny a ne Joker, proto se do příběhu zapojí další záporáci z Gothamu, aby se umocnil ten kontrast toho čím je Joker, a co pro všechny představuje. Z tohoto důvodu Batman nemá v příběhu velkou roli a působí jako tichý pozorovatel nemoci, která se šíří Gothamu. Je to zajímavý přístup, díky kterému se mohl Azzarello utrhnout ze řetězu a ukázat nám chaos v podání Jokera. Pro fanoušky Jokera povinnost.

26.12.2021 4 z 5

Případ Dawn Goldenové Případ Dawn Goldenové David Finch

Osobně jsem čekal trochu více. Příběh má parádní úvod. Věci se dají krásně rychle do pohybu a my jako čtenáři kloužeme očima po stránkách a napjatě čekáme, co se stane. Scénárista a kreslíř David Finch pak přináší zajímavé a místy i dobré nápady. A fakt mě mrzí, že se to ke konci rozpadne a finále je takové nijaké. Těšil jsem se na nějaké zajímavé vyústění, a ono přišlo to nejobyčejnější, nejnudnější a bohužel ještě uspěchané. Ten konec celý příběh dost sráží. Navíc jak se příběh žene dopředu, tak na nějakou detektivní část není moc čas, prakticky Batmanovi spadne skoro všechno do klína. Je to dobrý komiks s fajn atmosférou, škoda jen toho konce.

01.12.2021 3 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham neznámý - neuveden

Má rád knížky z období kolem 17., 18., a 19. století z Anglie. Zamiloval jsem si Jane Austen a její Pýchu a předsudek, Thomas Hardy mi ukázal že i muž dokáže napsat skvělou romantickou knihu - Daleko od hlučícího davu. V knihách se mi líbilo klasické namlouvání a gentlemanské chování pánů a jistá ladnost dam. Proto jsem byl dost překvapen jak to Oscar Wilde vzal od podlahy. Od Wildea jsem četl Obraz Doriana Greye a ten mi hodně sedl. Poznal jsem, že Wilde má vybroušené dialogy a je velmi inteligentní, jeho cynismus a ironii jsem si dost užil a bavila mě i lehká romantická linka. O Lady Fuckingham si myslím, že je to jeho zdvižený prostředník pro všechny puritány a pokrytce (ať už to napsal nebo převyprávěl), kvůli kterým musel opustit Anglii - byl v nemilosti za svou homosexualitu. Wilde se zde utrhne ze řetězu a přináší spoustu sprostého textu, nadsázky s ironii, vzrušení a otevřené erotiky, za kterou by nestydělo, kdejaké porno. Osobně si myslím, že Wilde místy zbytečně tlačí na pilu a toho sexu a souloží je tam až moc. A to nemluvím o tom, jak moc místy je to detailní. Prakticky to nemá žádný příběh, jen hlavní hrdinka má sex s většinou postav z knihy a objevuje nové praktiky. Na jednu stranu je to zábavná kniha, u které si lze užít tu nadsázku a jistý ironický nadhled. Z té druhé strany, je to jen o tom jednom, a to po několika desítkách stránek přestane bavit. Tak jako tak, rozhodně doporučuji knihu zkusit.

23.11.2021 3 z 5

Batman znovuzrozený Batman znovuzrozený Grant Morrison

Já si s Grantem Morrisonem prostě nerozumím. Vím, že je skvělej scénárista, ale mě jeho styl psaní nesedí. Ty příběhy jsou zajímavé, přesto si bohužel stále nemohu najít cestu k jeho dialogům (nebo jestli za to může překlad). Přijdou mi, že občas nedávají smysl, nenavazují na sebe, nebo jako by je říkali úplně jiné postavy. Morrison má dobré nápady, dokáže předvést hodně šílené zápletky a momenty a k tomu jeho příběhy mají nepříjemnou atmosféru. Jen to pro mě není, tak moc zábavné čtení jak bych si přál. Bohužel.

18.11.2021 3 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Další Murakami za mnou a já jsem opět spokojený. Jelikož, od autora mám už hodně načteno, tak směle mohu tvrdit, že jsem dostal "typický Murakamiho román". Je sice pravda, že Tancuj, tancuj, tancuj je jeho šestá kniha, ale k nám se dostala teprve nedávno a díky tomu jsem měl možnost si přečíst romány, které přišly pak, a kde je Murakamiho styl vysoustružen k dokonalosti. Tato kniha se čte opravdu moc dobře. Sedlo mi to a krásně jsem se ponořil do příběhu a užíval jsem si zajímavé charaktery a to, co se v knize dělo. I přes větší počet stránek jsem neměl pocit, že bych se výrazně nudil. Problém nastává, že se o knize špatně mluví/píše a těžko se někomu doporučuje. A pokud by tohle měla být první kniha od autora, kterou si přečtete, tak hodně narazíte. Mám pocit, že knihu nejvíce ocení Murakamiho fanoušci, jenž svého autora znají, vědí jakým stylem píše, jak tvoří charaktery a jak moc se opakuje. Trochu mi nesedlo to "tajemno", které se běžně v Murakamiho knihách vyskytuje. Opět jsem byl lehce zklamaný, že se autor rozhodl některé linky nechat otevřené, nicméně po tolika přečtených knihách už bych s tím měl počítat. Z mé strany spokojenost a mohu říci o Tancuj, tancuj, tancuj že je to krásná a dobrá kniha.

14.11.2021 4 z 5

Soví město Soví město Scott Snyder

(SPOILER) Jsem rád, že jsem si tento příběh mohl přečíst. Snyder to velmi dobře zakončil a ta nevědomost na konci je super. Sedlo mi hodně dynamické tempo. Komiks má parádní spád a neustále se žene dopředu. A ono to příběhu jen prospělo. Snyder tady nemůže zopakovat moment překvapení jako se mu to povedlo v prvním díle, tak alespoň ukáže Mr. Freeze a jeho nový origin - sedlo mi to. Vyvrcholení příběhu je dobré. Jediné, co mě fakt přišlo absurdní je to, kolik toho Batman vydrží a přežije. Tady by se zapotil i Superman. Jako příjemný bonus jsou zde dva kratší příběhy, které jsou hodně povedené. Za mě tedy po obsahové stránce velmi dobrý komiks.

PS: A teď pár negativních věcí.
1) Špatný hřbet komiksu - má to tvořit jednotný obrázek, ale bohužel se někde stala chyba (nevím jestli to má více lidí, a nebo jich jen "pár") a to co vidíme na tomu hřbetu už máme na jednom z předchozích čísel. To znamená že obrázek jako celek bude vypadá špatně. - Nakonec je špatný hřbet u komiksu Tváře smrti, ale ten vyšel dříve, než Soví město.

2) Blbě napsané chronologické řazení. Opět to nedává moc smysl. - Opět špatný popisek u komiksu Tváře smrti a proto to nedává smysl.

3) Cenovka - někoho napadlo nalepit cenovku na zadní stranu komiksu. Problém je že to nejde normálně sundat a odstranit. Pořad tam zbyly stopy po lepidlu i přesto, že jsem to zkoušel vzít lihem. Takže doporučuji tam cenovku nechat.

05.11.2021 4 z 5

Soví tribunál Soví tribunál Scott Snyder

Tohle se mi hodně líbilo. Sedl mi Snyderův styl a jeho pojetí Batmana. Soví tribunál je dobré a napínavé čtení. Po delší době je zde tajemný záporák, který dokáže srazit Batmana na kole a to po stránce fyzické i psychické. Velmi oceňuji i tu tajemnost a nepředvídatelnost toho, co se bude v Gothamu dít. Velké plusové body má u mě Snyder za to, že v jeho podání Batman dělá chyby a ty chyby ho pak dost bolí. Navíc Snyderovi jde hezky od ruky i detektivní linie. Tím pádem komiks není jen rubačka, ale mnohem více připomíná temnou detektivku. A to se mi hodně líbí. Fakt malinko chybělo, abych dal plnou palbu.

21.10.2021 4 z 5

Tváře smrti Tváře smrti Antonio S. Daniel

Tento komiks má parádní obálku. Hned upoutá naší pozornost a my jako čtenáři chceme vědět hned více. Komiks obsahuje dva uzavřené příběhy. Oba mají spoustu kladů, nicméně obsahují i pár neduhů, což mě ve výsledku trochu zamrzelo. Kreslíř a scénárista Tony S. Daniel je rozjede zajímavé a drsné příběhy s Gotham City. Děj má spád, krásnou kresbu a velmi nekompromisního Batmana. Čte se to velmi dobře, až na jednu nepříjemnou věc. Příběhy v komiksu jsou zbytečně překombinované, rychlé a mnohdy nedávají tak úplně smysl. A to je velká škoda, protože jinak by tento komiks byl velkou peckou. Takhle jde o hodně dobrý komiks s Batmanem.

06.10.2021 3 z 5

Smrt krále Smrt krále Dan Abnett

Pořád to velmi dobře šlape. Jsem rád, že se závěr příběhu o šíleném králi Corum Rathovi Danu Abnettovi nerozpadl pod rukama a dotáhl ho do uspokojivého konce. Abnett neváhá věnovat prostor ostatním postavám a hlavní hrdiny odsouvá trochu stranou. Díky tomuto kroku se dozvíme více o samotném uchvatiteli trůnu a jeho motivacích. Největším problémem tohoto komiksu je jeho délka. Měl být rozhodně delší. Mera a Delfína měly mít více prostoru a ne se jen na chvilku objevit. Souboj mezi Rathem a Aquamanem mohl být delší a osudovější. Nejsem zklamaný, ale potom co předvedl Abnett na začátku série, jsem čekal trochu více.

29.09.2021 4 z 5

Zrozen k zabíjení Zrozen k zabíjení Peter J. Tomasi

Dobrý a povedený komiks. Je to krásný mainstream a čte se to parádně. Příběh je dynamický, má funkční zvraty, vývoje mezi postavy, zajímavě pojatou akci a velmi dobrého Batmana a Robina. Já jsem spokojený.

25.09.2021 4 z 5