Zrozen k zabíjení

Zrozen k zabíjení https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481068/bmid_zrozen-k-zabijeni-Aeb-481068.jpg 4 23 7

Legenda o Batmanovi série

Batman vstal z mrtvých a znovu ochraňuie Gotham. Tentokrát však svádí zápas nejen o město, ale také o duši svého syna Damiana, který se stal novým Robinem. Bruce stojí před nevděčným úkolem — musí přesvědčit desetiletého zabijáka, že vraždění není v boii se zlem tou správnou cestou. Bruceovu roli učitele prověří hrozivý mstitel jménem Nikdo, který touží Damiana zlákat na svou stranu. A přesvědčit ho, že oba byli... zrození k zubíjení. Obsahuje sešity série Batman a Robin (NEW 52) #1-8... celý text

Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: , De Agostini Italia

Born to Kill , 2018

Luigi1
11.10.2023 4 z 5

Tak konečně jsem si počet a mělo to šťávu

Ivan Kučera
20.06.2023 4 z 5

Damiana Waynea som si obľúbil na prvú dobrú. Jeho sila drieme v tom, že väčšina scenáristov, ktorá ho písala, nestratila zo zreteľa jeho temnú stranu. Zachovala teda konzistentnosť postavy (čo nie vždy býva samozrejmosť). Je to vtipná, rozkošná potvora, ale raz za čas presvitne jej absolútna nepredvídateľnosť, krvilačnosť, nebojím sa povedať psychopatia. Byť na mieste jeho otca, tak sa na noc v spálni svojej vily pre istotu zamykám, lebo raz ráno by som sa nemusel prebudiť. A práve s tým, že Damian začína chápať následky svojich neuvážených činov, pekne pracuje Zrozen k zabíjení. Som vďačný za každý komiks s týmto adolescentným satanom. O to viac ma mrzí, že v tom vládne taký chaos. Paradoxne, čím viac príbehov s Damianom som prečítal, tým sa viac strácam v tom, čo spolu súvisí viac, čo menej a čo de facto nijako, iba to náhodou tiež obsahuje malého čerta. Je to hrozne rozhádzané. Niečo vyšlo v takej sérii, niečo v onakej edícii a niečo pre istotu nevyšlo v češtine vôbec. Niečo písal Morrison, niečo Snyder, dačo Tomasi. Ak by to niekto chcel skompletizovať, zrejme by sa nezaobišiel bez trojdňového prenajatia služieb profesionálnej detektívnej agentúry. Scenárista Peter J. Tomasi je v téme ako doma a hoci ho neevidujem vo svojom osobnom rebríčku najzásadnejších Batmanových autorov, vždy, keď ho vidím napísaného v kolónke scenár, viem, že môžem očakávať solídnu, hoc neobjavnú záležitosť (diela zo série Batman Detective Comics Mytologie, Gordon ve válce alebo Krev hrdinů). Inak tomu nie je ani tentokrát. Tomasi predvádza slušnú žánrovú jazdu, ktorá je sympaticky komorná. Nezaobíde sa bez akčných sekvencií, ale práve vďaka obmedzeniu v počte postáv sú prehľadné a príjemné, keďže sa bojuje o dušu malého chlapca. To je uveriteľná poloha, ktorá je čitateľovi principiálne blízka. Práve vďaka osobnému motívu budí rešpekt aj inak nudný a necharizmatický záporák Nikto. Lež má tú chybu, že hoci usiluje o dušu Batmanovho syna, nie je to napriek snahe dostatočne psychologicky prepracované. Z potenciálne pozoruhodného záporáka sa tak rýchlo stáva béčko. Tomasi zostal stáť uprostred cesty. Našťastie, nestratil pri tom zo zreteľa postavy. Dokáže si udržať zdravý nadhľad (moment prekvapenia) a nenápadne odkazuje na veci z Batmanovho kánonu (Millerova budova, Damian alias nový Robin mlátiaci Jokera páčidlom). Super je flashback venovaný Bruceovmu výcviku v dobách, keď ešte nebol Batmanom. Tejto pozoruhodnej etape jeho života sa venuje žalostne málo komiksov. O to viac si vážim Nolanov trhák Batman začína, kde sa ukázalo, že ísť na to realisticky, bolo fakt geniálne strategicko-dramaturgické rozhodnutie. Kresba Patricka Gleasona (Hawkman: Nekonečný let, Batman 11: Pád a padlí) Tomasimu ide na ruku: nie je objavná, ani blbá. Mne sa vcelku páčila (s výnimkou otrasného batmobilu), no treba dodať, že kým niektoré zábery sú fantastické, iné pôsobia dojmom, že nebolo dosť času a tak Gleason len dačo narýchlo nakreslil, aby to tam technicky bolo prítomné a viac sa s tým nekašľal. Najlepší dojem zanechá neprekvapivo práve vzťah Batman/Damian. Medzi pánmi to patrične iskrí, ale je nám jasné, že to nie je o nenávisti, ale skôr o tom, že sú veľmi rozdielmi a že ak obaja začnú byť viac ľuďmi a menej monštrami, majú nádej. Lepidlo predstavuje starý dobrý Alfréd, ktorý si musí nejeden raz zahryznúť do jazyka, prípadne krotiť nielen 10-ročného diabla Damiana, ale tiež Brucea, ktorý by vo svojom veku už mal mať dostatok rozumu, lež 24/7 boj s komiksovými magormi sa podpísal na jeho psychike a vnímaní sveta.

Delphín
07.06.2022 3 z 5

Je mi líto, že s hodnocením dosti vybočuju z řady. Jo, komiks je to fajn ale přijde mi, že se to dalo celé pojmout jinak a lépe. Příběh si mě nejvíce získal společnou minulostí Nikoho s Brucem ale i to je už celkem otřepané klišé..

Lenka.Vílka
20.02.2022 5 z 5

Vždycky po nějaké náročnější knize potřebuji vypnout. Nějaký výplach  :D víkend s komiksy nezní úplně blbě na nastartování  :)
A nová sérka Titans. Ať je to kompletní  ;)

Víkendový výplach  1/5

("Jasně, slož si loďku a doufej, že s ní zázrakem odpluje i veškerá tennota." ... "A proč ne? Je to MOJE loďka.")

Nebudu lhát. Já tyhle začátky s Damianem moc nemusím. Prostě jenom prská a jak je lepší. Působí proto dost otravně a je jenom otázka času, kdy se ukáže, že Bruce měl pravdu.

Jenže tentokrát jsem se bavila. Světě div se, já se vážně bavila! Protože Bruce není jediný, kdo se snaží Damiana rozhoupat, aby si konečně vybral stranu. Tu dobrou. Je tu ještě někdo další, kdo má zájem, aby si vybral. Tu špatnou. Vážně hezky rozepsané ono dilema co tedy dělat s padouchama. A koho si k tomu lépe zvolit než právě Damiana. Možná proto jsem hodně ocenila minulost. Dávalo to smysl. Žádné "prostě proto", ale mělo to hlavu a patu.

Kresba. Nejci tvrdit, že to bylo špatný. Právě naopak, jenže...
Patrick Gleason odvedl dobrou práci. Byl na to sám, takže to působí hezky kompaktně. Ale není to nic, z čeho si jako čtenář sednu na zadek. Ale bylo to povedené v tom standardu, který čtenář očekává, aby nebyl zklamaný.

trudoš
04.01.2022 4 z 5

Nikdy jsem si nemyslel, že by v Batmanově případě mohl fungovat motiv „otec a syn“ plus všechen ten existencionální balast kolem, který se k tomu váže. Peter J. Tomasi mě však vyvedl z omylu a zároveň příběhu ponechal zažitou tvář superhrdinského akčního čtení. Netvrdím, že to funguje bezchybně. Některé momenty působí trochu křečovitě a zápletka má v sobě pár logických děr. V základě to však má spád, nápad i prvek napětí, kdy přesně netušíte, jakým směrem se další události budou vyvíjet. Nemluvě o finálním zvratu, který se jistým způsobem definitivně podepíše na charakteru určité postavy. Jen mi přijde, že v některých okamžicích autor až příliš tlačí na pilu, jako by potřeba vyhrotit vztah mezi Brucem a Damianem byla důležitější než důmyslně zkomponovaná osnova. Jako celek mě to ovšem bavilo moc, jen se obávám, že většinu trumfů tvůrčí tým vysázel na stůl až příliš rychle a je otázkou, co čtenářům plánovali nabídnout dál. Ale rozhodně bych další díly druhé řady Batman and Robin uvítal.

jan14s
03.01.2022 5 z 5

Tak tohle byla paráda. Komplikovaný vztah mezi Batmanem a Robinem, otcem a synem, mě velmi zaujal. Od tohoto druhu komiksů jsem nečekal nějaké hlubší myšlenky, nicméně jsem se spletl. Batman, více než s padouchy, má problémy jak být více otcem než temným ochráncem Gothamu. A i Robin čelí potížím vyrovnat se otcovým představám dobrého syna. Do toho oba soupeří s protivníkem, který se jim více než vyrovná.

hroubek
25.09.2021 4 z 5

Dobrý a povedený komiks. Je to krásný mainstream a čte se to parádně. Příběh je dynamický, má funkční zvraty, vývoje mezi postavy, zajímavě pojatou akci a velmi dobrého Batmana a Robina. Já jsem spokojený.

komiksy superhrdinové superschopnosti DC Comics Batman

Peter J. Tomasi