honzia honzia komentáře u knih

Božský imperátor Duny Božský imperátor Duny Frank Herbert

Tímto dílem končím se serií Duny. Po prvním dílu mi vydržela euforie až k Božskému imperátorovi, ač díl vypadal ze začátku slibně, překlopil se do stylu Spasitele Duny a já už věděl, že další knihu série čist nebudu. Za mě lepší děj něž u předchozích dvou, ale to neustálé prechytracké žvanění už bylo únavně nudné, že co dvě přečtené stránky, to zavřená víčka. Jen Duna se mi zapsala do srdce a doufám, že její pokračování dostanou ve filmové podobě lepší ráz.

07.02.2022 3 z 5

Kniha, během které jsem přečetl 4 jiné knihy. Nebyla to pro mě četba jedním dechem, strhující či napínavá, ale zato velmi obohacující v historickém přehledu. Četl jsem a hledal v jiných knihách a na netu historické fakty o jménech, stavbách, válkách, útvarech, božstvech, každodennosti atp. Kniha je krásným vhlednutím do naší historie a nese silné myšlenky humanismu.

07.02.2022 5 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Spasitele jsem začal číst hned další den po přečtení pětihvězdičkové Duny, a četl jsem úplně jiný druh knihy. Knihy nezáživné, celkem náročné na pozornost a vcelku i zmatečné, což mohlo být způsobeno překladem. Je to pohled do smyslu řádu světa Duny, do jeho existenciální polemiky. Není to mnou očekávané hodnotné pokračování, tak skvělé napsaného prvního dílu. Je to mišmaš schopností různých postav, které jsou užity skrze dlouhé chytrácké spirituální dialogy a monology postav, u kterých se jejich řeči zdají sebechytřejší, ale na Paula stejně nikdo nemá.
Musím vyzvednout poslední dvoustránku, na kterou jsem čekal 50 posledních stran, a bál jsem se, že se jí nedočkám. Na ní se mi dostalo alespoň krásného, leč krátkého, uzavření příběhu několika postav a příjemné slasti ze čtení.

21.11.2021

Veterinářka Veterinářka Gillian Hick

Jelikož všechny reklamní poutače lákaly na Jamese Herriota v sukni, tak musím říct, že tohle na Herriota nemá ani náhodou. Ten měl své příhody tak krásně popsané a odvyprávěné, zatímco zde je to jak letem světem/bez vetší hloubky prolítneme životem nějaké veterinářky. Nedočetl jsem.

23.11.2019 2 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Kniha dýchá skvělou atmosférou anglického venkova 30. let. Povídky ze všedního života jednoho zvěrolékaře dokáží na hodiny učarovat a u mě se projevila i závist nad životem hrdiny. Osobně jsem chvílemi litoval,že jsem se nedal na veterinářství, záviděl jsem mu společenský život, lidskost. Krásný počin o obyčejném životě plném trampot, lásky, zábavy.

12.06.2017 5 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Stručný životopis Jacka Londona. Ale jeho příhody, ač byly sebevíce zajímavější, jsem četl vždy nějak rychle bez většího zájmu až do doby, vždy do doby kdy mu zkřížil cestu Démon. V knize mě bavily hlavně pasáže, při kterých na autora působil alkohol, jejich seznámení, přijmutí, forma vyrovnání se s touhou a ,,nátlakem´´ společnosti, až k ,,podlehnutí´´. Člověk se v mnohých částech vidí, i po celém století jde o dílo aktuální.
Jack Londonova třetí kniha, co jsem přečetl, a zatím mě vždy dokáže donutit k zamyšlení, srovnávání, porozumění a údivu. Úchvat nad jeho myšlenkami mi ,,nedá spát.´´

26.05.2017

Skleněné peklo Skleněné peklo Thomas N. Scortia

Výborná katastrofická kniha o síle peněz (šetřit jen na správných místech), odvaze, hlouposti a strachu lidí, která mě nutila číst dál a dál, protože i přes to, že člověk musí na 300 stránkách sledovat osud tuctu hrdinů, fandí jim, i když jsou sebevíc zkažený, protože nikdo nepřeje nikomu tak hroznou smrt, jako je pohlcení ŠELMOU.

15.05.2017 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Prostě páni. Skvělé, strhující, napínavé, wau. Silo mě omámilo, Turnus mě trošku trápil, Prach uchvátil. Dohromady to skvěle funguje. Snad to nebude autorova konečná. Skvělá, ale skvělá trilogie.

29.01.2017 5 z 5

Zdařilý nový příběh ze světa Harryho Pottera.

23.12.2016 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

I když mi kniha přišla občas trošku zmatená a opakující se, ale příběhem, stylem a hlavně ukazující pravdou o tvorech (lidských obzvláště) se stala dokonalou a další mnou ceněnou knihou Jacka Londona, jenž měl tak skvělý přehled o světě našich mozků. Nezbývá než doporučit :)

22.12.2016 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Nepustila mě od sebe ani na moment, přečtena jedním dechem. Kniha o síle lidské duše, která bojuje proti lidské hlouposti a zlobě. Doporučeno všemi deseti.

05.12.2016 5 z 5

Artušův pád / The Fall of Arthur Artušův pád / The Fall of Arthur J. R. R. Tolkien

Zajímavé, seč krátké a bez konce, ale je to Tolkien a člověk ho spatří zas v jiném úhlu.

28.11.2016 5 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Sáhl jsem po ni díky famóznímu Zaklínači, a tahle knížka mě nadchla ještě více. Děj mě pohltil, bavil, držel v napětí. Furt se něco dělo.

28.11.2016 5 z 5

Pan Blahoš Pan Blahoš J. R. R. Tolkien

Kniha na hodinku. Tolkien opět ukazuje svou fantazii. Napsáno s lehkostí a krásou, kterou ve svých pohádkách už ukázal. Líbí se mi svým přístupem k psaní, kdy nejdříve napíše, že je postava slepá tak moc, že nevidí ani světlo slunce, ale poté se dozvídáme, že vlastně trošku vidí. Bere to jako pohádku a ukazuje, že ne vše je potřeba dodržet, všechno je možné. Je to napsáno nenuceně, jako kdyby psal první věc, co mu přijde na mysl. A ilustrace jsou fantastické.

Mým názorem velmi povedená pohádka. A prostě je to jen pohádka a čtenář nesmí hledat Pána prstenů, i když i zde jsou motivy později vystupující v jeho trilogii :) ( skřet či Kmotr Křepelka ).

01.08.2016 5 z 5

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

Toto dílo jsem četl s nadšením. Udrželo mě v napětí po celou dobu. Ihned se vrhám na další díl a doufám, že bude stejně dobrý či ještě lepší, i když je od jiného autora.

10.01.2016 5 z 5