Holister Holister komentáře u knih

Vaříme s Láďou Hruškou Vaříme s Láďou Hruškou Ladislav Hruška

Pravdou je, že když vezmete hovno a posypete to strouhaným lanýžem, pořád je to hovno. Láďo, i když to zabalíš do knížky, furt to smrdí... :)

20.09.2016 odpad!

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Hoši od Bobří řeky (pozor, nezaměňovat s buddy komedií Hroši v Africe - každý přece ví, že v Africe bobři stavějí hráze přes četné řeky jen zřídka) pojednávají o různorodé partě chlapců, kteří se pospolu vydají vstříc jednomu krásnému letnímu dobrodružství. Od knihy nelze očekávat současná ožehavá témata (znásilňování chlapců vilnými vedoucími, salmonelu, potíže s wifi, pandementní hrůzu z očkování a 5G sítě, woke trable atd. atp.) naopak, Foglarův autentický styl může dnes přinést náhled do doby, kdy čest a úcta hráli prim v mezilidských vztazích, kdy přátelství nebylo slovo z ranku argot. Jinak by se snad ani nedala v současnosti kniha vnímat než jako právě autentický náhled na ducha doby, kterou už nenávratně odvál vítr. Věčná škoda, nicméně, nostalgikům srdce zaplesá, pátračům po ztracených hodnotách přinese nové poznatky a každému, kdo zatouží po řádcích plných dobrodružství a nezřídka i podmanivého napětí, splní veškerá očekávání.

01.12.2023

Hitokiri Hitokiri Oskar Fuchs (p)

Letmým pohledem na obálku jsem si uvědomil dvě věci: 1) to se zas Fuchsovi sejde komentářů o tom, jak je to moc akční, moc násilný a jak málo to obohacuje přemýšlivého ducha a už vůbec nepředkládá ožehavá filozofická témata a za 2) proč postava drží meč jako podávky, proč mu kabát kryje pouze holeň a hlavně, proč má ten muž různě dlouhé ruce. Ale různě dlouhé ruce ve mně vzbudily spíš zvědavost. On řízný fantasy hrdina s různě dlouhýma rukama nemusí být vůbec k zahození.
Nicméně, kniha se má soudit podle obsahu, nikoliv podle obalu. Nuže, co kniha nabízí? Nabízí především srovnání s Frostem a to nejen proto, že mají obě knihy určitý „souvis“.
No, takže se nejdříve zaměřme na styl. Zatímco Frost nabízel jadrnou řeč s důrazem na až téměř křupanské vyjadřování, sem tam nejotřepanější přirovnaní, jaké by vás mohlo napadnout a úderné krátké věty, oproti tomu nabízí Hitokiri (nejedná se o japonský překlad jména Rihana) lehce učesaný a samozřejmě daleko lépe čitelný zápis, který tedy mně osobně sedl jak facka Rathovi. Toto fantasy vás zkrátka už od první strany srdnatě přesvědčí, kam se ten styl posunul. A vzhledem k tomu, že mě Frost prostě bavil, tady ten pán Lindner mě bavil vlastně taky.

14.12.2018 3 z 5

Utrpení těla Utrpení těla Monica J. O’Rourke

Masakrální... Kniha, která zasáhne hluboko uvnitř, a bolest zůstane, bolest přetrvá.

31.05.2021 5 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Už je tomu drahně let, co jsem zalezlej pod kobercem, hladov jako o ramadánu, četl tohle strhující drama/dobrodružství naivní holky, která se přerodila na drsnou ženu a pokořila íránské hory a debilitu a hlavně zlobu místních, do ručníku zabalených, obyvatel.

22.05.2018 5 z 5

Denik Ostravaka 1 Denik Ostravaka 1 Ostravak Ostravski

Tož ja mam kamarada v Ostravě a on mluvy uplně na stejno. A gdyž on mluvy i gdyž neňy najebany, tak mam pocyt, že poslucham audyoknihu teho Deniku Ostravaka, bo je to na stejno dobry. Tag už kuli kamaradovi davam pět! (Omlouvám sa za ostravšťynu, jsem "ze z Plzně")

30.04.2023 5 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Charriérova fiktivní zpověď dává tušit skromný cestopis, ale je spíše výpovědí o (ne)lidskosti konkrétní doby a konkrétního společenského zřízení. A stavů. Ale kdyby přece jenom někdo knihu vnímal jako cestopis, nechť vyrazí na ďábelské ostrovy, to si užije švandy. Hrdina, ač možná jako lapený zločinec antagonista, bojuje při pobytu v trestanecké kolonii a na útěku většinou s neblahým osudem. ...a čte se to parádně. Kam se hrabou oba filmy (i když jsem měl docela problém, představit si Motýlka jinak než jako McQueena). Jedna z nejlepších knih vůbec.

24.04.2023 5 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Kniha která má spád a napětí jako u křížové palby, to taky jeden neví odkud to přilítne, jsou to nervy, to je jasný. I ta vyváženost... akce i osobní život hrdiny.

05.02.2022 4 z 5

Conan Barbar / Conan Dobyvatel Conan Barbar / Conan Dobyvatel Robert Ervin Howard

Kulervoucí legenda, kterou stvořil podivný mužík. Co naplat, jednou je tu Conan s námi a všelijací pokračovatelé nezmění nic na tom, že tohle je prostě to nejlepší, co nám temné zákoutí autorovy mysli mohlo dát. Film, ač je skvělý, s knihou zas tolik společného nemá. Chcete vědět víc? Čtěte!

Satanská bible Satanská bible Howard Stanton Levey

Ďábel je divný. V podstatě po vás chce, abyste věřili jako ti (nenávidění) křesťani. Pěkný mindfuck na lidi :))

20.09.2016 3 z 5

Mrtví kráčí po zemi Mrtví kráčí po zemi Martin Štefko

Martin Štefko psát umí. Poctivý román, který se ale s ničím moc nemaže. Doporučuju všem, kdo si potrpí na mrkváče, teda pardon - mrtváče.

20.09.2016 5 z 5

Forrest Gump potkává Járu Cimrmana a narodí se jim stařík švédského zevnějšku.

19.09.2016 5 z 5

Vymazlené vraždy Vymazlené vraždy Milan Skála

český Kolombo potěšil. Je to taková pěkná česká kriminálka, u které máte pocit, že autor oboru vážně rozumí.

05.02.2022 5 z 5

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

Pozdější Heinlein je vskutku jiný, než mé oblíbenější kusy z ranější tvorby, ale Cizinec je prostě tak čtivej, že nemohu než doporučit jako faktickou klasiku

27.11.2018 5 z 5

Magie pro každého Magie pro každého Jiří Pavlovský

Bomba. Zábavný tým - to můžu. Vždycky lepší, než jeden hrdina.

23.01.2017 4 z 5

3x Kája Saudek 3x Kája Saudek Miloš Macourek

Nejlepší komiks, co jsem kdy četl. Kam se vůbec sere Márvel...

Terminátor Terminátor Randall Frakes

To seš mladej podržhřebík a jdeš do trafiky pro Startky, když v tom náhle uzříš od sluníčka vyšisovanou obálku s touhle parádní brakovkou. Eee, a kterou znáš z kina. Nemůžeš odolat už jen kvůli ukojení zvědavosti, jestli je lepší kniha nebo film a závdavkem chováš bláhovou naději, že se konečně dozvíš, jestli bylo dřív vejce nebo slepice. Životně důležitou otázku, co by stalo, kdyby Sarah Kylovi věneček neodevzdala a on (Kyle) by tedy nemohl být vyslán Johnem a pro ten věneček si ani nemohl dojít, se tedy nedozvíte... NICMÉNĚ si prodloužíte zážitek z kina, nějaké to vzdělání v oboru Expert na všechny Terminátory si rozšíříte a víc asi není třeba dodat.

07.10.2023 5 z 5

Hellraiser Hellraiser Clive Barker

Klasika všech klasik, dá se říci... i přečíst.

25.02.2022 4 z 5

Město mrtvých Město mrtvých Jiří Pavlovský

Pokračování stejně dobrý jako jednička. Prokleí neúspěchu dvojek zažehnáno. Pavlovský umí ...a baví.

23.01.2017 5 z 5

Archa zrůd Archa zrůd Pavel Fritz

Archa zrůd je pro mě první setkání s tímto autorem a musím říct, že si z něj odnáším spoustu milých vzpomínek. Čte se to fakt skvěle. Způsob, jakým je to napsaný mi protě sedl. všechny povídka mají svůj specifický náboj a mám za to, že si jednu nebo dvě přečtu rád ještě znova.

22.10.2016 5 z 5