Hellrampage Hellrampage komentáře u knih

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Vzpomínka na Zemi uzatvára velkolepú výpravu do budúcnosti Zeme a vesmíru a spektakulárne je, že autor prichádza s ďalšími a ďalšími nápadmi a vecmi a neprestáva udivovať. Celá trilógia je síce depresívna a chladná ako sám vesmír, no je to napísané tak ukrutne dobre až geniálne. Kto si chce niečo prečítať o cestovaní vesmírom, rýchlosti svetla, rôznych dimenziách, táto trilógia vás nasýti. Trochu slabšie a nudnejšie to začne byť v polovici knihy, no záver to všetko napravil. Nejdem toho prezrádzať viac, prečítajte si ju a nebudete sklamaný.

Stvrzenka ma dostala.

21.02.2022 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Výborné pokračovanie, ktoré je omnoho lepšie než prvý diel a o dosť temnejšie. Táto kniha pre mňa bola geniálna a osobne ju považujem za top, čo som v sci-fi literatúre čítal. Je tu toľko nápadov - už len samotní meditátori čo chceli vymyslieť, potom čo vymyslel Lio Ťi a jeho záverečné myšlienky o Temnom lese ako vesmíre... všetko to sú veci, ktoré sa reálne môžu stať a môžu ľudstvo v budúcnosti čakať. Kniha pre niekoho môže byť nudná, pretože prvá polovica ide v politickom smere, no je čisto logická a rieši sa mimozemská invázia. Druhá polovica sa odohráva v budúcnosti, takže si užijete množstvo nových serepetičiek, ktoré ľudstvo za 200 rokov stačilo vyprodukovať. Odporúčam.

29.01.2022 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Príbeh Problému tří těles začína pozvolna, v minulosti a prvá polovica knihy môže odradiť čitateľov, ktorí hľadajú veľkolepé sci-fi. No tu platí, že najlepšie veci sú na konci a záver je nadupaný - hlavne Trisolaris a ich Sofon (proton), to bolo geniálne napísané. Autor sa hrá s dimenziami a ich vnímaním, je tu skvelo vykreslená mimozemská rasa, ktorá žije v systéme troch sĺnk, ktoré okolo seba chaoticky obiehajú a záver je skvele rozbehnutý, takže sa teším na ďalší diel. Niektorí čitatelia sa môžu strácať v čínskych menách ale mne to nerobilo žiadny problém, pretože v každej časovej rovine je postáv len zopár a na začiatku máte prehľadný list, ktorým si to môžete kontrolovať. Kniha má rýchly spád, veľmi dobre sa číta a ako sa blížite ku koncu, stále viac sa chcete dozvedieť, ako to skončí. Som rád, že sa tento čínsky autor dostal aj ku nám. Odporúčam.

11.01.2022 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Veľmi dobrá kniha o paralelných svetoch a cestovaní medzi realitami. Už od začiatku to má spád, kniha sa veľmi dobre číta a aj keď rieši tak komplikovanú otázku multivermírov, zostáva jednoduchá a ľahko pochopiteľná. Výborná na zamyslenie, čo keby som sa v živote rozhodol ísť inou cestou. Túto otázku si takisto kladiem skoro stále. Do absolútneho hodnotenia mi tam chýbal lepší záver ale knihu by som odporučil každému, koho zaujíma multiverse. 90%

17.12.2021 4 z 5

Krajina snů Krajina snů Neil Gaiman

Tretia kniha je zbierkou štyroch samostatných poviedok zo sveta Sandmana aj keď hlavný hrdina sa v nich ukáže veľmi málo. Poviedky majú slušné nápady a každá je iná. Sen noci svatojánské ma zaujala asi najmenej aj keď vizuálne bola spracovaná dokonale. Mal som farebnú verziu a najviac sa mi páčili prvé dve príbehy. Zamrzela krátkosť, pretože veľká časť patrí scenáru Noci svatojánske. A aj preto som dal o hviezdičku menej.

17.12.2021 4 z 5

Půl války Půl války Joe Abercrombie

Tretí diel predstavil 2 nové hlavné postavy, ktoré mi boli z celej trilógie najmenej sympatické. Je tu Koll, ktorý nahradil Javriho, pretože z neho sa v podstate stal megapavúk a potom Skara, ktorá ma moc nezaujala a jej línia ma bavila najmenej. Staré známe postavy sa presunú do pozadia a prvá polovica bola opäť slabšia, pretože prevažovali dohady kráľov nad tým ako budú viesť vojnu. Z komorného príbehu o jednom mladom vydesenom človeku, ktorý sa chce pomstiť sa po dvoch častiach stal boj o pol sveta. Kto boli elfovia budete tušiť už v druhej knihe, no použitím ich zbraní na konci sa vrátil Abercrombie tam ako ho poznáme z jeho Prvého zákona.

10.12.2021 4 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

Druhý diel je v prvej polovici nudnejší, pretože sa väčšinou len cestuje z jednej časti sveta do druhej, hrdinovia sa cvičia a v podstate sa nič nedeje - je to klasická fantasy, aj keď fantasy prvkov to moc nemá. V druhej polke sa príbeh rozbehne, začne sa toho diať viac a na konci sa príbehy nových postáv pekne skompletizujú. Nové postavy Brand a Trnka sú super, aj keď čitateľ už veľmi dlho dopredu vie, ako to asi skončí. Chémia medzi nimi funguje výborne a dôjde aj na romantiku a vzťah, čo mi nevadilo. Jarvi sa stiahol do tieňa odkiaľ celé dianie riadi a nie je to hlavná postava príbehu. To ale moc nevadí, pretože na konci zistíte ako to všetko mal dopodrobna premyslené a na čo všetko myslel. Druhý diel sa mi zdal zo začiatku horší než prvý a chcel som mu dať o hviezdičku menej, no za druhú polovicu knihy musím dať vyššie hodnotenie. A aj za výborný prerod hlavných postáv. Som zvedavý ako autor uzavrie celý príbeh poslednou treťou knihou.

26.11.2021 4 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Čakal som Abercrombieho drsný humor a svet, ktorý sa s hrdinami nemazná - drsný svet síce ostal a hlavný hrdina si prejde peklom, no je to písané pre násťročných. Až na konci som zistil, že Joe chcel vytvoriť niečo iné a pre mladšie publikum, takže kto má rád jeho První zákon a chcel si niečo nové od tohto autora prečítať, nech sériu Moře střepu obíde. Čítalo sa to dobre a ľahko, no už to nebol ten Joe, ktorého som čítal pred niekoľkými rokmi.

18.11.2021 4 z 5

Štvanice Štvanice Mirka Andolfo

Druhý diel Proti přírode je oveľa akčnejší, brutálnejší a dej je poriadne rozbehnutý. Skončilo to celkom dobre, aby nadviazal ďalší diel, no opäť to bolo príliš krátke. Teraz len čakať na pokračovanie...

03.11.2021 4 z 5

Harleen Harleen Stjepan Šejić

„Všichni slušní lidé jen čekají než gumička na jejich masce praskne. Všichni normální lidi občas sní o tom, že zešílí... jenže jakmile to udělají, není cesty zpět.“

Harleen je skvelý komiks o premene doktorky Harleen Quinzelovej na šialenú Harley Quinn. Hlavné postavy v tomto príbehu sú Harley a Joker, ktorí si k sebe budú hľadať cestu. No objavia sa aj iné známe postavy, čo bolo super – Batman, Ivy, Bane, Killer Croc a veľkú úlohu superpadúcha bude hrať Two-Face, ktorého premenu tiež uvidíte. Krásne nakreslený komiks s nádherou dvojobálkou v pevnej väzbe. Odporúčam.

20.10.2021 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Tracyho tygr je krátka malá novela, ktorá sa vám vojde do kapsy a prečítate ju za dve hodinky. Je to na prvý pohľad veľmi jednoduchý príbeh, ktorý je hlboký a má viac vrstiev. Každý čitateľ si ho môže vysvetliť po svojom. Svojho tigra máme všetci no nie všetci ho máme prebudeného alebo ho máme v zlom stave. S knihou som sa stretol prvýkrát ale odporučil by som ju ako povinné čítanie na školách rovnako ako Malého princa.

19.10.2021 5 z 5

Vodní had Vodní had Tony Sandoval

Vodní had je komiks, ktorý prečítate za hodinu a to je jeho najväčšie mínus. Inak je to nádherná hororová rozprávka s krásnym príbehom, ktorý rozhodne stojí za to prečítať. Niektoré scény sú výborne nakreslené a kniha je vo veľkom formáte, takže výborne vyniknú.

14.10.2021 5 z 5

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Neil Gaiman

Druhý diel Sandmana mi prišiel spočiatku slabší, príbeh sa pomalšie rozbiehal a aj Sandman sa ukázal menej, no na konci sa všetko začalo zbiehať do seba a začínalo dávať zmysel. Stredná štvrtá časť potešila, pretože bola nakreslená iným umelcom. Celkovo tomuto druhému dielu nemám čo vytknúť.

14.10.2021 5 z 5

Apokalypsa na počkání Apokalypsa na počkání Charlie Human

Apokalypsa na počkání je zvláštny mix, ktorý sa počas knihy niekoľkokrát premieša a premení. Pri prvých 100 stranách to bude obyčajný stredoškolský príbeh o nadvláde gangov a pri ďalších 100 stranách sa pridajú konečne aj nejaké fantasy prvky a všetko začne byť divné až absurdné. A vtedy mi príbeh prestával dávať zmysel a akosi mi bolo jedno, ako sa to celé skončí. Akciu alebo viac dynamické scény autor moc nevedel napísať a prišli mi amatérske. Existuje aj druhý diel, ten našťastie u nás nevydali, aj tak by som si ho nekúpil.

11.10.2021 2 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Duna je legendárna klasika od Franka Herberta, ktorú si musí prečítať každý fanúšik sci-fi. Mne už dlhšie ležala v knižnici, no s prichádzajúcim filmom som sa rozhodol si ju konečne prečítať. Musím sa priznať, že skôr som poznal prvé dve hry, ktoré z tohto sveta vyšli a knihu som prečítal až teraz. Je veľmi zložitá, prevláda skôr politika a intrigy a akcie je veľmi málo, preto sa čitateľ na knihu musí kompletne sústrediť. Jediná vec, ktorá ma nebavila bola dejová linka s Harkonenmi. Inak knihu aj tento svet odporúčam.

11.10.2021 5 z 5

Probuzení Probuzení Mirka Andolfo

Výborný ľahko-erotický komiks s krásnou kresbou od talianky Mirky Andolfo. Príbeh má veľa zvratov a tento prvý diel je skôr takým úvodom, no pre mňa bol príliš krátky a moc rýchlo skončil. Teším sa na ďalšie diely.

Ako napísal ArkAngel, treba spomenúť anime Beastars, ktoré odporúčam, ak sa vám páčil aj komiks a Zootropolis videl už určite každý. Farmu zvířat mi to tiež pripomenulo, hlavne kvôli jednej legendárnej vete, ktorá tam bola použitá.

18.09.2021 4 z 5

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Prvá kniha z rozsiahlej komiksovej série Sandmana od Gaimana a môj prvý prečítaný komiks vôbec. Naozaj výborná kresba ale oveľa viac sa mi páčila čiernobiela verzia než farebná, pretože v nej vyniklo viac detailov a čitateľova pozornosť nebola zahltená. A k Sandmanovi ako postave sa viac hodí.

05.09.2021 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Veľká kniha o malej kočke plná budhistického múdra do života. Autor nás šikovným spôsobom učí, v čom spočíva šťastie, kniha má plno úžasných myšlienok, ktoré v epilógu pekne zrekapituluje. Odporúčam všetkým, ktorí si chcú prečítať peknú knihu o živote a nájsť nejaké rady, ako dôjsť ku šťastiu. 90%

05.09.2021 4 z 5

Slepozrakost Slepozrakost Peter Watts

Slepozrakost je nedocenený zjav na poli hard sci-fi. U nás túto knihu moc ľudí neocení, preto je veľká škoda, že druhý diel v preklade zatiaľ nevyšiel (a asi ani nevyjde). Slepozrakost vyniká skvelými myšlienkami o vedomí a či ho ako ľudská rasa naozaj potrebujeme. Mimozemská rasa, ktorá sa zjaví, je jedna z najoriginálnejších, ktoré som kedy videl - ako (ne)fungujú, z čoho žijú... A autor všetko v dodatkoch dovysvetlí, z čoho čerpal a napíše viac o anatómii mimozemšťanov. Slepozrakost sa síce ťažšie číta a musíte sa na ňu plne sústrediť, no nemá prakticky žiadne hluché miesta a dej ide vo výbornom tempe dopredu. Z postáv je najzaujímavejšia postava Siri, ktorého očami je dej prerozprávaný.

30.07.2021 5 z 5

Hranice lesa Hranice lesa Vratislav Kadlec

Chcel som si dať nejakého českého autora a ľahšie čítanie, no Hranice lesa ma sklamali. Poviedky sú skôr z reálneho sveta, je v nich málo fantasy prvkov a zopár ľahkých hororov. Autor sa mohol kľudne viac odviazať a napísať ešte väčšie bizarnosti. Jednu hviezdičku dávam za krásnu obálku a niektoré kresby v knihe a ďalšiu za zopár lepších poviedok, ktoré ma zaujali (Připečený, Nos), inak ma kniha vôbec nebavila. Nápady sa niekedy opakujú (muž stratí meno/tvár) a niektoré sú úplne nezaujímavé. Posledná najdlhšia poviedka mala dobrý nápad, no bol zle zrealizovaný. Krátke poviedky nemali úder, no dlhšie veci boli oveľa lepšie. Celkovo ale knihu neodporúčam.

19.06.2021 2 z 5