heavy66 heavy66 komentáře u knih

Podzim v Pekingu Podzim v Pekingu Boris Vian

Jsem dlouholetým obdivovatelem Vianovy nespoutané, rozlítané a výbušné fantazie. Podzim v Pekingu je sklizeň nápadů, které byly mladé v jarní Pěně dní a silné v letním Srdcerváči.
Podzim je starší, dospělý, zralý, a pomalu se plouží po cestě vedoucí okolo transcendentálních pilířů singularity!

10.08.2023 3 z 5

Strašák Strašák Frank Goldammer

Drážďany, zima 44/45. Inspektor Max Heller pronásleduje démonického vraha žen. Vyšetřování je přerušeno únorovým bombardováním a po třech měsících inspektor pokračuje v pátrání, ovšem již za pomocí sovětských soudruhů. Příběh je pozoruhodnou směsicí detektivky, hororu po vzoru Edgara Wallace a válečného románu. Nesourodý celek je čtivý a napínavý, s pointou zajímavou byť trochu šroubovanou!

05.08.2023 4 z 5

Žoldnéři Žoldnéři Tomáš Bartoš

Řeknu vám, že v aktuálních vedrech je výlet do světa o teplotě 55 Kelvin více než příjemný. Lidstvo neuváženě vyškrtlo Pluto ze seznamu planet sluneční soustavy, takže zde můžeme potkat různé, často nepřátelsky naladěné entity. Autor se snaží přesvědčit vážené čtenáře, že Pluto jako vzdálená výspa, Dálný východ sluneční soustavy, musí lidstvu nadále zůstat! Drobné nejasnosti ve vyprávění jsou zřejmě způsobeny složitým přenosem datového signálu z velké vzdálenosti od matičky Země.

22.07.2023 4 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Souhlasím s Agatha84, Nespavost mě z nespavosti vyléčila velice rychle. Přečetl jsem ji celou, ale nedokážu vyprávět, o čem to bylo. Ne každý Mistrův kousek mě osloví!

22.07.2023 3 z 5

Jáma a kyvadlo, bohatá sbírka výborných povídek, které vás vyděsí, pobaví, rozesmějí, dojmou, poučí a přimějí k zamyšlení. Na první polovinu 19.století je to hodně široký záběr témat. Zajímalo by mě, zda tehdejší vážení čtenáři dokázali ocenit literární genialitu autorových próz nebo z nich měli noční můry?

22.07.2023 5 z 5

Večerní zprávy Večerní zprávy Arthur Hailey

Sonda do života televizních reportérů a zprávařů. Autor si dal jako obvykle záležet a pečlivě popsal dění ve velké televizní společnosti. Přidal k tomu vypjaté milostné a rodinné vztahy, a hlavní hrdiny v honbě za skvělou reportáží zavedl do peruánské džungle, kde vládne organizace Sendero Luminoso. Závěr románu je napínavý i dojemný, jak velí zásady amerického romanopisectví.

16.07.2023 3 z 5

Domácí lékař Domácí lékař kolektiv autorů

Domácí lékař byl v 80.letech důležitou součástí naší domácnosti. Kdykoliv jsme s bratrem ochořeli, naše maminka vytáhla knihu z prestižního místa v knihovně a určovala diagnózu podle popisovaných příznaků. Jednou mě dokonce dovlekla do ordinace ORL, kde mi vypláchli obličejové dutiny. Nález byl negativní, díky Domácímu lékaři jsem byl totiž zcela zdráv.

16.07.2023 3 z 5

Hostující profesoři Hostující profesoři David Lodge

Výměna profesorů se mění ve výměnu manželek, stravovacích návyků, sexuálních preferencí, politických názorů, a dokonce povahových rysů. Autor několikrát změní i literární styl příběhu! Nosným tématem je lingvistika a literární kritika v klasické anglické literatuře, což se zdá být stejně vzrušující a napínavé jako sledovat tání sněhu nebo závody šneků, ale kupodivu je to docela zábavné. Fanoušci 60.let si přijdou na své. Humor čekejte anglický, to jest suchý, stříknutý kapkou satiry a ironie.

16.07.2023 4 z 5

Svět je malý Svět je malý David Lodge

Konference vysokoškolských učitelů anglické literatury. Jak dokázal autor z nudného tématu vykřesat vskutku zajímavou četbu? Rozeslal vyučující anglistiky všech národností do různých koutů světa, kde hodnotí úroveň ubytování a stravy na konferencích, a do cesty jim postavil řadu prekérních situací. Výměna partnerů nabírá v druhém díle masového měřítka, a všeobecnou zkažeností se proplétá romantický rytíř hledající dámu svého srdce. Kniha, kde o překvapení a parodii není nouze, má optimistický závěr, který říká, že cesta je cílem.

16.07.2023

Příběh opravdového člověka Příběh opravdového člověka Boris Polevoj

Byly doby, kdy jsem ruské válečné romány četl. Od loňského února je mi z nich na blití. Příběh opravdového člověka znám jako povinnou školní četbu. Tehdy se mi líbil, teď přemýšlím, jestli je Meresjev stejně opravdový jako 28 Panfilovců nebo rekordy kopáče uhlí Stachanova?

Bílá smrt Bílá smrt Petri Sarjanen

Válečná jednohubka, která není jen a pouze o finské sniperské legendě, ale o statečném boji malé a slabě vyzbrojené finské armády, vzdorující v roce 1940 obrovské přesile sovětských vojsk. Důležitým faktorem úspěchu ve válečném konfliktu je vždycky motivace obyčejných vojáků. A není větší motivace než bránit rodnou zemi, rodinu a dům před lupiči, tak jako to dělal Simo Häyhä.

Playgirls I Playgirls I Vladimír Páral

Typický Páralův styl neustále opakovat jména postav, jejich věk a úlohu v příběhu, dává Playgirls stejnou industriální atmosféru jakou mají jeho ostatní díla. Popis sexuálního průmyslu v Čechách připomíná bezduchý, mechanický, dobře promazaný stroj. Takové jsou všechny postavy a jejich vztahy, až na čestné výjimky, které potvrzují pravidlo. Autor si odpolední lekce v klubu Playgirls užívá pěkně a krásně!

Playgirls II Playgirls II Vladimír Páral

Když Vladimír Páral dopsal první díl příhod z bordelu, vážení čtenáři mořili, "Mistře, vy jste to utnul v nejlepším, co s nimi bude dál, prozraďte nám to!" A Mistr sedl a napsal, jak Štěpánka Vranská ovládla Playgirls, vymyslela super koncept třetí generace pro klienty i klientky, a nakonec zjistila, že žádný strom neroste do nebe. Naštěstí dopadla lépe než její jmenovkyně Otýlie!

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Vsadím boty, že většina spisovatelů by nedokázala vysvobodit připoutanou Jessii, a musel by jim s tím pomoci někdo další. Jenom Stephen King dokáže hlavní hrdinku donutit, aby v boji o život spojila vytrvalost osla, odolnost octomilky a chytrost opice. A jenom on dokáže, že tomu vážený čtenář uvěří!

01.07.2023 3 z 5

Džungle před tabulí Džungle před tabulí Evan Hunter (p)

Úplně jiná kniha velikána detektivní literatury. Tentokrát žádný 87.revír, ale výborně napsaný příběh o závadové školní mládeži. Před čtyřiceti lety, kdy jsem navštěvoval střední školu, zařadil bych tuto knihu do škatulky social fiction. Ale dnes už podobné vzdělávací ústavy máme v Čechách také, viz třeba základka v Bílině nebo učňák v Praze, když vzpomenu kauzy z poslední doby.

01.07.2023 5 z 5

Můj život bez mříží Můj život bez mříží Jiří Kajínek

Je mi proti srsti, že vycházejí knihy, které z lidí, jako je Jiří Kájínek, dělají celebrity. Peníze holt nesmrdí. Nevím, jestli si Kájínek zasloužil doživotí nebo milost, ale není to žádný Robin Hood a ta kniha je snůška keců!

01.07.2023 1 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Montana, země pětkrát větší než Česko, s jedním milionem obyvatel, pustina plná hor a lesů, v kterých loví sériový vrah, nebezpečná lidožravá šelma. Vidím ten příběh na filmovém plátně. Kmeny stromů, mrholení, padající soumrak, který ruší blikání policejních aut. Ve světle baterek kůže-krev-kosti vyhřezlé z hlíny a bahna. Amatérský detektiv-podivín, dementní vidláci a agresivní policajti. Do filmu by dobře zapadl i ten přepálený konec, nic lepšího stávkující scénáristi z Hollywoodu stejně nevymyslí!

01.07.2023 4 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Takovou dietu by nepředepsal ani Rajko Doleček! Starý cikán uhrane Billyho Hallecka, a Halleck začne hubnout. Autor ho následně zavede do tak nepříjemných situací a míst, že dovolená v Chánově jsou proti tomu Alpy. Nechci se rouhat, ale i mě by bodlo 10-15 kilo dolů!

24.06.2023 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Klasická detektivka říznutá hororem, ze které čiší mlha, chlad, bezedné bahno a vytí strašidelného přízraku. Sherlock Holmes s doktorem Watsonem vnášejí do nadpřirozeného děsu neúprosnou materiální logiku, která vede k objasnění záhady. Filmových adaptací eviduje CSFD deset. Mě se líbí anglická z roku 1983 s Martinem Shaw a krásnou Glynis Barber, která pár let poté vstoupila také na detektivní dráhu

24.06.2023 4 z 5

Kobra Kobra Frederick Forsyth

Kobra byl pro mě první román FF, kde autor změnil svůj styl z prostého vyprávění na dokumentární reportáž. Široký záběr zemí, lidí, dějů je jako vždy fascinující. A také dokonale přesný návod pro bezpečnostní složky státu, jak bojovat a zvítězit nad drogovou hydrou! Bohužel, jak říká klasik, na světě jsou jenom posluchači a ne vykonavatelé, takže to asi žádný stát v praxi nevyzkouší.

24.06.2023 5 z 5