hanzmb Online hanzmb komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nádherný příběh zasazený do nádherné krajiny a napsaný nádherným jazykem. Co víc si čtenář může přát. Co ale nejvíc obdivuji na spisovatelce je to, jak dokázala toto dojemné vyprávění udržet po celou dobu ve zvoleném stylu. Nedopustila ani na chvíli (a že to určitě muselo svádět), aby to sklouzlo do podbízivého stylu literatury pro ženy. A závěrečná strana knihy to vše jen perfektně doplňuje a uzavírá.

27.01.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Jméno Körner pro mě znamená tu nejvyšší kvalitu české literatury. Už dlouho jsem si proto chtěl přečíst i něco od Hany Marie. Odrazoval mě ale žánr jejich románů. Naštěstí jsem si všiml recenze od Klokana (díky) a našel v sobě odvahu.
A vůbec toho nelituji. Tento příběh z hrozné doby dokáže hlavní hrdinka tak proslunit, že by se to dalo používat jako nabíječka optimismu. Přitom pořád tvrdě realistické, bez sklouzávání do nějakých sladkobolných pasáží. Nezbývá než obdivovat jak hrdinku, tak autorku za nádherné zpracování. Navíc jsem to četl asi 2 týdny po Očích Scarlett Wilkové a neustálé porovnávání těchto 2 Rusek žijících po válce u nás tomu přidávalo další rozměr

10.02.2024 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Už dlouho jsem se chystal na nějakou autorovu knihu. A teď mám strach, že jsem hned na začátku narazil na to nejlepší a další knihy už této kvality nemohou dosáhnout. Ten příběh má neskutečnou sílu. Nevím, zda měl autor nějaký vzor (typuji, že ano, tohle se nedá jen tak nafabulovat), ale i přesto něco takového vytvořit ve 30 letech je něco neskutečného. Nejde o zápletku, ale především o sílu osobnosti hlavního hrdiny. Sám jsem v životě pár podobných bubáků se zlatým srdcem potkal a byly to osobnosti, na které se nedá zapomenout.

10.02.2024 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Nádhera. Tyhle "civilní" detektivky, kde vyšetřovatelé jsou jen jednou z postav a nestrhávají na sebe zbytečně pozornost se mi poslední dobou líbí nejvíc. Navíc to prostředí našeho venkova a spletitosti příběhů lidí, kteří si denně "vidí do talíře" je autorčina největší doména. Takže nezbývá než se těšit na další příběh (už aby vyšel). A hlavně žádné zahraniční dovolené pane Bergmane.

24.09.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jen odvážný a dostatečně sebevědomý spisovatel dokáže opustit oblast, která mu přinesla úspěchy. A jen vynikající spisovatel pak dokáže tu novou přetvořit k obrazu svému. A paní Mornštajnová je zjevně obojí. A tak krátce po sci-fi začátku tu máte najednou skvělý psychologický příběh, navíc vyprávěný nádherným jazykem. Co chtít víc. Snad jediná věc, kde bych s autorkou nesouhlasil je úloha armády. Ta na konci 80. let už nebyla něčeho podobného schopná. Ale byla tu větší hrozba - Lidové milice. Plné ozbrojených věřících s dostatečně nízkým IQ, čekajících jen na rozkaz. Naštěstí nepřišel.
To by pak tenhle román mohl vyjít jen v semizdatu.

08.05.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Těžko dodat ještě něco nového pěkného, co by už nebylo v těch více jak 2000 komentářích přede mnou. Jen pro ty co se teprve chystají k četbě: Tohle není román z koncentráku. To je román především o člověku a jeho vývoji. Ten koncentrák je jen 1 z vlivů, který se na něm podepsal. Autorka ročník 1963 nemůže logicky popisovat hrůzy tak detailně jako přeživší. A určitě to ani nebyl její záměr. Naopak určitá decentnost v popisu to dělá přijatelné i pro "slabší" povahy.

08.10.2019 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Je zvláštní číst knihu, kde hlavní mužské postavy mají vaše jméno. Prostředí cukrovaru znám taky dobře, protože jsem v něm v mládí musel rok pracovat. Ale přesto dávám tak 4,5*. Je to především za mužské postavy. Ty jsou vykreslené příliš černobíle. Naštěstí to dohání hlavní postavou Zuzany. Ten její vývoj to je teda překvapivé čtení. Přitom se to vlastně vešlo do nějakých 16 let jejího života. Asi nejhůř na mě zapůsobilo chování okolí po jejím návratu z koncentráku.

28.01.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Je to sice kvalitní a zajímavá kniha, ale když to srovnám se zbytkem autorčiny tvorby, tak mně osobně připadá nejslabší. Je to takové příliš popisné. Autorka nejde do hloubky postav jako v Haně ani nehýří nápady a vedlejšími příběhy jako Hotýlek.

13.10.2021 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Dlouhou dobu jsem měl tuto knihu zařazenou v kolonce "Chystám se číst" a nějak jsem nechtěl otevírat další sérii s novými policejními hrdiny a z relativně známého anglického prostředí. A byla to velká chyba. I na tomto mnohokrát popisovaném hřišti dokáže autorka přijít s novými nápady a novým zajímavým vyšetřovatelem. Napínavé až do poslední stránky. Doufám, že ji tato úroveň vydrží i na další pokračování.

14.09.2023 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Co napsat ještě nového positivního o knize po 600 komentářích přede mnou, z nichž víc jak 2/3 bylo 5*. Samozřejmě dojímavé životní příběhy rozehrané během několika dní, vyprávěné skvělým způsobem. Navíc bych ale ocenil úžasné množství práce, kterou musela autorka vykonat při zpracování dat a při rozhovorech s pamětníky či jejich potomky.
Stejně jako v případě Tónů se jedná o záležitost, která se v době mé školní docházky nevyučovala.

03.10.2022 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Velmi příjemné čtení. Detektivka s velmi solidní zápletkou, ale i s životními příběhy jednotlivých postav. Tím to dostává další rozměr. K tomu popisy nádherné severské přírody. Ale jeden falešný tón přetrvává. Když chci číst něco podobného, sáhnu po severském autorovi. Já ale vzal českou autorku a čekal něco z jejich fantastických českých zápletek. Tady je doma, zná prostředí i povahy. Tak proč utíkat. Kdyby to byl 15. díl série a chtěla ji něčím zpestřit tak prosím. Ale po třech dílech už po druhé opustit naši kotlinu???

22.06.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Na Vrány jsem se chystal už od loňské čtenářské výzvy. Jestli jsem byl před 2 týdny nadšen z Dědiny, tak tahle kniha ji ještě násobně převyšuje. Z vypravěčské formy Dědiny se spisovatelka tady dokáže dostat do nejhlubšího nitra hlavní hrdinky. To je konfrontováno maloměšťácky jednoduchým uvažováním matky a chováním zjevně pedofilního otce. Výsledkem je neskonalý čtenářský zážitek. Bohužel až po závěrečný pocit vzteku nebo zoufalství.

07.02.2021 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Během roku čtu už několikátou detektivku, kde vyšetřovatel byl už v minulosti v kontaktu se sériovým vrahem, po kterém pátrá. Zjevně je to mezi autory krimi populární téma. Tato kniha je napsaná solidním jazykem. Postavy vyšetřovatelů jsou sympatické. Je zde i záporná role policistky, která jim vyšetřování komplikuje. Takže taková lehce nadprůměrná detektivka. Ne, že bych se hned hrnul do dalšího dílu, ale určitě se k sérii někdy vrátím. Jediné co mohu knize vytknout je šíleně překombinovaný závěr, zcela mimo normální realitu.

21.01.2023 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

3. autorčina detektivka a 3. vynikající. Většinu superlativů jsem už vyplácal na minulé díly, tak jen krátce. Je to takové milé české pohlazení, které dokazuje, že kvalitní krimi nepotřebuje potoky krve ani geniálního detektiva. I obyčejní lidé zažívají velké příběhy.

05.02.2022 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Absolutní nadšení. Z mého pohledu to je nejlepší díl této série. A to už jsem byl nadšen i z těch minulých. Nenašel jsem jediné slabé místo. Navíc obrovský příslib do budoucna. Měl by se objevit jiný Martin, který se zde dokázal vyrovnat se spoustou problémů (až na to kouření :-) ). Velké memento je pro mě v závěru popisovaná likvidace 2 policistů. Tohle si proboha snad k nám zatáhnout nenecháme !! Tohle ať si laskavě nechají v EU. Za to žádné dotace nestojí. Snad zůstaneme normální a necháme policii dělat svou práci.

31.12.2023 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Autorka opustila zahraničí a vrátila se zpět do naší kotliny. Respektive na pomezí se Slovenskem do Javorníků. Moc dík. Kniha je ze zajímavého prostředí, má skvělý příběh, perfektně prokreslené postavy, napínavou krimi zápletku a gradující finále. Co si ještě čtenář může přát víc? Určitě bych vydržel i dvojnásobný obsah. Takhle byl bohužel strašně brzo konec tohohle nádherného čtení.

11.08.2022 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

První autorova série mě moc nezaujala a do 2. dílu jsem se už nepustil. To ale neplatí o Kate a Tristanovi. Tahle dvojice mi byla od začátku sympatická. Zápletka na výborné úrovni, okořeněná líčením boje uvězněné dívky o záchranu. Solidní je i popis soukromých problémů obou vyšetřovatelů. Tady jsem se zaháčkoval a brzy se pustím do dalšího dílu.

10.08.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Brrrr. Hluboce smekám. Autorka teda umí pořádně překvapit. To poslední sci-fi bylo vynikající, ale pořád dospělí hrdinové, kteří mají svůj osud přece jen ve svých rukách. Tady jsem nejprve myslel, že autorka propojuje svojí dospělou a dětskou tvorbu. Postupně mi ale tvrdly rysy a začalo mrazit v zádech. Tohle je podstatně černější než většina vychvalovaných thrillerů z anglo-americké scény. Jen nevím, co je pro vývoj osobnosti ve svém důsledku horší. Zda fyzické nebo psychické zneužívání.

27.04.2023 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Nevím proč je v žánru uveden thriller. O nějaké krimi složce se moc mluvit nedá a opravdový thriller je jen v posledních 10 větách knihy. Spíš psychologický román. A pro chlapa velmi náročný ke čtení. Jak se mám ve svém věku vžít do postav 3 psychicky narušených třicítek, navíc v kombinaci s alkoholismem hlavní hrdinky. Takže spíš 3,5*.

10.02.2023 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Fantastické čtení, o tom není žádná diskuze. Tohle byl úplný ohňostroj nápadů. Ty osudové zvraty, které nechala své hrdiny prožívat v jediné knize, by jiným autorům stačily pomalu na celoživotní dílo. A tady je možná ten malý rozdíl proti ještě lepší Haně. V té už ty nápady tak nechrlí, ale naopak je propracovává k absolutní dokonalosti. Na to si tady nenechala prostor. Nebo by musel mít Hotýlek alespoň 1000 stránek. Škoda, že nemá.

10.11.2020 5 z 5