Gwendelína Gwendelína komentáře u knih

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Krásný, místy až neuvěřitelný příběh. Když jsem knihu četla poprvé, byla jsem nadšená. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Líbilo se mi prolínání dějových linií v době, kdy byla Sofie vystavena válečným epizodám, i když už se dostala do Ameriky. Když jsem ji četla podruhé asi s desetiletým odstupem, nacházela jsem v ní opět něco nového. Poprvé jsem vnímala příběh Sofie a Nathana, podruhé spíše příběh Stinga. Pokoušela jsem se podívat i na film, ale ten mě nezaujal a nedokoukala jsem ho. Nechala jsem si kouzlo knihy. Vřele doporučuji!

01.09.2016 5 z 5

Vstupenka do ráje Vstupenka do ráje Lenka Lanczová

Bylo pro mě zajímavým zjištěním, že autorka, jejíž romány mě provázely celé dospívání, tvoří a píše i o ženách, které "zestárly" se mnou. Román je celkem pěknou sondou do ženské duše. Utéct ze stereotypu, nový začátek, nové takřka všechno, ale zkušenosti a znalosti zralé ženy mohou být někdy na překážku. A pak se ukáže, že všechno je stejné. Stereotyp nastane téměř vždy a život se vrátí do stejných kolejí, ze kterých předtím člověk utekl. Ani návrat "domů" už nic nevyřeší. Hrdince nezbylo nic. Nabízí se otázka, stálo to za to? Možná ano, protože pak by si nemohla hrdinka uvědomit, o co všechno přišla. Ačkoliv už nic z toho nejspíš nedostane zpátky, může být kniha poučením pro ženy, které o takovém útěku uvažují. Jaké si to člověk udělá, takové to má. A útěk nic nevyřeší. Byla bych ráda, kdyby se takových knížek o nás, velkých holkách, objevilo více.

30.08.2016

Všímavost Všímavost Mark Williams

Zajímavá kniha. Někdy je potřeba se na chvíli zastavit, utřídit si myšlenky a priority a buď pokračovat v započatém nebo něco změnit. Kniha je skvělým průvodcem po "mindfulness", poskytuje dobré návody, jak začít s meditací a tu postupně prohlubovat, jak se zaměřit na konkrétní pocity a myšlenky... Součástí je i CD, na kterém jsou všechny meditace nahrány k poslechu. Je to celkově velmi zajímavé. Není to nejspíš kniha pro všechny, také jsem si k ní hledala cestu. Ale pokud se zajímáte o "přítomný okamžik" a rádi byste si udělali chvilku pro sebe, pak vřele doporučuji:-)

21.02.2018

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Bohužel, nejprve jsem viděla, film, který byl naprosto skvělý. A tak jsem si přečetla knihu. A přišlo zklamání. Kniha nebyla tak dobrá, jako film. Možná, kdyby byl postup opačný, byla bych nadšená. Ale nejspíše jsem očekávala víc. Avšak - dobře napsané, vtáhne vás do příběhu, a i když ho znáte, stále očekáváte, co se stane a kdy se to stane. Je to milá kniha. A chyběla mi věta "Přečti mi tohle a já se k Tobě vrátím." Ve filmu bere dech. Tady chybí. Ale jinak moc hezká kniha, pohodová, odpočinková, romantická a moc dobře a čtivě napsaná.

18.09.2017

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Skvělá kniha. Děj by se mohl odehrávat i v dnešní době a vůbec by to nebylo poznat. Až možná na ten konec, přece jen, jed na krysy už asi doma nikdo nemáme. Děj má spád, ale co mě více překvapilo, jak se autor dokázal vcítit do duše ženy se všemi jejími přednostmi i nedostatky. Jak se postava Emy dokáže ospravedlnit a zdůvodnit své chování, a poblouznění, které ji vyvede z nudného rodinného života, ji zasáhne natolik, že chce svého manžela opustit a tím i život, který dosud vedla. A nevedlo se jí špatně. Nakonec prohlédne a uvědomí si své chyby a zvolí radikální řešení, jak se dostat ze svízelné situace, tedy nejen z nevěry, ale především z dluhů, které se vyšplhaly do závratné výše. Ano, stále se snaží najít východisko jen pro sebe samotnou.

21.09.2016

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Na tuto knihu jsem dlouho hledala vhodná slova. Na jednu stranu celkem pozoruhodný příběh o lásce a ochotě překonat všechny překážky, na druhou stranu syrovost, hrubost, vulgarita... Někdy jsem měla opravdu chuť ji jen kvůli těm výrazům odložit. Před historií se sice nemají zavírat oči, ale i třeba až moc realistické popisy a pak zvěrstva, která musela podstoupit malá holčička... Opravdu nemám slov. Možná jako literatura faktu, ale jako román nejspíše ne. Ať ale každý posoudí sám...

19.09.2016 3 z 5

Sluneční znamení Sluneční znamení Linda Goodman (p)

Kniha, o které jsem si před patnácti lety myslela, že je naprosto mimo. Nyní zjišťuji, že to není kniha, ale já, kdo se mění, a to k obrazu knihy. Krásně vykreslené povahy všech "druhů" lidí, se kterými se setkáváme, od dětí, přes partnery, podřízené a nadřízené. Používám ji jako berličku při studiu osob, pokud si nejsem jistá. Ale přece jen - vlastní úsudek je asi ten nejlepší rádce. Doporučuji!

12.09.2016

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Nejprve jsem viděla filmové zpracování a příběh mě nadchnul. Knihu jsem si tedy poté koupila. Už od prvních stránek jsem se vždy těšila, až se do příběhu opět začtu. Příběh dvou lidí, kterým rodiče dívky nedovolili spojit své životy a čekali dlouhých padesát let, než se opět setkali a poslední roky prožili spolu. Život každého z nich je plný zvratů a samostatných osudů, ale ani jeden z nich nepřestal doufat a nikdy nezapomněl na vztah, který mezi nimi kdysi vznikl. Kniha je úžasná. Opravdu, nechce se Vám opustit příběh. Určitě stojí za to si ji přečíst. Vřele doporučuji!

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Už se vám někdy stalo, že jste měli pocit, že kniha pojednává o vás? Takto začalo čtení knihy Jíst, meditovat, milovat. Hlavní hrdinka, nespokojená ve svém manželství a po nepříliš vydařeném vztahu, se rozhodne, že na jeden rok bude cestovat, aby opět našla sama sebe. Zvolí si tři země, shodou okolností, všechny začínají na "I", což je tedy v překladu "Já". Itálii, protože miluje italštinu, Indii, aby se naučila duchovnímu rozvoji, a Indonésii, ke které se váže předchozí návštěva duchovního učitele na Bali. Kniha je krásná, opravdu Vás pohltí a po přečtení budete mít pocit, že něco takového také musíte podniknout. Naštěstí je kniha plná ne přímo rad, ale doporučení a osobních poznatků, takže svou cestu pravděpodobně na čas odložíte. Všechny tři země jsou krásně popsány nejen z hlediska přírody a kultury, ale také z pohledu lidí, kteří v ní žijí. Je možné, že ne všem bude vyhovovat, připadá mi, že má trochu jiný rozměr a záleží na každém, jaký postoj k ní zaujme. Mě zaujala ve všech sférách. Určitě stojí za to si ji přečíst. Doporučuji!

Děláme si to doma sami Děláme si to doma sami Alena Thomas

Při listování touto knihou mám chuť vyrobit si téměř všechno, co kniha nabízí. Je stručná, výstižná, většina receptů se dá "ukuchtit" z toho, co opravdu většinou běžně máme. Zkoušela jsem už pár věcí (zatím vede domácí zázvorová limonáda, i když my ji ředíme třemi litry perlivé vody a stejně je to málo:) Ale je vynikající:-)). Hodně změnila spoustu věcí v naší domácnosti a už si opravdu většinu vyrábíme doma sami. Je moc krásná a už se těším, až si budu listovat v druhém díle. Doporučuji všem, kdo se chtějí chovat trochu "eko".

12.09.2017 5 z 5

Čtyři knihy o józe Čtyři knihy o józe Svámí Vivékánanda

Trochu těžké čtení, vyžaduje hodně pozornosti. Kniha je plná myšlenek a nabízí čtyři různé druhy jógy jako životního stylu, spíše než fyzického cvičení rozvoj duchovní stránky. Doporučuji každému, kdo se chce něco nového dovědět a obohatit si tak svůj duchovní rozvoj.

12.09.2017 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Knihu jsem četla dvakrát, jednou asi v sedmnácti letech, podruhé téměř s patnáctiletým odstupem. Nejprve to byl příběh plný poznávání a neuvěřitelné zralosti hlavní hrdinky, podruhé holčička uvězněná v drogovém kolotoči, ze kterého, jak se zdálo, nebylo návratu. Skvěle zde byl zobrazen rozdíl východního a západního bloku. Ochota dívky podstoupit cokoliv, jen aby se dostala ke svému cíli. Ale je cílem opravdu potřeba zbavit se závislosti? Fotografie kamarádů jen umocňují krutou realitu. Ale co je v tomto světě realita... Kniha na mě působí dodnes, co se týká drogové problematiky, patří mezi "zlatý fond".

07.10.2016

Ekonomie Ekonomie Paul Samuelson

Skvělá kniha. Na jednoduchých příkladech je vysvětleno vše podstatné. Po čtení učených textů českých knih je tato jako balzám pro duši začínajícího studenta ekonomie. A i pokročilý si v ní rád zalistuje s vědomím, že ví, o čem čte.

23.09.2016 5 z 5

Málokterou knihu nepřečtu do konce a tato byla bohužel jedna z nich. Neměla jsem příležitost číst jinou knihu tohoto autora, sáhla jsem tedy po těchto povídkách. Styl není špatný, možná je čtenáři bližší, neboť vystihuje běžný mluvený jazyk, vyprávění je pěkné. Ale asi jsem narazila na špatnou náplň příběhů. Měla jsem pocit, že konce některých jsou takové useknuté, jako by se autorovi nechtělo dál příběh rozvíjet. Navíc to na mě působilo strašně stísněným dojmem, neměla jsem z příběhů radost. Minulý režim samozřejmě měl špatné stránky, ale zase paušalizovat, že "co je totalitní, to je špatné", jako například hospody, chování lidí, prostě každá doba má něco. Kniha se mi nelíbila. Čekala jsem jiný popis jihočeského venkova, neboť v něm žiji, přála chtěla jsem číst o své krajině a lidech, jejichž chování znám. To se bohužel nestalo.

06.09.2016 2 z 5

Ars Sacra Ars Sacra Rolf Toman

Souhlasím, knihu jsem koupila do obecní knihovny a patří asi opravdu k tomu nejlepšímu, co bylo o umění vydáno. Všechno pěkně pohromadě, přehledně a s nádhernými fotografiemi a hlavně detaily, kterých si běžně nevšimnete, nebo nemáte šanci si jich všimnout, i kdybyste měli oči jako ostříž. Pravda, vzít si ji domů na čtení večer před spaním do postele, to tedy není dobrý nápad, ale je skutečně nádherná. Stojí za to si ji alespoň prohlédnout. Pokud na ni narazíte alespoň ve veřejných knihovnách, vyžádejte si ji.

02.09.2016

Malé ženy (skrátené vydanie) Malé ženy (skrátené vydanie) Louisa May Alcott

Na knihu jsem narazila, když jsem byla ještě malá, měla ji má sestřenice, ale nikdy jsem neměla možnost si ji přečíst. Koupila jsem si ji asi před deseti lety a s nadšením se pustila do čtení. Bohužel, kniha mě trochu zklamala. Očekávala jsem krásný a milý příběh o čtyřech sestrách, místo toho mi připadalo čtení trochu nudné. Druhý díl byl opravdu slabší než ten první. Nejspíše mi trochu vadilo chování Jo a každá ze sester měla něco, co mi nepřipadalo dost pravděpodobné. Všechny dívky byly jednotvárné svým chováním. Ve své době možná opravdu pěkný příběh, mne ale zklamal.

01.09.2016

Dobrý ročník Dobrý ročník Peter Mayle

Nejprve jsem viděla filmové zpracování a byla jsem nadšená. Poté jsem si koupila knihu a těšila se na rozvinutí příběhu, jak se ponořím do provensálského venkova, vinic, prostředí malého zámečku, krásného romantického příběhu. Bohužel, téměř nic z toho se nekonalo. Musím bohužel uznat, že filmové zpracování o mnoho předčí knihu. Ačkoliv jsou jiné Mayleho knihy skvělé, tato už tak úžasná není. Bylo to zklamání a hodně mě to mrzí. Možná, pokud bych volila opačný postup, tedy nejprve knihu a poté film, výsledek by nebyl tak rozčarovaný.

Jezdecký tábor Yonahlossee Jezdecký tábor Yonahlossee Anton DiSclafani

Knihu jsem si půjčila v knihovně a nevěděla jsem, o čem je. Na dívčí román mi připadala hodně obsáhlá a velká. Ale nakonec jsem si ji půjčila. Není to kniha pro náročného čtenáře, ale jako odpočinkové čtení je vhodná. Je pravda, že děj je předvídatelný, nakonec i celkem zajímavý, se světem "internátních škol" se nejspíše nepotkal nikdo z nás, a jezdecké prostředí jen umocňuje atmosféru doby. Navíc je zde pohledem šestnáctileté dívky zajímavě vykreslena doba hospodářské krize. Zatím nemám knihu dočtenou, ale ubíhá celkem rychle. Prolínání dějové linie je poutavé, dva příběhy, které se nakonec setkají. Pěkné letní čtení na dovolenou:-)

08.06.2016

Carevna noci Carevna noci Eva Stachniak

Čekala jsem od knihy mnohem více. Chtěla jsem se dozvědět, jak vzniklo přízvisko Veliká, jak probíhala vláda a způsoby rozhodování, vyjednávání... Místo toho jsem se dozvěděla o počtu milenců a klepy "ze zákulisí". Doufala jsem, že pokud se jedná o historický román, podá kniha více historických faktů. Docela dlouho jsem si i zvykala na způsob, jakým je kniha napsaná, ale nakonec mi přišel vcelku zajímavý. Byla to má první kniha od této autorky, a myslím, že i poslední. Někomu se samozřejmě kniha může líbit, záleží na vkusu každého čtenáře:-).

07.03.2019

Nejsem namalovaná! Nejsem namalovaná! Alice Kopřivová

Nevím, jestli jsem si vybrala dobře. Možná místy dobře napsané, hodně neuvěřitelných a humorných situací. Ale nejspíš jsem očekávala trochu víc. Možná je první kniha opravdu lepší (bohužel nemůžu posoudit, nečetla jsem), ale v knize se nachází několik detailů, které mi vadily. Hodně se v určitých pasážích opakovaly výrazy (malebná krajina, žena činu, moji muži), pak soutěž v latinskoamerických tancích a uvedeny tance waltz a slowfoxtrot... Tak nevím... Sice jsem ji přečetla, ale stále jsem čekala, že se něco stane. A nestalo... Oddechové čtení ano, ale kdo by hledal víc, ať raději sáhne po něčem jiném :-)

14.06.2018