guardian guardian komentáře u knih

To chce psa To chce psa Spencer Quinn (p)

Dala bych spíš 3.5*, ale to nemůžu, tak volím 4*. Velice zajímavý nápad psát příběh z pohledu psa, to byl hlavní důvod mého vyššího hodnocení. Zápletka je však jednodušší až jednoduchá, milovníci kriminálních případů si zde na svoje nepřijdou. Chvíli mi také trvalo se do knihy začíst, protože byla psaná stylem, který mi úplně nevyhovoval. Především ze začátku jsem chvílemi vůbec netušila, co se autor některými větami snažil říct, a to mě nepříjemně rušilo v čtení, jelikož jsem se někdy musela vracet a číst znovu, abych pochopila. Celkově knihu hodnotím jako příjemné oddechové čtení.

06.02.2024 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Další dobrá oddechovka. Cením si především toho, že se příběh odehrával napříč několika desetiletími, tudíž jsme mohli sledovat vývoj všech postav v průběhu jejich života. Stejně jako u Prvoka mi ale k dokonalosti prostě něco chybí - to něco navíc, z čeho bych si sedla na zadek.

06.01.2024 4 z 5

Prvok, Šampón, Bodka a Karol Prvok, Šampón, Bodka a Karol Patrik Hartl

Dobrá oddechovka. Kniha se hezky četla, ráda jsem se k ní vracela. Dávám ale "jen" 4*, protože jsem čekala nějakou větší zápletku, zvrat, poselství, myšlenku... Zkrátka něco mi tam chybělo k dokonalosti.

05.12.2023 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Většinu času jsem se sama sebe ptala, v čem přesně tkví úspěch této knihy. Ano, při čtení jsem se vážně bála a v noci mě honily příšery, ale pořád mi to přišlo na bestseller tak nějak málo. ALE... význam knihy člověk pochopí až v samém závěru, kdy čtenářovi poslední odstavce naprosto vyrazí dech. I slzy ukáply. Až na samém konci člověk pochopí hloubku, obrovský filozofický a etický přínos knihy. Celé její poselství. Totálně mě to rozsekalo na maděru, že o tom budu ještě minimálně celou noc přemýšlet. PS: Pokud se chytnete uprostřed knihy s tím, že od toho dáte ruce pryč, vydržte. To nejdůležitější vážně čeká na konci.

02.10.2023 5 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Po prvním díle bohužel přichází propad. Není to sice tak hrozné, ale dějovost a vykreslení světa (což je na Duně asi vlastně to nejzajímavější) nahrazuje filozofie a politika. To je zkrátka velký obrat a člověk natěšený z prvního dílu dočítá knihu alespoň zčásti zklamán.

14.06.2023 3 z 5

Jistou cestou ke zdraví Jistou cestou ke zdraví Wallace Wattles

Nechce se mi hodnotit, protože přínos knihy neleží v literární rovině.

Základní myšlenky jsou samozřejmě správné, ale jak psali i lidé přede mnou, ztotožnit se s knihou na 100 % rozhodně nebude moje cesta. Vezmu si z toho určitě nějaké poznatky - smýšlet o sobě jako o zdravém člověku, být vděčný za jídlo a přijímat ho s láskou apod. Že bychom měli jíst kvalitní, zdravou, ideálně čerstvou stravu a pít ideálně jen čistou vodu, to už všichni asi víme.

Některé myšlenky mi ale nepřišly úplně šťastné. Třeba: "Jezte až kolem 12 hodiny po zasloužené práci. Není možné, abyste měli hned po probuzení hlad, když jdete spát sytí." Upřímně si myslím, že tohle je tak individuální záležitost, že na to neexistuje jediná správná šablona. Kupříkladu u mě by tohle vážně nefungovalo. Pokud se nenajím ráno, jsem celý den unavená, nejsem schopná se soustředit, jakékoliv cvičení není efektivní, protože do něj nedokážu jít naplno atp. Proč bych se tedy nenajedla hned ráno, když vím, že to mému tělu dělá rozhodně líp než čekat s jídlem na poledne?
Nehledě na to, že si to protiřečí s mnoha radami typu "nesmíš hladovět, tělo si pak všechno ukládá do tuků na horší časy" nebo "najez se co nejvíc ráno, ať máš energii na celý den a všechnu přijatou energii přes den spálíš". Takže čím se má vlastně člověk řídit, když očividně každému funguje něco jiného?

Trochu mi proto vadí, že je kniha psána stylem "toto jediné je pravda a nic jiného pravda není". Cítím v tom extremismus a ten sám o sobě zdravý není. Člověk by se určitě měl zamyslet nad základními principy psanými v knize, ale myslím, že "zlatá střední" bude vždycky nakonec ta nejlepší.

25.04.2023

Tma Tma Ondřej Neff

Určitě zajímavé čtení, ke kterému jsem se dostala skrze doporučení.
Abych se vyjádřila trochu přesněji - víc mě upřímně bavil začátek, první reakce lidí, zmatek... Od prostředku knihy se jakýsi styl příběhu změnil a ke konci mi to přišlo už takové "nedovařené", místy až přitažené. Trochu škoda konce, ten si podle mě zasloužil mnohem více stran, detailů, vysvětlení. Některé věci mi navíc přišly nejen málo vysvětlené, ale přímo nelogické.
Celkově ale kniha zaujala a minimálně její počátek je až děsivě reálný.

28.12.2022 4 z 5

Řecko v roce 415 př.n.l. Řecko v roce 415 př.n.l. Eric Chaline

Super knížka, ze které se člověk dozví zajímavé detaily ze života starých Řeků.

25.12.2022 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Přečetla jsem si Dunu až poté, co jsem viděla film. Na knize musím ocenit neuvěřitelně propracovaný svět, zajímavý příběh. Podotknu jen, že v tomto případě se hodí číst spíš tištěnou knihu než e-book (jako v mém případě), protože se člověk může kdykoliv podívat do rejstříku, aby si přečetl, co přesně si má představit pod některými cizími slovy.
Knize bych vytkla snad jen to, že jsem se celkem často zastavovala a musela jsem dlouho přemýšlet nad tím, "co tím chtěl vlastně autor říct". To je ale o určitých preferencích, kdo má rád jaký styl psaní.

25.12.2022 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nevím, zda se vůbec dá hodnotit takto útlá knížka. Její přínos spatřuji především v rovině morální, nikoliv v rovině literární. Za krásné poselství ale dávám 5*, protože kniha umí opravdu pohladit po duši, jak zde už psali jiní.

31.10.2022 5 z 5

Zahrada Rámova Zahrada Rámova Arthur Charles Clarke

(SPOILER) Rozhodně chytlavější než druhý díl. Začali jsme se konečně dozvídat, CO je vlastně Ráma a PROČ k nám byl vyslán (i když mi přijde, že se to dozvídáme vlastně velice stručně oproti tomu, jaký mělo téma potenciál). Od půlky knížky se to už ale zase nedá číst, moje hodnocení se tedy týká první půlky, která alespoň trochu dává čtenářovi to, co čeká od knížky ACC. Ačkoliv byla první půlka vcelku zajímavá, narazila jsem na některé věci, které mi stejně kazily dojem. (SPOILER) Např. to, že bych naprosto s ledovým klidem uvažovala o tom, že moje děti (i když nevlastní sourozenci) společně zajistí pokračování lidského druhu. Nebo že budu vlastně docela v pohodě s tím, že moje nezletilá dcera vstoupí do manželského svazku se vším všudy s o tolik starším mužem, se kterým jsem sama měla poměr. Také mluva dětí nepůsobí reálným dojmem, jelikož je příliš dospělácká. Nevím, bylo to v některých aspektech hodně neuvěřitelné. Hodnotila bych nakonec spíš 2.5*.

08.10.2022 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Ocenila bych méně zdlouhavě filozofických dialogů a více děje, včetně trochu barvitějšího konce. Filozofie je fajn, moc fajn, ale v této knize už jí na mě bylo příliš mnoho a ubíralo to ději, který měl v tomto směru mnohem větší potenciál. Námět knihy je ale super, takže proč se s hodnocením držet při zemi.

28.09.2022 4 z 5

Město a hvězdy Město a hvězdy Arthur Charles Clarke

V dětství na mě udělala tato kniha mnohem větší dojem než dnes, když jsem se k ní vrátila. Není to rozhodně špatné čtení, ale nějak to za mě není ani top. Postavy působí leckdy dost ploše, spousta věcí není vysvětlena (nebo alespoň to byl můj dojem - chtěla jsem se o některých věcech dozvědět víc, ale musela jsem se smířit s tím, "že to tak prostě je" - jako by autor předpokládal, že naprosto přesně pochopím jeho myšlenky). Škoda. Za mě by si kniha zasloužila mnohem víc rozvést. Musím však ocenit míru imaginace, na druhou stranu právě to dělá z knihy o to náročnější čtení, protože prostředí knihy se v podstatě ničím nepodobá světu, který známe, a tudíž je nutné se nad některými popisy opravdu zamyslet. Když přihlédnu k době, ve které byla kniha napsána (a že už má nějaká léta!), přidala bych k těm 3* ještě půlku.

20.09.2022 3 z 5

Návrat Rámy Návrat Rámy Arthur Charles Clarke

Můj názor již naprosto přesně vystihlo mnoho předchozích komentářů. Velké zklamání a zároveň velká škoda. Po prvním díle jsem byla natěšená, jaká Rámova tajemství odhalí další díl, ale než jsem se dostala k pasáži, která snad popisuje Rámův svět, stránky jsem začala přeskakovat "rychločtením", takže mám jen hrubou představu. Něco tak vleklého a nudného jsem dlouho nečetla (že jsem po půl roce čtení byla na 160. straně, o něčem vypovídá). Kdyby se autoři věnovali poslední třetině knihy, kdy se očividně začalo něco dít, mohlo to být zajímavé čtení, nicméně prokousat se k tomu stojí člověka opravdu hodně sil.

22.08.2022 2 z 5

Bolest neutopíš Bolest neutopíš Renata Šindelářová

Bolest sice neutopíš, ale v těch slzách jsem se na konci topila dost. Ještě druhý den ráno mi z toho bylo ouvej. (Myšleno pozitivně!)

20.04.2022 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Ale jo, fakt mě to bavilo a bylo to úsměvný. Jediný, co mě fakt rušilo, je to, že se v některých obratech autorka už dost opakovala. Stejný "vtip" / obrat / figuru (či jak to mám nazvat) používala v rámci celé knihy. Všechny postavy navíc působí podobně ironicky, resp. cítila jsem z nich podobný ironický pohled na svět. Možná záměr, možná do všech postav dala autorka kus sebe, a proto mají v některých věcech něco společného. Těžko říct. Možná jsem tam viděla něco, co tam ani není.

20.04.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Roztomilé čtení. Docela by mě zajímalo, jak tuto knihu chápou děti v porovnání s dospělými. Zda si uvědomují ještě něco "za tím" nebo naopak ještě nejsou schopny vidět ten velký rozdíl dětského a dospělého světa, protože s tím zkrátka nemají zkušenost.
Kniha hezká, je to taková klasika, kterou by měl asi přečíst každý. Nicméně ruku na srdce, úplně nesouzním s většinou zdejších komentářů, že je to TOP a že si z této knihy udělám životní filozofii. Tím však nechci říct, že neuznávám hodnoty, které kniha vyzdvihuje, naopak! Kniha obsahuje samozřejmě krásná poselství. Jen si myslím, že existují jiné knihy, které mě za srdce vzaly zkrátka více. Možná v tom největší roli hrál styl, jakým je Malý princ napsán. Nevím.

PS: Autor sice popsal, jak jsou důležité přátelství a láska, ale za mě by se hodilo taky vysvětlit, že chování princovy květinky není úplně v pořádku. Ono to tam sice v jedné větě je, ale v celkovém kontextu to dost zapadá. Toho je škoda. V kontrastu s princovou nevinností, který o květinu chudák ještě pečuje navzdory její odtažitosti / citovému vydírání, to totiž vypadá, že je jejich vztah vlastně naprosto zdravý, ač v reálném životě by takový vztah samozřejmě nefungoval správně. To je pro mě taková velká černá kaňka.

20.04.2022 4 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Klasika, co by se měla ocitnout v seznamu přečtených knih každého fandy scifi.

03.04.2022 5 z 5

Miluji tě, vole! Miluji tě, vole! Stanislav Rudolf

K panu Rudolfovi chovám hlubokou úctu, ale bohužel musím konstatovat, že tato kniha mi moc nesedla. V kontextu požadavků na současnou tvorbu jsou povídky příliš obyčejné, občas tematicky chaotické, někdy mi připadají i jaksi prázdné, bez nějakého hlubšího sdělení (což od knihy vyžaduji). Ačkoliv jde o krátké a veselé povídky, několikrát jsem se chytla, že vlastně ani moc nevnímám obsah. A to není bohužel dobré znamení. Nedočetla jsem.

13.03.2022

Pusinky Pusinky Stanislav Rudolf

Je znát, že cílovou skupinou jsou v tomto případě náctiletí, a proto si nedovolím knihu hodnotit, protože skutečně cílovka nejsem. :) Chování hlavní hrdinky je děsně nesympatické a nedospělé, což na jednu stranu k osobě pubertálního věku patří, na druhou stranu staršího (a životem trochu ostřílenějšího) člověka trochu deptá. V tom ale možná je smysl knihy. Škoda, že se v knize neudál žádný úplně zajímavý zvrat, protože v kontextu současné filmové i knižní tvorby působí kniha příliš obyčejně. Je ale vhodná k lehčímu, oddychovějšímu čtení.

27.02.2022