gretl74 gretl74 komentáře u knih

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Bylo to fakt dobré. Jazyk, spád, hlášky, zápletka - všechno šlapalo jak hodinky Ani jsem si nemusela autora googlit, podle milionu indicií bylo hned jasné, že jsme stejná věková kategorie :) Pět hvězdiček dávám knížkám, které mi opravdu změnily život, což se téhle tak úplně nepodařilo, ale 4,5 * by si to zasloužilo. Těším se na druhý díl.

05.12.2019 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Nejsem si úplně jistá, co si o této knížce vlastně myslet. Květnaté příměry, kterými se to hemžilo hned na první stránce, mi fakt lezly na nervy, bála jsem se, že jak rychle jsem začala, tak rychle se čtením i skončím. Téma nebylo špatné, prolínání časových rovin je v módě a většinou vděčné, když se to moc nepřekombinuje. Jen jsem se nějak nedovedla vžít do té poválečné doby - popis města, reálií i chování lidí mi připadal jak o několik desetiletí zpátky, ale zase některé dialogy byly až nepatřičně moderní. Autor evidentně psát umí, ale přijde mi, že do jednoho příběhu toho splácal až příliš, asi v mládí přečetl hooodně románů :) Za mne 3,5 hvězdy - zatím tři, třeba ještě později přehodnotím.

27.11.2019 3 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Za mne trošku zklamání a rozpaky. Některé věci jsou notoricky známé, ale uznávám, že pokud se zdravějším životem někdo začíná, spoustu informací upotřebí. Pár studií je určitě zajímavých. Co mne ale štvalo: 1) Velká část textu už se objevila na autorčině blogu. 2) Reklama v textu (pod maskou toho, kde autorka nakupuje). Nejprve zkritizuje pana doktora Jonáše kvůli prodejům a reklamám na výrobky, aby se pak sama ubírala velmi podobnou cestou. Já to naprosto chápu, je to jedna z významných "influencerek" (bože, to je slovo), tak proč si nevydělat, ale ... 3) Pak mne ještě vždycky dostanou tipy na zdravé svačinky do školy - ráda bych to viděla v praxi - náctiletého školáka, který vyfasuje na svačinu skleněnou lahvičku s jogurtem a pár oříšky ... 4) Také rady do života typu dělejte co máte rádi - pracujte u kafíčka v kavárně či v parku - tak to už žádného doktora, úředníka, prodavačku či dělníka na svém místě nenajdeme - hezky se to píše, ale ta realita bude asi trošku jinde. 5) A ve finále - z mé strany naprostý nesouhlas s otázkou domácích porodů a očkování.
A jdu si dát čokoládu ... bio :)

06.10.2019 3 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Líbilo se mi moc. Atmosférou mi to, nevím proč, trochu připomínalo Poslední kabriolet, který patří mezi mé nejoblíbenější knihy. Pomalé rozplétání příběhu, charakterů postav, vzájemných vztahů - vše dokonalé. Jen ten závěr byl - dle mého - trochu rychlejší a "odfláknutější", než by bylo nutné - spousta věcí zůstala v pozadí, i když by si také zasloužily nějaké finále a vysvětlení. Jinak skvělá knížka ...

30.09.2019 4 z 5

Tichá dohoda Tichá dohoda Elia Kazan

Místy podrobnější a zdlouhavější, ale pro vžití se do pocitů hlavního hrdiny zřejmě nutné. Sama si teď krizí středního věku procházím, nebudu to tak hrotit :) , ale pocitů je hodně a myšlenky létají jak splašené na všechny strany. Manžel je v podobném věku, ale tomu to číst nedám, aby si náhodou nešel hledat nějakou Gwen ...

19.09.2019 4 z 5

Houževnatost – Síla vytrvalosti a vášně Houževnatost – Síla vytrvalosti a vášně Angela Duckworth

Za mne úplný blábol, absolutne nechapu, co si kdo mohl z této knihy odnést za informace. V některých pasážích si autorka sama odporuje, polovinu knihy zkoumá něco, co už vyzkoumal před ní nekdo jiny. Jako rodič jsem se chtela dozvědět něco o tom, jak vést své dítě k houzevnatosti, leč moc rad jsem nedostala. Pozor spoiler: 1) mytí záchodků berte jako poslání 2) učitel může mít na vaše dítě vliv a 3) dejte dite do mimoskolniho kroužku. Jako vážně?
Nakladatelství Melvil fandím, ale toto nee....

16.08.2019 1 z 5

Hurá na řeku Hurá na řeku Nicholas Oldland

Tahle se nám líbila víc, než předchozí Výlet do divočiny. Příběh je logičtější, obrázky vtipné.

24.06.2019 4 z 5

Isadora jede na prázdniny Isadora jede na prázdniny Harriet Muncaster (p)

Líbila se nám víc než Isadora jde do školy. Krásné třpytivé obrázky pro malé slečny.

10.06.2019 4 z 5

Speciální sourozenci Speciální sourozenci David Havelka

Knížka tak nějak popisuje stav věci, ale že by mi dala něco nového... Zejména na rady typu na co vsechno si "mam udelat cas" a "netrapit se tim, co nemuzu, ale radovat se z toho, co muzu" jsem pomerne alergicka. Vzdycky mi prijde, že autoři píší o něčem, co sami nikdy neprozili, nezazivaji kazdy den ty ubijejici situace a kdyby tisíckrát chtěli, nemohou to prostě pochopit.

08.06.2019 3 z 5

Tatínku, ta se ti povedla Tatínku, ta se ti povedla Zdeněk Svěrák

Pěkné, milé, taková svěrákovská spolehlivá jistota. Jen jsem těch pohádek čekala o trochu víc.

19.05.2019 4 z 5

Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice Lenka Požárová

Na téma jsem se hodně těšila, ale víceméně zklamání, vyšel z toho takový romantický polotovar pro dámy.

04.05.2019 3 z 5

Hodinky od Ašera Hodinky od Ašera Zuzana Dostálová

Nebylo to špatné, autorka hrdiny své knihy opravdu nešetří a sesílá na ně jednu "morovou ránu" za druhou. Hodně současně, finančně výchovné... za mne 3,5*

16.04.2019 3 z 5

Pár pasáží bylo slabších, ale celkově to bylo svižné a vtipné. A kdyby mi chtěl někdo čirou náhodou odkázat malý domek u jezera, nebudu se bránit :o)

02.04.2019 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Dlouho jsem nic podobného nečetla. Váhám mezi 3 a 4 hvězdami, zatím tři, třeba později ještě jednu dodám, až se mi to v hlavě rozleží. Také si nejsem jistá, jestli to autor tak "hluboce" myslel, nebo to byla jen taková taškařice na první dobrou, chytli se toho samozvaní "vykladači" literatury a začalo to žít vlastním životem.

25.03.2019 3 z 5

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

Vtipné, moudré, jen jsem si myslela, že to bude trošičku víc z běžného života a méně z oboru psychiatrie.

24.03.2019 4 z 5

Isadora jde do školy Isadora jde do školy Victoria Stitch

Přečteno s šestiletou dcerkou. Téma příběhu skvělé, růžovo-černé výtvarné pojetí pěkné a originální. Jen to neustálé opakovani některých vět i příliš časté opakování slov mně osobně zkazilo celkový dojem.

19.03.2019 3 z 5

Jak žít a nezbláznit se Jak žít a nezbláznit se Lidmila Pekařová

Tato knížka mi přivodila hlubokou depresi - tím, jak moc je pravdivá. Velice lituji, že se mi nedostala do rukou dříve, teď máme doma budoucího prvňáčka a už teď vidím, co všechno jsme prosvihli a čemu jsme mohli předejít. Snad alespoň do té puberty něco stihneme ...

11.03.2019 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Po několika náročnějších knížkách jsem si u téhle krásně odpočinula. Na Pulitzera to sice stačit nebude, ale propletenec vztahů fungoval a autorův smysl a cit pro jazyk mě vážně baví. Líbilo se mi víc než z Erotikon.

05.03.2019 4 z 5

Anna Sacher a její hotel Anna Sacher a její hotel Monika Czernin

Autorka má neskutečný přehled, co se týče událostí a hlavně osobností popisované doby. Já ho bohužel nemám, takže jsem se v některých pasážích dost ztrácela, nepomáhalo tomu ani časté přeskakování v čase. Čekala jsem více "hotelu" a méně historie. Ale přečtení rozhodně nelituji.

19.02.2019 3 z 5

Respektovat a být respektován Respektovat a být respektován Pavel Kopřiva

S tímto stylem výchovy jsem si nejak nesedla. A když jsem se dočetla, že nesmím ani ditku pochválit obrázek, tak mi to přišlo celé nějaké moc vykonstruované a neupřímné.

02.02.2019 2 z 5