girdi girdi komentáře u knih

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Bylo to velmi dobré. Čtivé, ačkoli občas velmi tíživé. Do pěti hvězd mi, ale něco chybělo, to něco však neumím popsat. Každopádně po knihách autorky v budoucnosti určitě znovu šáhnu.

30.07.2020 4 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Pecka! Maasová je prostě hvězda, protože tahle série je skvělá od začátku do konce. Feyre je báječná hlavní hrdinka, se kterou se rozhodně nebudete nudit. Svět je perfektně propracovaný a příjemně kouzelný. Romantické linky jsou uveřitelné a hloubku mají i záporné postavy, což je super. Takže doporučuji ZNOVU (je to tak, čtu už po druhé a užívám si to snad ještě víc než poprvé!) všemi deseti!

27.07.2020 5 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Miluju, jak autor se čtenáři komunikuje. Baví mě to stejně jako celý Miin příběh. Děj je bezvadně vystavěný, není nouze o napětí i romantiku a postavy jsou výborně prokreslené a navíc příjemně různorodé. Je to prostě pecka. Trojko, těším se na tebe!

05.06.2020 5 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Bylo to dost dobré, ale musím přiznat i krapet zklamání. Ta vlna nadšení kolem ve mně vzbudila moc velká očekávání. Mrzí mě, že popis knihy prozradil jednu z klíčových zápletek, takže prvních pár desítek stran jsem se vyloženě nudila při čekání na to, až se "to" stane. Druhá půlka knihy už byla lepší jízda, takže nakonec 4 hvězdy. Za originální svět kouzel a vcelku sympatické hrdiny, kteří se snad budou vyvíjet k lepšímu.

12.05.2020 4 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

"Od konce k začátku" - nedokázala jsem si to moc představit a výsledek mě nadchnul. Smekám pomyslný klobouček, protože autor podle mě z té formy vytěžil, co mohl a mě rozhodně několikrát překvapil. Knihu je rozhodně dobré číst "na jeden zátah", jinak budete pravděpodobně tápat, kdo co proč a jak. Za mě velmi milé krimi překvapení :-)

07.01.2020 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

WOW. Tušila jsem, že to bude stát za to a fakt hustý. Velice neobvyklé postavy, netradiční problémy. Rozhodně nic, co bych už někdy někde četla nebo viděla. Prostě za mě fakt dobrý.

07.01.2020 5 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

"Velmi dlouhá čtvrthodina: V letadle mezi 8.45 a 9.00. Podle mě trvala hodinu nebo i více." (str. 95) V knize je tolik zajímavých postřehů, střípků, které někdy zapadnou a jindy se vzpříčí. Poprvé jsem ji začala číst v roce 2010, doputovala ke mě jako narozeninový dárek. Nedočetla jsem, protože se vlastně nejde začíst. Tentokrát jsem se hecla kvůli výzvě a jsem za to ráda, protože jinak bych přišla o řecký příběh profesora a Karen, který se mi moc líbil. Opakující se témata cestování a uchovávání lidských těl byla poučná a místy až roztodivná.

08.12.2019 3 z 5

Lesk a bída vzdělávání Lesk a bída vzdělávání Vladimíra Dvořáková

Útlá kniha s docela "výživným" obsahem. Vysokoškolské vzdělávání má sice v našich zemí dlouhou tradici, ale bohužel zvlášť v posledních dekádách se ukazuje kolik zásadních problému hnilo pod povrchem. Autoři bolestivá témata popisují a doplňují je příklady ze špatné praxe. Kniha zejména soukromé školy primárně anonymizuje, ale poučení čtenáři netápou. Obávám se však, že problémů má české terciální vzdělávání mnohem více než prezentuje kniha.

09.10.2019 4 z 5

Frida Kahlo: Ilustrovaný životopis Frida Kahlo: Ilustrovaný životopis María Hesse

Velmi zajímavý nápad. Ilustrace jsou krásné. Nahlédnout do Fridina světa je stejnou měrou úžasné, strašidelné i fantastické. Ilustrovaný životopis v tomto případě znamená, že autorka kromě ilustrací doplňujících Fridin životní příběh do knihy svým vlastním stylem překreslila množství Fridiných obrazů, ale také jejích fotek. Nečekejte proto žádné reprodukce, jde o velmi originální zpracování. Má jediná výtka směřuje k částem deníku psané "Fridinou rukou", kde jsem si musela zvykat na jakoby psané písmo, které mi do jinak nádherné knihy nějak stylově nesedlo.

09.10.2019 4 z 5

Magické střípky Magické střípky Andrzej Sapkowski

Magické střípky jsem měla rozečtené víc než rok, což asi ilustruje vše podstatné. Do historické eseje se mi nepodařilo začíst, tak jsem se postupně aspoň prokousávala jednotlivými velmi různorodými povídkami. Žádná mě bohužel nenadchla, buď pokulhávala forma, nebo obsah. Takže jako mnoho jiných musím zhodnotit, že ač miluju Sapkowského sérii o zaklínači, tak tohle vážně nebyl můj šálek kávy.

01.10.2019 3 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Výborné fantasy. Eragon byl hitovkou, když jsem dělala brigádu v knihkupectví před 15 lety a mně tehdy přišlo, že jsem na něho "moc stará". :-) Tak jsem si ho užila teď a bylo to prima. Jasně, není to Zaklínač a občas jsem se trošku nudila, ale prostě furt dost dobrý. Mám radost, že mě čeká další díl.

01.10.2019 4 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Nadšení. Absolutní radost a spokojenost. Když jsem viděla počet stran, nejdřív ve mně trochu hrklo, protože jsem si nedokázala představit, že autorka udrží dynamiku, napětí a vůbec všechnu tu vášeň, co v sobě tahle série má. Dokázala to! Všechno se nádherně pospojovalo, uzavřelo a zároveň to byla zběsilá jízda plná akce, děje, lásky a boje. Děkuji za ten krásný konec . Vážně mě to úplně pohladilo na duši.

22.09.2019 5 z 5

V podsvětí V podsvětí Meagan Spooner

Dost dobrý, lepší než jednička a na trojku jsem fakt zvědavá. Není to srdcovka, není to adrenalin, není to síť, která vás lapne a nepustí, ale prostě stále dost dobrý. Navíc ten svět je tak originální, že si ho i po letech budete pamatovat!

22.09.2019 4 z 5

Ptačí zpěv Ptačí zpěv Meagan Spooner

Dlouho to ta nějak "nebylo úplně ono", ale jak se říká: konec dobrý, všechno dobré :-) Hlavní hrdinka mi k srdci bohužel nepřirostla, svět je občas opravdu hodně "neuvěřitelný" a pořád se stávají další "zprvu nepochopitelné věci", ale to rozuzlení to nakonec vážně zachrání a naláká i k druhému dílu. Není to rozhodně strhující příběh, ale nakonec se autorce podařilo vzbudit moji zvědavost. Tak uvidíme, co přinese V podsvětí.

03.09.2019 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Super. Chvilku mi trvalo než jsem se začetla a myslím, že vztahové linie čtenáře tolik nepohltí, ale ta dynamika, děj plný akce a hlavně nečekaných řešení, to všechno vynahradí. Co se rozhodně podařilo je nalákat nás na druhý díl ;-) Myslím, že nás ještě čeká bláznivá jízda plná nečekaných zvratů.

27.08.2019 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Knihu mi zapůjčila kamarádka a trefila se mi do vkusu. Kniha má perfektní spád, příběhy jsou uvěřitelné, nepřikrášlené a hluboké. Dějové propojení je nenásilné a věřím, že i když vás jednotlivá vyústění nepřekvapí, přesto si čtení užijete. Přečteno jedním dechem za jeden den ;-)

20.08.2019 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Zajímavý román plný složitě propletených příběhů, které jsou spíše neveselé. Autorka jde občas až na dřeň a jinde zase klouže po povrchu. Každá postava má totiž jen velmi omezený prostor se vám dostat pod kůži a dost záleží, jestli narazí zrovna u vás na tu správnou strunu...Znovu číst asi nebudu, ale Bábovky pošlu do světa s pozitivním doporučením.

06.08.2019 4 z 5

Sonea: Nejvyšší lord Sonea: Nejvyšší lord Trudi Canavan

Vyvrcholení trilogie rozhodně předčilo předchozí díly. Minulost se vyjasnila a přinesla jasné důsledky a dobře rozehranou bitvu. Oblíbené postavy se vrhají do víru děje, který má tentokrát mnohem méně slabých míst. Jediná zásadnější výtka by pak směřovala k romantickým, milostným a jiným emocionálním scénám, které autorka bohužel občas trochu odbude. Knihy jsou díky tomu sice otevřené mnohem mladším čtenářům, ale ta chybějící hloubka, když jde o city a prožitky, je podle mě na škodu. Každopádně ale 5 hvězd a spokojenost. (Trilogie potvrdila, že si zaslouží zůstat v mé knihovně)

Sonea - Novicka Sonea - Novicka Trudi Canavan

Pronikat do magického světa spolu se Soneou a prožívat s ní její utrpení a malé i velké úspěchy byla radost. Moc jsem jí fandila a čtení si užila. Ano, i mě víc baví Sonein příběh než ten Dannylův, ale v obou se nezapře autorčin vynikající vypravečský styl.

Společenství čarodějů Společenství čarodějů Trudi Canavan

Trilogie mě před lety tolik zaujala, že zakotvila v mé knihovně a letošní léto přišel znovu její čas. Bylo to zase tak příjemné oddechové čtení jako před těmi pěti lety. Sonea je perfektně vykreslená postava, kterou jsem si oblíbila jako spoustu dalších v knize. No a když máte rádi postavy, když jste okouzleni skvěle vystaveným světem magie a když autorka vymyslí napínavý děj, tak je to vážně prima čtení.