Gedofrey Gedofrey komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Myslel jsem si, že 1984 je pecka. Farma zvířat je ještě úplně někde jinde. Vykreslit podstatu totalitních zřízení na pár stranách takto jednoduchou formou je naprosto brilantní. Neustálé vyhrožování: "Ale přece nechcete, aby se vrátil pan Jones." se nese celou knihou a jen dokresluje atmosféru díla. Boxerův osud se mi taky dobře dostal pod kůži...

16.06.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Knížku jsem poprvé slyšel jako dítě v audio verzi, tuším od Bohdalové? Už tehdy jsem ji měl hrozně rád. V dospělosti mě ale nadchla zřejmě ještě mnohem více. Knížka plná krásných myšlenek, oddechová i náročná. Jak se čtenář zrovna cítí. Určitě jsem nečetl naposledy.

02.06.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tady vlastně není vůbec co psát. Tohle byl začátek na který se nezapomíná. Knihu už jsem přečetl tolikrát, že hanba mluvit. Při opětovném čtení mě dostává kolik věcí musela mít Rowling naplánované dopředu. Perfektní zrcadlení se závěrečným dílem. V sérii doteď nevím, kam knihu zařadit, protože je narozdíl od pozdějších dílů opravdu dětská, ale je to úvod ságy a první ponoření do magického světa, takže vlastně perfektní. Díky za vše.

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Jedna z nejkomplexnějších knih, které jsem kdy přečetl. Mnohovrstevnost, symboly snad na každé stránce, postupné odhalování společně vytváří toto monumentální dílo. Plně mu neporozumím snad ani kdybych ho četl desetkrát.
Jedna z nejlepších knih z mé povinné literatury.

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Můj první krok do světa Magického realismu a hned takhle zprudka. Příběh se buduje napříč několika generacemi a není od věci si k postavám kreslit rodokmen. Skáče se tam a zpátky a přitom určitý základní motiv zůstává stále stejný a propojený s touto rodinou. Magické prvky a přitom věrohodný popis naprosto jiné doby a odlišné kultury vytváří perfektní dílo.

02.06.2023

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Tohle byla pecka. Trošku těžký začátek, ale jak začne vyprávění je to už velká jízda.
Nádherný popis postav. Cítil jsem nenávist skrz naskrt, stejně tak utrpení. Atmosféra ponurého vřesoviště ještě vše dokresuje.

02.06.2023 5 z 5

Krásná kniha. Jednoduše a nádherně. Občas je fajn trošku spomalit a sledovat jen tak život. A tato kniha přesně toto umožňuje. A trocha tajemna společně s islandskou krajinou nemohou být špatnou volbou.

30.11.2023 4 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Dobře napsaná kniha, tentokrát z trochu jiného pohledu. V příběhu se dostanete do vyšších sfér tábora, takže se kniha odlišuje od většiny ostatních s podobným tématem. A jen dobře, že popisuje dopad genocidy i na romské etnikum.

01.08.2023 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

"Říkal jsem si, že bych moh udělat to, že budu předstírat, že jsem hluchoněmej. Tak aspoň nebudu muset s nikým vést žádný pitomý, stupidní, neužitečný řeči. Když mi někdo bude chtít něco říct, bude mi to muset napsat na kousek papíru a podat mi to. To každýho za nějakou dobu pekelně otráví, načež budu mít od všech řečí do konce života pokoj."

Brilantní kniha s neotřelým způsobem vyprávění. Nadchla mě během dospívání a nyní znovu. Krásná dávka cynismu a určité rezignace, i když možná jen na oko. Použití Salingera v seriálu Bojeck Horseman mi zase dává trochu víc smysl.
Doporučuji všem k povinné literatuře ;)

01.06.2023 5 z 5

Můj asi nejoblíbenější díl. Paradoxně první, který jsem přečetl, protože první dva jsem viděl poprvé jako filmy. Dětství je pryč a začíná přituhovat. Atmosféra úplně jiná než u prvních dvou dílů. V chroptící chýši mám při čtení husí kůži i po všech těch letech. Hrátky s časem bývají většinou dost ošemetné, ale zde na výbornou. Jasných pět.

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Přechod z povídkového formátu na románový Sapkowskému vychází velmi dobře. Kniha má větší spád a odhaluje rozsáhlejší obsah světa Zaklínačů. Kapitoly se Ciri samotnou mě trochu nudily, ale rozumím, že pro další děj jsou zásadní. Těším se na další díl.

08.09.2023 4 z 5

Tři sestry Tři sestry Heather Morris

Říkal jsem si, co nového ještě můžu od stejné autorky čekat, ale tohle bylo velmi dobré. Tím, že v podstatě celá druhá polovina knihy ukazuje cestu a život v Izraleli, vzniká úplně nové dílo. Takovéto knihy by si měl přečíst každý.
Cilčina cesta za mě lepší, ale jinak výborný další díl.

02.06.2023 5 z 5

Cesta do hlubin noci Cesta do hlubin noci Louis Ferdinand Céline (p)

Kniha ve mně vyvolala hodně rozporuplné pocity. Začátek je parádní a člověk se rychle dostane do děje naplněného zážitky z války, touhy přežít a i velmi dobře popsanou soudobou realitou ke vztahu k ženám či jiným rasám. Po polovině knihy se ale děj začíná velmi často opakovat a nenabízí nic nového.

08.06.2022 3 z 5

Kniha haiku Kniha haiku Jack Kerouac

Skvělá kniha. Kerouac mě k haiku, nebo spíše k západnímu haiku, přivedl a já jsem mu za to nesmírně vděčný. Ve třech verších nádherně zachytává celé obrazy, které se přede mnou při čtení dokonale formovaly. Kerouac je známý pro svou prózu, ale tohle dílo ho dostává ještě o trochu výš.

24.01.2024 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Čtvrtý díl mi oproti ostatním přijde jako jeden ze slabších. Přesto se tu děje spousta zásadních událostí. Úplně zbožňuji skrytého hlavního záporáka a sám si ho přiřazuji do Havraspáru (stejně jako neoficiálně různě po netu). Posledních pár kapitol začíná být konečně pořádně mrazivých a připravuje půdu pro fenomenální nástup druhé poloviny série.

13.06.2023 5 z 5

Star Wars: Ahsoka Star Wars: Ahsoka E. K. Johnston

Nečekal jsem, že mě někdy knihy ze světa Star wars budou lákat, ale stalo se. Před stejnojmeným seriálem jsem se pustil do knihy a musím říct, že jsem se dlouho takhle nezačetl. Některé části jsou možná až příliš zjednodušené (zasloužilo by si větší rozsah) a dá se říct, že je to celé tak trochu na objednávku, ale jako odpočinkové čtení pro velkého fanouška Ahsoky je to super čtení.

17.08.2023 5 z 5

Koruna Evropy Koruna Evropy Jaromír Zaoral

Tady to byl úder na hlavičku. Přesně to, co od cestopisu čekám. Nádherné fotografie, přehledný popis hor a cest na jejich vrchol. Zároveň velmi čtivě napsáno. Už jsem podle knihy navštívil Gerlach, Mulhacén a Triglav. Určitě se do ní podívám opět až budu někam vyrážet. Co bude dál?

Sloni žijí do sta let Sloni žijí do sta let Miroslav Zikmund

Nádherné a obdivuhodné. Přečel jsem si těsně před cestou na Srí lanku a perfektně mě to navnadilo. Přesně to, co od cestopisu očekávám.

02.06.2023 4 z 5

Slepá skvrna Slepá skvrna Torkil Damhaug

Louskal jsem to teda extrémně dlouho, ale nakonec příjemné překvapení. Detektivní část je místy odsunuta do pozadí a upřednostňuje se psychologický rozbor postav a jejich motivace, což je rozhodně plus. Do toho chladné norské prostředí - spokojenost.

21.10.2022 4 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Tohle jsem tedy opravdu nečekal. Ke knize jsem se dostal úplnou náhodou, když jsem hledal knihy od Murakamiho a prodavačka mi doporučila tohle. No, je to úplně něco jiného...
Každopádně příběh velmi poutavý. Postupně se příběh Kláry z prodejny rozvíjí až do neskutečného dramatu, kdy se čtenář postupně dozvídá až hrůzné postapokaliptické jevy nedaleké budoucnosti.
Výborně vykreslené a vystavené drama.

02.06.2023 4 z 5