freestyla Online freestyla komentáře u knih

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Pár citátů z knihy:
"Jakákoli debata s rodiči je jako slaňování v odpadový rouře: je to tak temný, strašidelný a skoro vždycky to skončí tak, že vám na hlavu spadne spousta sraček."

"Mě celá ta záležitost kupodivu moc nerozházela. Napadlo mě, že člověk se prostě dostává do čím dál hrozivějších průserů, až najednou narazí na jakousi klidovou rovinu, kdy se bez ohledu na všechny další havárky už nikam neposouvá a je pořád v těch stejnejch sračkách, ať už dělá, co chce. No a když to teda nastane, proč si nezacpat nos, neroztočit to na plný prdy a dobře se při tom nebavit? Tak to je má filozofie."

15.02.2016 4 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

"Bůh ti močí na zátylek každý den, ale utopí tě jen jednou."

"Vidíš to Cimi? Náš život je jako ty domky z karet, které stavím. Někdy spadnou a mají proč, jindy spadnou úplně bezdůvodně."

"Vina se nachází pořád na stejném místě, milánkové: na tom, kdo je tak slabý, že tu vinu dává."

29.10.2015 5 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

"Ať už v boha věříte nebo ne, musíte věřit aspoň tomu, že pokud jako druh přestaneme věřit v moc silnější než je ta naše, přestaneme mít pocit odpovědnosti za své činy".

09.03.2015 4 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Existuje snad jediné stvoření, jehož výraz by mohl působit ustaraněji než jejich tváře. Holub, který by se doslechl, že svatý Václav sestoupil ze svého podstavce a v nejbližším obchodě se zbraněmi si koupil brokovnici a zásobu nábojů na pernatou zvěř.

09.02.2015 4 z 5

"A z čeho pochází ten smrdutý kouř? Vyzvídal Staročech dále. "Zda-li z těch dřívek?"
"I toto! Tuhle z doutníku."
"A proč pálíš takové šeredné koření?"
Pan Brouček poznal, že staří Čechové ani o tabáku nevědí, a že by jim těžko vysvětlil, proč kouří, zvláště takovou sortu. Vždyť někdy sám nepochopoval, proč tak vlastně činí. Raději tedy mlčel.

03.12.2021 3 z 5

Tsunami blues Tsunami blues Markéta Pilátová

"Patřila k lidem, kteří nelpí na tom, aby byli neustále a bezpodmínečně šťastní, a pachtí se za tím každým svým životním rozhodnutím. Jediné, co vždycky chtěla, bylo, aby život neproklimbala v nudě rozředěného přežívání, aby jen tak nevegetovala před televizí a nechala si poroučet, co má a nemá dělat. Vlastně i proto nesouhlasila s režimem, štvalo ji, že se jí pořád něco nařizuje, ať skrytě, nebo otevřeně, a nenáviděla to televizní oblbování davů, sedavý způsob bytí a věčné přikyvování pocitu, že se stejně nedá nic dělat."

"Myslíš, že umřeli?" zvýší sebevražednou nálož Jenůfa. Těmi dotazy riskuje celou cestu. Dává v sázku on the road Made in Cuba a rytmus nutný ke správnému tepu cesty. Vydaly se na ni, protože chtějí utéct. Cesta je vždycky útěk. Žádné hledání, poznání ani splynutí s bezčasím. Je to útěk před sebou, před vlastní vyběhanou cestičkou z vrat do práce a zase zpátky. A Jenůfa si na svém útěku nepřála žádné zbytečné zádrhele. Musela Karlu sakra dobře poznat, ne jako se poznají studentka studentka s o půl století starší profesorkou, ale jako dvě bytosti, které se ztěžka prodraly prostorem a časem a naskočily na společný vlak.

13.05.2021 3 z 5

Hrdina Nik Hrdina Nik Eduard Štorch

Přečteno znovu po 30 letech, a stále se líbilo.

03.08.2020 4 z 5

Sokrates Sokrates Dan Millman

Pár citátů z knihy:

"Člověk neporáží strom tupou sekyrou ani se nevrhá do boje bez přípravy. Abyste mohli protivníka porazit, musíte toho protivníka znát. Abyste protivníka poznali, poznejte nejdřív sami sebe. Vyrovnejte se se svými démony dřív, než se s nimi střetnete na bojišti."

"Děti nejsou lodi, které se mají naplnit, ale svíčky, jež je třeba rozžehnout."

"Malé dítě bezprostředně reaguje na každý okamžik - není zatíženo plány ani očekáváním. To je dobrý způsob boje. Dobrý způsob života."

"Někdy se stane, že slova nás poučit nemohou. Každý z vás utržil zranění, což se vám v bitvě stane snadno. Ty rány se vyhojí. Mezitím jim věnujte pozornost. Učte se od svého těla. Snažte se léčit rychle. Přestože máte takové zranění, pokračujte v činnosti jak to jen jde - v boji byste to museli dělat stejně. Tohle nebyla žádná lehkovážná zkouška. A věřte, že mne netěší někoho zraňovat. Ale nebylo vyhnutí. Teď zakoušíte v menší míře tu bolest, kterou jakožto vojáci způsobíte v případě nutnosti nepříteli. Taková je ohavná realita boje. Nikdy nezapomeňte, že je lepší deset lidí zranit nežli jednoho zabít. Zraněný vyžaduje víc péče než mrtvý a zpomalí protivníkův postup - a říkám vám, že pro to jsou i vyšší důvody. Rány se mohou vykurýrovat a voják se vrátí ke své rodině, ale smrt je trvalá a nepřítelova duše těžce spočine na vašem svědomí. Zabíjejte tedy nepřítele jen tehdy, když není zbytí."

07.10.2019 4 z 5

Triumf Triumf Peter Sasín

Asi nejlepší motivační kniha, kterou jsem četl. Spousta příkladů a zajímavostí. Doporučuju!

Par citátů z knihy:
Bojovat za mír. Co je to za nesmysl? Jeden můj přítel to okomentoval velmi trefně: "Bojovat za mír, to je jako souložit za panenství."

15.05.2019 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Skvělá kniha a velké překvapení! Můj první Kundera, a rozhodně ne poslední.

15.02.2019 5 z 5

Robot na konci tunelu Robot na konci tunelu Vladimír Pikora

Pár citátů z této osvěžující knihy:

"Běda aby se zbloudilá ovečka chtěla vzdát svých sociálních práv a starat se o sebe sama! Takové podvracení morálky nebudeme tolerovat!
Když už jsme jednou vynalezli "bezbolestné porody", to by tak ještě hrálo, aby si nějaká alternativní matka vymyslela, že chce porodit přirozeně bez tišení bolesti! A tak začaly v minulosti mnohé české porodnice fungovat na principu, že žena, která dorazila do porodnice, automaticky bez nároku na protest dostala injekci opiátů, aby nejen cítila menší bolest, ale aby také byla více omámená a méně "problematická" pi diskuzích s personálem. A tyto totalitní manýry vydržely v některých případech i po roce 2000."

"Ženy ztratily víru ve své ženství, a přestaly věřit, že dokáží dítě přivést na svět svými vlastními silami. Představa, že z nich dítě není vyoperováno mužem v bílém plášti, se pro ně stala noční můrou. Uvěřily, že bez skalpelu a nohou ve třmenech, katetrů, kanyl a připnutých kardiotokografických sond se dítě zrodit prostě technicky vzato nemůže."

"Tak k čemu je vlastně regulace? Přeci ke třem věcem: Aby plodila odpor, obcházela se a selhala."

"Úvěry jako ekonomický stimul mají tu výhodu, že se musí vrátit. Dotace mohou financovat nesmysly, které nejsou třeba, a jen se na nich někdo obohacuje. Úvěr však bude splacen jen tehdy, pokud bude mít ekonomický smysl. Nikdo ho tedy bez očekávané návratnosti neposkytne. Úvěry se tak dají mnohem hůř zneužívat než dotace."

"Společnost, která si uvědomí rozdíl mezi slovy léčit a vyléčit a bude platit lékaře jen za vyléčení nebo za prevenci, může vše změnit. Moderní společnost by neměla platit samotnou léčbu. To je jen neetický business, díky němuž náklady na zdravotnictví rostou ve vyspělých státech do závratných částek a nikdy se nezastaví. To vyléčení si zaslouží platit zlatem."

21.11.2018 4 z 5

Dělníci moře Dělníci moře Victor Hugo

Musím říct, že ty květnaté popisy a filozofické úvahy, které se mnohdy protáhly na celé strany, mi občas dost vadily. Nicméně tento pán psát umí, kniha byla moc hezká a s velkým přesahem. Gilliatt mi byl velmi sympatický, především tím, že byl sám sebou bez ohledu na to, co si o něm kdo myslí. Konec byl stylový, plně poplatný jeho samotářské a romantické osobnosti, byť nezasloužený.

Pár citátů z knihy:
"Trčí-li člověk jako hora nad svým stoletím a stane se vtělením pokroku, přestává být předmětem kritiky, může být jen předmětem nenávisti."

"Ve svém mínění o kněžích byl neochvějný. Měl svoje vlastní výrazy, pokud jde o pobožné. Místo jít ke zpovědi říkal "učesat si svědomí"."

"Stal se současně revmatikem a zámožným mužem. Tyto plody práce se rády drží pohromadě. Člověk zbohatne a je ochromen. To je koruna života. Pak se řekne: Teď užívejme."

18.09.2018 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Námět i děj dobrý, použitý jazyk už méně.

CItát z knihy:
Láska tě obklopí jako pára ve sprše. Nevidíš jednotlivé kapky, ale je ti teplo. A vlhko. A čistě.

14.03.2017 3 z 5

Cynik Cynik Jiří Kulhánek

"Bojovník, který myslí na prohru, je z poloviny poražený." Singhaia

17.01.2017 4 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Četl jsem až po přečtení celé série. Kniha nepřináší nic nového v příběhu o temné věži, kromě vyjasnění Rolandova vztahu s matkou a vzájemného "odpuštění".
Gileadská pohádka Závan klíčovou dírkou i příběh z Rolandova mládí o zvěrodlakovi se mi však líbili.

Pár citátů z knihy:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Jediná hloupá otázka, milánkové moji, je ta, kterou nepoložíte." Vdova Smacková svým studentům.
"Štestí je slovo, které ti s ubohým srdcem používají pro ka, Susannah z New Yorku." Roland
"Modli se o déšť kolik jen chceš, ale při tom kopej studnu." Gileadské přísloví

12.04.2016 4 z 5

Magie duchovního života Magie duchovního života Jan Menděl

Pár citátů z knihy:
"Naše mysl je náš kouzelný prsten a každá myšlenka je jeho pomyslným otočením. Když to pochopíme a začneme s tím pracovat, náš život se změní v pohádkovou dobrodružnou cestu za tím největším štěstím."

"Nemoc je posel, který nám přináší důležitou zprávu od naší duše. V této zprávě stojí, že děláme něco, co nám ubližuje, a nemoc nás varuje, abychom s tím přestali, abychom něco otevřeli a zpracovali, abychom něco změnili, přičemž to něco může být "jenom" na psychické úrovni. Když tuto zprávu ignorujeme, nezbude duši nic jiného, než nám poslat zpráv víc. V praxi to znamená, že i když se medicíně podaří náš problém (tedy následek příčiny) odstranit, ale my nepochopíme, jaké poselství nemoc obsahovala, pošle nám duše zkrátka další zprávu ve formě návratu této či jiné choroby."

05.01.2024 4 z 5

Perfektní nebožtík Perfektní nebožtík Alan Green

Docela vtipná detektivka.

Citát:
"Různé časové studie, vypracované nezávislými výzkumnými institucemi, do značné míry dokázaly, že muž se dokáže svléknout a natáhnout si plavky o osm až jedenáct minut dřív, než dívka odloží oděv a vevrtí se do několika čtverečních centimetrů minimálních bikinek. John Hugo jako muž znalý světa to věděl. Takže když se objevil na kraji prázdného bazénu, místo aby galantně řekal na Sandřin příchod, skočil do vody s plným vědomím, že může uplavat dva tři kilometry a ještě potom popadnout dech, než se Sandra ukáže."

13.02.2020 3 z 5

Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Radek Coufal

Pár citátů z knihy:

"Tolik zla..." řekla nezřetelně.
"Prosím?" nechápal jsem.
"Tolik zla cítím mezi lidmi. Vy jste tak... jiní... dřív si lidi záviděli, pomlouvali se, pobili se v hodpodě. Ale teď... jako by v těch vašich poschoďových domech žili samí vrazi."
Jak to myslíš?" zarazil jsem se.
"Cítím, jako by každý druhý manžel nenáviděl manželku. A naopak. Cítím hádky a zlobu. Cítím nesnášenlivost. A obrovskou nervozitu. Proč chcete být takhle nešťastní?"
"To patří k dnešnímu světu, Luno. Chtěla jsi ho vidět. Tak tady to máš. Technika a pohodlí svazuje. Lidi jsou vězni luxusu. Buď ho mají a hledají z něj cestu ven. Nebo ho nemají a hledají k němu cestu. Obojí je spojené s nenávistí a neštěstím."

"Neudělejte žádnou chybu. Ať se z naší skupiny stane politická síla! Ať nám obyčejní lidé věří. Největší síla je v ovládnutí davu!" Asbach skoro řval.

"Strach je motor pro fantazii chudých lidí. Touha vyniknout je zase motor pro fantazii bohatých. Zvlášť zvrácená fantazie se najde právě jen u lidí, kteří už mají buď hodně peněz, nebo se nudí. A nesou si svým nudným životem jen komplexy. A deprese."

21.03.2019 4 z 5

Život a dílo skladatele Foltýna Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Nebyla to špatná kniha, nicméně v porovnání s ostatními od Čapka jí musím dát 3*.

Citáty z knihy:
"Byla jsem tehdy mládě, a mladí lidé se zajímají víc o sebe než o kohokoliv druhého; druzí lidé jsou jim spíš jen záminkami, na kterých si uvědomují svůj osobní život. Proto si mladí lidé příliš nevybírají s kým se stýkají; je to pro ně spíš věc náhody a příležitosti než skutečné volby."

"Nebo žvanil o umění; osvojil si asi tucet velkých slov, jako je intuice, podvědomí, prapodstata a já nevím co ještě, a teď toho měl plnou hlavu. Zvláštní, jak se z velkých slov dají snadno dělat velké myšlenky! Zjednodušte některým lidem slovník, a nebudou mít co říci."

"Všechno špatné a nečisté umění pochází z toho, že v něm zůstalo něco osobního, co se nestalo tvarem a věcí oddělenou; není to ani místo suché, jež Bůh nazval zemí, ani shromáždění vod, jež nazval mořem, nýbrž bláto, látka nerozdělená a pustá. Většina umělců, stejně jako většina lidí, jenom donekonečna rozmnožují látku, místo aby jí dávali tvar;"

18.12.2018 3 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Taková oddechovka, přelouskáno za 3 dny. Občas hodně vtipné, občas méně. Nicméně lepší než Okamžiky Štestí to bylo.

05.10.2018 3 z 5