freestyla freestyla komentáře u knih

Hanýžka a Martínek Hanýžka a Martínek Jindřich Šimon Baar

Hezká kniha, jako dítě jsem ji úplně nedocenil. Přečteno nyní znovu po 25 letech a moc se mi líbila.
Citát z knihy:
Jako vzdalující se bouře utichají na dřevěných schodech kroky posledních žáčků a školou rozkládá se dusné, nevlídné ticho. "Každý mi krasopisně napíše desetkrát na tabulku, " poroučí náhle pan učitel, bere křídu do ruky a už píše na tabuli svým krásným písmem Komenského moudrost: Chceš-li míti synka vola, hleď ať jemu smrdí škola, " a doma to dáte i s tabulkou přečíst a podepsat otci," dodává ještě pan učitel a už sám také usedá si k nějakému psaní za stoleček.

10.11.2017 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Námět i děj dobrý, použitý jazyk už méně.

CItát z knihy:
Láska tě obklopí jako pára ve sprše. Nevidíš jednotlivé kapky, ale je ti teplo. A vlhko. A čistě.

14.03.2017 3 z 5

Černý dům Černý dům Stephen King

"Tři světy od nás, ve velkém městě, které se tam jmenuje Londinorium, jeden muž, Turner Topham, který je už dvacet let váženým poslancem a třicet let sadistickým pedofilem, náhle vzplane ohněm, zrovna když prochází lidnatou ulicí, které se říká Pick-a-Derry."

dokonale kingovské

22.02.2017 4 z 5

Cynik Cynik Jiří Kulhánek

"Bojovník, který myslí na prohru, je z poloviny poražený." Singhaia

17.01.2017 4 z 5

Zlatí úhoři Zlatí úhoři Ota Pavel

"Chceš-li být šťasten hodinu, tak se opij. Chceš-li být šťasten tři dny, tak se ožeň. Chceš-li být šťasten celý život, staň se rybářem."
Čínské přísloví

V knize je několik slabších míst a proto musím dát 3*. Některé povídky mohli být klidně vynechány, zbytečně tím knize ubrali na síle. Jinak velmi pěkná kniha.

04.01.2017 3 z 5

Povětroň Povětroň Karel Čapek

Na můj vkus občas až moc filozofické. Hordubal se mi líbil víc. Teď si dám Obyčejný život.

Pár citátů z knihy:
"Nejsme tady pro sebe, ale proto, abychom sloužili majetku. Kdo neslouží svému, bude otročit cizímu. - Tak nějak zní zákon života, a ty hochu půjdeš v mých šlépějích."

"Nemluvíme-li o poutech rodiny a zvyku, činí člověka usedlým majetek a závislost, a ten, kdo nedbá bídy ani peněz, je jako balón bez kotevních lan a přítěže a je unášen, jak bůh dá a čert fouká. Ano, toulavost je jistě šílenství, je to porucha majetkových center, něco jako ztráta smyslu pro stabilitu. A tak se motej, ty blázne, když ti to nedá.."

02.11.2016 3 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Pár citátů z knihy:

"Stejně jako jsou venku poctivý politici - ty, který se nechaj koupit jen jednou - jsou i poctivý bachaři. Pokud jste dobrý znalci povah a pokud máte čím uplácet, je zřejmě možný koupit si pohled na druhou stranu, kterej vám umožní útěk.Ale Andy Dufresne není z těch, který by něco takovýho udělali. Tohle věděl Andy a věděli to i bachaři." Shawshank

"Paměť je hrozně ošemetná věc. Pokud chce dostatek lidí, aby si člověk na něco vzpomněl, má to dost silný přesvědčovací účinek." Shawshank

"V řiť se řit!" Tělo

"Láska má zuby, které dokážou pořádně kousnout, a zranění po nich se nikdy nehojí." Tělo

"Věřte mi: když vám řeknou, že něco bude bolet, pak to bolet bude. Většina bolesti se nachází v mysli, a když se žena ztotožní s myšlenkou, že akt rození je nesnesitelně bolestný (na základě vyprávění matky a přítelkyň, které už to mají za sebou), pak je mentálně připravena pociťovat obrovské, mučivé bolesti." Dýchací metoda

08.09.2016 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

"Král potom vysvětlil chlapcům, že království bez tradic je horší než třeba republika s tradicemi, a právě proto že odkáže království a trůn tomu z nich, který jest tradičně nejvíce líný."

Dokonalé.

21.07.2016 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

"Buďte vítán v mém domě! Vejděte svobodně a z vlastní vůle!" Hrabě Drákula Jonathanu Harkerovi.

Výborná kniha. Deníková forma a použitý jazyk se mi moc líbili.
Vřele doporučuji.

29.06.2016 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Výborná kniha zamyšlející se nad lidskou psychikou a jednáním.
Zde několik citátů z knihy:
"Takže mám pocit, že tím, kým jsme, jsme ze spousty různých důvodů. A na většinu z nich možná nikdy nepřijdeme. Ale i když není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme. Pořád můžeme něco dělat. A můžeme se snažit, abychom s tím byli spokojení."
"Zemřel bych pro tebe, ale nebudu pro tebe žít." Myšlenka je taková, že každý musí žít svůj vlastní život a až pak se může rozhodnout, že se o něj podělí s dalšími lidmi.
"Lidé, kteří se snaží mít neustále situaci pod kontrolou, se vlastně bojí, že kdyby to tak nebylo, nic by nedopadlo tak, jak chtějí."
"Charlie, každý přijímá takovou lásku, jakou si podle svého názoru zaslouží." Bill

Je zde i spousta mouder "ze života", např:

"Charlie, holky maj rády, když má to, co dělaj, díky někomu smysl."
"Smysl?"
"Přesně tak. Víš co, holky maj rády kluky, který jsou pro ně výzva. Je to nějakej model, podle kterýho se můžou chovat.."
"Prostě věc se má tak, že některý holky si myslej, že můžou kluky změnit. A vtipný je na tom to, že když je fakt změněj, tak se začnou nudit. Nemaj už před sebou žádnou výzvu. Takže prostě musíš dát holkám čas, aby si mohly rozmyslet, jak k tomu přistoupit nějak jinak, to je všechno. Některý to pochopí hned. Některý pozdějc. Některý nikdy. Ale zas tak bych se toho nebál."

06.06.2016 4 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Četl jsem až po přečtení celé série. Kniha nepřináší nic nového v příběhu o temné věži, kromě vyjasnění Rolandova vztahu s matkou a vzájemného "odpuštění".
Gileadská pohádka Závan klíčovou dírkou i příběh z Rolandova mládí o zvěrodlakovi se mi však líbili.

Pár citátů z knihy:
"Jediná hloupá otázka, milánkové moji, je ta, kterou nepoložíte." Vdova Smacková svým studentům.
"Štestí je slovo, které ti s ubohým srdcem používají pro ka, Susannah z New Yorku." Roland
"Modli se o déšť kolik jen chceš, ale při tom kopej studnu." Gileadské přísloví

12.04.2016 4 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

"Ti, kdo se nepoučí z minulosti, jsou odsouzeni k tomu, aby ji opakovali." Vannay Rolandovi

"Ty patříš k těm, co se nikdy nezmění," řekl jednou Rolandovi Cort. "Bude to tvoje prokletí chlapče. Unosíš stovky bot, než dojdeš do pekla."

31.03.2016 4 z 5

Trénink imunity Trénink imunity Herman Geesing

Dost zmatene napsane jak funguje imunitni system. Dve hvezdicky davam za soubor doporuceni na konci knihy.

18.03.2016 2 z 5

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Pár citátů z knihy:
"Jakákoli debata s rodiči je jako slaňování v odpadový rouře: je to tak temný, strašidelný a skoro vždycky to skončí tak, že vám na hlavu spadne spousta sraček."

"Mě celá ta záležitost kupodivu moc nerozházela. Napadlo mě, že člověk se prostě dostává do čím dál hrozivějších průserů, až najednou narazí na jakousi klidovou rovinu, kdy se bez ohledu na všechny další havárky už nikam neposouvá a je pořád v těch stejnejch sračkách, ať už dělá, co chce. No a když to teda nastane, proč si nezacpat nos, neroztočit to na plný prdy a dobře se při tom nebavit? Tak to je má filozofie."

15.02.2016 4 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

"Ale požádají nás" řekl Jake. "Je to tak pane Callahane?"
"To nevím," odpověděl Callahan. "Museli byste je přesvědčit..."
Roland vrtěl hlavou. "Tak to nechodí," vysvětlil pistolník. "My nikoho nepřesvědčujeme, za nás mluví olovo.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Jo, a kdyby ryby jezdily na kole, každá zasraná řeka by pořádala Tour de France."
Eddie
"Zlost je nejméně užitečný cit," poučil Eddieho Henchick. "Ničí mysl a ubližuje srdci."

08.02.2016 4 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

"Henry, koho bys chtěl, aby ti kryl záda, kdyby ses dostal do sraček?"
"Eddieho."
"Proč Eddieho? Neuměl by se vydrápat ani z papírovýho pytlíku. Tak proč sakra?"
"Protože když Eddie šumí v tý svý zasraný zóně, dokáže ukecat samotnýho ďábla, aby se podpálil."

13.11.2015 5 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

"Když jsem vyrůstal, měli jsme takové rčení: jenom blázen věří, že sní, ještě než se probudí. Rozumíš?"
"Asi jo. Znamená to totéž jako oblíbený rčení mý matky."
"A to bylo?"
"Doufej v nejlepší a očekávej nejhorší," řekl Eddie kysele. Rolandův obličej se rozsvítil úsměvem.
"Myslím, že rčení tvé matky je lepší."

09.11.2015 4 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

"Bůh ti močí na zátylek každý den, ale utopí tě jen jednou."

"Vidíš to Cimi? Náš život je jako ty domky z karet, které stavím. Někdy spadnou a mají proč, jindy spadnou úplně bezdůvodně."

"Vina se nachází pořád na stejném místě, milánkové: na tom, kdo je tak slabý, že tu vinu dává."

29.10.2015 5 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

"Víš, lidé jsou různí: bílí, černí, žlutí a zelení. Ti zelení jsou obvykle bílí, ale o to víc do všeho kecaj."
"Tohle taky nikdy nikam nesmíš napsat," varovně se ozval Ten druhý.
Svatá pravda.

31.08.2015 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Tenká, velmi tenká je hranice mezi láskou a šílenstvím, a tato mistrovsky napsaná kniha to ukazuje jako žádná jiná.

13.08.2015 5 z 5