frantisek8863 frantisek8863 komentáře u knih

Mariňáci Mariňáci Robert Fabian

Vypadalo to na tuctové sci-fi, ale bylo to skvěle napsané, do poloviny knihy dobře dávkovaný a poodhalovaný děj.Trochu mě dráždili chlapácké kecy mariňáků a závěr knihy byl trochu více překombinovaný, přesto musím ocenit plynulost a kvalitně sepsané vyprávění.Překvapil mě propracovaný popis vojenské taktiky, techniky boje a využití zbraní. Že by autor měl nějaké vojenské zkušenosti? Bohužel jsem začal až touto knihou, měl bych začít od začátku série.Doufám, že to bude mít stejnou kvalitu.

15.09.2017

Václav Havel - Necenzurovaný životopis Václav Havel - Necenzurovaný životopis Jan Bauer

Zde mě můj oblíbený autor o historii zklamal svým někdy až skoro bulvárním přístupem. Jelikož je to necenzurovaný životopis, neumím zhodnotit jak dalece jsou informace reálné, nebo zavádějící.Kolik je vystaveno na faktech a polopravdách. Nedělám si o naivním snílkovi Havlovi velké iluze, ale mám respekt k jeho osobě a jeho odkazu, ale tahle kniha mě dráždila což byl zřejmě autorův záměr. Vyvolat otázky a zamýšlet se nad informacemi a poskytnutými odpověďmi .Jen mi to celé nepřijde důvěryhodné, čisté a seriózní.Tuto knihu si netroufnu hodnotit.

14.09.2017

Vládci českých zemí Vládci českých zemí Jan Bauer

Chronologicky řazené životopisy Českých vládců. Od prvních Velkomoravských Mojmírovců, přes další knížata a krále, konče posledním Habsburkem a zmínkou o vzniku nové Československé republiky. Díky rozumnému zredukování informací o tolika historických osobnostech je čtení plynulé a není zaplevelené nudnými fakty a daty.

14.09.2017 4 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Historický román poskytuje pohled do starověké Egyptské společnosti . Ve vyprávění čtenář pozná opakované životní vzestupy a pády Sinuheda, silné emoce, intriky, nenaplněnou lásku, válku, cestování po několika starověkých státech, poznání tehdejší zvyků a tradic... Kniha vede k zamyšlení nad lidskou pomíjivostí a životem jedince ve společnosti a naopak. Bylo potřeba si trochu zvyknout na jazyk vyprávění, díky použitým slovním přirovnáním a postavě otroka Kaptaha je Sinuhedův komplikovaný život okořeněný vtipem.

13.09.2017 4 z 5

Přežili jsme v Pacifiku Přežili jsme v Pacifiku Dougal Robertson

Autor popsal svůj vlastní příběh o ztroskotání své rodiny. Působivé vyprávění o přežití rodiny s dětmi po dobu 38 dnů na tak malém místě jako jsou dva záchranné čluny, strádání z nedostatku vody a jídla, bolesti, psychického vypětí a vůli přežít.

12.09.2017 4 z 5

Strach v hrsti prachu Strach v hrsti prachu John Ives

Parádní a dobře zpracovaný děj o přežití v extrémních podmínkách. Pět postav, nahota, slunce, nedostatek vody, nehostinné a horké prostředí a skvělí příběh je na světě.Byl jsem mile překvapen, že to všechny osoby přežili a závěrečné potrestání pro Duggaiho: "Tahle poušť nám byla peklem, ale Duggai nesnese svoje peklo". Na vojně jako záklaďáka nás učili různé techniky přežití, jak získat vodu na suchých místech díky odpařování s folií, také jsme občas používali v knize zmíněnou sůl proti křečím. Jen nevím jak by dopadlo rozdělávání ohně za pomoci křemene.

12.09.2017 5 z 5

Dobře utajené housle Dobře utajené housle Miroslav Horníček

Milá a vtipná kniha, kde se humor krásně prolíná s příjemnou češtinou. Žonglování se slovem, inteligentním humorem, sebeironií a pointou je úžasné.

11.09.2017 4 z 5

Člověk na konci Člověk na konci Michael Crichton

Kniha je zajímavě rozpracovaná, kdy se medicína a technologie v experimentu vymknou kontrole. Místy velmi napínavý děj vede k zamyšlení.

09.09.2017 4 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Dnes již notoricky známí film a kniha se mi svým napínavým podáním líbili. Obě verze jdou svou vlastní cestou, přesto je hodnotím velmi kladně a mam rád obě verze.

09.09.2017 5 z 5

Pojídači mrtvých Pojídači mrtvých Michael Crichton

Jedna z mála knih, kterou filmaři nezprznili. Dobře napsaný, rozpracovaný a velmi napínavý příběh. Sice fiktivní děj, ale autor na začátku vycházel ze zápisků arabského diplomata z 10. století. Kdy popisoval cestu v poselstvu za Volžskými Bulhary a Švédskými vikingy ve východní Evropě, kteří zde obchodovali a loupili. V knize mě zaujal dodatek o Mlžných netvorech a neandrtálcích.

09.09.2017 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Mnohokrát přečtená kniha o tlupě lovců z pravěké Moravy a jejich nesnadném životě.

Mamuti táhnou do bažin Mamuti táhnou do bažin Bohumír Fiala

Napínavý příběh z pravěku ve stylu lovců mamutů.

08.09.2017 5 z 5

Bratrstvo Bílého klíče Bratrstvo Bílého klíče František Langer

Příjemné čtení o klukovské partě, tajemné zahradě a jejich různých dobrodružství. Jejich tajemné setkání s pračlověkem a jeho vyprávění mě jako dítě nadchlo. Parádní čtení.

Prázdniny ve hvězdách Prázdniny ve hvězdách Marie Grubhoferová

Sice jsem četl pozdější knižní vydání, ale příjemné dětské sci-fi.

08.09.2017 4 z 5

Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Ludvík Souček

Ve své době to byla dobře napsaná sci-fi trilogie. Mé první setkání začalo v 80. letech pouze s prvním dílem Slepých ptáků a to se mi také nejvíce líbilo než další díly. Souček mě svým stylem později navedl k Dänikenovi, takže děkuji.

Cesta slepých ptáků Cesta slepých ptáků Ludvík Souček

Zde tuto knihu hodnotím očima kluka, kterou jsem ji objevil v 80. letech v knihovně ZŠ. Kniha byla zajímavá svým nápadem rozpracovat Verneovku do novodobého sci-fi pokračování a proložit to informacemi o světových záhadách. Forma vyprávění příběhu je poutavě zpracovaná a nějakou dobu jsem se dohadoval kolik je na tom příběhu reálného a co je fikce. Mnohem později jsem v antikvariátu zjistil, že je to trilogie a ihned zakoupil.Ovšem tento první díl byl pro mě nejzajímavější.

08.09.2017 5 z 5

Kapucínská krypta Kapucínská krypta Joseph Roth

Kniha byla slušně čtivá a svým vyprávěním poutavá. Bylo příjemné nahlédnout do Rakouské rodiny z vyšší třídy před válkou a po válce. Zajímavé čtení o osudech aktéra, jeho okolí a měnící se době.

08.09.2017 3 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Po ostudné a nudné jízdě ve Volání kukačky tento druhý díl už byl v lepší kondici. Díky hrdinům byl i děj zajímavější, ale stále to byl průměrný děj. Jelikož se autorka s každou knihou zlepšuje tak doufám, že další díl bude ještě kvalitnější a dám mu možná lepší hodnocení.

04.09.2017 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Od tak úspěšné spisovatelky s tak brilantní fantasií jsem čekal lépe propracovaný děj.Místy velmi nudné a nezáživné, občas jsem se do čtení musel nutit. Jediné co musím kladně ohodnotit je vytvoření Strika a jeho asistentky, zbytek je slabota. Hedvábník mě zaujal mnohem více.

04.09.2017 2 z 5

Bran Mak Morn Bran Mak Morn Robert Ervin Howard

Z mého pohledu slabší příběhy, ale neurazí. Když už jsem investoval tolik času a peněz do Howardových knih jsem rád, že ji mám.

02.09.2017 4 z 5