Dobře utajené housle

Miroslav Horníček psal knihu v Berlíně, když tam točil filmy a večery měl volné - především mluví o dvojím vlivu: James Thruber a Jan Werich.

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140535/dobre-utajene-housle-140535.JPG 4.4232

Kniha Dobře utajené housle

Renatka11

Kromě toho, že mě moc bavil laskavý a chytrý Horníčkův humor, jsem dospěla k přesvědčení, že manžel se synem musí mě a dceru určitě také podezírat z dobře utajených houslí. ;)

anonymní.Ilja
28.12.2021

Dobře utajené housle jsou dalším krásným počinem Miroslav Horníčka, který vás vezme za srdce a náplní pohodu a klidným veselím.

Janina2609
17.10.2021

“Mirku-život je příliš krátký, než aby se uklízelo!”
Pan Horníček je mistr slova, povídky jsou čtivé, příjemně strávené nedělní odpoledne s knihou.

Majule7
05.04.2021

Je to knížka, která se mi zapsala do srdce i do hlavy a ač už byla x krát někomu půjčena a já mezitím zapomněla, kde knížka je, vždycky se mi vrátila. "A jsou naopak věci, které k nám přilnou a kterých se zbavit nemůžeme. Vracejí se zas a zas, a třeba i proti naší vůli, vracejí se tak dlouho, až oblomí naši nechuť a zalíbí se nám". Jen tady nikdy nebyla nechuť, jen radost.

Vesmich
28.02.2021

Jazykově je to parádní text, autor se slovy uměl zacházet jak na jevišti, tak v psané podobě a jeho čeština je bohatá a rozmanitá. Že by to bylo vyprávění laskavé, jak je v anotaci, to mi ani nepřišlo a že bych se u toho smála, až bych se za břicho popadala, to také ne.

jprst
09.02.2021

Je až podivuhodné, že takový rozporuplný člověk dokázal napsat takovou moudrou knihu, která jeho povaze a vystupování v soukromí je dost cizí, což vím z osobních zkušeností.

DádazPrahy
31.12.2020

Kniha malého formátu, šikovná "do kabelky", jako společnice při cestách městskou dopravou se mi docela líbila. Knížka mne přitáhla i svým neobvyklým názvem - stejnojmenná kapitola záhadu "dobře utajených houslí" s vtipnou nadsázkou objasňuje.
Nejvíce mne zaujala asi kapitola "O malém přehledném nepořádku". Dovolte mi zde ocitovat:" Malým přehledným nepořádkem nazývám onen stav věcí v bytě, kdy ještě můžete říci, kde která z nich leží, kdy jedna dosud nekryje druhou a nesplývá s třetí, kdy pouhým okem, bez přesunování nábytku můžete kdykoliv přehlédnout situaci, kdy ještě bezpečně vnímáte věci o sobě i celkovou jejich konstelaci, kdy žádná z věcí ještě nepozbyla svého vzhledu, kdy tedy není pokryta rzí, prachem, mechem, plísněmi nebo částmi vašeho šatstva natolik, aby bylo nutno ji odkrývat, dolovat, oškrabávat či odtrhávat. Budiž pochválen malý přehledný nepořádek! Dá se udržet po řadu dnů, zatímco pořádek nelze udržet ani několik hodin." S tímto si dovolím souhlasit.

radusak9806
29.12.2020

Tahle kniha je jako jedno velké pohlazení.
Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se v lidech bere taková ta lidská moudrost (vědění, čert ví jak to napsat, ale snad se chápeme)? Je to věkem? Nemyslím si (jak řekl Werich, jsou blbci mladí i stáří). Je to zkušeností? Někdo vstoupí do stejné řeky víckrát, někdo si neomoci ani palec. Já to neumím vysvětlit, jen vím, že to existuje na příkladě lidí jako byl M. Horníček, J. Werich, TGM, K. Čapek, atd atd.
Děkuji
PS: Já chápu, že by komentář měl být o knize, ale tahle kniha se musí přečíst. Každý popis není úplný a nebo správný. Je jako Malý princ, buďto ji milujete nebo ne :)