Fillipa Fillipa komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Kniha mi od dočtení rezonuje v hlavě a nejsem schopná napsat vlastní komentář. Odklikala jsem spoustu palců a jen se ptám, kolik takových rodin je kolem nás a jestli se s nimi dá něco dělat :(

01.09.2020 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Kdo není babička a nemá osmiletou vnučku s podobným rodinným zázemím, jako je to Elsino, může knihu odložit nebo se do ní zamilovat. Mě nadchla. I moje vnučka je jiná (úplně jiným způsobem než Elsa) a občas mě svými reakcemi vyprovokuje k nevídaným činům, je to "moje velká láska". Elsa byla tou postavou, která mě provedla celou knihou, její vidění života a její myšlenky mě zajímaly, porovnávala jsem, hodnotila, snažila se pochopit ... Kniha má co říct, jen nemluví ke každému.

12.07.2016 5 z 5

V mé knihovně zaujímá kniha mimořádné postavení - získala jsem ji v době, kdy kopírky byly pod dohledem a kdo neměl "bumážku" mohl na kopírování zapomenout. Jenže když se hodně chce - na knihu byl pořadník a na konci skupina lidí, která knihu okopírovala po dvoustránkách a nechala svázat. Něco nás to stálo, ale kniha a hřejivý pocit, že to nikdo nepráskl, také.

Chápu, že lidé jako můj dávno zemřelý tchán - PTP - nad textem smíchem nepukal, ale není to kniha historická a panu Švandrlíkovi za ni děkuji.

06.08.2019 5 z 5

Boj o ostrov Boj o ostrov Arthur Ransome

Poslechnuto znova po půl století, pořád stejně půvabné. Je mi líto, že vnoučata mají úplně jiné priority, co se týká čtení i zábavy.

11.01.2020 5 z 5

Moulin Rouge Moulin Rouge Pierre La Mure

Jak to zformulovat. Velmi příjemný, učesaný, uhlazený román o životě Toulouse-Lautreca, vhodná doplňková četba výuky výtvarné výchovy 2. st. základních škol. Jako životopis doporučuji knihu Život Toulouse-Lautreca (Henri Perruchot).

17.07.2022 5 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Stvoření druhého Kadrnožky bylo pro mě nestravitelné stejně jako proměna Terky v Kateřinu, ale vyrovnala to pohádková Šedá. A protože nejsem historik, bavila jsem se.

14.06.2020 4 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Mám dojem, že Harry Bosch musí být sousedem Elvise Colea (Robert Crais), jen nevím, kdo z nich si koupil dům ve svahu u nápisu Hollywood dřív :)

31.05.2020 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

První a nejspíš poslední kniha od pana Kinga (Zelenou míli znám jako film). Kromě Dannyho a Dicka se mi nelíbilo nic. Moje 0 proti 3000 nadšených hodnocení.

28.04.2020

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

První díl mě minul, druhý se mi líbil. Opět audiokniha ale v češtině, k prvnímu dílu se vrátím ve slovenštině. A protože je to mé první setkání s autorem, mám co dohánět.

02.01.2020 5 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Knihu jsem přečetla před lety a moc se mi líbila. Získat informace o Masarykovi nebylo v dobách mých studií nic samozřejmého. Až teď jsem se z dalších knih (Jiný T.G.M , P. Kosatík a Charlotta: Žena T.G.M., Lenka Slívová), dozvěděla, jak to Karel Čapek vůbec neměl lehké - Alice Masaryková kontrolovala snad každé slovo a ze svého otce se snažila udělat bezchybný idol. Náznaky jejího jednání jsem objevila i v knize Hana Benešová Petra Zídka.
Budu hledat nějakou literaturu i o Alici, ovšem na kávu bych s ní nejspíš nešla.

13.09.2019 5 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Pekingský Pán ohně má k úrovni trilogie z ostrova Lewis stejně daleko, jako je zeměpisná vzdálenost obou míst :-(

18.07.2015 2 z 5

Ivanhoe Ivanhoe Walter Scott

kdysi možná postrach maturit, v dnešní době velmi osvěžující

19.08.2017 5 z 5

Bůh pouště Bůh pouště Wilbur Smith

Občas mívám záchvaty zvané mozková mlha, jinak si zpětně nedokážu vysvětlit, proč jsem se po 20 letech od premiéry Řeky bohů vsadila, že dokážu sérii jako audio vyposlechnout. Nedokážu, sázku vzdávám a zůstávám věrná svému tvrzení, že bez Wilbura Smitha by se literární svět obešel.

11.05.2021

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Poslech knihy jsem dlouho odkládala, obávala jsem se, že po Policii půjde úroveň dolů, že deset dílů je maximum a jedenáctá už těžko přinese něco nového. Nakonec musím uznat, že se velmi dobře poslouchala a kvalitou se od Policie příliš nelišila. Hodnotit tedy budu stejně, ačkoliv závěr byl pro mě už hodně přes čáru a celkově bych pár postav (a tím i pasáží) klidně oželela.
A dvanáctý Nůž nechám ohodnotit také minimálně tisícovkou čtenářů, z anotace vím, že pokud Harry vydrží celou knihu, má nesmrtelnost v kapse :)

30.07.2019 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Za Hanou, ale přesto za 5* Příběh příliš reálný, než aby potěšil.

01.06.2019 5 z 5

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

pro kap66 - musela bych přečíst všechny knihy RCH znova, abych našla jednu z jeho "ženských charakteristik", která mě nadchla a kterou od té doby používám (nebo dlužím poklonu překladateli?) ODKVETLÁ ŠUSPARÁDA! No kde jinde na to narazíte?

14.02.2019 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

V několika komentářích se psalo o překombinovaném konci, ale u knih s HH to lze předpokládat. Pak tu byly námitky kvůli neohroženému hrdinství, ale jak jinak nechat hrdinu tohoto žánru přežít deset dílů? Knihy Jo Nesboa mají tolik jiných kvalit, že výše uvedené skutečnosti nyní - Levharta čtu jako 8. knihu až po Sněhuláku, Přízraku a Policii - beru jako axiom. A hlavou mi vrtá jen jedna otázka: může člověk s vykloubenou čelistí mluvit? :-)

30.11.2015 4 z 5

Tvůj stín Tvůj stín Jeffery Deaver

Pobavilo mě, že si autor ( nebo překladatel?) vypůjčil charakteristiku encyklopedických znalostí Lincolna Rhyma ze Studie v šarlatové A. C. Doyla :)

10.07.2020 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Nedám plný počet. První dvě knihy mě nadchly, Kim je skvělá, knihy se dobře četly. Totéž platí i o třetí knize, jen zbytečně brutální popisy několika scén ji připravily o 20%.

04.12.2019 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Kvůli Válce s mloky jsem na ZŠ (8. tř ?) málem ztratila pomyslný titul královny ročníku v literatuře :) Češtinářku jsem ohromila názorem, že nelíbí, příliš fantastické. Chuděra se opírala o stůl a pravila, že tedy s Hitlerem v zádech se fašismus lépe popsat nedal - hnědý mor u Národního divadla. Tenkrát se plně projevilo, že utopie a scifi nebudou moje parketa. Snad mi odpustila, všechna ostatní Čapkova díla mám ráda a povídky zbožňuji.

02.09.2019