Filatov Filatov komentáře u knih

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Z dětství jsem rámcově příběh znal, viděl jsem film, ale knihu jsem si nikdy nepřečetl, až opět teď v dospělosti. Musím říct, že tohle je Foglarovo vrcholné dílo. Tajemna je zde tolik, že si říkáte o jak dokonalý příběh se jedná. Už jen samotné názvy Stínadla, svatojakubský kostel nebo Jan Tleskač vyvolávají tolik pocitů a až mi bylo líto toho, co se s ježkem v kleci stalo, a že vše nebylo zjištěno...nebo bude? Čekají mě ještě další dva díly.

11.10.2022 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Knihu jsem si koupil na doporučení, protože jsem o ní hodně slyšel a musím říct, že je výborná. Upřímně jsem ale možná čekal ještě větší bombu podle toho, co jsem o ní slyšel. Musím říct, že Tajný život stromů mi opravdu otevřel oči a od téhle doby budu na stromy a lesy koukat jinak, protože kdo by řekl, že stromy dokážou, co je v knize popsáno. Kniha je napěchována pro mě dosud neznámými informacemi a někdy se některé věci několikrát opakují v různých kapitolách, ale to nevadí, protože k zapamatování je toho dost, takže párkrát něco zopakovat neuškodí. "Protože jenom ten, kdo stromy zná, je dokáže chránit."

03.05.2018 5 z 5

Vězeň z Azkabanu je jeden z mých nejoblíbenějších dílů celé filmové série a ani knižní podoba se nemusí vůbec stydět a kvalitou a oblíbeností se u mě filmu vyrovná. Postava Lupina je mojí oblíbenou a konečně se začíná rýsovat kdo je kdo a kdo s kým proti komu. Snape odkrývá karty a vůbec celý díl odsýpá velmi rychle. Sirius Black dává knize správný tajemný prvek a jak to tak většinou bývá, nic není na první pohled tak jak vypadá a zlý charakter ve skutečnosti nemusí být vůbec zlý.

19.10.2019 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Konečně jsem se dostal k této absolutní knižní klasice a jde o výborné dílo. Jelikož je psáno formou deníku několika postav, trvalo mi chvíli, než jsem se zorientoval v tom kdo je kdo, ale pak už vše dávalo smysl. Úvod na zámku v Transylvánii je jednoznačně za pět hvězdiček. Prostřední část, když se děj přesune do Londýna mě zklamala, protože jsem si myslel, že celý děj knihy se bude odehrávat v Rumunsku. Než se děj prostřední části rozjede dle mého soudu trochu trvalo, protože na řadu přišly zápisky nových postav no a závěr a konečný hon na Draculu už opět neměl chybu. Velkým a nečekaným plusem byla postava Van Helsinga. Nevěděl jsem, že tato ikonická postava zde bude vystupovat. Knize dávám 80%.

25.11.2019 4 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Zatím nevím, jak přesně hodnotit. Postavu a filmy o Frankensteinovi zná přeci každý, řekl jsem si, ale o čem kniha vlastně je? Nedokázal jsem odpovědět a proto jsem se pustil do četby. Předně musím říci, že se musím stydět, protože jsem si bláhově myslel, že Frankenstein se jmenuje netvor a ne jeho strůjce. Ach bože to je ostuda mít takové mezery ve vzdělání. Možná jsem čekal úplně jiný děj, ale kniha nepůsobila vůbec špatně. Vlastně jsem ani přesně nevěděl, jestli být na straně Frankensteina nebo jeho "výtvoru", protože každý měl pro své chování své důvody, které se daly opodstatnit, takže nešlo jednoznačně říci, kdo byl dobrý a kdo zlý. Každý měl totiž od něčeho trochu a záleželo pouze na tom, jak se na celou věc člověk podívá.

04.01.2019 3 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

František Niedl na mě vytáhl hodně silné karty a přiznávám se, že jsem mu rád podlehl, protože v ruce drží opravdu velké trumfy. Jednak píše z naší historie, což je velké plus a jednak je Jihočech jako já, takže o to více k němu mám blíže. Má prostě výhodu v tom, že je mi hodně blízko, protože píše o tom, co znám a místech, které jsou mi velmi blízká. Celé jižní Čechy, ale také Krahulčí, Landštejn a jiná místa a postavy to vše je mi důvěrně známé no a pak nedejte plný počet hvězdiček že? Navíc ta doba o které píše je další část naší historie, která mě zajímá. Já jsem si myslel, že tato kniha bude hlavně o Janu Lucemburském, což vlastně tak trochu je, ale hlavně je o úplně jiném příběhu menších zemanů na pozadí nástupu Jana Lucemburského na náš trůn, takže ona linka s naším králem je jenom berlička pro rozehrání úplně jiného příběhu. Samotný příběh je hodně čtivý a musím říct, že pan Niedl s postavami v úvodu děje hodně zatočil a to jsem si myslel, že tyto postavy mají být hlavními postavami děje. Ale kdeže! Ke slovu se dostávají jiné postavy, které si člověk oblíbí, ať už jde o Wolframa nebo Čeňka z Vřesova. Musím knihu shrnout tak, že jsem objevil klenot, protože asi jenom dvě, nebo tři kapitoly nebyly tak záživné, ale jinak má příběh švih, spád a hlavně závěr se moc povedl. Rád se opět v dalších dílech ponořím do této doby a tohoto příběhu.

10.03.2018 5 z 5

Církevní rok a lidové obyčeje Církevní rok a lidové obyčeje Vlastimil Vondruška

Tuhle knihu by měl být doma každý, kdo chce vědět něco o svém národu a o jeho zvycích a vlastně i o přehledu vzniku různých svátků nebo událostí v roce. Každý správný Čech by měl mít přehled o svých předcích a tahle knihu mu hodně pomůže. Já na ní nedám dopustit a sem tam v ní zalistuji.

04.06.2014 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Nejdříve jsem viděl film a až poté (i díky nedostupnosti v knihovně) jsem si přečetl knihu. Ta se čte velmi snadno, protože jí Zdeněk Svěrák píše velmi jednoduchým stylem z pohledu malého Edy a já bych skoro řekl, že je to knížka pro děti. Celou jsem jí dal za 90 minut čistého času a musím zkonstatovat, že film z ní vychází řekl bych z dobrých 90%, takže jsem se z ní nedozvěděl nic moc nového, což mi ale vůbec nevadilo, protože tento příběh můžu jak v knižní tak i filmové podobě. Příběh Edy Součka a jeho dětství ve válečných letech v Kalvařově je prostě vtipný, dětsky naivní, ale hlavně poutavý. Myslím, že každý kluk se v Edovi prostě trochu musí vidět.

01.03.2018 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Tento vánoční příběh znám ze zfilmované verze s Jimem Careym, takže jsem věděl, do čeho jdu. Film je možná více obsáhlý a knížka má velmi rychlý spád. Je to vlastně pouze povídka a jedná se o takovou jednohubku, ve které je ovšem napasované vše, co do správného vánočního příběhu patří a o atmosféře Vánoc, která z knihy dýchne ani nemluvím. Jako by se člověk vrátil zpět v čase do Londýna 19. století. Povídka je jednak trochu strašidelná a jednak i klasická v tom, že se zlý člověk polepšil a všechno dobře dopadlo.

09.12.2017 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Jak bylo řečeno a napsáno mnohokrát, Pán prstenů je pro širokou veřejnost, ale Silmarillion je pouze pro fajnšmekry, protože doplňuje Tolkienova známější díla a rozšiřuje souvislosti, čímž jde podstatně více pod povrch a rozšiřuje obzory. To nezvládne přečíst každý. Kdo není zarytý fanda, tak ho čtení jistojistě bavit nebude, protože tohle je jakási Bible Středozemě popisující vše od jejího stvoření až po Prsteny moci. Největší prostor zde má asi Morgoth a jeho balrogové, vlci a skřeti a bitvy s ním, které byly opět bezchybné.

02.10.2014 4 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Tohle je opravdu bizár. Ke knize mě přilákal název a první povídka byla docela zajímavá, místy až nechutná, ale to k tomuto žánru patří. Další dvě mě ale nebavily.

26.08.2022 3 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Již klasická a snad nejslavnější Foglarova kniha, která snad ani není knihou, ale návodem na slušné chování? Myslím, že si z ní může vzít něco i dospělý. Já knihu četl také jako kluk a lovil bobříky a teď jsem si jí přečetl znova.

09.06.2022 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Musím se přiznat, že filmovou čtyřku nemusím vůbec, takže jsem měl obavy, ale zároveň jsem byl zvědav, jak bude kniha rozdílná a kombinace toho, že jde v podstatě o nejobsáhlejší díl celé ságy mi tedy klidu před čtením nedalo. Rozjezd pomalý, jak jsem asi čekal ale přibližně od druhé třetiny šel děj dobře nahoru až k závěru, kdy se nám poprvé ukáže Ten, jehož jméno nesmíme vyslovit. Skutečně oproti prvním třem dílům, které jsou pro děti, je tento díl pro dospělejší čtenáře a začíná být podstatně temnější.

03.03.2021 4 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Wolfram bojuje, Beneš z Olšové bojuje a král Jan má problémy s domácí šlechtou a Jindřich z Lipé kontroluje chod státní pokladny. Tento díl opět utekl jako voda a soubojů, bitev a podobného si opět užijeme dosytosti. Král Jan je postavou, kterou zde mám velmi oblíbenou, stejně jako Wolframa ale i Beneše, ale to už jsem psal ke komentáři u předchozích dílů. Už se těším co bude následovat!

18.08.2019 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Dneska už se nedivím, že Harry Potter se stal takovým hitem. Měl jsem proti němu menší averzi, a to před podobou knižní i filmovou, ale musím uznat, že kniha je parádní a o mnoho lepší než filmové zpracování, které mě dodnes s výjimkou posledních dvou dílů stále úplně nepřesvědčilo. J.K.Rowlingová úplně rozmetala mé představy o tom, že kniha zajímavá až tak nebude a já jí musím pogratulovat. Napsala první díl fantasticky a pro děti je přímo předurčený. Tohle prostě musí zaujmout každého čtenáře. Vytvořila parádní svět.

14.09.2015 5 z 5

Psohlavci Psohlavci Alois Jirásek

Lomykare, Lomykare...do roka a do dne! Každý národ má své vlastní hrdiny. Skotové mají Williama Wallace, Slováci mají Jánošíka a my buďme rádi, že máme Jana Sladkého - Kozinu, jehož životní osud mi opravdu připomínal osud skotského hrdiny. Jsem hrdý na toho člověka a jsem hrdý na Aloise Jiráska, že mi díky této knize přiblížil Kozinův život a boj za svá práva, ale i jistě těžký a krušný život na Chodsku v 17. století.

05.06.2014 5 z 5

Dobrodružství v zemi nikoho Dobrodružství v zemi nikoho Jaroslav Foglar

Foglar je vždycky únik z reality dneška do dětských let, kdy neexistovaly mobily a jiné a kluci měli svoje kluby, hodnoty a bratství. Kniha je hodně napínavá a neustále vás nutí jít dál dějem a zjistit jak to všechno s onou zemí Nikoho je.

15.06.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Čtyři hvězdičky za nápad. Prostředí, ve kterém Winston žije, je naprosto děsivé a pocit nesvobody tísnivý. Ve druhé polovině začne kniha pokulhávat a jde o nudné dlouhé pasáže popisující systém.

29.04.2021 4 z 5

Když Duben přichází Když Duben přichází Jaroslav Foglar

Klasická Foglarovka, kde člověk ví tak nějak co čekat. Jede se podle stejného vzorce, kde na konci všechno dobře dopadne a dojde k polepšení žáků "Bedny". Lubor Klement mi moc sympatický nebyl pro to, jak se choval ke kamarádovi, který k němu vzhlížel jako ke svému vzoru, ale nakonec také došlo k jeho prozření. Foglar tohle prostě umí.

01.04.2021 4 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Rozervané království opět uteče jako voda a já ho přečetl znovu jedním dechem. Král Jan pokračuje v boji proti zemským škůdcům za vydatné pomoci Beneše a Wolframa. Děj je dramatický, zejména jeho druhá polovina. Sám jsem byl zvědavý, jak Beneš dopadne, ale nakonec Wolfram vše zachránil a dokázal že je mezi nimi obrovské přátelství. Další díl začnu číst brzy.

16.12.2019 5 z 5