felia felia komentáře u knih

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Dvě hvězdičky dávám za tu práci, kterou si s knihou dali tiskaři a vazači, i autorovi za počet slov, která do knihy nacpal. Pan Cole zvyšuje napětí svých knih vysokým počtem mrtvol i způsobem, jakým byly zavražděny. V kombinaci s neschopnými policisty, působí kniha až směšně. Podobně si počíná například Bryndza, ale ten je přece jenom kultivovanější. Neodvážil bych se dílo nazvat detektivkou, ani krimi-thrillerem, spíše jde o nepovedený horor. Snažím se každou knihu dočíst za odpoledne, ale v tomto případě jsem se nemohl dočkat, až to skončí. Nikdy to nebudu opět číst a uvědomuji si, že příběh je vlastně hloupoučký. S nostalgií vzpomínám na dobré autory detektivek, jakými byli Chandler, Stout, Hammett, Chase, Christie a další. Tehdy zřejmě nebyl důležitý příjem z knih, ale radost z jejich psaní. Detektivky těchto autorů mohu číst opakovaně a vždy mi působí dobrou náladu.

28.06.2018 2 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Neznám žádnou současnou autorku, která by dokázala napsat tak poutavý příběh. Navíc i skvělý překlad

21.07.2022 5 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Skvělá detektivka, jejíž předností je vlídnost ke čtenáři

22.09.2021 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Je zajímavé, že ženy někdy dávají přednost tomuto typu knih. Lehce pornografické, maličko odpudivé, s nicotným dějem. Naštěstí existují i ženy, které by podobnou knihu nevzaly do ruky.

26.01.2015

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Je mi zřejmé, že paní Tučková má stejný vztah ke komunistům, jako já. Autorku považuji za naši nejlepší spisovatelku

03.07.2022 5 z 5

Denár v dívčí dlani Denár v dívčí dlani Václav Erben

Tuto knihu, stejně jako jiné Erbenovy knihy, čtu už povíceré. Obdivuji autorovu chytrost, inteligenci i smysl pro humor

23.09.2021 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Kniha mě zklamala. Olsena mám rád, až na Washingtonský dekret. Asad mi byl sympatický, ale od doby, co z něho autor vyrobil tajného agenta se super schopnostmi, moje náklonnost poklesla. Souhlasím s názorem, že autora postihla tvůrčí krize a úroveň knih setrvale klesá a klesá i vtipnost jednotlivých postav. Normálně čtu knihu za den, ale touto jsem se týden prokousával a pro uklidnění jsem si musel dopřát pár knih se skvělým humorem

01.04.2020

Mráz Mráz Bernard Minier

Jsem zřejmě vadnej. Bohužel mám na knihu jiný názor, než ostatní čtenáři. Dal jsem jednu hvězdičku za rozsah knihy. Těch písmenek. Připadalo mi to poměrně nesourodé a srovnatelné s ostatními áutorovými knihami. Vytvořil detektiva, který se bojí téměř všeho, neumí se prát, neustále něco zapomíná, pistole, ze které stejně neumí střílet, mu často padá do bláta. Trpí různými neduhy a hnutími mysli, je týrán zločinci. Má štěstí na pracovité kolegy, kteří si nezapomínají nabít mobil a umí střílet. Než se pustím do další francouzské detektivky, musím si odpočinout u nějakého thrilleru se statečným hlavním hrdinou.

24.08.2016 1 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Už je to nějaký čas, co jsem tuto knihu četl. Autorku jsem si zařadil jako mou nejlepší současnou českou spisovatelku a její další knihy mi dokazují, že jsem se nemýlil

18.06.2020 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Touto knihou jsem začal svoje objevování Geralda Durella. Poprvé jsem ji četl asi před padesáti roky a byl jsem nadšený autorovým humorem. K jeho knihám se rád vracím

11.02.2019

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Haddonovy knihy se mi dobře čtou. V této obdivuhodným způsobem vytvořil svět, jak ho vnímá autista. Myslel jsem, že není možné příběh zdramatizovat, protože v divadle se nikdy nemůže podařit vystihnout, na co autista myslí. V Brně jsem se byl podívat na dramatizaci románu. Nelituji. Obojí byl pěkný zážitek. Četba i sledování divadla. Kniha mi připadla poněkud drsnější.

17.01.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem už přečetl mnohokrát. Její milý humor si dávám k dobru, když přečtu něco děsného, něco nudného, něco, co jsem vlastně neměl začínat číst, jako třeba Biomanžela.

05.01.2016 5 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Childa rád čtu a všechny jeho knihy mám v knihovně. Těší mě, že Jack Reacher, na rozdíl od filmových policajtů, střílí proto, aby pachatele trefil. Childa vždy přečtu za odpoledne, a potom si ho dám ještě jednou. Líbí se mi způsob, kterým spisovatel vtahuje čtenáře do knihy. Navíc je v textu poměrně málo hrubých chyb. Děj žádné knihy nepovažuju za důležitý, dal by se napsat několika řádky. Oceňuju způsob, kterým je kniha napsána.

12.04.2013 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Skvělá kniha. Rowling opět ukázala, jaká je výborná spisovatelka. U nás už se takové nerodí. Vzhledem k objemnosti knihy se obávám, že se dříve poškodí vazba. Ocenil bych, kdyby toho bylo 5 knih

03.07.2022 5 z 5

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Po dlouhé době se mi do rukou dostal literární skvost, nádherné čtení

23.05.2020 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Na mě to působí, jako jakákoli předchozí kniha této autorské dvojice. Mám raději starší detektivky, kde se autoři nenutí do prolévání potoků krve a nahánění hrůzy. Když už horor, tak klasický. Místy mi děj připadal až hloupoučký tou mimořádnou schopností zločinců a neschopností policistů. Přes svou stupidnost byla kniha velmi napínavá, ale musel jsem si po jejím přečtení spravit náladu několika kvalitními knihami

17.01.2019

Kočár do Vídně Kočár do Vídně Jan Procházka

Smutná kniha, kterou nedokážu zapomenout. Jan Procházka je náš nedoceněný autor, který se měl dožít vyššího věku. Film podle literární předlohy byl také velice dobrý

25.06.2018 5 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Theorin je skvělý. Podle mého názoru se stylem vyrovná Peteru Mayovi

01.05.2018 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Dal jsem jednu hvězdičku za napětí. Jde o knihu, kterou jsem si půjčil, ale nikdy bych ji nemohl mít v knihovně. Příliš mnoho homosexuálů, policistů i novinářů. Hlavní hrdinka často zařve, někdy jen vyštěkne své pokyny jiným policistům, kteří jsou často neschopní. Jejím nejfrekventovanějším slovem je "sakra". Jako ve zbývajících dvou knihách, se hrdinka dostane chvilku před koncem do značných nesnází, ale vyvázne živá. Vždy jí ochotně pomůže náhoda. Knihy pana Bryndzy jsou si velmi podobné

29.01.2018 1 z 5

Proč už současní autoři nesvedou psát knihy, ve kterých je humor, při kterém by se čtenář srdečně bavil? Bojím se ale, že milovníci Švejka této knize na chuť nepřijdou

11.10.2017 5 z 5