feex8 feex8 komentáře u knih

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Tuto knihu kupila pred par mesiacmi moja mama na odporucanie predavacky v knihkupectve. Kupila hned 2 diely. Na zaklade recenzii som si vtedy povedala, ze nou nebudem stracat cas, ale minuly tyzden som mala podniknut dlhsiu cestu vlakom a po ruke som nemala nic ine neprecitane, tak som si povedala, ze jej dam sancu.

Musim uznat, ze sa citala velmi rychlo a velmi lahko, ale to je asi jedine pozitivum, ktore na tej knihe je. Rychlo a lahko sa citala asi aj tak iba z toho dovodu, ze jej chybala akakolvek hlbsia myslienka, akykolvek umelecky prejav. Myslim, ze som uz precitala dost vela knih, ale tato bola rozhodne zo vsetkych najhorsia. Uplny brak. Za 1 a pol dna som dala vsetkych jej 600 stran, v ktorych sa donekonecna opakovali trapne frazy, v ktorych bola hlavna hrdinka rozumovo a emocionalne na urovni asi 13 rocneho dietata. Vzrusovala sa nad hlupostami, z kazdej koniny dobreze nepadala do kolien.

Dufala som, ze ak to aj bude brak, tak aspon tie opisy sado-maso sexu, co boli tolko prezentovane aj v mediach, budu stat zato, ze sa mozno aspon nieco priucim. Nestali a nepriucila.. Jedna velka nuda. Ani nevim, ci si to vobec zasluzi pomenovanie eroticky roman. Najvacsie sado-maso, ktore sa v knihe vyskytlo bolo to, ze ju parkrat udrel po zadku - cize velke sklamanie.

--------------------*Spoiler*
Taktiez maximalne neuveritelne, ze hlavna hrdinka ako panna prezila prvy sex s uzasnym Greyom, pricom hned na prvu supu orgazmus, dokonca dvojity. V celom diele mala viacnasobne orgazmy pravidelne, pricom automaticky vyvrcholuje na povel Greya, ktory, samozrejme, vrcholuje pravidelne ako spravny gentleman vzdy v kratkom zavese s nou. Fajka pre nedavno pannu, nemoze byt problem a na prvy krat ho urobi ustami ako profesionalka. Uplne cele zle.
*Koniec spoileru*------------------------

Velmi vela priestoru v knihe zabera najivne rozijmanie hlavnej hrdinky nad tym aky je ten Christian uzasny a aky je zvrhly a ako ju trapi, ze je taky, aky je.. a toto stale dookola, na 600 stranach.
Pri citani som mala dojem, ze to pise nejaka tucna zena, ktora nie je pre okolie fyzicky zaujimava (stale narazky na vyzor a na chudost hlavnej hrdinky, na jej ziadanost), ktora si potrebuje aspon vo fantazii kompenzovat nespokojnost s vlastnym partnerom (uzasny, bohaty, dokonaly Grey ako protiklad k realite? strasne klise) a ubohym sexualnym zivotom.

Cele toto veldielo bolo strasne plytke, s opakujucimi sa frazami (jej vnutornu bohynu by som zahrdusila vlastnymi rukami, keby sa dalo) so snahou byt nasilne vtipne a nasilne vzrusujuce, pricom ani jedno, ani druhe sa autorke nepodarilo. Skratka brak. Doslova som citila, ako mi s kazdou strankou klesa IQ.
Knihu som ale ako tak docitala, ked som uz zacala, ale druhy diel sa chystam obradne spalit. Nikdy viac. Kazdy, kto si ju kupi, podla mna vyhdzuje peniaze.

Moje hodnotenie: 0% (skoda papiera)

26.11.2014 odpad!

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Toto je jedno z emocionalne najsilnejsich diel, s akym som sa za posledne obdobie stretla. To postupne uvedomovanie si, o co v knihe ide, je super. Mala som v jednom okamihu pocit, akoby sa mi rozsvietlila ziarovka. Silno odporucam.

Moje hodnotenie: 98 %

02.11.2017 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Pratchettovi som dlho nemohla prísť na chuť. Konkrétne túto knihu som sa snažila prečítať možno trikrát, ale nikdy som sa nedostala ďalej, než na pár prvých stránok, a to absurdný humor v akejkoľvek podobe milujem. Skrátka som sa nedokázala začítať, kniha ma nedokázala na začiatku natoľko vtiahnuť do deja, aby som ju prelúskala. Bola som ale pevne rozhodnutá, že sa raz prinútim a minimálne jednu knihu od Pratchetta nejak prečítam. Nakoniec som zvolila formu audioknihy, ktorú som počúvala pri behaní.

Dnes môžem povedať, že neľutujem. Kniha si ma podmanila a hlavne po opise Zemeplochy, cez ktorý som sa predtým nedostala, ma začala ozaj baviť. Milé, zábavné, oddychové dielko, vďaka ktorému si Terry získal nového fanúšika.

05.11.2020 5 z 5

Musím to vědět Musím to vědět Karen Cleveland

To teda bola somarina...

Skoro celá kniha je o myšlienkových pochodoch hlavnej "hrdinky", ktoré okrem toho, že boli neskutočne nudné, boli zároveň aj hlúpe a naivné. Ak som nečítala zrovna o tom, čo si daná analytička myslí, tak bola kniha prešpikovaná úplne zbytočnými vetami popisujúce nudné a ničím nezaujímavé každodenné činnosti, ktoré nijak neposúvali dej, nepridávali tomuto dielku žiadnu hodnotu a len celú knihu zbytočne spomaľovali. Vety typu.. "pootvorím dvere, vyjdem na verandu, za mnou vojde na verandu môj muž a zatvorí dvere" (parafráza). Tiež častým javom bolo opisovanie toho, kam sa hlavná postava nepozerá, čím táto spisovateľka očividne chcela vyjadrovať popisom strnulosti nejaké hlbšie emócie hlavnej postavy, no akosi to nefungovalo, alebo teda aspoň mne prišla hlavná postava ako úplne tupá, neschopná postaviť sa za seba a len ticho čumiaca do steny. Vlastne mi to pripadalo tak, akoby hlavná postava komunikovala s mužom prevažne tak, že pozerala do blba alebo že skrátka len pozerá alebo len o tom prihlúplo premýšľa, namiesto toho, aby sa pýtala a zisťovala. O pár okamihov sa z neschopnej hlupane stala nebezpečná superagentka, ktorá sa ale znova, o pár stránok ďalej, vráti do svojej typickej polohy osoby, ktorej to dvakrát nezapaľuje.

Totálna nelogickosť konania postáv, ten predvídateľný záver a rádoby napínavé posledné odhalenie, ktoré by som nazvala skôr klišé, na hodnote knihe vôbec nepridalo. Hlavná postava bola natoľko hlúpa a naivná, až som si miestami želala, aby ju už konečne tí (ako inak) zlí Rusi zlikvidovali.

Nakoľko nerada nechávam knihy nedočítané, nejak som to prelúskala, ale bolo to utrpenie. Asi som alergická na hlúpe hlavé postavy.

16.07.2020 1 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Podarene dielko, nasmiala som sa. Pocuvala som ako audioknihu. Povodne by som dala knihe asi 4 hviezdicky (pre obcasnu potrebu autora byt az nasilu vtipny), avsak vynikajuci prednes L. Hejlíka ma prinitil dat jej vsetkych 5. Bavilo ma to.

Moje hodnotenie: 89%

31.12.2017 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Roman aktualny aj dnes. Politicka situacia vohnana do absurdity bohuzial smutne pripomina realitu aj dneska. Kniha k zamysleniu, velmi vydarena. Politicke nalady opisane v knihe a vymahanie moci ma zaujali viac ako lubostna zapletka, no ani ta nebola zvladnuta najhorsie. S krutou az realitou, ktora sa javi az abasurdne. Na konci je kazdy bez nazoru, na konci kazdy miluje velkeho brata. Vynikajuca kniha.

Moje hodnotenie: 96%

30.11.2014 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Výborná. Aj keď zopár múch by sa našlo - napríklad mierne nelogické, až naivné správanie sa niektorých postáv, absencia základnej predvídavosti a pod. Ale charaktery ako aj celková atmosféra boli popísané výborne. Taktiež to stupňujúce sa napätie. Miestami som bola skutočne nahnevaná, čo ma, paradoxne, tešilo, nakoľko len máloktorej knihe sa podarí vzbudiť vo mne nejaké silnejšie emócie. Taktiež postavy mi neboli ľahostajné, ako to pri niektorých knihách býva.

Čakala by som viac popisov (a spôsobov) prebíjania sa cez kupolu a hlavne viac pokusov o jej zničenia zo strany obyvateľov mestečka. Naopak, spôsob prevzatia moci bol popísaný parádne, všetká česť autorovi. Záver mne osobne nevadil, nebola to moja prvá Kingovka, a teda niečo podobné som čakala.

16.07.2020 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Kým Mack neprišiel do chatrče, kniha sa celkom dala. Nie je to žiaden literárny skvost desaťročia, ale je čitateľná. Taký priemer. Keď sa ale dotyčný dostal do chatrče, z obstojnej knihy sa stala akási rádoby filozofická zlátanina, v ktorej sa autor snaží podsúvať svoje nedomyslené teórie o bohu a náboženstve. Pustiť sa do náboženskej tématiky je podľa mňa nad autorove sily, a to nie len z pohľadu náboženského, ale aj filozofického, či literárneho. Bez ohľadu na vierovyznanie, myslím, žeby ma táto kniha rozčľuovala aj ako veriacu kresťanku, už len kvôli mnohým logickým nezmyslom.

Hlavná postava po príchode do chatrče na mňa pôsobila nereálne. Mackove správanie a emócie boli podľa mňa dosť umelé, čudné a prehnane mierne v niektorých okamihoch. Vôbec som mu neverila, nevedela som sa zžiť s tým, žeby sa takto správal reálny človek.

28.06.2018 2 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Rozmyslala som, ci dat tri alebo styri hviezdicky. Nakoniec som sa pripojila k vyssiemu poctu hlavne z dovodu, ze som mala po precitani tejto knihy dojem poctivo odvedenej prace autorky. Hladanie zdrojov muselo byt o drzku.

Pacilo sa mi vykreslenie bohyn a ich bohovania, taktiez bola velmi pekne navodena atmosfera kopanic. Postavy neboli ploche, prave naopak, bavili ma. Ci uz pre to tajomno, ktore ich v knihe obklopovalo, alebo ich svojraznost, kazdopadne sa s nimi autorka velmi dobre vyhrala. Z celej knihy je citit skutocny zaujem o tuto problematiku, o kulturu bohovania a prave tento zaujem sa podarilo aspon z casti preniest aj na mna.

Autorka velmi pekne doplnala informacie z archivov vlastnou fikciou. Vo vacsine pripadov nenasilne, plynulo.

Vztah Dory k otcovi a matke - super. Mne ako citatelovi by sa to ziadalo viac rozvinut, ale napriek tomu velmi dobre.

Teraz k tomu, co sa mi pacilo menej. Dora ako rozpravacka, ako kulturologicka bola velmi fajn. Dora ako osoba starajuca sa o brata, hladajuca si cestu k Surmene taktiez velmi dobre vykreslena. Ale Dora ako osoba, ktora citi minulost, alebo pomaha rozhanat burku, to sa mi az tak nepacilo. Asi preto, ze pripisovat nadprirodzene vlastnosti rozpravacovi je podla mna dost otrepane a prvoplanove. Taktiez rovina s Janigenou bola pre mna az prilis... nepresvedciva.

Tiez mi tam chybalo viac bohovania. V knihe je zachyteny iba malinky kusocek. Keby sa v knihe nechadzalo viac z tak krasne vykreslovanej kultury, urcite by to na jej kvalite neubralo. Takto som mala dojem, ze prave tato rovina zachadza do pozadia v prospech materiálov z archívov.

Kniha mi sprijemnila chripkove obdobie. Je to krasny kusok ceskej novodobej literatury.

Moje hodnotenie: 76%

24.02.2016 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Viac ako 90%? To vazne?
Tejto knihe nechyba akcia, dynamika, ma celkom dobry námet (ok, beriem, ze ide o knihu pre teenagerov, tak povazujem namet za postacujuci), s ktorym sa dalo urcite dobre pracovat.

Prva polovica knihy prebiehala celkom uspokojivo, dost lahko a rychlo som sa zacitala. Ale neskor to uz zacalo byt neznesitelne. Z tych presladenych opisov radoby romance, z toho, ako sa autorka snazila (uplne neuspesne) vyvolat akesi napatie v otazke, co ma ten Peeta za lubom a ake city prechovava. Uz len to, ako uplne hrozne bola zvladnuta práve tato akoze lubostna rovina (a ze Peetove pohnutky by bol podla mna schopny rozoznat kazdy aj poloretardovany jedinec - samozrejme okrem Katniss), mi knihu znechucovalo.

Vazne toto citaju dnesne decka a toto sa im paci?

Vnimam ako velku (autorkinu) skodu, ze sa nevedela vyhrat s postavami a ich emociami viac, lebo zaklad mala dobry. Zaujimave prostredie, netradicny namet, vyhrotene situacie.. Napriek tomu vsetkemu na mna kniha posobila akosi plocho a da sa povedat ze aj mierne primitivne.

Moje hodnotenie: 57%

-----------------------------------------------
Komentar tuto od @nechapacka84 ma pobavil viac ako cela kniha.

16.11.2015 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

(SPOILER) Podľa hodnotení, ktoré kniha má, som čakala o dosť viac. Dielko je to pekné, pohodové čítanie (v mojom prípade počúvanie), dej rýchlo ubieha a človeka to núti pokračovať. Lenže... Skutočne ma iritovalo, aká je hlavná hrdinka plochá. A vlastne všetci v knihe. Učebnicový príklad tzv. Mary Sue. Žiadne negatívne vlastnosti, žiadne chyby, rozhodnutia a myšlienkové pochody nezodpovedajúce veku...

Čo sa týka kapitána, detto. Uňho bola aj nejaká snaha opísať aj zlé vlastnosti, ale už od počiatku bolo jasné, že je to za účelom, aby mohla Ilan dôjsť k "veľkému objavu", že kapitán v skutočnosti taký zlý nie je a teda, že tie jeho akože "zlé" vlastnosti buď vôbec zlé nie sú alebo sú ospravedlniteľné, alebo sa neskôr ukážu ako pochopiteľné.

Čo ale musím vyzdvihnúť, je naozaj pekne prepracovaný svet a, ako som už napísala aj vyššie, príjemná forma, ktorá núti človeka pokračovať a dozvedieť sa viac. Knihu napriek nedostatkom odporúčam, hlavne na nejaké to nenáročnejšie čítanie. Sama som zhltla všetky tri diely a teším sa na ďalší.

Ešte jedna vec mi prekážala, ale to už aj s ohľadom na ostatné knihy, ktoré mám za sebou. Autorka si vždy na koniec kníh necháva niektoré "veľké odhalenia", ukončuje knihy tak, aby bol človek zvedavý, čo sa stane ďalej. To je síce v poriadku, ale mňa celkom iritovalo, že som musela čakať pol knihy na niečo, čo bolo zrejmé už dávno a nezaslúžilo si byť tou pomyselnou čerešničkou na torte. A naopak, na to, čo by človek čakal, že sa konečne na konci dostaví, na to nedošlo. Bolo to natiahnuté do ďalšej knihy. Čisto subjektívne príbeh podľa mňa nie je materiál na pentalógiu, skôr na trilógiu.

15.02.2024 3 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Diana Norman

Kniha by u mňa bola normálne tak za 3* ale celkom dobrovoľne a bez mučenia priznávam, že som hviezdičku neobjektívne pridala kvôli tomu, že mi bola sympatická hlavná postava a celú dobu som sa bavila nad jej nedostatkom soft skills. Nemám rada umrnčané hlavné hrdinky a Adélia umrnčaná rozhodne nebola, vychutnávala som si jej pragmatizmus a rozhodnosť. Aj keď musím uznať, že nie všetky jej rozhodnutia boli úplne logické.

Neviem, akú dlhu životnosť by mala hlavná hrdinka reálne v 12. storočí, asi sa ani nebudem púšťať do podobných úvah. Knihu beriem ako oddychové, možno mierne prikrášlené čítanie, každopádne neľutujem čas, ktorý som nad ňou strávila.

05.11.2020 4 z 5

Zelňačka Zelňačka René Fallet

Vyborná kniha! Krasna situacna komika, vyborny rozpravacsky talent autora. Urcite odporucam kazdemu, kto dokaze pochopit medziriadkove citanie a uziva si jemne nuansy textu. Nadherne vyuzivane protiklady a jazykove hracky. Je to taka zelnacka pre dusu. Najviac ma pobavil asi dedusko c/a nemci. Clovek si hned oblubi postavy aj sposob, akym je kniha písana.
Urcite odporucam

Moje hodnotenie: 85 %.

05.07.2016 4 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Začiatok vyzeral sľubne, ale netrvalo to dlho. Vlastne do doby, kým sa Julian nevratil a nezacal dialog. Myšlienky knihy boli niektoré (menšina) zaujímavé, hoci nič, čo by tu už predtým nebolo a nebolo podane lepsim sposobom, nie takymto prvoplanovym mentorskym stylom.
Julianov byvaly kolega nato, ze je v knihe vraj pravnik, na mna posobil neskutocne zaostalo. Pytal sa uplne zrejme veci, ako keby mu nedochadzali tie ocividne suvislosti. V podstate to posobilo tak, ze autor tuto knihu napisal pre pologramotnych idiotov a vdaka jeho prihluplym otazkam to vysvetluje podrobnejsie. V podstate mi na tej knihe nevadila jej myslienka. Vlastne vobec by mi nevadila myslienka, ale forma, akou to bolo podane - nasilne poucovanie, priblble potvrdzujuce otazky a ocividna manipulacia citatela, to sa mi vobec nepacilo. Snad len to sa neda vytknut, ze autor nechal Julianovo rozpravanie pekne plynut, vdaka comu to cloveka nenutilo knihu odlozit, ked zistil, aku blbost to vlastne cita.
Mna tato kniha velmi za srdce nechytila, ale ja nie som ani velkym fanusikom Coelha, prave naopak. Hoci musim uznat, ze zopar myslienok sa mi tam naozaj pacilo.

Moje hodnotenie: 35%

01.02.2016 2 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Tato kniha sa mi z celej trojice pacila asi najviac.
Mozno to bude aj tym, ze som po predchadzajucich dvoch dieloch vysoku uroven necakala. Autorka stale nevie namet prepracovat tak, ako by sa ziadalo, stale nevyuziva potencial pribehu, na rozdiel od predchadzajucich dielov sa mi ale viac pacil popis interpersonalnych vztahov.

Moje hodnotenie: 73%

07.01.2016 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Pekná kniha, ale asi skor pre mladsie rocniky. Jednoduchy dej. Jednoduchy styl. Co hodnotim ako minus, je lahka predvidatelnost zapletky.

Moje hodnotenie: 63%

12.09.2015 3 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Mne tato kniha nedala nic. Snad len okrem jedinej emocie - ze ma rozculovalo donekonecna opakovane "bohatstvo".
Podpriemerny pribeh, priemerne spracovanie. A to som si myslela, ze pojde o neviem aky skvost literatury, kedze je tato kniha casto ospevovana..

Moje hodnotenie: 35%

05.12.2014 2 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Napriek tomu, ze ide o klasiku, mna to nenadchlo. Zomieranie pre lasku je klise.

Moje hodnotenie: 30%

05.12.2014 2 z 5

Peter a Lucia Peter a Lucia Romain Rolland

Tato kniha ma uplne minula. Jedna velka nuda, nic, co by ma obohatilo. Pamatam sa, ako som ju citala vramci povinneho citania. Najprv som sa potesila, kedze malo ist o klasicky a velmi pekny pribeh (aspon podla slov mojej ucitelky), ale citat to bolo pre mna utrpenie. Nezazivne, nijake. Hlavni hrdinovia bez charizmy, dej onicom. Jedine plus, ze to to bolo kratke.

Moje hodnotenie: 20%

30.11.2014 1 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Normálne by som dala asi 2 hviezdičky, ale za to, že vo mne kniha vzbudila záujem o moderné umenie, za to si o jednu hviezdu naviac zaslúži.

29.12.2018 3 z 5