Excalibur73 Excalibur73 komentáře u knih

Pán ledové zahrady Pán ledové zahrady Jarosław Grzędowicz

Naprosto výborná fantasy. Před víc než 20ti lety jsem četl Čarodějem sobě navzdory a když jsem otevřel tuto knihu, začalo to hodně podobně. Mix sci-fi a fantasy. Chlápek ve světě magie s podivnym koněm, jako kdysi. Dodnes si paamtuju, jak mne Čaroděj vzal, ale bohužel jen na začátku tím nápadem a pak to sklouzlo do bahna pindů a další knížky byly už jen horší. Ledová zahrada je pravý opak. Koupil jsem všechny čtyři knížky najednou a bral je jednu za druhou na ex a nemohl jsem s tím přestat. Ten nadhled chlapa ze Země v kombinaci se středověkou společností s magií je boží kombinace a také bylo super, jak polský autor neovlivněný politickou korektostí občas hází dnes nevhodné vtípky. Super sága.

27.11.2019 5 z 5

V objetí smrti V objetí smrti Miroslav Žamboch

Druhý díl je mnohem lepší než ten první. Má větší spád a dá se říci, že jsem to přečetl na ex :). První díl byl hodně rozvleklý, Bakly se objevoval sporadicky a v nijak významné úloze. Dvojka frčela, že jsem se nemoh odtrhnout. Možná tam bylo až moc romantiky: Zuzana a Valer, ninja a rybářka, Kirizi a Kačena... ale jinak všechno super snad s výjimkou konce, který byl trošku divný, např. report vévodovi. Celkově ten svět Koniáše a Baklyho mám fakt rád a knížka byla výborná. Další prosím :)

31.01.2019 4 z 5

Trnový císař Trnový císař Mark Lawrence

Psychopatickej masovej vrah Jorg. Vždy připravenej useknout každou hlavu, co se mu přimotá pod nohy a to nejen obrazně, ale i doslova. Když to na něj přijde, trkne si i se zombicí, ale přes všechny svoje zápory můžou tomuhle antihrdinovi mnozí pozitivní hrdinové závidět.
Tahle fantasy je jiná a asi není pro každýho. Každá knížka byla lepší a poslední byla skvělá.
Po přečtení jsem si ještě asi hoďku mumlal, semtam jsem se zasmál, občasně zmateně odpovídal okolí a chvilkama jsem se oklepal.
Jorg je prostě boží fantasy, jako jsem už dlouho nečet.

02.08.2016 5 z 5

Černá legie Černá legie Glen Cook

Jedna z nejlepších fantasy ság, co jsem četl. Výborná temná fantasy s osobitým humorem. Dostaly mne žabomyší války dvou čarodějů z legie.

27.04.2014 5 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

První zákon je jedna z nej fantasy ság, co jsem četl. Je to skvěle napsáno, člověk se ani na chvilku nenudí a naopak nemůže jinak než si tu spoustu hrdinů nebo spíše antihrdinů zamilovat. Skvěle popsaný svět nijak moc se nelišící od toho našeho. I my tupě věříme, že války vedeme pro dobro lidí, pro odstranění diktátora nebo pro další přehršel vylhaných důvodů.

04.10.2016 5 z 5

Shannarův meč Shannarův meč Terry Brooks

Autor se nestydatě "inspiroval" u Pána prstenů. Co mi vadí ještě více jsou do oka bijící nelogičnosti. Skupinka prochází podzemím a kouzelník říká, že sfingy zvládne, banshee zvládne, ale pak prý čeká nepřítel, na kterého jeho síly ani náhodou nestačí. Vyleze had, kouzelník ho několika blesky eliminuje. Poté spadne Shea z útesu a skupinka řeší, zda ho jít vylovit nebo pokračovat v cestě. Než se dohodnou, Shea uplave mnoho mil, stačí obeplout hory, doplout na pláně, vylézt na břeh, několik hodin se vyspat, nechat se zajmout skřety a ujít s nimi kus cesty. Dál jsem opravdu nenašel sílu to číst.
Co to je??? Autor nikde nepsal o různě běžícím čase v různých oblastech.
Nejenže autor knihu doslova ukrad, ale ještě předlohu totálně zprznil. Za takto hrůzný čin by měl být naražený na virtuální čtenářský kůl.

23.01.2015 odpad!

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Naprosto výborný.

21.01.2022 5 z 5

Strážci brány Strážci brány Jan Urban

Nápad knihy je dobrý, sedla mi instalace postapo do českého prostředí a i superhrdinové byli bližší. Vyvyana jsem si fakt oblíbil, stejně jako Mariku a pár dalších.....vlkodlaka Kamila :). Kvalitu knížky sráží obrovské množství chyb, hrubek, překlepů a patvarů. Občas jsem si musel přečíst větu třeba tříkrát, což napínavý děj zpomaluje. Další věc jsou nelogičnosti jako např. se opakovaně říká, že ten konec světa nastává čistě v Praze a pak se plynule tvrdí, že to postihlo všechny země. Přestože to zasáhlo Prahu, lidé jako by v dalších částech ságy vymizeli, nikde zmínky o akcích armády, krom zlomečku během otevření brány atd. Hrdinové jako by žili v prázdné zemi, interakce s lidmi od jisté doby nula. Přesto všehno mne knihy opravdu bavily a leckdy jsem se za břicho popadal. Trochu víc domyslet, upravit a bylo by to úplně super.

24.02.2019 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Miluju postapo, ale už jsem sochu svobody pohřbenou v písku viděl a četl o ní 100x. Taková postapo Praha a Brno jsou osvěžjící a tak jsem rád za každé postapo z Čech, protože taková prorvaná hráz Orlíku nebo kulty v Praze je prostě něco jiného, co domácího čtenáře pohladí po duši :).
Co mi vadilo, byl fakt, že než se to trochu rozjelo a trochu se načrtl popis světa, byl konec. Šlo by to rozvést do pořádného románu a pak by to bylo za pět hvězd.
No, snad se dočkáme dalších podobných knih.
Někdo tu zmínil absenci vampů a vlkodlaků. Bylo to také super, ale bylo to prostě něco jiného. Věci popsané v této poslední knize se mohou stát téměř ze dne na den, ovšem bez vlkodlaků a v tom je to kouzlo knihy.
Druhá věc, která mi vadila, byla mohutná omluva na konci knihy, kde se Kotleta omlouvá, pro případ, že by knihou někoho urazil. Kotleta prohlašuje, že v žádném případě nehoruje proti multikulti, proti migraci ani proti Rusku a Asii.
Je těžko pochopitelné to dělat v případě, že se prezentuju jako tvrďák. Je to stejné jako napsat článek, že se muslim odpálil v Berlíně, ale už teď je jisté, že to nemá nic společného s islámem. Buď píšu o kočovných hordách, nebo se podělám a omluvím se všem kočovníkům, ale obojí dohromady vypadá směšně a popírá jedno druhé.
Pokud mám vizi nebo nápad a popíšu ji, tak se nepotřebuju omlouvat za nápad, ale je možné, že doba tak "pokročila", že by bez týhle úlitby kniha nemohla vyjít. Pak se autorovi omlouvám.

24.01.2017 3 z 5

Na ostřích čepelí Na ostřích čepelí Miroslav Žamboch

Koniáš je luxusní čtení. Mám ho ještě trochu raději než Baklyho, ale i ten je super. Knížka také výborná až na jedinou věc, která mi nedala spát. Proč investovat cenu několika království do projektu přesunu kolonistů, kteří se kodrcají přes půl světa, na každém území je chce jejich vládce zabít, překonávají divoké hory, mrznou, čelí domorodům atd a současně pošlu zásobovací lodě do stejného místa v klidu po vodě a tak se vyhnu těmto nástrahám. Při vyslání lodí s kolonisty z několika přístavů by se pak navíc asi i celý projekt utajil...

26.05.2016 5 z 5

Tyranie noci Tyranie noci Glen Cook

Miloval jsem Cookovu Legii a tak jsem sáhl i po této sáze a málem jsem to vzdal. Mám rád svět s logikou a s mapou. Tady táhla armáda a já občas netušil zda na sever nebo na východ. Mapa není. Autor na čtenáře chrlí popisy množství zemí a zemiček, jejich částí a jejich náboženství jelikož se jedná o náboženské války, ale dělá to tak, že popisuje detaily aniž by zmínil elementární věci a tak i po dvou knihách není plně jasné v co ty které země věří. Představil jsem si ten svět trochu jako renesanční Evropu se dvěma papeži, patriarchou, židovskou menšinou s muslimy a se spoustu zemiček pohanů, okořeněný antickými filozofy, inkvizitory, templáři a čaroději, kteří působí skoro všude včetně místního Vatikánu. Vcelku chaos. Občas si člověk není jistý kdo je kdo. Pak jsem se ale začetl, nehrotil to a hlavně jsem se zamiloval do postav, protože hlavní hrdina a jeho štáb důstojníků jsou prostě osobnosti, které rychle přirostou k srdci.
Nakonec je to skvělý svět, prolezlý korupcí skrz na skrz, vedený k pádu a zachraňovaný pár chlápky se srdcem na pravém místě. Jsem ve třetí knize a sága je to naprosto výborná. Pojďme si zabít pár bohů, srovnat inkvizici a zkorumpovaný preláty ať je svět lepším místem nebo ať si aspoň slušně nacpeme břich.

01.04.2016 5 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Naprosto výborná sága, jen za vymyšlení světa, zápletky a allomancie si autor zaslouží metál. Četlo se to skvěle a bohužel jsme se pročetl ke konci i když jsem se to snažil odkládat jak jen to šlo :).

02.01.2015 5 z 5

Začátek konce Začátek konce Manel Loureiro

Výborná postapo kniha, kterou jsem přečetl jedním dechem. Super spád. Kvalitu srážejí jen občasné hrubky a nelogičnosti typu: narval jsem dva barely na zadní sedačky auta, zastavil jsem a otevřel kufr, ze kterého jsem vyndal barely. Při útěku z domu upadla brokovnice, pak vešel do domu, kde se paní brokovnicí zastřelila a nechal jí tam v klidu ležet. Náboje 7.62 x 51 do samopalu. Nejsou do samopalu ani do běžných automatických pušek. Používají se do odstřelovaček a kulometů.... Jinak ok. Dvojka už byla vláčnější...politikaření a horší spád.

16.09.2019 4 z 5

Nemrtvá inkvizice Nemrtvá inkvizice Jan Urban

Série se mi opravdu hodně líbí :) Apokalypsa a mezopotámští bohové v ČR, výborná věc. 4. díl je snad nejakčnější, ale také dost krátký a bohužel i plný nelogičností. Přišel mi tak trochu zbytečně uspěchaný. Autor třeba píše o tom, jak Vyvyan úplně na konci potkal skupinku japonských turistů s foťáky přeměněných v zombie, jako by úplně zapomněl, že zombie epidemie nevypukla během nějakého klidu a jejich procházky hradem, ale předcházely jí měsíce jiné apokalypsy.....aplikace elixíru, kterým léčili všechno včetně smrti na nakaženou sestru také nikoho z géniů nenapadla a dalaší a další věci. Jinak mám také nejradši Mariku, je výborná, jak tu píše kolega pode mnou. Tak co bude s tou pětkou???

14.04.2019 3 z 5

Jádro Jádro Peter V. Brett

Démonská pentalogie je jednou z nejlepších fantasy ság, co jem kdy četl a poslední díl je ze všech knih nejlepší a nejsilnější.
Přesto bych ale vytkl pár věcí. Autor nerovnoměrně přiděluje prostor hlavním postavám. V momentě, kdy Arlen s Jardirem bojují za záchranu celé Aly, dostanou jen malou část pročteného času.
Brett se o to víc vyřádil na Leeshe. Dozvídáme se o tom, jakým způsobem pije čaj, skládá plenky, jak si odkapá tu a onde mléko z prsů, jak plete, háčkuje a hodiny tlachá naprosto o ničem. Měl jsem čtyři klíčové postavy opravdu rád, ale ten neúměrně veliký prostor věnovaný svaté Leeshe, která se nakonec sprskla s okupantem, aniž by mu vrazila dýku do zad, mne jí trochu znechutil. O to víc mi přirostly k srdci postavy bojovnic z Krasie: Amanva, Sikva, Ašia a Šanva a měl jsem radši i Ineveru. V tomhle kontextu se pak dozvím jedinou holou větou, že jedna z těch Krasijek padla. Prostě padla, bez udání kde a jak. Nepochybuji, že její čest během posledního boje neměla hranic, ale i tak mne to naštvalo.
Narazil jsem na malou nesrovnalost, co se týče měňavců. Autor v knihách popisuje, jak si dokáží zaléčit téměř jakékoliv zranění, ale důrazně opakuje, co se jim usekne, to už nedoroste a tak hrdinové často aplikují taktiku osekávání . V boji v úle pak Brett asi dostal zkrat mozkových chran a v klidu tvrdí, že pro měňavce není problém si jakýkoliv useknutý úd nechat dorůst a tak ho hrdinové prostě rozfiknou napůl.
Tohle jsou ale jen malé chybky, které nijak nesráží velkolepou pohádku se skvěle vykresleným světem a s neortodoxně popsanou magií, detailním systémem chran a střet dvou protikladných lidských civilizací.
Poslední kapitolu jsem málem prořval...
Když odhlédnu od Leeshy, postavy mi tak přirostly k srdci, že se modlím, aby se tématu chytil nějaký dobrý filmař a zhmotnil knihu do luxusního seriálu, i když už teď vím, že bych asi remcal v momentě, kdy bych uviděl třeba Amanvu, jak vypadá úplně jinak, než si jí představuju:) Wondu by mohla zahrát třeba Gwendoline Christie.
Dávám 100%, nebýt přeLeeshováno, dal bych 120% :) Byly to čtecí orgie :)

11.04.2018 5 z 5

Pán tichého království Pán tichého království Glen Cook

Výborná knížka, ještě lepší než první díl. Jen jediná poznámka: království za mapu.

10.04.2016 5 z 5

Temné dny Temné dny Manel Loureiro

Kniha nebyla zlá, ale nebyla tak čtivá jako první díl. Škoda.

16.09.2019 3 z 5

Kroniky světa Po Kroniky světa Po Vladimír Němec

Výborně napsané. Postavy sympatické i šmejdi, kteří se vyrojí po každé katastrofě. Jediná věc, která mě udivovala bylo sledování kolejí na silnicích. Já tam viděl vždycky jen kus kolejí třeba po jzdácích, ale že bych někoho sledoval desítky km, to je fakt podivnost.

01.08.2017 5 z 5

Děj se vůle Noci Děj se vůle Noci Glen Cook

Po dvou dílech jsem měl na začátku trošičku problém se do trojky začíst, ale povedlo se a i tato knížka byla výborná. Piperově kouzelné rodince nelze než držet palce. Výborný otevřený konec trilogie a pak kouknu na Goodreads a vidím čtyřku:). Snad jediná poznámka k překladu a editorovi. Věřím, že to musela být pekelná fuška a povedlo se, jen občas se vyskytne podivnost jako např., že v jedné knize je Anna z Menardu a v další je to Anne. V případě jména Titus je Titovi a v případě Pinkus je Pinkusovi. Jsou to drobnosti, čtení byl zážitek s totální mobilizací mozku a spoustou srandy.

10.04.2016 5 z 5