Ewik Ewik komentáře u knih

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Prostě lahůdka! Moriarty je nadaná vypravěčka s velkým talentem a toto první setkání s ní mě nadchlo. Moc jsem se na knihu těšila a rozhodně splnila má očekávání. Prostý námět, věrohodně zpracovaný, jeden zvrat stíhá druhý. Tolikrát jsem se přistihla, jak dumám nad tím, jak bych dané situace řešila a nezhroutila se při tom.
Střídání vypravěčů odhaluje mozaiku poznamenaných lidských životů, kde každý má svého kostlivce, ale také lidí kteří dokázali využít šance posunout svůj život dál a o něco zase "povyrůst".
Krásně je tu vidět, jak je mimo jiné důležitá komunikace a mít komu se svěřit. Na venek totiž může člověk vypadat šťastný a spokojený, ale do hlavy a srdce mu nikdo nevidí, takže si třeba ani nevšimne, že trpí.
Dokonale propletené životy jedné rodiny, kde se jen můžeme dohadovat, kde se stala chyba a jak to skončí.
S knihou jsem strávila napínavé i milé chvilky a jsem přesvědčená, že mi dala i něco navíc.

16.04.2018 5 z 5

Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2 Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2 Tara Bennett

Jako fanouškovi celé série "Cizinka" mi ani tato kniha nesměla utéct. Je krásně a poutavě zpracovaná, plná fotografií a detailních popisů. Tvůrci se víceméně snaží držet knižní předlohy Diany Gabaldon, ale také do seriálu promítli své vlastní nápady a zlepšení. Je fascinující jaká spousta lidí stojí za tímto projektem a kolik snahy a lásky tomu věnují. Od hledání herců, lokací, kostýmů a v neposlední řadě jazykových lektorů a historiků. Jako diváci máme možnost vidět výsledek dřiny všech těch lidí a herců, jako čtenáři si můžeme své oblíbence vysnít sami. Úžasné.
Tato kniha je důstojným průvodcem seriálu, i knižního světa Diany Gabaldon samotné. Jsem ráda, že ji můžu doplnit do své sbírky.

03.04.2018 4 z 5

Stříbrná labuť Stříbrná labuť Amo Jones

Jsem trošku rozpačitá. Stříbrná labuť se opravdu mírně vymyká běžnému YA žánru. Četla se prostě skvěle, slupla jsem tuhle knížečku s rozkošným přebalem za 1 den, ale poněkud mě zklamal obsah. Očekávala jsem temné, nepřístupné a smrtelné tajemství, ale zatím se mi do rukou dostal obyčejný erotický román s nevyzrálou, nesympatickou a bezcharakterní bandou prachatých znuděných děcek, rozhazující peníze rodičů. (A to beru v potaz jejich věk.)
Ano, nápad je skvělý, potenciál obrovský, ale provedení pokulhává. Nakousnutých náznaků bylo tolik, že to chvílemi ani nedávalo smysl. Kdyby se autorka tolik nesoustředila na sex a zbytečnosti a více pozornosti věnovala hlavní lince, velmi bych to ocenila, protože poslední třetina knihy byla vážně pecka, chytila a nepustila. Samotný závěr knihy mě velmi nalákal takže druhému dílu dám určitě šanci. Mimo jiné doufám, že naše děcka budou o trošku přijatelnější.

31.03.2018 3 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Nemám nic proti strohému a lehce neosobnímu stylu. U tohoto žánru se mi to v jistých případech líbí, protože to knize dodá správně napínavou atmosféru. V případě této knihy jsem ale sáhla úplně vedle. Celkově je zbytečně zdlouhavá, místy nudná a nedokázala jsem se do děje vůbec ponořit. Možná jsem si měla nalít sklenici něčeho silného, pak by mi snad kniha přišla alespoň trošku zajímavá. No co už.
"Žena v okně" mi jednoduše nesedla a o svých kvalitách mě bohužel nepřesvědčila.

30.03.2018 2 z 5

Nebezpečná iluze Nebezpečná iluze Winter Renshaw

Velmi prostá, předvídatelná a sladká pohádka pro chvilky odpočinku. Hezky ubíhající děj místy pobaví a díky čtivosti svého čtenáře nepustí. Námět není nic originálního a přiznám se, že mi tu chyběla určitá míra napětí, která by knihu maličko okořenila. Celé mi to přišlo trošičku uspěchané a postavy pro mě postrádaly jiskru, šarm či cokoliv, čím by se staly lidštějšími.
Nicméně jsem knihu přečetla ze jedno odpoledne, což taky něco znamená, ale v daném žánru se nepochybně dají najít mnohem lepší a propracovanější knihy.

30.03.2018 4 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Páni!! To bylo vážně něco. Ultra násilné, Ultra čtivé, ale hlavně Ultra geniální. Autor mě nenechal na pochybách, že skutečně umí a v psychologii osobnosti čte jako v otevřené knize.
Otáčení jednotlivých stránek mě chvílemi dost děsilo a párkrát jsem se přistihla, že zavírám oči a je mi nanic z toho nechutného vykalkulovaného násilí. Vůbec jsem od stránek nedokázala odtrhnout oči a zcela se ponořila do té fascinující mozaiky, která se přede mnou s každou další stránkou skládala. Geniální a děsivě věrohodné psychologické dílo - nezbývá mi tedy nic jiného, než jít sehnat další knihy.

21.03.2018 4 z 5

Sametová píseň Sametová píseň Jude Deveraux (p)

"Sametovou" sérii mám nesmírně ráda. Už ani nevím, kolikrát jsem ji četla a kolikrát ještě budu. Ze všech bratří Montgomeryů mám nejradši právě Raina s jeho pověstnými dolíčky ve tvářích a hlavou tvrdou jako pařez.
Spolu s Alyx tvoří úžasně výbušnou dvojici plnou vášně. Jejich lesní slovní šarvátky mě snad nikdy nepřestanou bavit.

První půlka knihy je naprosto dokonalá a bez chybičky. Moc jsem se nasmála u nadávek, kterými Alyx Raina častovala. Druhá polovina byla vesměs vážnější s mnohem více konflikty. Raine je tu jako malé dítě, urážlivý a přehnaně zatvrzelý. I přesto nakonec jeho zdravý rozum vykoukne na světlo boží.

Jude Deveraux prostě umí. V jejích knihách je všechno, co mám ráda. Jiskrný, vkusný humor, láska a vášeň, ale hlavně báječní a stateční muži se svými důvtipnými protějšky. Zkrátka skvělé čtení.

09.03.2018 5 z 5

Hněv andělů Hněv andělů Sidney Sheldon

New York 1969. Čerstvě dostudovaná právnička Jennifer je plná ideálů, nadějí ve spravedlivější budoucnost a odhodlaná dělat čest právnické profesi. Kvůli jedinému pochybení se její kariéra ocitá v troskách a všechny naděje mizí jako prach.

Moje první setkání s "mistrem překvapení" Sidney Sheldonem mě nadchlo. Nejen že mě autorův styl psaní velmi oslovil, ale velmi napínavý a atraktivně vystavěný příběh z právnického a mafiánského prostředí Ameriky 70.let je plný zvratů a překvapení. O předvídatelnosti se snad ani nedá mluvit. Alespoň co se mě týče.
Moc se mi líbí, jak má každá postava v knize svoji cestu, svůj příběh a hlavně pečlivě vykreslený charakter a vlastní pohled na věc. Kniha je opravdu strhující, jednoduše nešla odložit. Je ale také plná bolesti, zmaru, lásky, krutosti a nespravedlnosti.
Závěr byl snad až příliš krutý, k Jennifer však mimořádně. Vážně si tohle zasloužila? Být úplně sama? Tolik jsem si přála, aby to bylo skončilo jinak.

Mám ale radost, že jsem kápla na dalšího zajímavého autora a s chutí si přečtu i něco jiného z jeho repertoáru. Tahle ale asi zůstane mojí oblíbenou.

08.03.2018 5 z 5

Skóre Skóre Elle Kennedy

Jsem moc ráda, že jsem si tuhle báječnou třešničku na dortu nechala jako poslední. Pro mě je to skvěle vydařený závěr celé téhle žhavé a návykové série, ke které se moc ráda vrátím.
Ač se to v předchozích dílech nemuselo zdát, Dean je opravdu zlatíčko s velkým srdcem a bystrou hlavou, kdyby o tom snad někdo pochyboval. :-) Jeho i Allie jsem si velmi oblíbila, byla mi v mnoha věcech blízká.
S celou tou hokejovou partou jsem prožila super chvíle, a proto mě napadá jenom samá chvála. Kniha je maximálně povedená - od neskutečně sexy obálky až po žárem nadupaný obsah. Akorát ten konec nemusel být tak pohádkový a ve všem jít na ruku. :-)
Jediné, co mě mrzí je, že Fitzyho příběhu se nedočkáme. Určitě by to byla pecka.

02.03.2018 5 z 5

Plán Plán Elle Kennedy

Sérii nečtu popořadě a možná proto jsem byla i trošku překvapená. Tento díl je úplně jiný. Mnohem reálnější, vážnější a méně humorný (vzhledem k tématu asi nic divného).Přesto je kniha plná lásky, porozumění a kompromisu. Velké plus také je, že se opět setkáváme se starými známými, které milujeme možná ještě o něco víc.

Oproti předchozím dílům se autorka mnohem více věnovala psychologické stránce postav. Ze Sabriny jsem byla skoro až do konce knihy mírně zmatená. Na jedné straně cílevědomá a zásadová osobnost, která si zaslouží obdiv a úctu a na straně druhé osoba, kterou byste s chutí třásli až by jí zuby cvakaly, jak nesmyslně jednala.

Zato Tucker je dokonalost sama, možná až moc. Šikovný, laskavý a inteligentní gentleman se srdcem na dlani a láskou v očích. Dospívání a styl života obou postav však bylo velmi inspirativní, ale taky hodně sexy, co si budeme povídat.

Už teď se ale moc těším na všemi opěvovaného drsňáka Deana a jeho sekernicí Allie. :-)

24.02.2018 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Výborný thriller, plný lží, nedůvěry, zvráceností a nečekaných zvratů. S. Lapena mi dokázala, že po manželích odvedle si pozornost opravdu zaslouží. Nepotrpím si na hektolitry krve, a proto mě tento čtivý thriller přikoval ke stránkám, dokud jsem neotočila na tu poslední.
Už od půlky knihy jsem měla určitou teorii, která byla správně tak napůl, ale tou poslední kapitolou mě dostala. Jediné sympatické postavy pro mě byli vyšetřující detektivové Rasbach a Jennings.
Souhlasím, že se nejedná o kdovíjakou akčňárnu, ale napjatá atmosféra a tajemstvím opředené vztahy byly vážně vzrušující čtení.
Za mě super a přiznám se, že mnohem lepší jak autorčina první kniha. S každou novou knihou je lepší a vypsanější. Paráda!!!

18.02.2018 5 z 5

Hodnej kluk Hodnej kluk Elle Kennedy

Novinku své oblíbené autorky jsem si nemohla nechat ujít. Moc jsem se na ní těšila a hned mi bylo jasné, že se opět bude jednat o skvělý počin plný jiskrného vtipu, žhavé erotiky, ale hlavně se spoustou charismatických a báječných postav, které si zamilujete.
Příjemná změna oproti jiným knihám je, že hlavní hrdinka není po všech stránkách dokonalá, ale je naopak velmi lidská a své místo v životě teprve hledá. Napadají mě jen samá pozitiva.
V nové sérii se určitě máme na co těšit, stačí mrknout na sexy obálky. :-) Obě autorky suverénně vyrazily do útoku a hned s první knihou úspěšně zaskórovaly. Podařilo se jim bezvadně se sladit a nám nezbývá než netrpělivě očekávat další knihu, naštěstí by to nemělo trvat dlouho.
Čtěte, nemá to chybu!

13.02.2018 5 z 5

Pověsti ze Skotské vysočiny Pověsti ze Skotské vysočiny George W. Macpherson

Velmi pohodové čtení na několik málo hodin, plné napětí, velkých hrdinů, víl a skřítků. Začínám chápat, proč jsou Skotové tak hrdí na svoji zemi, její historii a hrdinské báje opěvující spravedlnost a velké činy, ale také pokoru.
Vsadím se, že ještě dnes někteří nechávají stranou džbánek mléka pro skřítky a víly. Hezky a poutavě psané, pro každého, kdo se rád vrátí do dob dávno minulých a já bych některá ta místa opravdu ráda navštívila.

08.02.2018 4 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Cizinka má obrovský potenciál téměř ve všech aspektech, který by ale šel mnohem více rozvinout a zpracovat. Je to jedno velké úžasné výpravné dobrodružství, plné vášně překračující čas, se spoustou fascinujících míst, zajímavých a osobitých postav, až místy přechází zrak. Nechala jsem se unést seriálem, který se mi velmi líbil a hned na to, se pustila do knihy, která mě neméně bavila a upoutala. Navíc jsem věděla do čeho jdu.
Skotsko je úchvatná a tajuplná země opředená tolika zajímavými a krásnými hrdinskými bájemi a legendami, že mě až mrzí, že toto téma autorka víc nezpracovala.
Kupodivu mi nevadily ani místy rozvleklé popisy, tak nějak mi to k příběhu pasovalo, bavilo mě to a stále drželo v napětí, ale opět....Skotsko se svou panenskou přírodou, ke které neodmyslitelně patří i jeho stateční a drsní obyvatelé. Bylo by fajn se trošku zaměřit i na klany jako takové, jejich tradice, historii a zvyky, které by pozvedly atmosféru doby, oživily by ji.
Přesto to beru tak, že první kniha je převážně věnovaná osudům Jamieho a Claire, které autorka očividně miluje. Jejich společné cestě za důvěrou, sblížením a vášnivou láskou. Občas jsem žasla, jak vášeň střídá až zbytečná krutost, kterou musel Jamie snášet. Nechce se mi ani věřit, že by jeden člověk dokázal snést takovou obrovskou fyzickou a psychickou zátěž a újmu. Tady podle mě autorka hodně pustila uzdu fantazii. Většina lidí by byla mrtvá už po té první ráně sekerou do hlavy, no ne? :-)
Přesto jsem s netrpělivostí dočetla až do samého konce a s jistým uspokojením knihu zavřela. Už teď se třesu na pokračování a budu doufat, že druhá kniha bude mít něco navíc, protože Diana Gabaldon je skvělá a talentovaná vypravěčka, která si zaslouží obdiv.

Velkou, ale opravdu velkou výhradu mám ke korektuře. Něco tak hrozného se jen tak nevidí. Chybějící písmena, nedokončená slova, hrubky a celkem dost nelogičností. Plejáda si tímhle moc reklamu neudělala.

07.02.2018 4 z 5

Esmeralda Esmeralda Delia Fiallo

I přesto, že Esmeralda není kdovíjaký literární skvost, čtení jsem si užila. Jako malá jsem s Esmeraldou vyrůstala a mám na ní spoustu krásných vzpomínek. Spolu s babičkou a dědou jsem sledovala seriál a na každý nový díl jsem se velmi těšila. Kdykoliv čtu knihu nebo kouknu v televizi na seriál, zahalí mě vlny hřejivých vzpomínek a odcházím s úsměvem na rtech.

Líbí se mi jak kniha, tak i seriál, ve kterém je spousta sympatických herců.

22.01.2018 5 z 5

PS: Miluju tě PS: Miluju tě Cecelia Ahern

Dojemný, citlivý, zábavný a krásný příběh veliké lásky, obrovské ztráty a objevování sebe sama. Kniha se četla velmi lehce. Byla sice o velmi bolestivé ztrátě, ale Holly měla něco, co ne každý má - milující rodinu, podporu skvělých přátel a neocenitelné, upřímné rady laskavého manžela - opravdového chlapa, který v těžké chvíli myslí na to, že jeho žena bude potřebovat pomoc...naučit se bavit a žít. Přímo před očima se mi odehrával jedinečný a velmi reálný příběh, který mě dokázal rozesmát i rozbrečet zároveň.

Nedávno jsem viděla i film s Gerardem Butlerem, kterého mám velmi ráda a dost mě překvapilo, jak filmaři celý příběh pozměnili a upravili. Některé věci mi nedávaly smysl, ale i tak se mi film moc líbil a nedám na něj dopustit, stejně jako na knihu.

16.01.2018 5 z 5

Krverůž Krverůž A.G. Howard (p)

Jsem trošku zklamaná, ale možná to bude jen tím, že jsem Krverůž četla bezprostředně po Fantomovi opery a měla příliš velká očekávání v něco nového. První půlka je ale plná zbytečně sáhodlouhých popisů, které když čtenáře neodradí, tak ho alespoň mírně otráví. U mě to tak bylo.
Autorka měla k dispozici zajímavé téma, ale řekla bych, že do svých rešerší a posléze i příběhu vložila zbytečně moc nadpřirozena a šílenství. Z Erika udělala maximálně vyšinutého psychopata.
Druhá půlka ale konečně popadla dech a já se nemohla odtrhnout. Napínavé, zamotané a plné něžné romantiky a přátelství. Škoda jen toho únavně rozvláčného začátku, protože když se konečně příběh rozproudil, byla to pecka.
S opravdovým fantomem opery, ale není srovnání.

09.01.2018 3 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

"Ubohý nešťastný Erik! Netoužil po ničem než být jako ostatní! Ale byl příliš ošklivý! Dokázal skrývat svou genialitu nebo ji zneužívat. Ale kdyby měl obyčejnou tvář, byl by jedním z nejšlechetnějších z lidského rodu! Měl srdce, do něhož by se býval vešel celý svět, které se ale nakonec muselo spokojit se sklepením." (str.341)

Ani v nejmenším jsem netušila, že kniha se zakládá na skutečném příběhu. Je ponurá, místy až bizarní, plná hrozeb a hluboké dojemné nenaplnitelné lásky, která přechází v posedlost. Erikův osud je strhující, ale v první řadě neskonale bezútěšný, temný a bolestný. Svého génia vkládal do hudby, která tryskala z hloubi jeho zmučené duše. Příběh Fantoma Opery si rozhodně zaslouží žít dál.

Do srdce se mi ale nesmazatelně zapsal muzikál s Gerardem Butlerem. Je to grandiózní zážitek při kterém se zadrhává dech, a který mě pokaždé emočně úplně vyždímá. Ta nádherná hudba a pěvecké výkony jsou plné vášně, zrady, touhy a bolesti. I když postava Fantoma knize neodpovídá, na každé straně ke mně promlouvala hudbou. Muzikál je jakási pocta Erikovi, jako romantickému hrdinovi, zlomené bytosti, ne vyšinutému geniovi a šílenci.

Opravdu magický příběh, který ale asi není pro každého.

01.01.2018 5 z 5

Vyprahlá země Vyprahlá země Mirja Hein (p)

Zajímavý námět z období kolonizace Austrálie a probíhající zlaté horečky. Z textu jasně vyplývá autorčina náklonnost k této zemi a jejím historickým a kulturním tradicím, což oceňuji.
Příběh je poutavý a rozmanitý co do počtu postav, míst a událostí. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že celé je to nějak moc uspěchané. Naše hrdinka si už na třetí stránce nechá dát "francouzáka" od úplně cizího chlapa a během okamžiku se rozhodne vdát se. Nevím, pro tu dobu, kdy se příběh odehrává a v jakých společenských kruzích Viky je, je to celkem nepravděpodobné a trošku i divné.
Nicméně děj je čtivý, o drama rozhodně není nouze, spravedlnost je slepá a konec je opět zbytečně rychlý a možná i trošičku násilný. Skoro jako by autorce došly nápady a potřebovala to celé nějak kulantně zakončit a odklidit nepotřebné. A to ani nemluvím a jistých nedořešených záležitostech, které zůstaly jaksi viset ve vzduchu.
Nebo to prostě jen moc rozebírám. Za mě celkem příjemné dobrodrůžo na zpestření několika večerů. 3,5*

29.12.2017 4 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

"Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš".

A takový je i Forrest Gump, tragikomická úctyhodná figurka. Člověk nikdy neví, do jakých situací se dostane nebo co zase nechá vybouchnout. Jistá moudrost a vtip se Forrestovi nedá upřít. Jeho náhled na svět je jaksi laskavější, přístupnější a naivnější. Ano, kde kdo s ním vydrbe, ale on si to dokáže vysvětlit a omluvit. To neumí každý. Za čím se dnešní svět vlastně žene? Škoda, že občas nedokážeme být takoví ti laskaví Forrestové. "Idiotů" je totiž víc druhů.
Kniha a film jsou jako nebe a dudy, ale když je znáte oba, je to celek, který se doplňuje. Kniha je vtipná - místy směšná, je komická i tragická, je laskavá - místy až absurdně přehnaná. Přesto je to kniha, ke které se vracím. Stejně jako film má u mě čestné místo a Tom Hanks už pro mě navždy zůstane tím nezkaženým Forrestem Gumpem.

Pokaždé když se dostanu ke scéně, kde Forrest vaří v bojleru, ve vojenské kuchyni, řvu smíchy až mi tečou slzy. :-)

27.12.2017 4 z 5