Evina.Cetba Evina.Cetba komentáře u knih

Wessexské povídky Wessexské povídky Thomas Hardy

Povídka Kazatel na scestí o naivním, nezkušeném faráři, který se zamiluje do nevhodné partie, konkrétně tajemné, vypočítavé paní domácí, která s ním manipuluje. Četba na pokračování, ČR Dvojka.

12.02.2023 5 z 5

Bezva knížka! Příběh rozvětvené česko-německé rodiny, z období konce monarchie až do tzv. třetí republiky. To co dříve ve vztazích nedělalo problémy a nevadilo, se v určitém čase zkazilo a občané se rozeštvávali proti sobě (Němci proti Čechům a v rámci sebeobrany naopak). Lidé jiného smýšlení byli třeba už v předválečném čase k sobě netolerantní a začalo se s nepokoji, docházelo až k nenávisti mezi Čechy a Němci (nacionální zájmy, hodnocení druhého podle národnosti ne podle chování, židovská problematika, udávali se mezi sebou, dělali si naschvály, ..). Mě osobně se líbila jedna z hlavních postav Zdena (Češka) s kamarádkou Anežkou (Němka) a učitel, vlastenec a kronikář městečka Tomek (Čech) Tak dobře jsem si početla, můžu jenom doporučit. Potěšily i černobílé fotografie.

27.01.2023 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Pozoruhodný pohled na svět, jak ho vidí statečný muž (a zároveň vědec) příliš malého vzrůstu. Genetická porucha, DNA, výzkum, láska ke knihovnici,... další rozhlasové zpracování dobré knížky, při které jsem ani nedutala.

31.12.2022 5 z 5

Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou Dana Huňátová

Dokumentární formou psaná biografie o hodně zajímavé aristokratce Dianě Phipps Sternbergové, (její matka Cecilie Sternbergová románovou formou sepsala vlastní krásný autobiografický román) byla s rodinou z totalitního Československa vyhnána do zahraničí. Diana se uchytila v zahraničí (USA, Jamajka, Londýn), uměla dobře navazovat styky, zvláště s umělci, a měla dobrý vkus, díky čemuž se stala známou a nadanou bytovou designérkou.
Do Čech se navrací, aby pomohla ČR (stýkala se s Olgou a Václavem Havlem, pomáhala manželům zdarma zařídit interiérové místnosti na Lánském zámku a Pražském hradě). Zažádala si o restituci zámku v Častolovicích a Zásmucích, zrekonstruovala je a na interiérech ještě stále pracuje. Žila dlouho v Anglii a nyní pobývá v Častolovicích.
Snaží se na sebe neupozorňovat, je přirozená, chodí elegantně uměřeně oblékaná a přesto na sebe dokáže strhnout pozornost, v kladném slova smyslu vyčnívá. Umí několik svět.jazyků.
Kniha má málo stran, hodně faktů a fotografie, které dobře doplňují text.

17.12.2022 5 z 5

Život na míru Život na míru Marek Rabij

Vyplatí se přečíst a obětovat čas. Smutná reportáž s tématy, které nemají (snadné) řešení.

08.12.2022

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Nemohla jsem se dočkat až si přečtu a nemohla jsem se pak odtrhnout. Všechny ostatní knížky, darované k narozeninám, šly stranou. Charismatická farářka mé oblíbené církve dává nahlédnut do některých částí svého života. Jak jinak než za plný počet, srozumitelné a přístupné čtení.

07.12.2022 5 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Nemůžu říct že se mi to přímo líbilo, ale bylo to natolik zajímavé čtení, že jsem se od něho nemohla odtrhnout. Magické, nepříjemně podmanivé, tajemné, zvláštní, plné otázek a hledání odpovědí. Twain mi touto polohou a přístupem překvapil.

07.12.2022 4 z 5

Co přináší řeka Co přináší řeka Nancy Cato

Seriál se mi líbil mnohem víc, byl můj oblíbený, své sehráli i sympatičtí herci. Tady je hodně popisů, pořád tam autorka popisuje přírodu, děj se přitom vleče. V psané podobě průměr.

25.08.2022 3 z 5

Třinácté okno Třinácté okno Vlasta Dušková

Rodinná historická sága rozdělená na čtyři části o nelehkých osudech sedlácké rodiny. První část je o tom, jak vnučka je u babičky Albíny a je to psané z pohledu dítěte, druhá z pohledu babičky, když ještě byla mladá,... Je to psané na přeskáčku, ne chronologicky. Zajímavé čtení, čte se mi to dobře a rychle, akorát to není hlavně o pozitivních událostech. Jsou tam samé ústrky a překonání překážek, jak jde život, někdy je tam i něco dobrého, převažují depresivnější témata.
Babička Albína byla dost často nešťastná, asi kvůli tomu, co zažila se zlou a chamtivou macechou, která jí krom jiného chtěla připravit o majetek, nechci prozrazovat, zda uspěla. Albína je kvůli tomu přísná, musela se s lecčím vypořádat, a hlavně víra jí dodávala sílu a světlo do komplikovaných dní, kdy jí štěstí nepřálo.

10.08.2022 4 z 5

Rackové Rackové Vlasta Javořická

Slabší, mělčí Javořická, od autorky už jsem četla i lepší a zajímavější čtení. Vždy si dám v létě nějakou její odpočinkovou knihu, už patří k mé dovolené.

30.06.2022 3 z 5

Nedělní šachy s Tisem Nedělní šachy s Tisem Silvester Lavrík

Román psaný z pohledu psychicky narušené dívky, inspirovaný skutečným životním příběhem. Aničce pomohla ke štěstí učitelka svou přímluvou u Tisa, který tehdy ještě nebyl prezidentem. Pomáhala mu pak s drobnou administrativou, podle jeho předlohy odpovídala na dopisy vojáků, jen je podle osobní situace pisatele drobně upravovala. Málem skončila v 16 letech v ústavu, díky podpoře matky a jiných lidí se tak stalo až o mnoho let později. První polovina knížky se mi líbila víc. Doplněno fotografiemi, kde je vidět i fyzická degradace osobnosti, která potřebovala podporu jiných, aby mohla fungovat ve společnosti. Mohlo tam být víc Tisa, nicméně on tady není hlavní románovou postavou.

30.06.2022 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Červená knihovna, čtení pro ženy o válce a práci v knihkupectví, která pluje dost po povrchu. Nedějová, popisná, zbytečné informace jako že si šla Grace zatancovat a co si vzala na sebe, takové a podobné příhody, kde se vůbec nic nestane, psané asi jenom proto, aby autorka splnila předepsaný počet stran. Většina šablonovitých postav nehraje v příběhu žádnou roli, takže jsem si říkala, proč tam vůbec jsou. Chvilkama milé okamžiky, celkově plytké. Uměle o tom, jak si lidé pomáhají, ale postavám jsem nevěřila, šustí papírem. Pořád jsem čekala co se stane, kdy se děj rozjede a pořád nic. Z knihy jsem zklamaná, podle nadšených komentářů jsem čekala silnější, přesvědčivější, méně nudný a méně naivní zážitek.

09.06.2022 1 z 5

Výlety pana Broučka Výlety pana Broučka Svatopluk Čech

Dobrá kniha se skvělou postavou. Úsměvný antihrdina pobavil.

29.05.2022 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Žádné nové informace mi to nepřineslo, jak píše Ozzy86: "šlo pouze o souhrn obecně známých věcí". Čekala jsem rozhodně hlubší rozbor.

29.05.2022 1 z 5

Sidonie Nádherná a konec střední Evropy Sidonie Nádherná a konec střední Evropy Alena Wagnerová

Moc pěkně zpracované, byla jsem velmi spokojená, četlo se to skvěle, doporučuji. Velice zajímavá osobnost včetně jiných lidí, kterými se obklopovala. Tuto knížku máme doma, dělá nám radost.

06.02.2022 5 z 5

Sidonie Sidonie Tereza Srbová

O Sidonii Nádherné už jsem přečetla dvě biografie, viděla dokumenty a protože to je hodně zajímavá a inspirativní osobnost s bohatým a nevšedním životem, pustila jsem se i do komiksu. Bohužel mi nesedl. Ani po textové stránce. Obrázky byly jak namalované dítětem, postavy mají kamenný výraz bez mimiky, zda je to muž nebo žena jsem poznala jen podle délky vlasů případně vousů, pozadí je namalované na čtverečkovém papíře, vybavení místností minimální, tento umělecký záměr se mi nelíbil, obrázky vůbec. Nejvíc se povedla příroda, park se zámkem a hlavně herbář, ten se vyloženě povedl, zbytek nesympatický.
Ve Vrchot.Janoviích jsem byla, Sidonie bude mojí oblíbenou osobností, tento komiks by ovšem zájem o ní nevzbudil. Nechtělo se mi ho ani dočíst.
Doporučuji spíše biografii "Sidonie Nádherná a konec střední Evropy", ta se povedla na výbornou.

06.02.2022

Princ Philip, jak ho neznáte Princ Philip, jak ho neznáte Ingrid Seward

Čtivě napsaná biografie o princi Philipu (1921-2021), který stál skoro celý život po boku své nevšední ženy, královny Alžběty, s níž se oženil v roce 1947. Dobře jí podporoval. Je spřízněn s královnou Viktorií, s ruskými cary, s dánskou královskou rodinou i německou aristokracií. Je to někdejší princ řecký a dánský.
Vévoda z Edinburghu měl přísná osobní pravidla: Buď nejlepší. Nevzdávej se. Přijímej výzvy a vyrovnej se s nimi, užívej úspěch díky svým schopnostem a ne díky štěstí.
Byl na sebe (i na následníka trůnu Charlese) až tvrdý (houževnatost a tvrdost byla podmínkou přežití, což se naučil už v Královské námořní akademii). Definuje ho síla charakteru, smysl pro povinnost, měl v sobě i v mládí dobrodružného ducha, po celý život smysl pro humor, v dospělém věku byl sarkastický. Kdyby projevoval emoce, selhal by, proto své emoce nedával najevo, měl silnou vnitřní obranu a uměl se přizpůsobit okolnostem.
V dětství neměl domov, žil v exilu u šlechtických příbuzných, střídavě v Německu a v Anglii, kromě paláců též po internátech. Matka Alice, pravnučka královny Viktorie, byla nemocná a nemohla se o něho řádně starat a tak se naučil být co nejvíce samostatný a nefňukat. Chlapci v internátě museli být stále zaměstnáni, aby se vyhnuli nebezpečí úpadku zdatnosti, podnikavosti a elánu, péče a dovednosti, kázně. Později se stal poručíkem královského námořnictva. Většina knihy se pochopitelně věnuje jeho dospělému věku...
Mezi jeho četné zájmy patřilo množství sportů.
Kniha je korektní, jak to u životopisů aristokratů obvykle bývá, takže se zaměřuje hlavně na klady tohoto nevšedního, pohledného muže, jen občas má autorka narážku na něco. I tak je to dobře napsáno a poskytlo mi to mnoho informací o členu královské anglické rodiny.
Kniha má fotografickou přílohu.

07.01.2022 5 z 5

Básník (Román o Ivanu Blatném) Básník (Román o Ivanu Blatném) Martin Reiner

Životopisný román o Ivanu Blatném (1919–1990), který se mi hodně, velmi zalíbil! Velice dobře napsaný. Zaujal mi kromě jiného pozoruhodný způsob, jakým se básník dostal ve Velké Británii, kde byl v exilu, ke Škvoreckému a k vydání svých knih. Právem literárními cenami ověnčené dílo, které mi oslovilo a silně zaujalo svým zpracováním. Doporučuji. Text proložen hezkými básněmi, které Blatný vytvořil.
I když měl básník značnou část svého života tragický osud, román šlo dobře vstřebat a nepropadat přitom malomyslnosti. Bylo to zajímavé, vhled do života uzavřeného, nadaného umělce.
Martin Reiner odvedl skvělou práci, díky za ní!

07.01.2022 5 z 5

Pojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriu Pojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriu Vladimír Komárek

Rádoby vtipné historky ze života, ale upřímně, moc se mi to nelíbí. Možná proto, že jsem právě dočetla skvělou životopisnou knížku o Blatném a to je tak velký rozdíl! Nesedlo mi to tolik, nemám na to ani chuť, ale úplně špatné to zase není.

07.01.2022 2 z 5

Prokletí rodu Auerspergů Prokletí rodu Auerspergů David Glockner

(SPOILER) Ve Žlebech jsem byla, mám tam příbuzné, proto mám k šlechtickému rodu Auerspergů a tomuto kraji zvláštní vztah.
Kníže František Josef Auersperg odjíždí do Afriky, spolu s manželkou Vilemínou a takovým vykukem, silným jedincem Vincencem, který bude dělat v budoucnu vychovatele jeho dětí. Společně tam zažívají různá dobrodružství. Do Čech se časem zase vrátí a děj se rozkošatí a ještě více zdramatizuje... A do děje hlavně vstupuje gruzínský anarchista Simon Ter Petrosjan na útěku. Se svými spojenci, mezi které patří i Vincencův bratr, plánuje atentát na aristokraty. Historická kniha má i politické pozadí.

29.12.2021 3 z 5