Básník (Román o Ivanu Blatném)

Martin Reiner se poezií a osudem básníka Ivana Blatného (1919–1990) zabývá usilovně již třicet let. Byl autorem scénáře prvního televizního dokumentu o Blatném a desítek novinových článků a rozhlasových pořadů, stál za převozem Blatného pozůstalosti z Londýna do Památníku národního písemnictví, organizoval slavnostní ukládání ostatků Blatného na brněnském Slavíně a významně se podílel i na umístění básníkovy pamětní desky na jeho rodném domě na Obilním trhu. V roce 2000 začal pracovat na románu o básníkově nevšedním životním příběhu. Blatný zažil v Československu nejprve velkou literární slávu, po své emigraci do Anglie v březnu 1948 pak naprostý pád a snahu o vymazání svého jména z českých literárních dějin. Reinerův román je strhující text, který se zabývá nejen básníkovým životem, ale též literárním kontextem, dobou a místy, na nichž Ivan Blatný žil. Dozvíme se zde mnoho z literárního života první republiky, stejně jako zajímavé detaily z přátelství mezi Blatným, Ortenem, Kainarem, Chalupeckým, Nezvalem a dalšími. Nahlédneme do protektorátních let a hrůz heydrichiády. Po Blatného emigraci dostaneme možnost seznámit se s intrikami, jimiž dlouhé roky žil český politický exil, stejně jako s činností komunistických agentů v zahraničí. A básníka neopustíme ani v blázincích, v nichž strávil většinu z čtyřiceti let svého života v Anglii. Kniha je nabitá dosud neznámými informacemi, zároveň je však silně emotivní. Životní úděl Ivana Blatného je jedním z velkých českých osudů 20. století. Reinerova kniha o něm vypovídá svrchovaným způsobem. První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202540/big_basnik-roman-o-ivanu-blatnem-tm4-202540.jpg 4.5186

Kniha Básník (Román o Ivanu Blatném)

5tužka

Tyjo, jak to říct... díky téhle knize jsem se opravdu dozvěděla hodně nového o básnících a spisovatelích 20. století, jak jsem je ještě neznala. Především Ivan Blatný byl pro mě nikdo a stal se z něj NĚKDO! A to všechno kolem - neuvěřitelné a Martin reiner má můj velký dík za tak krásně zpracovanou a navíc úžasně čtivou knihu. Díky!

Evina.Cetba

Životopisný román o Ivanu Blatném (1919–1990), který se mi hodně, velmi zalíbil! Velice dobře napsaný. Zaujal mi kromě jiného pozoruhodný způsob, jakým se básník dostal ve Velké Británii, kde byl v exilu, ke Škvoreckému a k vydání svých knih. Právem literárními cenami ověnčené dílo, které mi oslovilo a silně zaujalo svým zpracováním. Doporučuji. Text proložen hezkými básněmi, které Blatný vytvořil.
I když měl básník značnou část svého života tragický osud, román šlo dobře vstřebat a nepropadat přitom malomyslnosti. Bylo to zajímavé, vhled do života uzavřeného, nadaného umělce.
Martin Reiner odvedl skvělou práci, díky za ní!

zanetkov77
09.09.2021

Tohle bylo fenomenální! Opravdu zaslouženě oceněné; dát dohromady veškerý materiál a sepsat z toho 600stránkovou knihu, která je napsaná tak kouzelně a citlivě, že si dokáže udržet vaši pozornost po celou dobu, a nakonec se vám zdá ještě krátká. Už dlouho se mi nestalo, že bych takový obsáhlý román přečetla tak lehce. Myslím si, že tohle je opravdu velmi inovativní a příkladný způsob toho, jak by se mohly psát literární biografie bez toho, aby se topily v suchých faktech a odborných deskripcích. A nejde tu jenom o Blatného, kterého vám kniha ukáže vskutku v mnohem jasnějším světle než jenom jako básníka-blázna, který prožil většinu svého života v psychiatrických ústavech. Způsob, jakým autor dává celý Blatného život do širokých kulturně-politických kontextů, dělá z téhle knihy velmi srozumitelného a zajímavého průvodce českou (domácí i exilovou) literaturou druhé poloviny 20. století, kterou autor mozaikovitě, a přece koherentně vyskládal tak umně, až se zdá, že Blatný (ač většinu let daleko v Anglii) byl páteří celého kulturního života, který se mezitím v Československu a exilu odehrával. Pokud máte chuť dozvědět se něco nejen o tomto vskutku význačném a mýty opředeném básníkovi, ale také o obecnější situaci v české kultuře za války a během následného komunistického režimu, tohle je skvělá příležitost, jak toho dosáhnout, a neumřít u toho nudou nebo to nezavřít po pár stranách, protože je to pro neliteráta nesrozumitelné (jako mnoho odborných literárněhistorických publikací).

„Blatného život je fascinující ukázkou, jak se zcela pasivní jedinec může stát ztělesněním velkého Osudu. Dramatická doba si do něj promítla, co potřebovala. Tak je to nakonec v pořádku: čím dokonaleji se příběh zbaví individuality, která mu byla předlohou, tím výrazněji přesahuje k mýtu.
Ať už byl považován za blázna či básníka, znamenalo to vlastně totéž: byl jiný.”

stagno
02.11.2020

Opravdový majstrštyk.Komplexní kniha,emotivní,ačkoliv psána v poloze lehce
shovívavého odstupu,je patrné nejen badatelské úsilí,ale i autorovo velké zaujetí
a sympatie/ne ale nekritické/ vůči svému hrdinovi.
Asi nejpozoruhodnější se mi na Blatného osudu jeví ta předlouhá 37-letá dobrovolná
izolace v anglických psychiatrických léčebnách.Ani ošetřující psychiatři by za jeho
diagnózu paranoidní schizofrenie asi ruku do ohně nedali,život ale Básníkovi určitě
komplikovat nechtěli/koneckonců to byl zřejmě pacient nenáročný,tedy ideální/.
A tak,zbaven existenčních starostí,se mohl Ivan Blatný věnovat zcela svobodně tomu
jedinému,co uměl-psaní poezie.Výborné poezie.

lencin
29.09.2020

Informace M. Reiner shromažďoval už od roku 1986, knihu začal psát v roce 2000,pak ji přerušila opět se k ní v roce 2009 vrátil.
Krásné a poeticky napsané.
(2015)

Chajda69
31.08.2020

Životní příběh Ivana Blatného ve značně osekané a nedostatečně ozdrojované formě jsem si pamatoval z gymnázia. Tehdy mi byl Blatný líčen jako člověk, který v důsledku paranoidní schizofrenie a strachu z komunistického režimu a jeho pohůnků skončil v britské psychiatrické léčebně.

Hodiny literatury ale mají své limity. Člověk se v nich nedozví detaily o životě Nezvala nebo Ortena, i když pro interpretaci a pochopení jejich díla jsou naprosto klíčové. Po přečtení Básníka už budu číst Nezvalovu poezii vždy jen s pomyslným úšklebkem a do Ortenovy Dvojité tmy se pustím znovu, protože bych snad mohl jeho básním porozumět více, než na první pokus (kdy jsem o Ortenovi věděl jen to, že ho srazila sanitka... což ve svém důsledku může být také jen půl pravdy). V některých místech byl Básník až takovým literárně-intelektuálním bulvárem své doby.

A obraz Ivana Blatného, který z ní vychází, je nadmíru lidský. Poeta s hlavou v oblacích, jenž nemá nouze o dámskou společnost, ale kde mu byl dán talent literární, hluboce postrádá dovednosti pro praktický život. A tak jsem vlastně zjistil, že tahle během času a vůlí režimu zapomenutá básnická ikona první republiky nebyla možná až tak moc paranoidní, ale uměla si vybrat místo, kde bude mít klid na to jediné, co považovala v životě za důležité - na psaní poezie.

KristinTj
18.06.2020

Život básníkův sepsaný básníkem mě ovinul hebkým navlhlým šálem s vůní tlejícího listí. Příběh ve mně zůstal uložen ve sklípku Obilního trhu, občas vypluje na povrch zatopená vzpomínka na cosi ztraceného... Za tuhle píli sebraných dopisů, článků, básní a záznamů a za lehkost bolesti a zoufání tisíckrát děkuji. Pánům Blatnému i Reinerovi.

Runinka
06.06.2020

Úžasně pojatý život velkého básníka.Jistě si ještě přečtu.