Básník (Román o Ivanu Blatném)

Martin Reiner se poezií a osudem básníka Ivana Blatného (1919–1990) zabývá usilovně již třicet let. Byl autorem scénáře prvního televizního dokumentu o Blatném a desítek novinových článků a rozhlasových pořadů, stál za převozem Blatného pozůstalosti z Londýna do Památníku národního písemnictví, organizoval slavnostní ukládání ostatků Blatného na brněnském Slavíně a významně se podílel i na umístění básníkovy pamětní desky na jeho rodném domě na Obilním trhu. V roce 2000 začal pracovat na románu o básníkově nevšedním životním příběhu. Blatný zažil v Československu nejprve velkou literární slávu, po své emigraci do Anglie v březnu 1948 pak naprostý pád a snahu o vymazání svého jména z českých literárních dějin. Reinerův román je strhující text, který se zabývá nejen básníkovým životem, ale též literárním kontextem, dobou a místy, na nichž Ivan Blatný žil. Dozvíme se zde mnoho z literárního života první republiky, stejně jako zajímavé detaily z přátelství mezi Blatným, Ortenem, Kainarem, Chalupeckým, Nezvalem a dalšími. Nahlédneme do protektorátních let a hrůz heydrichiády. Po Blatného emigraci dostaneme možnost seznámit se s intrikami, jimiž dlouhé roky žil český politický exil, stejně jako s činností komunistických agentů v zahraničí. A básníka neopustíme ani v blázincích, v nichž strávil většinu z čtyřiceti let svého života v Anglii. Kniha je nabitá dosud neznámými informacemi, zároveň je však silně emotivní. Životní úděl Ivana Blatného je jedním z velkých českých osudů 20. století. Reinerova kniha o něm vypovídá svrchovaným způsobem. První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/202540/basnik-roman-o-ivanu-blatnem-tm4-202540.jpg 4.5145
Romány, Literatura česká
Vydáno, Torst

Kniha Básník (Román o Ivanu Blatném)

Chesterton

Poctivé svědectví o literatuře a dějinných souvislostech dvou totalit v tíživém životním příběhu talentovaného básníka.
Muže, ne zcela uspořádaného života, kterého však díky mnohým okolnostem rodinným i společenským absolutně nelze soudit.
Celým jeho životem se prolínají tísnivé skutečnosti, které ho opakovaně přivádí na pomezí zdraví a duševní nemoci.
(Mnohé mi rezonovalo třeba se současnou citlivou "kauzou" Cyrila Höschla)
Šíře souvislostí a snaha autora o co největší nadhled i detail je fascinující. Mnoho let žil "uvnitř básníkova příběhu", který nenechal zapadnout a dokázal nám zprostředkovat velice pestrý až vyčerpávající obraz. Ivan Blatný si to jistě zaslouží. Jsem vděčná za rozhlasovou adaptaci jako výraznou ochutnávku knihy, na kterou momentálně nemám čas ani dost soustředění. Jen mám trochu dojem, že ve zkrácené verzi víc vystupuje jemný bulvární nádech. Časem snad porovnám s knihou.

hladko
31.12.2019

Míra prožitku spojená se čtením dozajista koreluje s počtem a hloubkou protnutí se obsahu knihy s osobní a emoční rovinou čtenářovou. Jsem protnut na mnoha úrovních, jsem protnut tolikrát a natolik, že jsem knihou krájen, prostupován a naplňován. A kniha atakuje mé srdce na úrovni emočně intenzivní zkušenosti Brněnské, kde se literární obrazy překrývají s těmi osobními, obrazy brněnských zákoutí nakoukávaných v oněch nejsvobodnějších dobách zpustlých návratů z hospod, které mi daly šance bloumat a bloudit (v Blatného díle narážím už na druhý odkaz na Rosničku, hospodu z mých nejoblíbenějších). A Kniha do mě proniká skrz literární odkazy a souvislosti, jež mi byly vstřebávány během mého studia, ale především se do mě zarývá jazyk, kterým dělá knihu knihou a na kterém a za kterým je cítit ruka a srdce básníkovo, tedy ruka a srdce Martina Rainera. A kniha evokuje myšlenky a tenze básnické a nutí mě do prvních marných pokusů vepsat kus sebe do papíru. A převaluje myšlenky v mnohokrát probádávaných rovinách a znovu otevírá skříňku s tématy, které se snaží dobrat odpovědi, co z člověka dělá umělce. A opět mě svádí přiklonit se k psychologicko-environmentální koncepci, tudíž že umělec je definován především prostředím, bez kterého by možná slabě byl, ale nikdy by nebyl vyslyšen a tudíž by umělecky nežil, ale živořil.
Pro mě čtenářský prožitek roku 2019.

"Skutečné umělecké nadání je dar a prokletí. Nesmíš se jej zříci; ani to nejde. A budeš pít z tohoto zázračného pramene, dokud tě nezahubí…"

Matty
03.03.2019

Všechno, co jste chtěli vědět o Ivanu Blatném, ale v hodinách literatury vám to neřekli. Martiner Reiner unikátním způsobem mapuje a oživuje pozoruhodný osud jednoho básníka, jehož životní příběh je - vzdor jeho anglickému exilu - zároveň příběhem české literatury 20. století. Přes množství informací, které na nás autor místy poněkud neústrojně hrne (řada odboček vypovídá spíše o potřebě podělit se o zajímavý badatelský objev, případně o nějakou čtenářsky vděčnou pikanterii, než o pokoře vůči celkové skladbě díla), kniha udivuje svou relativní celistvostí i samozřejmým spojováním prózy, poezie a literatury faktu. Reiner sice neskrývá svůj obdiv vůči Blatnému, ale zároveň si od něj drží odstup (pohlíží na něj převážně perspektivou druhých, jeho samotnou přejímá vzácně, málokdy se snaží myslet za něj) a píše s velkým nadhledem: „Kdybyste se náhodou někdy octli ve weeleyském krematoriu - a nebyli přitom ústředním hrdinou - zajeďte si po obřadu spíš do Clactonu, k moři.“

Je nemyslitelné, že by se stejné péče dostalo každému našemu literátovi, jenž si ji zaslouží, nicméně jde o dílo splňující to, co pár encyklopedických hesel nikdy nedokáže - pochopíte díky němu, kdo Ivan Blatný byl, jak psal, pro co žil. Na několik hodin se stanete obyvateli jeho světa, v němž bylo možná smutku a osamělosti víc než radosti, ale který budete přesto jen neradi opouštět.

Efča59
02.02.2019

Tak tohle byl mazec. Úplně chápu, proč kniha obdržela Magnesii Literu. Úžasný, skvělý, jedinečný. Nečekala jsem nic a dostala jsem strašně moc. Úžasný jazyk, neskutečně moc informací, provázanost s historií. Naprosté top. Je to kniha pro náročnější čtenáře, ale rozhodně stojí za to. Zařadila bych ji jako povinnou četbu v posledním ročníku gymplu. Doteď si pamatuju, jak jsem ty básníky ve škole nenáviděla a u maturity se mě na Ivana Blatného dokonce ptala předsedkyně komise. A teď konečně chápu proč. Po přečtení by se už do hodin nemuselo ani moc chodit. Na tuto knihu dlouho nezapomenu a určitě se k ní ještě po čase vrátím.

Toffee
14.01.2019

Výborné, výborné, třikrát výborné. Je mi skoro líto, že už jsem tenhle román-neromán přečetla. Reiner napsal opravdu mimořádnou knihu. Blatný pro mě byl jen jméno - básník z Brna, co utekl a v Anglii zešílel. Jeho osud je ale naprosto fascinující a jen potvrzuje, že ne lidé, ale život píše ty nejfantastičtější příběhy.
Přinejmenším od půlky knížky jsem se snažila nějak si Blatného v hlavě ujasnit, definovat si svůj názor, ale prostě to nešlo. Nakonec to nejlépe vystihl sám autor na str. 572:
"Blatného život je fascinující ukázkou, jak se zcela pasivní jedinec může stát ztělesněním velkého Osudu. Dramatická doba si do něj promítla, co potřebovala. ... Ať už byl považován za blázna či za básníka, znamenalo to vlastně totéž: byl jiný."

A děkuji Martinu Reinerovi za krásný jazyk a širokou slovní zásobu. Je poznat, že je sám básníkem.

Koka
27.06.2018

Zajímavé, objevné. Jenom nerozumím, proč autor shodil výsledky svého dlouholetého pátrání a dokumentování života a díla I. B. tím, že výsledné "zprávě" dal název Román. Text chápu jako literaturu faktu (s občasnými fabulacemi, kterými vyplnil některá bílá místa), a proto pojmenování román považuji za relativizaci všech v knize uvedených informací. Tak nevím ....

bekule
22.03.2018

Už hodně let kroužím kolem této knihy v knihovně a vždy mě odrazovala její tloušťka. Konečně jsem po ní sáhla díky výzvě, i když bych si mnohem raději vybrala z oceněných jinou. Ale výzva je výzva! Zpočátku jsem místy bojovala s pokušením knihu nedočíst, ale pak mě příběh tak pohltil že jsem se nemohla od četby odtrhnout. Kromě života IB popisuje i životní osudy Ortena, Nezvala, Kainara apod. ale i básníkova rodného města. Poezii nerozumím a nevěřila bych že mě tak zasáhne životopis básníka ale stalo se. Skvělá kniha !
.............................................................................................................................Výzva 2018

ddkk
10.03.2018

Zajímavý článek o Martinově psaní této úžasné knihy:
a také