Evina.Cetba Evina.Cetba komentáře u knih

Žena na frontě Žena na frontě Alaine Polcz

Velice zajímavé a kruté. Zážitky spisovatelky Alaine Polczové z posledních let druhé světové války se staly právem bestsellerem nejenom v Maďarsku.

06.06.2021 4 z 5

Bohyně: Tajné životy Marilyn Monroe Bohyně: Tajné životy Marilyn Monroe Anthony Summers

Nevím do jaké míry to je přesné a jak dalece se biografie drží pravdy. Každopádně se mi to čte velmi dobře a Marilyn patří mezi moje oblíbené herečky, takže jsem si o ní ráda něco přečetla. Knížka je napsaná poutavě a na vyplněný volného času, proč ne? Úplnou pravdu se stejně nikdy nedozvíme, vždy bude něčí život do určité míry nepřesně podaný, plný dohadů a spekulací. I když bych se ráda dozvěděla, jaký život MM žila, některé události zůstanou už napořád utajené, zamlčené, poupravené. Co naplat? Hodnotím čtivost a zábavnost knížky.

06.06.2021 5 z 5

Společenský agent Jiří Mucha Společenský agent Jiří Mucha Charles Laurence

Hodně zajímavá a čtivá biografie, kterou doporučuju k přečtení.

21.05.2021

Moskva-hranice Moskva-hranice Jiří Weil

Stalinské čistky v SSSR v průběhu třicátých let. Poslouchala jsem načtené a díky rádiu se dostala k další knížce, ke které bych se jinak těžko dostávala a po tomto tématu v knihovně sama ani nesáhla. Super. Rádio-četby poslouchám ráda, rádio mám puštěné celej den a nabídka je pestrá ve dne v noci. O obětech komunistů se mluví hodně, takže bych sama neměla potřebu zase něco dalšího na podobné téma číst.

21.05.2021

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Moje srdcovka. Po přečtení bych řekla, že skoro moje královna mezi ostatními českými psychologickými romány. Film s Brejchovou jsem viděla několikrát, četla jsem poprvé. Ve filmovém a knižním zpracování Jsou některé odlišnosti, neméně silné je zpracování v knižní podobě, naopak je ještě mnohem působivější, pochmurnější a propracovanější.

21.05.2021 5 z 5

The Crown: Podrobná historie The Crown: Podrobná historie Robert Lacey

O Alžbětě II a jejím rodu Windsorů. Poměrně obsáhlé. Akorát mi trochu mrzelo, že jsem se toho dozvěděla poměrně málo o muži Elizabeth, i když je tu její manželství zmiňováno. Jinak jsem při poslechu audioknihy ani nedutala. Je to už několikátá kniha o Alžbětě, kterou jsem přečetla. Moje oblíbená aristokratka.

21.05.2021 4 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Moc hezky napsaná knížka o pilotech druhé světové války, tedy, zvláště pak o jedné pilotce a jejich potomcích. Příběh je plný napětí, vždy se něco vyřeší a něco nového objeví, takže jsem byla furt v očekávání rozpletení nějaké záhady. Slovo v příběhu má i ztracená láska z dětství a přátelství na život a na smrt.
Jisté děvče, které má v příběhu svojí roli, se u sousedů dostane do tajemné zahrady ležící u domu, v němž nikdo nebydlí. Jiná žena z této generace objeví v domě skříň plnou šatů od Diora, pořizovanou od roku 1947, tedy od doby, kdy návrhář začínal s módou. Sbírka drahocenných šatů má celkem 65 kusů, jak se ukáže, každý rok se pořizovaly jedny. Komu asi tak patřily?
Víc nechci prozrazovat, jen že s románem jsem moc spokojená.

21.05.2021 5 z 5

Život před sebou Život před sebou Émile Ajar (p)

Velice působivá kniha o netypickém chlapci, který postupně dospívá a má ještě život před sebou (ale jaký?). Vychovává ho v jakémsi neoficiálním, bytovém sirotčinci, kam odkládají na výchovu a hlídání své potomky prostitutky, stárnoucí Růženka, která se postupně ocitá na samém konci svého života a pak těžce onemocní. Román vypráví zejména o vztahu obětavé chůvy a sirotka a o jejich vzájemném opatrovávání. Mohamed je na ní zpočátku odkázaný, pak spíše ona na něho. Stará se o ně průběžně postarší lékař, narkoman. Jediná postava není harmonická, ale je to psané hlavně mezi řádky. Podle vyprávění z úhlu Mohameda se zdá, jako by byl zdejší život víc jednodušší, světlejší a neutrápený.
Sirotek Mohamed si umí poradit a nějak se protloukat životem, snaží se nepropadat malomyslnosti, být nad věcí, je poměrně sebejistý, je ovšem zvláštní a jiný. Komunita sousedů a lidí z pochybné francouzské čtvrti plné pasáků, prostitutek a jiných chudých lidí na okraji ho přijala mezi sebe, brali ho, jaký je. V této čtvrti panovala v jistém ohledu sounáležitost. Chvilkami úsměvné. Konec je hodně dojemný.

01.05.2021 5 z 5

Rok na vsi I – Podzim, zima Rok na vsi I – Podzim, zima Vilém Mrštík

Klasický příběh z moravské vesnice s častým líčením lidových tradic. Poslouchala jsem jako četbu na rádiu Vltava. Tentokrát jsem se zpracováním méně spokojená. Uvítala bych, kdyby tam bylo víc děje než časté prokládání textu lid.písněmi, jejich množství mi přišlo až nadbytečné.

21.04.2021 3 z 5

Stefanie von Hohenlohe: Hitlerova židovská špionka Stefanie von Hohenlohe: Hitlerova židovská špionka Martha Schad

Rodným jménem Stephany Julienne Richter neboli také Steffi z Vídně (1891 - 1972) se narodila v tehdejším Rakousko – Uhersku. Byla to židovka, původem spíš obyčejná než privilegovaná dívka. Její oficiální otec byl advokát, oba rodiči árijci, ale skutečným otcem byl žid obchodník, ostatně původ obou biologických rodičů byl prý židovský. Přesto měla nevšední život, bohatý na zážitky a skoro až neuvěřitelný osud. Byla hýčkané dítě. Mezi klienty „otce“ patřila bezdětná kněžna Fany z Metternichu a díky tomu se Steffi v mládí seznámila s vybranou a urozenou společností a naučila se, jak se v těchto kruzích pohybovat.
Ve 14 letech byla zvolena královnou krásy. Dostala od různých aristokratů třikrát nabídku k sňatku, třetího si ve svých 23 letech vzala. Díky svému sňatku s diplomatem, princem Friedrichem Franzem von Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürst , členem knížecí rodiny Hohenlohe, se dokonce stala rakouskou princeznou. Po rozvodu s princem se přestěhovala do Londýna, kde ve 30. letech působila jako špionka ve prospěch Německa. Navázala úzké vztahy mezi nacisty, včetně kontaktů s Adolfem Hitlerem a stýkala se s mnoha vlivnými lidmi. V Americe byla zatčena jako špionka. V poválečné době se princezna Stephanie po nějaké době vrátila zpět do Německa, kde opět navázala nová a vlivná spojení. Tentokrát byla úspěšná zejména v žurnalistice. Prostě měla velkou dávku štěstí, vychytralosti, uměla to s lidmi a uměla v životě chodit, aby se jí vždy, i v nejpohnutějších dobách, dobře vedlo.
Jako zajímavost uvádím, že Steffi neuměla vařit, zato milovala zvířata a sport. Měla šarm, byla vtipná a ráda se smála, ovládala i jezdecké umění, měla vše, co se jí ve vyšší společnosti mohlo hodit.

17.04.2021 3 z 5

Dcera národa? : Tři životy Zdeňky Havlíčkové Dcera národa? : Tři životy Zdeňky Havlíčkové Milena Lenderová

"Politikaření s národním odkazem, jež nebere v úvahu svobodnou vůli jedince ani základní míru slušnosti a taktu, bohužel stále náleží k odvrácené tváři našich pyšných obrozeneckých tradic." (Mirka Spáčilová, r.1991).
Od 6 let byla Zdenka Havlíčková sirotek (1848-1872), byla to dcera Karla Havlíčka. Nejdříve byla v péči u své tety, které říkala mamá. Vlastenci se složili na její věno a v "Národní loterii pro Zdenku Havlíčkovou" vybrali slušné jmění, z kterého se financovalo její další vzdělání i vše ostatní. Jako bohatý sirotek byla dána do dalších 3 rodin, u žádné z nich však nebyla šťastná. Lidé na ní měli velké nároky, ona byla spíš obyčejná dívka, která chtěla žít normální život. Dali jí finanční zabezpečení, ale vzali svobodu. Nemohla se ani provdat za své milé, ani hrabata nebyla podle opatrovníků dost dobrá!
Do života jí příliš mluvili jiní a místo osobních potřeb a přirozených citů v jejím životě hrála politika, národní zájmy a názory jiných. Nakonec zemřela jako mladá a neradostná žena ve 24 letech na tuberkulózu, jako národem a společností odmítnutá pro "neschválenou" lásku k politicky nevhodnému muži.

16.04.2021 5 z 5

Desátá Múza Desátá Múza Zora Beráková

Zklamání. Je to více o jejím nevlastním otci, slavném alchymistovi jménem Edward Kelley než o jeho dceři básnířce Vestonii (vlastním jménem Elisabeth Weston, 1581-1612). Není to vyloženě její životopis a připadalo mi, že autorka neví, o kom má vlastně hlavně psát. Podtitul: "Příběh básnířky Vestonie" je proto trochu zavádějící, domnívala jsem se, že se toho o ní dozvím víc.

16.04.2021 2 z 5

V nepříznivé půdě V nepříznivé půdě Vlasta Javořická

Po nějaké době zase trocha oddechu od mé oblíbené autorky.
Hlavní hrdinka Ríša byla učitelka, původně z města a sirotek. Pak učila někde na vesnicích a zamilovala se do sedláka, mladého fešáka. Ten však myslel stále jen na půdu a na práci. Ríšu sice miloval, ale oba měli jiné názory na hodnoty v životě. Románek je o hledání hodnot, peripetiích a sbližování se s někým, kdo pochází z jiného prostředí.

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Dílo Karla Čapka vznikalo v letech 1928 - 1935 na základě rozhovorů s prvním československým prezidentem T. G. Masarykem. Vypráví o prezidentově životě a jeho názorech. I když se zde probírá politika, náboženství, filozofie, kniha je čtivá a přístupná.
Obsah knihy je rozdělen do 4 částí:
1. Věk mladosti (Dětství, Na školách, Mladý muž)
2. Život a práce (Do nových úkolů, V práci a v zápase, Válka, V republice)
3. Myšlení a život (Noetika - teologie poznání, Metafysika, Náboženství, Křesťanství, Takzvaný kulturní boj, Ještě o náboženství, Politika, Národ)
4. Mlčení s T.G. Masarykem - Jak vznikaly "Hovory".

16.04.2021

Císařův prezident Císařův prezident Dušan Spáčil

Podtitul: Tajemství rodiny Tomáše Garrigua Masaryka.
Byl nebo nebyl císař Fr.Josef I. otcem Tomáše Masaryka? Matka T.G.M. (za svobodna Terezie Kropáčková, nar. 4. 8. 1813) měla vztah s Fr.Josefema a to proto, že byla vybrána jako "hygienická metresa" pro mladého císaře, aby byl zasvěcen do sexu. V té době byl velký strach z pohlavních nemocí, zvláště v kultivovanějších kruzích. Volba na ní padla z mnoha důvodů, které tehdy měly splňovat ženy s tímto úkolem.
Dozvěděla jsem se podrobnosti o životě Terezie, o císaři i o T.G.M. Je otázka, jak to s jeho údajnými rodiči bylo doopravdy, ale knížka se četla pěkně a není zbytečná. Kromě informací, které může někdo zpochybňovat, jsem si početla i něco více o těchto osobnostech. Třeba že Fr.Josef I. měl i díky vojenské výchově životní krédo: Jen žádný patos. Vyznačoval se vědomou snahou zachovat vždy a za všech okolností rozvahu a klid. Důstojná střízlivost, věcnost, sebejistota, stálost. To ho charakterizuje. Smutek a radost byly jen pro prostý lid a demagogy. Byla to jen ztráta času, kterou si nemohl dovolit. Psal si deník, jako všichni Habsburkové...
Terezie, dcera řezníka, která pobývala střídavě v Čechách a zavítala i do Vídně jako kuchařka, nás zase zavádí do měšťanského prostředí. Šatila se po městsku a pohybovala se ve vyšší společnosti. Ať je to jak chce, kniha už pro ten náhled do historie a tehdejšího způsobu života není marná.

Můj život a Adolf Loos Můj život a Adolf Loos Elsie Altmann-Loos

Dnes celosvětově uznávaný architekt, spisovatel a reformátor života Adolf Loos (1870-1933) se v roce 1919 oženil s o 30 let mladší Elsie Altmann (1899 - 1984). Tato tanečnice získala vzdělání na progresivní Swarzwaldské škole, na níž vyučoval i A.Loos. Žili spolu 6 let a pak se rozvedli. Po smrti A.Loose jí po něm vzniklo dědictví (r.1933). Ve svých vzpomínkách Elsie vypráví o svém muži, tehdejším životě i významných osobnostech její doby.

16.04.2021 3 z 5

Byla jsem kočovnou herečkou i královnou (krásy) Byla jsem kočovnou herečkou i královnou (krásy) Růžena Opravilová-Brožová

Podtitul: Kronika hereckého rodu Brožů. Vzpomínky české herečky a literátky Růženy Opravilové-Brožové (1892-1976).
Zajímavá vyprávění dívky z kočovné herecké rodiny. Kniha začíná narozením matky, která se seznámí s kočovným hercem a odejde s ním od svého otce z Plzně. Postupně se jim narodí několik dětí a to nejmladší dítě, dcera se také stala kočovnou herečkou. Asi v 18 letech jí ve Francii zvolili za nejkrásnější dívku světa.

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Pěkné, chválím. Fabrika mi moc bavila.
Archivářka chce udělat výstavu na téma textilních fabrik, které vlastnili majitelé a baroni z Brna. Postupně nachází útržky z historie rodu Offermanna a vypráví nám příběh pěti generací, počínaje jeho vznikem. Rodina a historické události jsou plné dramatických zvratů, ke konci až skoro s detektivní zápletkou a rozřešením jednoho záhadného zmizení.
Zdálo se mi, že je to na rozhraní literatury faktu a románu. Podobné osudy mi zajímají, ráda se dozvídám o zajímavých osobnostech, je to můj velký knižní koníček.

12.04.2021 5 z 5

Božena Němcová Božena Němcová František Kubka

S dosud nečtenou knihou, kterou jsem původně chtěla dát v rámci velkého úklidu pryč, jsem nejdřív strávila celé odpoledne, kdy jsem jenom studovala hodně obsáhlé obrazové přílohy, od fotografií, ilustrací a mnoho dalšího až po různé dopisy, díky kterým jsem se mohla seznámit s rukopisem naší nejznámější spisovatelky. A pak jsem se pustila do čtení, i když nejdřív jenom tak namátkou, než stránku po stránce. Všechno vypadá nádherně a dýchá z toho poctivost a kvalita někdejších literárních děl. Tohle je knížka, ke které se dá vracet a která má velké kouzlo.
Souhlasím s názorem, že se jedná o jednu z nejkvalitnějších biografií Boženy Němcové a je v ní dost informací. Je i velkým potěšením pro oči, co stránka, to několik ilustrací, fotografií přírody nebo titulů knih, osobních předmětů jako třeba vějíře, portrétů atd. Knížku si nakonec nechám.
Vtáhla mě do světa Boženy Němcové i krásných starých, dávných časů.

12.04.2021 5 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Podobná témata moc nevyhledávám. Životopisný příběh Josefa Hasila, převaděče za totalitního režimu, je ovšem tolik poutavě napsaný, že mi přímo nadchnul. Knížka mi hodně bavila, je dost napínavá a dobrodružná. Věřím, že osloví hodně lidí a osobně jí můžu jenom doporučit.

09.04.2021 5 z 5