Společenský agent Jiří Mucha

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autobiografická kniha novináře Charlese Laurence, jehož otec byl vysoce postaveným britským diplomatem, vypráví příběh rodiny, která v padesátých letech pobývala v Praze a kterou tento pobyt hluboce zasáhl. Autor, v té době malý chlapec, sotva mohl chápat vše, co se kolem něj děje. Ale právě v tom tkví jedno z kouzel knihy, kdy přes fragmenty dětských vzpomínek nahlížíme do prostředí pražské diplomatické společnosti v prvním desetiletí studené války. Po roce 1989 se autor se vrací do Prahy a snaží se na základě rozhovorů a dostupných dokumentů rozluštit důvody a okolnosti, které vedly k dočasnému odvolání jeho otce zpět do Londýna a poznamenaly život jeho matky a sestry. Celý příběh rámují dva rozhovory s Geraldinou Muchovou, manželkou Jiřího Muchy. Autor postupně nachází informace o tom, že milostná aféra jeho matky s pražským intelektuálem Jiřím Muchou nebyla z Muchovy strany náhlým vzplanutím citů, ale operací Státní bezpečnosti, v níž Mucha sehrával roli "společenského agenta". Kniha tak nabývá charakter "klíčového románu", v němž vystupují známé osoby české kulturní a společenské scény, jejichž roli ve špionážní hře studené války se autor snaží rozeznat. Celý příběh poskytuje nečekaný pohled na Muchovu činnost za komunistického režimu i na mnohé další aktéry té doby a dává nahlédnout do rozsahu a způsobu mechanismů, kterými Státní bezpečnost získávala informace, kompromitovala, kontrolovala a "řídila" kroky občanů. Jiří Mucha, syn malíře Alfonse Muchy, byl novinář, spisovatel, vězeň komunistického režimu a polistopadový předseda československého PEN klubu. Z anglického originálu The Social Agent. A True Intrigue of Sex, Spies, and Heartbreak Behind the Iron Curtain, vydaného nakladatelstvím Ivan R. Dee v Chicagu roku 2010 přeložila Kateřina Lipenská. Na přebalu použita fotografie Jiřího Muchy z fotobanky ČTK. Doslov napsal Igor Lukeš. V českém jazyce vydání první....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138898/spolecensky-agent-jiri-mucha-138898.jpg 3.731
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Prostor
Orig. název

The Social Agent. A True Intrigue of Sex, Spies, and Heartbreak Behind the Iron Curtain, 2009

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Společenský agent Jiří Mucha

Přidat komentář
Kaja1
14. února

Zajímavá kniha, která nám poodhaluje zákulisí práce agentů v době studené války. Musela to být hrozná doba, kdy jste nemohli věřit ani svým nejbližším.

stagno
19.12.2019

Poutavá kniha.Jiří Mucha byl mimořádná osobnost,pojila se v něm inteligence,charisma,hedonismus,ale i oportunismus a vášeň manipulovat s ostatními.Byl také agentem ,minimálně STB,rozsah páchaného zla už ale nebude možné nikdy zjistit.
Velmi zajímavý je i vhled do autorovy rodiny,plastická charakteristika rodičů,bratra i nešťastné sestry.Jeho maximální úpřímnost je třeba ocenit.


jethro.tull
21.08.2018

Velice čtivě napsaná kniha, zhltal jsem ji jako detektivku. Pravdivost nedokážu posoudit, ale dokážu si představit, že v určitých kruzích se to agenty jen hemžilo. Dnes to asi jiné nebude. Naznačený vztah mezi Muchou a osudem autorovy sestry Kate nakonec v knize není nijak prokázaný, doložený, to jediné se mi jeví jako bublina, která nakonec splaskla.

Yorika
23.05.2013

Rozporuplné pocity z této knihy.Jistě, odhaluje neznámé informace kolem Muchy ale činí tak poněkud suchopárným nezáživným stylem,kterému jsem nepřišla na chuť.Bohužel.

1alena1
21.03.2013

Velice zvláštní a zajímavá kniha, překvapivé až šokující momenty z 50.let u nás. Kdo četl něco od Jiřího Muchy asi by se hodně divil, co to vlastně bylo za člověka. Doporučuji.

buturenka
18.11.2012

knížka, která je jednoduše úžasná

Štítky

diplomacie

Autor knihy

Charles Laurence
britská, 1950

Kniha Společenský agent Jiří Mucha je v

Právě čtených1x
Přečtených32x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených5x
Knihotéce12x
Chystám se číst9x
Chci si koupit2x