Evina.Cetba Evina.Cetba komentáře u knih

Slovenské století Slovenské století Pavel Kosatík

Pavel Kosatík píše o slovenské společnosti v období let 1918–1998, dlouho spjaté s naší zemí a tedy i o našem společném soužití.

22.12.2021 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

(SPOILER) Naivní Bovaryová si žila nad poměry, dělala ze sebe to co nebyla, chtěla mít všechno nejlepší, byla rozmarná a zanedbávala manžela a dítě, kterých si nevážila a vsadila vše na špatnou kartu. Tajně se scházela s nesolidními milenci vyhledávajícími nezávaznou zábavu a žila v iluzích, chybných domněnkách a ve snách o princi, který jí vtáhne do lepší společnosti. Neuměla se správně odhadnout ani své možnosti a radovat se z toho, co bylo dostupné, nebyla pro rodinu. O vyznávání skutečných hodnot, o morálce neměla ani ponětí, měla chybně nastavený hodnot.žebříček, byla pravá maloměšťačka s malým vzděláním, která ze sebe dělala kdo ví co, přitom pro vysokou společnost byla nepřijatelná a neohrabaná. I když to spisovatel napsal tak, že jí lze rozumět, nelze s ní sympatizovat. Dnes by se ženy podobného ražení spíše rozvedly a dítě hodily na krk muži, i takové ze sousedství znám, existují dodnes a snad můžou být k chybám Bovaryové víc shovívavější.
Bovaryová je synonymum lehkovážné sobecké ženy, která si svými nerozumnými požadavky a kvůli pochybnému uspokojování potřeb zničí život svůj i život své původní rodiny. Trochu mi připomněla přece jen poněkud zodpovědnější a více mateřskou Annu Kareninu.
Knihu jsem poslouchala díky rozhlasovému zpracování, který se váže k výročí autora.

12.12.2021

Sušené květiny Sušené květiny Malcolm Hillier

Dostala jsem kdysi jako dárek od dcery. Moc pěkně udělaná výpravná knížka plná rad, kdysi mi totiž aranžování květin a zvelebování domova hodně bavilo. Sušené květiny měla ráda taky moje matka a zároveň skvělá babička mých potomků, kupovala si je pravidelně do svého domova (různé slaměnky nikdy nechyběly v jejím pokoji, od mého dětství je pravidelně obměňovala až do konce svého života). Já je raději sama vytvářela z volně rostoucích rostlin na zahradě nebo po procházce přes lesní cesty a louky. Dnes už tuhle pěknou knížku nepoužívám, ani nevím, kde je jí konec. Slaměnky vyšly z módy, hodně se změnilo. Škoda. Vyšlo v druhé polovině 90.let a pak ještě na začátku nového tisíciletí.

12.12.2021 4 z 5

Hledání Betty MacDonald Hledání Betty MacDonald Paula Becker

(SPOILER) Zpočátku se vypráví o motivacích novinářky Pauly Becker a o jejím pátrání po životě autorky, která si záskala i mě samotnou. Novinářka se vydala po stopách obdivované spisovatelky Betty MacDonald. Becker objevuje různá zákoutí s domy ve kterých Betty bydlela, často již v současnosti zchátralých, Betty se dost stěhovala a vystřídala různá bydliště. Hledá stopy a staré věci, které tato osobnost mohla používat, kromě korespondence, poznámek a fotografií si všímá třeba i takových nepatrných a banálních detailů, jako je třeba původní klika na dveřích, které se autorka dotýkala. Je vidět, že je její velkou fanynkou. Jak jinak, hodnotí i Bettino dílo a osobní, rodinný život, jedná se o autorčin životopis.
Imponuje mi, že na všem, i hodně zlém, americká spisovatelka MacDonald hledala způsob, jak si nestěžovat a hledala humor, který by zoufalou situaci pomohlo překlenout. V době, kdy lidé potřebovali povzbuzení dávala do života radost a sílu. To podtrhuju, podle mého to bylo a pořád to je tajemství jejího úspěchu, je důvodem, proč vzbuzuje dodnes tak velký zájem u mnoha lidí.

12.12.2021 5 z 5

3x Hercule Poirot 6 3x Hercule Poirot 6 Agatha Christie

(SPOILER) Agatha Christie je spisovatelka, která dovede udržet napětí v detektivním žánru jako nikdo jiný. Trojice kriminálních kratších próz mě potěšila i díky dobré charakteristice postav. Než se příjde na to, kdo vraždil, uplyne spousta vody, vrah mezitím působí seriózním dojmem a než zjistím některé skutečnosti, je mi dokonce sympatický. Podezřelej je v jejích dílech kde kdo, chvíli ten, chvíli onen a skoro všichni jsou tak příjemní! Je zde hezké i anglické prostředí včetně sídel a jejich vybavení. Dokážu si vše živě představit.
(Spoiler): V jedné povídce se zločinec vyjadřuje nekonfliktně, vypadá seriózně, má pochopení pro chybičky jiných lidí, prý má všechny lidi rád, ani stopa po nenávisti, patří mezi smetánku, takhle si zápornou postavu nepředstavuju... Nakonec je nejpodivnější a nejméně příjemný samotný Hercul Poirot. Odhalení je pak nečekané a psaní dokonalé. :)

08.12.2021 5 z 5

Mimochodem Mimochodem Woody Allen (p)

Autobiografie režiséra, herce a spisovatele Woodyho Allena (narozen v r. 1935). Popisuje svůj pohnutý život, jak jinak než s velkým nadhledem a smyslem pro štiplavější humor, včetně trapných nebo svízelných situací. Postoj velmi inteligentního, zábavného neurotika, který se snaží a navenek dokáže oprostit od sebelitování tím, že potíže zabalí do veselé, nadlehčené polohy. Nevyhýbá se kritice ani sebe samého ani blízkých lidí, kteří ho obklopovali. Věnuje se pracovnímu životopisu, je hodně pilný a píle a až abnormální aktivita je u něho ústřední. K tomu probírá i poměrně otevřeně svůj osobní život. Zmiňuje se taky o mnohých osobnostech z filmového průmyslu a umění.

08.12.2021 4 z 5

Publicistická literatura psaná tak, aby tomu rozuměl i obyčejný člověk. Populární moderátor Martin Řezníček (nar. 1976) byl v USA 5 let (v letech 2012–2017). Popisuje jednotlivé události, které se v té době v Americe staly. Píše o politice, o svých zážitcích i o jiných zpravodajsky zajímavých událostech. Některé reportáže doplňuje fotografická příloha. Líbilo se mi to.

08.12.2021 4 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Těšila jsem se na pohodu a harmonickou krásu francouzského venkova, na prázdninové slunce, vzpomínky na dětství prostoupené vůní levandule a tymiánu v Provence. Snad by to byla dobrá knížka o rodinných vztazích, přátelství a fajn prázdninách. Ale bylo to poetické? Vůbec se mi nelíbily docela časté naturalistické, surové scény, je tam popisováno mnoho "bezvadných" loveckých výprav a z té brutality, cynismu a bezcitnosti mi bylo zle, vzbuzovalo to ve mně odpor, navíc mi to v takové šíři ani nezajímalo. Musela jsem přeskakovat. Neřekla bych, že to bylo krásné počtení, za mě bohužel ne, autor s absencí empatie k mučeným zvířatům si moje sympatie nezískal. Posloucháno jako audio (a nedoposloucháno).

27.11.2021 1 z 5

Uprchlíci a zachránci Uprchlíci a zachránci Luboš Kreč

Tři silné osobnosti, kteří z vážných důvodů opustili tehdejší Československo, uměli se chopit příležitosti a uspěli ve světě. Jak prorazili v cizině a proč se jim to povedlo? Podnikají v různých oborech (továrna na remosky, dalekohledy, hotely na Kanárských ostrovech). Proč se po po listopadu 1989 vrátili alespoň na čas domů? O tom je tahle vzpomínková knížka. Posloucháno jako mnoho jiných kvalitiních knih před usínáním a mezi usínáním v rádiu, takže všechno jsem bohužel neslyšela. :)

27.11.2021 4 z 5

Vytrvalost: Pozoruhodný život a doba Emila Zátopka Vytrvalost: Pozoruhodný život a doba Emila Zátopka Rick Broadbent

Způsob vyprávění mi příliš nesedl. Zvláštní zpracování, takové chaotické, skákání z tématu do tématu, z času do času, z postav do postav, řekla bych že zde byly i některé nepřesnosti a domněnky, no, za mě tedy ne, taková podivná motanice o české osobnosti viděné očima cizince. Emila Zátopka mám přitom v oblibě. A jen tak na okraj film, který šel o našem nejúspěšnějším běžci nedávno do kin, se mi líbil naopak dost, sice docela obyčejné vyprávění, ale určitě zábavnější a přehlednější.
Kniha nedočtena.

02.11.2021 1 z 5

Po boku - Třiatřicet manželek našich premiérů (1918–2012) Po boku - Třiatřicet manželek našich premiérů (1918–2012) Petr Zídek

Kdysi jsem četla a moc se mi to líbilo. Kniha vyšla už v roce 2012 a představila mi více i méně známé a výrazné manželky našich premiérů s různými osobnostmi a charaktery. O některých jsem se toho dozvěděla méně, o jiných se podařilo sehnat dostatečné množství informací, ale myslím, že se kniha jako celek a vzpomínka na manželky politiků povedla.

02.11.2021 5 z 5

Hana Benešová Hana Benešová Petr Zídek

Životopis první dámy Hany Benešové (1885 - 1974) od jejího dětství až po seznámení a život s druhým československým prezidentem Edvardem Benešem až po její vdovský úděl a smrt. Dobře se mi to poslouchalo jako audio.
Zaujalo mi, že pocházela z chudých poměrů a nebýt tety Evy, která se jí ujala, vytáhla jí z chudých poměrů do lepší pražské společnosti, pak jí umožnila lepší vzdělání - studium ve Francii, život Hany (původně Anny) by se odvíjel úplně jiným způsobem. Byla šikovná, reprezentativní, stála svému muži oddaně po boku po celý jeho život, ale k té troše štěstí potřebovala jako každý trochu popostrčit. Neměli děti, ale byla E.B. dobrou ženou a doplňovala ho, dělala mu dobré zázemí, byla společenská a dodávala mu to, co mu chybělo, byl uzavřený a vážný. Vytvořila jim oběma pěknou vnější společenskou image.
Životopisy slavných osobností se mi asi nikdy neomrzí.

02.11.2021 5 z 5

Hříčky o královnách Hříčky o královnách Oldřich Daněk

Mám ráda pohled do historie, tento nadhled, mírný humor a nadsázka mi ovšem úplně nesedl. Speciálně u historických postav nemám humor příliš ráda. Poslechnout se to přesto dalo.

02.11.2021 3 z 5

Kraj Vysočina Kraj Vysočina Jan Pergler

Turistický průvodce o kraji Vysočina. Dobrý na plánování výletů.
Tvoří jej území býv.okresů Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou. Rozloha: řadí se na 5. místo mezi kraji ČR, počtem obyvatel naopak patří mezi ty nejmenší. Průvodce představuje také další zajímavá města, hrady a jiné památky a prý to nejhezčí z přírody, které tvoří řeka Jihlava, Jihl.vrchy, Křemešník, Oslava, Sázava, Svratka, Žďárské vrchy. Nechybí mapy.
Máme krásnou zemi a i když jsem toho zvláště v důchodu, kdy mám víc času na výlety, docela hodně procestovala, ještě je pořád co objevovat. Letos se ještě chystám za Hliníkem do Humpolce, který zde má i maličký památník a recesistické muzeum jako nejslavnější přistěhovalec od vděčných spoluobčanů. :)

02.11.2021 3 z 5

Nad rovinou Nad rovinou Marie Stryjová

Takové povídky ze života mám ráda. Rozhlasová četba na pokračování, příběhy z vesnice na ukrajinské Volyni.

21.10.2021 4 z 5

Válka je mým osudem Válka je mým osudem Lenka Klicperová

Zajímavá četba o válce v Sýrii a hnutí Islámský stát. Ani jsem při tom nedutala. Dobré audio.

21.10.2021 5 z 5

Velmistři špionáže Velmistři špionáže Karel Pacner

Pro mě hodně zajímavé.

21.10.2021 5 z 5

Život plný dobrodružství - Světem křížem krážem Život plný dobrodružství - Světem křížem krážem Leoš Šimánek

Ale jo, pěkněj relax. Cestopis jsem už dlouho neměla a tady se cestovalo snad po celém světě. Dobrodružné vzpomínky Leoše Šimánka, který líčí své zážitky svým blízkým a také nám, čtenářům. Vlastně v tomto případě posluchačům. Audio mělo moc pěkný hudební doprovod a zpracování se mi i díky tomu líbí. Také to, že na svých cestách se Šimánek nenechal snadno zaskočit a uměl si poradit v různých situacích.

22.09.2021 3 z 5

Nadechnout se Nadechnout se George Orwell (p)

Můj druhý Orwell. Ještě že mám Český rozhlas a jeho pestré četby na pokračování, nabízí nám bohatou paletu knih všech žánrů.
Zde obchodník mezi čtyřicítkou a padesátkou hodnotí svůj život, rodinu, překvapivě docela (až nadměrně) řeší svůj vzhled, věnuje se svým zájmům a do tohoto obyčejného života a jeho rekapitulace klepou na dveře první předzvěsti další války... Nenadchlo ani neurazilo.
Předchozí knížka Na dně v Paříži a Londýně mi sedla o trochu víc.

22.09.2021 3 z 5

Tajemství hvězd Tajemství hvězd Rachel Barenbaum

Historický román, založený na skutečných historických událostech, je zpočátku hezky napsaný, později už moc podrobný a pomalu plynoucí. Údajně patří mezi nejlepší knihy na léto (podle Nex York Times). Hlavními postavami je sourozenecká židovská dvojice. Příběh vypráví o jedné z prvních lékařek v Rusku Miře Abramovové a o jejím bratru jménem Váňa, který je mimořádně nadaným fyzikem.
Příběh začíná na počátku 20.století. Obálka mi zaujala, Tajemství hvězd má na tmavomodrém pozadí s lokomotivou a ženskou siluetou vytisknuté blýskavé hvězdičky, což má svůj symbolický význam. Knížka mi okouzlila hned na první pohled.

12.09.2021 4 z 5