Evar88 Evar88 komentáře u knih

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Příběh z doby, kdy byl Panem ještě mladý, Coriolanus Snow student a Hladové hry v plenkách... První polovina mi připomínala poslední knihu ze série Hunger games - trochu těžkopádná a trvalo mi, než jsem se začetla. Pak už vše běželo jako po másle. Opět se konaly hladové hry, které svým pojetím spíše připomínaly gladiátorské zápasy. Aréna se obešla bez všech vymožeností, jak je známe z pozdějších ročníků, ve kterých bojovala Katniss. Coriolanus Snow se z dychtivého a ctižádostivého studenta stal trenérem, který se snažil zachránit svou milou, aby ho právě nezvladatelná ctižádost a touha po moci a uznání opět odřízla od všech, které má rád. Dozvíte se, jak se z hladového mladíka stal člověk, který jednou bude prezidentem. Dozvíte se také, jak vznikla píseň Oběšencův strom a nenávist Snowa k reprodrozdům. A rozhodně budete trpět nad osudem postav, které si přese všechno zachovali notnou dávku empatie.

08.01.2022 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Brilantní zakončení celé série Hunger Games! Ačkoli musím konstatovat, že první část knihy se mi ze všech dílů líbila nejméně. Jako by autorka najednou nevěděla kudy se má kniha ubírat dál. Trochu mi pak (jako ženě) chyběla i nějaká hlubší vztahová linka. Trojúhelník mezi Katniss, Peetou a Hurikánem měl ohromný potenciál, který však vyšuměl do ztracena. Hlavní hrdinka se chovala jako kus ledu, bez ohledu na její pocity z předchozího dílu. Mého oblíbeného Peety mi tak bylo neskutečně líto. Stejně jako dalších postav, které v knize zahynuly. I tak oceňuji snahu spisovatelky popsat obrovské utrpení přeživších, kteří se po prožitých hrůzách snažily navrátit zpět k normálnímu životu. Za mě jedna z nejlepších sci-fi sérií vůbec.

03.01.2022 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Po přečtení druhého dílu Hunger games mám pocit, že první byl jen slabý odvar. Děj dostává nečekaný spád už od první stránky. Na Katniss nečeká šťastný a spokojený život, ale opět musí bojovat o život. Každé její rozhodnutí nese důsledky pro mnoho dalších obyvatel Panemu. Hlavní postavy procházejí psychologickým vývojem, objevují se noví hrdinové i nepřátelé. Nejraději mám postavu Peety a jsem ráda, že Katniss konečně pochopila, v čem spočívá jeho síla. Sama hlavní hrdinka stále zůstává trochu naivní, ale doufám, že v posledním díle dospěje i v tomhle ohledu. Určitě se mám na co těšit.

28.12.2021 5 z 5

Polibek v Londýně Polibek v Londýně Catherine Rider

Bohužel. Musím říct, že série ,,Polibku" má, co do kvality, klesající tendenci. Tento díl byl pouhou honbou dvou lidí za divadelními představeními. Kdyby se pár ubohých stránek neodehrálo na London Eye a na vánočním kluzišti, ani bych nevěděla, že se má jednat o příběh z adventního Londýna. Děj prakticky nijaký, hlavní postavy mdlé (zejména neustále se vztekající Cassie mi vadila), rychlý závěr a bum konec... Celé to vyznělo do ztracena.

21.12.2021 2 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Postapokalyptická vize budoucnosti, kdy se mladí lidí musí vraždit v odporné reality show, aby připomněli a splatili přes 70 let starou vzpouru proti Kapitolu. Námět zní poněkud děsivě a jsem ráda, že se jedná pouze o fikci. Nicméně takové žánry v dnešní době čtenáře táhnou. Kniha je od začátku napínavá, nepředvídatelná a není v ní nouze o překvapivé zvraty. Hlavní hrdinka je trošku naivní a občas si sedí na vedení, takže máte chuť s ní zatřást, ale dobře zapadá do celkového pojetí knihy, která je mnohem lepší, než filmové zpracování. Jediné, co mi malinko vadí, je ono zaměření na náctileté čtenáře, které je v knizu trochu cítit. Jinak bych dala 5*, takto hodnotím jako lepší 4*.

19.12.2021 4 z 5

Dvanáct vánočních schůzek Dvanáct vánočních schůzek Jenny Bayliss

Tato kniha se mi střídavě líbila a zase nelíbila. Občas jsem měla dojem, že čtu epizodu ze seriálu Gilmorova děvčata, ovšem bez vtipu, nadhledu a ironie Lorelei. Prostředí mi evokovalo městečko Stars Hollow, včetně jeho obyvatel. Nicméně Kate mi k srdci nepřirostla, děj byl předvídatelný a zbytečně dlouhý. Pokud hledáte štěstí přes seznamovací agentury, může se u vás dostavit pocit deziluze.

16.12.2021 3 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

První díl Cizinky mám moc ráda, a to nejen proto, že miluji příběhy z prostředí Skotska. Autorka má vynikající schopnost popsat lidské pocity a emoce. Vztah mezi Claire a Jaimem musí zaujmout snad každého. Do toho život lidí v 18. století, jejich radosti i strasti a nakonec vcelku brutální závěr, který asi nikdo od tohoto žánru nečeká. Knihu jsem přečetla 2x, ale u dalších dílů dávám přednost seriálové verzi. Ne proto, že by knihy byly špatné, ale nemám ráda dlouhé ságy. Vždycky mě i přes svoji velkolepost přestanou bavit. A upřímně, na seriálového Jaimeho se kouká lépe, než na písmenka.

09.12.2021 5 z 5

Polibek v Paříži Polibek v Paříži Catherine Rider

Polibek v Paříži se odehrává vcelku stejně jako Polibek v New Yorku. Děj je střídavě vyprávěný očima Američanky Sereny a pařížského studenta Jean-Luca. Nicméně zatímco první díl Polibku byl svěží a vánoční, ve Francii to úplně nefunguje. Nevím, čím to, ale vánoční atmosféra se z knihy nedostavila a mezi dvojicí hrdinů nebyla ta pravá chemie. Opět příjemné čtení, ale první díl byl o dost lepší.

08.12.2021 2 z 5

Polibek v New Yorku Polibek v New Yorku Catherine Rider

Dvě zraněná srdce na letišti v New Yorku, jedna příručka o tom, jak se vyrovnat s rozchodem a dlouhá štědrovečerní noc plná překvapení. V období adventu si ráda přečtu něco vánočního a tento příběh mě příjemně pohladil. Děj je sice předvídatelný a občas zaskřípe, ale u tohoto žánru mi to vůbec nevadilo. Jednoduše... milé zimní počteníčko.

03.12.2021 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Z Aristokratky mám velmi rozporuplné pocity. Celá rodina ji miluje, já se nemohu zbavit dojmu, že čtu práci středoškolského studenta na téma ,,humor". Styl vyprávění je opravdu jednoduchý, téměř bezduchý a snaha vykřesat z každé situace zábavnou scénku nebo vtip, působí po pár stránkách neskonale křečovitě. Nicméně, když se nad celou knihou trochu povznesete, zjistíte, že se jedná o takovou mdlou jednohubku, u které párkrát pozvednete koutky úst. Ideální četba pokud si zrovna připadáte trochu otupěle.

01.12.2021 2 z 5

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Nejlepší kniha, co jsem letos četla! A že jich nebylo málo! Od Bernarda Cornwella znám pouze Saské kroniky, které jsem kvůli rozvleklému ději odložila po druhém dílu. Toho se však u Azincourtu bát nemusíte! Kniha je napínavá od první stránky a naprosto vás vtáhne do děje! Nicholas Hook je sice obyčejný lesník, zato perfektní lučištník, který se shodou nešťastných náhod dostane do boje o Soissons, kde je svědkem krvavých hrůz a drancování. Podaří se mu přežít a o rok později se vydá s anglickým králem Jindřichem V. na tažení do Francie, které vyústí až ve slavnou bitvu u Azincourtu. Po celou dobu četby jsem měla pocit, že stojím vedle samotného Nicka Hooka a uhýbám před ranami nepřátel. Případně, že sedím v kině a sleduji epický film v režii Ridleyho Scotta. Naprosto brilantní záležitost! Navíc umocněná tím, že jsem bojiště u Azincourtu navštívila. Pokud máte rádi historii rozhodně doporučuji pohled na bojové pláně, které zůstávají téměř stejné jako v roce 1415. Nachází se zde památník, siluety lučíštníků a interaktivní muzeum, kde si (mimo jiné) můžete vyzkoušet, jak těžké je napnout tětivu dlouhého luku. Celá expozice, stejně jako kniha, je naprosto skvělá a ještě dlouho po odchodu vám v hlavě bude rezonovat heslo AZINCOURT! Bernard Cornwell dokázal, že se tato bitva zapíše do podvědomí lidí i po více než 600 letech. Vítězství dlouhého luku nad těžkou jízdou, vjezd jednoho z velkých křesťanských králů do čela bitvy, víra, odvaha a naděje. To je Azincourt! A já rozhodně doporučuji jeho přečtení.

22.11.2021 5 z 5

Knihkupectví u jezera Knihkupectví u jezera Jenny Colgan

Tohle mi moc nesedlo. Po perfektním prvním dílu, kdy na mě dýchlo kouzlo Skotska, naděje a přiměřené dávky romantiky jsem v této knize našla jen chlad, tíseň a zoufalství. Neříkám, že se knížka nečte dobře, ale celý děj mi přišel hrozně depresivní - osamělá žena bez prostředků, dítě s poruchou, pošmourné počasí, studený a velký dům, podivné děti, tajnůstkářský otec, rezervovaná hospodyně, otrávená Nina (která se mi v prvním díle tak líbila), nedoceněná práce v dodávce, školka s alternativní učitelkou... p

15.11.2021 3 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Tohle bylo hrozně příjemné a milé čtení. Podle anotace a obálky jsem se domnívala, že se bude jednat o další bezduchý román z červené knihovny, opak je ale pravdou. Hlavní hrdinka je sympatická mladá žena, která má své strachy, starosti, sny i touhy a když se ocitne ve slepé uličce, pokusí se znovu postavit na vlastní nohy. Moc se mi líbilo zasazení děje do prostředí Skotska a vylíčení tamějších mužů, kteří se stále chovají jako muži. Po přečtení knížky mám chuť zabalit kufry a koupit letenku směr Edinburgh.

04.11.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Před Listopádem jsem přečetla sérii knížek, které bych zařadila do kategorie ,,neurazí-nenadchne". Proto jsem s nadějí sáhla po nové knize Aleny Mornštajnové, jejíž předchozí tituly se mi moc líbily. A autorka opět nezklamala! Skvěle napsáno, především oceňuji umění vtáhnout čtenáře do děje. Propracovaná psychologie postav, vylíčení prostředí, zvuků, světel, vůní,... emocí, které na vás zapůsobí. Mornštajnová prostě umí a je bezpochyby nejlepší současnou autorkou. Jediné, co bych trochu vytkla je, že všechny knihy jsou hodně temné a bolestné. Život se s nikým nemazlí a píše různé osudy, zajímalo by mě však, jestli by si spisovatelka troufla i na jiný, veselejší žánr.

29.10.2021 4 z 5

Pomsta synů Pomsta synů Lasse Holm

Seriál ,,Vikingové" mám moc ráda, ale tato kniha s ním nemá vůbec nic společného (ač by se na první pohled zdálo, že navazuje na čtvrtou sérii). Zdejším hlavním hrdinou je Wulf, kterého Dánové zachrání před oprátkou. Od této chvíle se příběh rozvíjí ve dvou liniích. V první autor sleduje osudy Wulfa před tímto setkáním, ve druhé vše, co se stalo po něm. Kniha se čte vcelku dobře, ale děj často skáče z přítomnosti do minulosti, případně do legend a vyprávění jednotlivých postav. Tyto odbočky od hlavního námětu na mě působily velice rušivě a zmateně a často jsem se v knize ztrácela. Vikingové navíc nejsou drsnými válečníky, ale působí spíš jako ,,šašci". Zejména vylíčení Bjorna Železného mi evokovalo amerického Santu Clause. Nemohu si pomoci, ale hlavním kladem knížky pro mě zůstává její obálka. Pokud se i vy při jejím prohlížení těšíte na drsný příběh plný válečníků z dob temného středověku, tak raději sáhněte po ,,Posledním království".

25.10.2021 3 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Námět knížky se mi moc líbil, zpracování o dost méně. Do příběhu jsem se nemohla vůbec začíst a celá první půlka na mě působila smutně, temně až depresivně. Hlavní postavy mi přišly nesympatické, prostředí, ve kterém se pohybovaly, dost pochmurné. Zhruba od poloviny se příběh rozeběhl a vykřesal i trochu jiskry. Nicméně podruhé bych si ho už nepřečetla.

11.10.2021 3 z 5

Spřízněná duše Spřízněná duše Nicholas Sparks

Klasický příběh o náhodném setkání a o tom, jak nám některá rozhodnutí dokáží změnit celý život. Na jednu stranu zajímavý námět, klidné a příjemné čtení. Na druhou stranu mě kniha ničím nepřekvapila a nedostala se mi pod kůži.

16.09.2021 3 z 5

Marie Antoinetta: Strmý pád Marie Antoinetta: Strmý pád Juliet Grey

Brilantní zpracování závěrečného dílu, který si s ničím nezadá s těmi předchozími. Kniha se odehrává v ,,krátkém" období mezi léty 1789 - 1793, avšak Marie Antoinetta jakoby stihla prožít několik životů. Kolo štěstěny ji v předchozím díle vyneslo na vrchol, po němž následoval onen strmý pád s okamžiky hrůzy i naděje na záchranu - rodiny, manžela, dětí, jí samotné... Každý si jistě vzpomene na hodiny dějepisu, kdy se Velká francouzská revoluce nestíhala probrat, takže se výklad omezil na útržkovitá hesla jako: Pád Bastily - Přinucení královské rodiny přestěhovat se do Paříže - Vyhlášení Deklarace práv člověka a občana - Volnost, rovnost, bratrství - Snaha královského páru o útěk - Popravy... Ale nikdo už nás neučil jaké rabování, ničení památek a nesmyslné krveprolití se odehrávalo dál. Jaký nátlak byl vyvíjen na královskou rodinu, kolikrát o vlas unikla smrti. Kolo osudu se roztočilo tak rychle, že už se nedalo zastavit a revoluce se změnila v krvavý teror, kdy pravda, lidský rozum a soucit nic neznamenaly. Všech postav mi bylo neskutečně líto, zejména samotné Marie Antoinetty, které sebrali naprosto vše. Nejen přepychový palác a garderobu, ale i nejbližší přátele a dvorní dámy, svobodu, soukromí, manžela, milované děti, nikoliv však důstojnost. Tato kniha ve mě bude rezonovat hodně dlouho.

11.09.2021 5 z 5

Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti Juliet Grey

Opět skvělé čtení! Druhý díl se odehrává po smrti Ludvíka XV., kdy mladý pár nastoupil na trůn, až po začátek Velké francouzské revoluce. Marie Antoinetta měla ve svém životě jediný úkol - přivést na svět nádledníka trůnu. Vzhledem k intimnímu problému svého chotě se však nedařilo manželství naplnit. Naivní a důvěřivá královna se snažila vymanit z okovů zkostnatělého dvorského ceremoniálu, ale při své bezstarostné povaze se brzy stala hříčkou v rukou versailleských klik, obklopovala se přepychem, utrácela spoustu peněz za nákladné šaty a účesy, podléhala kouzlu hazardu i švédského vojáka Axela Fersena. Její luxusní život se stal terčem posměšků, klevet a nenávisti v řadách poddaných. Aféra s náhrdelníkem byla jen předehrou k jejímu velkému pádu. Při čtení románu na mě doléhala tíseň z osudu Marie Antoinetty. Ve výsledku to byla strašně osamělá žena, která se stala obětním beránkem na poli velké politiky. Chyběl jí upřímný přítel a hlavně rádce, kterému mohla důvěřovat. Koloběh událostí se už nedal zastavit.

08.08.2021 5 z 5

Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles Juliet Grey

Jeden z nejlepších historických románů, jaké jsem kdy četla. Autorka si dala spoustu práce s hledáním dobových faktů a dotáhla tak příběh o Marii Antoinettě k dokonalosti. Vše dokresluje perfektním popisem habsburského i francouzského dvora (např. ve Versailles to skutečně páchlo), nastiňuje politickou situaci v Evropě, předkládá historické postavy jako skutečné osobnosti, prolíná příběh s dějinami každodennosti - jak ptobíhal obyčejný den královského páru, jaké se nosilo oblečení (o módních trendech informovaly panenky) a účesy, co se podávalo na hostinách, jaké se hrály karetní hry a co se tančilo... Díky těmto jemným střípkům máte pocit, že jste se ocitli v komnatách samotné Marie Antoinetty. Těším se na další díl!

21.07.2021 5 z 5